Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

UBUNTU 7.04

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#235
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View PostkkLM, on Sep 17 2007, 01:21, said:

/var/cache/apt/archives
Multumesc foarte mult.

#236
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
brb17, programele instalate cu binare (.deb-uri) surse, etc fara ajutorul apt-get sau Synaptic/Adept nu se copie si in cache; copie, pe langa continutul /var/cache/apt/archives si binarele, pe CD-ul de care vorbeai,sau si mai simplu: fa-ti un director cu programe pe o alta partitie.

#237
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Nu ma ajutati si pe mine? :(

#238
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdaviodan, on Sep 17 2007, 00:03, said:

Am instalat Ubuntu 7.04 si imi place foarte mult.Am insa o singura nedumerire.Cand programele sunt downloadate unde sunt salvate?Doresc sa inscriptionez un cd cu acele programe pentru ca in situatia in care sunt probleme si trebuie sa instalez UBUNTU sa nu mai downloadez de pe net pentru ca procesul dureaza mult sau pot fi in situatia in care netul nu functioneaza in acel moment.
soluția se numește apt-on-cd. însă nu se merită să faci așa ceva decât atunci când îți permiți să scrii câte un cd de fiecare dată când apare câte ceva nou (vei fi surprins să vezi cât de puțin timp trece între două release-uri!)

View PostCurcubitaceu, on Sep 17 2007, 15:12, said:

Asta am si facut, ca sa iau K3B... Thx anyway :)

Help needed: Vreau sa "tai" 20 gb din hdd (sa-l impart intr-un fel) si sa fac o partitie NTFS (pt a instala ulterior Windows XP). Cum fac si cu ce. Multumesc! :)
Am gasit Gnome Partition Editor... Sper sa mearga. E riscant totusi?
nu știu. ia vezi. google ce zice ?

#239
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View PostCurcubitaceu, on Sep 17 2007, 15:12, said:

Asta am si facut, ca sa iau K3B... Thx anyway :)

Help needed: Vreau sa "tai" 20 gb din hdd (sa-l impart intr-un fel) si sa fac o partitie NTFS (pt a instala ulterior Windows XP). Cum fac si cu ce. Multumesc! :)
Am gasit Gnome Partition Editor... Sper sa mearga. E riscant totusi?
GParted e bun. Chiar foarte bun. Eu am folosit livecd-ul si pentru a redimensiona si crea partitii NTFS pe un HDD folosit de-a intregul in Windows.
Insa, e un mare INSA. Daca ai o cadere de tensiune fie si pentru o fractiune de secunda, s-ar putea sa ai probleme (ca de altfel la orice alte programe de partitionare discuri). Nu iti recomand sa incepi sa muti pe ici pe colo partitiile, pentru ca dureaza. In functie de performantele discului te poti astepta la aprox 9-10 ore pentru un mutat de partitie un pic mai la dreapta sau mai la stanga. Daca ai spatiu liber pe disc si vrei sa reduci din el ca sa faci loc pentru inca o partitie va merge repede (deci daca lucrezi in "coada" discului). Daca insa vrei sa faci partitii la "capul" discului va incepe sa mute partitiile pentru a face loc si aia dureaza dupa cum ti-am mai spus. Daca timpul iti permite, fa si un backup la datele mai importante. Niciodata nu sti ce te asteapta.

#240
s*giceva

s*giceva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2007
Eu am instalat win cu qemu în Ubuntu. Merge ok, dar aștept versiunea 1 că ăsta se mai bulește.
A mai încercat cineva alte virtualizatoare?

#241
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
vezi virtualbox și open-vm-tools

#242
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
va salut din nou

pentru linuxistii din galati si in special pt ubuntisti...ce spuneti de o intilnire, mai schimbam impresii, etc

#243
brb17

brb17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2007

View PostkkLM, on Sep 17 2007, 01:21, said:

/var/cache/apt/archives
Am salvat  cu APTonCD,apoi mai tarziu am intrat in /var/cache/apt/archives :o si e goal
////////////////////////
Am rezolvat , am dat un din  APTonCD un Restore. iso image

Edited by brb17, 26 September 2007 - 19:30.


#244
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007
Salutare tuturor!

    Am un tuner Leadtek Winfast TV2000 XP Expert, cu ajutorul caruia pot urmari programele tv in Kubuntu (folosesc aplicatia tvtime). Imi poate arata cineva etapele exacte de lucru pentru a putea inregistra un program tv pe calc ? Am gasit multe informatii (fragmentate insa) pe alte site-uri, am instalat, am dezinstalat, am inmultit cu 3,14 si am impartit la pi, dar tot n-am reusit...  :confuzzled:
:worthy: Multumesc anticipat !  :worthy:

#245
theapache

theapache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2007
Am instalat Ubuntu 7.04. Am incercat sa instalez drivere pt pl grafica geforce 5200 cu envy dar dupa resetare da eroare ceva cu Xconfig. Aim incercat cu comanda sudo app-get install nvidia-glx: imi zice ca nu gaseste comanda. Cum instalez driverul de placa grafica?

#246
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

View Posttheapache, on Oct 3 2007, 17:35, said:

sudo app-get install nvidia-glx
sudo apt-get install nvidia-glx
ia vezi care e diferenta
apoi ruleaza
[code]sudo nvidia-xconfig[code]

#247
theapache

theapache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2007

View PostkkLM, on Oct 3 2007, 17:38, said:

sudo apt-get install nvidia-glx
ia vezi care e diferenta
apoi ruleaza
[code]sudo nvidia-xconfig[code]
iam dat sudo nvidia-xconfig. Imi zice:
"Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".
Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'". Ok si ii ok sau nu?

#248
theapache

theapache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2007
ok. merge. mi-a deplasat imaginea spre dreapta. se poate modifica de undeva in afara de monitor?

#249
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Quick question:
am avut 7.04 si am trecut acum 2 zile la 7.10 in ideea ca poate se rezolva mica problema:
La fiecare boot dupa jumate de incarcare normala mi se opreste incarcarea si sta vreo cateva minute.
Daca sunt f rapid dau un CTRL+ALT+DEL si pleaca mai departe fara probleme. daca il las da niste erori de video cred.

Nu stiu ce se intampla in spate, banuiesc ca e vb de chipsetul meu de placa video integrata (ati xpress x200) care nu e asa usor recunoscut.

E vreo solutie, sa modific ceva?

#250
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
cred ca ar trebui pus topic cu 7.10 in loc de 7.04,  nu-i asa?

#251
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005

View Postkatman, on Nov 6 2007, 18:02, said:

Quick question:
am avut 7.04 si am trecut acum 2 zile la 7.10 in ideea ca poate se rezolva mica problema:
La fiecare boot dupa jumate de incarcare normala mi se opreste incarcarea si sta vreo cateva minute.
Daca sunt f rapid dau un CTRL+ALT+DEL si pleaca mai departe fara probleme. daca il las da niste erori de video cred.

Nu stiu ce se intampla in spate, banuiesc ca e vb de chipsetul meu de placa video integrata (ati xpress x200) care nu e asa usor recunoscut.

E vreo solutie, sa modific ceva?
salut
eu am laptop care are chipset ati si video m200. am istalat package-ul ce-l am in att si cred ca tot mai trebuie ceva configurat ca nu imi merg efectele zice "Desktop effects could not be enabled". ce mai trebuie configurat si cum ?

Attached Files



#252
gogoasaa

gogoasaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.03.2007
am si eu o intrebare se poate face ceva in legatura cu programele vreau sa foosesc programe de xp e posibil asa ceva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate