Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Intrebari magazin virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
vreau sa deschid un magazin virtual cu adidasi si/sau haine originale, gen nike, adidas, reebok, cat se poate de legal.
intrebarile mele sunt :
1. CARE AR FI INVESTITIA INITIALA IN AFARA DE PARTEA DE SITE.
2. DACA PLEC DE LA INTREBAREA : EU DE LA CARE IAU ? AJUNG LA INTREBAREA CARE ESTE DIFERENTA DINTRE IMPORTATOR SI DISTRIBUITOR ?
3. CEI DE LA CARE MA APROVIZIONEZ SUB CE CONDITII IMI LIVREAZA MARFA ?
4. IN MOMENTUL IN CARE EU PRIMESC PE SITE O COMANDA, EU CE FAC ? CA IMI ESTE IMPOSIBIL SA AM TOATE PRODUSELE PE STOC ... FAC SI EU LA RANDUL MEU COMANDA MAI DEPARTE LA CEI CARE IMI VAND MIE ? SI DACA E ASA, CLIENTUL MEU IN CAT TIMP ISI PRIMESTE PRODUSUL ?
5. UNDE SA MA DOCUMENTEZ MAI MULT DESPRE APROVIZIONAREA MAGAZINELOR VIRTUALE ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

acum o problema separata de cea de sus, pt un 'e-magazin' de telefone
sa zicem ca :
am site, am telefoanele, nu am firma, le vand, am acte de provenienta pt produse
intrebarile ar fi :
e legal ? cum le vand ? ca eu practic castig niste bani din care nu platesc nici taxe, nici impozite ...
pot sa vand daca nu am firma ?
daca da, eu ce acte ii dau clientului ca sa fie legal ? doar factura aia proforma generata de programul magazinului online, scoasa la imprimanta ? sau cum ... nu trebuie o factura ceva ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

sper ca intrebarile mele nu sunt prea tampite si daca sunt, asta e, nu ma pricep  :) deaia intreb :)
o zi buna tuturor

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

caut colaboratori, eu ma ocup in principal de tot ce tine de site. cei interesati prv pentru portofoliu si discutii . 0744860719

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 horiasimon, on May 15 2007, 17:18, said:

.................
e legal ? .......ca eu practic castig niste bani din care nu platesc nici taxe, nici impozite .................


daca regasesti in acelasi context "castig bani" si "nu platesc taxe/impozite", cu siguranta nu-i legal :)

#3
xantius

xantius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.07.2006
Pai pt toate alea te folosesti de o masina.
Sau o bicicleta. Sau o sacosa. Fiecare, dupa posibilitati. Sau doar cumperi, si nu te doare capu'.
Totusi, chiar vrei sa stii? Esti atat de prost ca nu te duce capu nici care e logistica firmei ipotetice? Stai sa vezi dupa ce o sa incepi sa nu mai vinzi. - raspuns intrebarii thread
Mai dati, fratilor si cu sapa. Negustori, comercianti, jmenari, ... Smecheri, ah? Prosti, dar si fara bani.

mai departe, intrebarile sunt tampite. tu esti tampit. Deci, deja esti negustor, si acum vrei sa iti faci si e-site, si firma, si daca se poate sa iti pastrezi apucaturile de evazionist.?! Daca se desfiinteaza proformele, o sa dai faliment sigur.

O zi, viata buna! Numai bine! sper sa iti iasa, totusi totul, oricum numai cam asa merge. prin furt. altfel nu se poate. sau munca, multa munca.

#4
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

 xantius, on May 16 2007, 03:04, said:

Pai pt toate alea te folosesti de o masina.
Sau o bicicleta. Sau o sacosa. Fiecare, dupa posibilitati. Sau doar cumperi, si nu te doare capu'.
Totusi, chiar vrei sa stii? Esti atat de prost ca nu te duce capu nici care e logistica firmei ipotetice? Stai sa vezi dupa ce o sa incepi sa nu mai vinzi. - raspuns intrebarii thread
Mai dati, fratilor si cu sapa. Negustori, comercianti, jmenari, ... Smecheri, ah? Prosti, dar si fara bani.

mai departe, intrebarile sunt tampite. tu esti tampit. Deci, deja esti negustor, si acum vrei sa iti faci si e-site, si firma, si daca se poate sa iti pastrezi apucaturile de evazionist.?! Daca se desfiinteaza proformele, o sa dai faliment sigur.

O zi, viata buna! Numai bine! sper sa iti iasa, totusi totul, oricum numai cam asa merge. prin furt. altfel nu se poate. sau munca, multa munca.
xantius Daca pe tine te-o făcut mă-ta deja învățat atunci poți să faci tîmpit pe altu, dacă nu te-ai născut învățat, cu ce drept faci tîmpit pe altu? Tu cu ce ești mai bun atunci?

horiasimon nici eu nu mă prea pricep, că nu m-am născut învățat, deci și eu sînt un tîmpit, dar din cîte am întrebat în stînga-dreapta, am înțeles că poți să comanzi orice marfă dacă găsești distributoru autorizat.
Ceva spațiu de depozitare tot trebuie, că nu o să comanzi o pereche azi, 3 perechi peste 2 zile și încă 2 perechti peste o săptămînă. Defapt cu cît comanzi mai mult, primești mai eftin și valoarea transportului/pereche e mai mică.

De livrat marfa... e aici e marea problemă, trebuie să apelezi la o firmă de curierat. La început îți va fi greu pt că ai cantități mici și te va costa și aprovizionarea și livratu la client. Aaaaaaaaa, da, poți să umfli prețu cît să-ți scoți toate astea, plus și un profit de ăla de un mercedes în 2 luni și vilă în 6 luni, dar cine va mai cumpăra atunci?  :D  
Binențele, prima dată sper că îți faci ceva SRL-eu.
Mai întreabă și pe alții, nu e rușine. Succes

Edited by Nigel, 16 May 2007 - 08:52.


#5
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 xantius, on May 16 2007, 03:04, said:

Pai pt toate alea te folosesti de o masina.
Sau o bicicleta. Sau o sacosa. Fiecare, dupa posibilitati. Sau doar cumperi, si nu te doare capu'.
Totusi, chiar vrei sa stii? Esti atat de prost ca nu te duce capu nici care e logistica firmei ipotetice? Stai sa vezi dupa ce o sa incepi sa nu mai vinzi. - raspuns intrebarii thread
Mai dati, fratilor si cu sapa. Negustori, comercianti, jmenari, ... Smecheri, ah? Prosti, dar si fara bani.

mai departe, intrebarile sunt tampite. tu esti tampit. Deci, deja esti negustor, si acum vrei sa iti faci si e-site, si firma, si daca se poate sa iti pastrezi apucaturile de evazionist.?! Daca se desfiinteaza proformele, o sa dai faliment sigur.

O zi, viata buna! Numai bine! sper sa iti iasa, totusi totul, oricum numai cam asa merge. prin furt. altfel nu se poate. sau munca, multa munca.

ai mancat stricat dimineata de vorbesti asa? cum iti permiti sa ii raspunzi in halul asta? mai bine taci din gura si lasa pe altii sa raspunda :ciocan:  :bicycle:
:quietsign:

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
horiasimon in asemenea cazuri, cand marfa ta reprezinta articole de imbracaminte, nu mi se pare potrivit ca magazinul sa fie virtual, iti dai seama ca multi doresc sa probeze mai intai marfa, daca nu le vine marimea aleasa? Sa isi cumepre mai multe produse de marimi diferite? Sau in acest caz sa reprezinti un magazin pentru reseller-i, neadresandu-te cumparatorului casnic?
Insa in mare poti privi un magazin virtual ca pe unul normal, cu singura diferenta ca paginile reprezinta vitrina magazinului, de aceea cred ca aceleasi situatii le poate avea si un magazin normal: marfa, depozit, distribuitori...
In ceea ce priveste obtinerea de venituri prin alte mijloace si dorinta ta de a le declara, impozita, te poti adresa pe la circa financiara sau cum s-o mai fi numind, la care se declara impozitul anual si de acolo vei obtine informatiile dorite.

Edited by Ciubex, 16 May 2007 - 09:28.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 horiasimon, on May 15 2007, 17:18, said:

1. CARE AR FI INVESTITIA INITIALA IN AFARA DE PARTEA DE SITE.
presupunand ca ai site-ul si sistemul de stocuri/rezeervari din spatele lui, iti mai trebuie:
-firma (srl)
-telefoane, birotica(computere, imprimante etc)
-contabil (sau contract cu o firma de contabilitate)
-stoc initial

 horiasimon, on May 15 2007, 17:18, said:

2. DACA PLEC DE LA INTREBAREA : EU DE LA CARE IAU ? AJUNG LA INTREBAREA CARE ESTE DIFERENTA DINTRE IMPORTATOR SI DISTRIBUITOR ?
iei de unde poti. intrebi la fiecare in ce conditii iti pot livra marfa(unii vor plata pe loc, altii vor o cantitate minima, altii au alte conditii; vezi si tu pe unde te incadrezi, astfel incat sa obtii un pret cat mai mic)

 horiasimon, on May 15 2007, 17:18, said:

3. CEI DE LA CARE MA APROVIZIONEZ SUB CE CONDITII IMI LIVREAZA MARFA ?
de obicei or sa-ti ceara sa o platesti :). In majoritatea cazurilor, pe loc. Daca o sa cresti si o sa ai vanzari mari, o sa poti cere conditii mai bune(plata mai tarziu, preturi mai mici etc)

 horiasimon, on May 15 2007, 17:18, said:

4. IN MOMENTUL IN CARE EU PRIMESC PE SITE O COMANDA, EU CE FAC ? CA IMI ESTE IMPOSIBIL SA AM TOATE PRODUSELE PE STOC ... FAC SI EU LA RANDUL MEU COMANDA MAI DEPARTE LA CEI CARE IMI VAND MIE ? SI DACA E ASA, CLIENTUL MEU IN CAT TIMP ISI PRIMESTE PRODUSUL ?
in primul rand, trebuie sa te hotarasti cu ce distribuitor/importator lucrezi. Apoi, discuti cu el si stabilesti o modalitate in care tu sa stii cam ce stoc are el(e posibil sa aiba deja un sistem de stocuri implementat, sau sa poti primi periodic un mail cu situatia stocurilor lui). Mai trebuie sa aflii cam in cat timp iti poate livra o comanda.
cand iti vine o comanda, daca ai produsul in stoc il trimiti. daca nu-l ai, il comanzi la furnizor. te interesezi inainte daca-l are pe stoc. Daca da, comanda va mai intarzia 1-2 zile(pana ajunge la tine produsul). Daca nu, ar fi bine sa-ti anunti clientul ca nu-i poti onora comanda sau va trebui sa astepte mult pentru ea.


Daca tu te ocupi " in principal de tot ce tine de site", ai sanse mici de reusita. Un magazin virtual nu se invarte in jurul site-ului, partea logistica e mult mai importanta.

#8
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
xantius :) . Stii ce cred eu despre tine ? Cred ca tu esti genul ala de om care lucreaza la shaorma si vorbeste urat cu clientii pentru ca este frustrat si crede ca ar fi putut realiza ceva mai bun. Daca erai baiat destept imi raspundeai la intrebari nu era nevoie sa imi spui ce prost doar pentru ca nu stiu unele lucruri ... Sigur si pentru tine a fost o perioada cand erai exact ca mine si probabil cineva ti-a spus sau te-a indrumat ...
-----------
Referitor la magazinul virtual ... Produsele digitale sunt solutia :)) ...
Cu adidasii e prea complicat ... investitii prea mari.
Produse digitale adica template-uri pentru site-uri sau site-uri complete sau un generator de site-uri
Ar fi clienti in romania ? De plata prin sms de la epayment.ro ce ziceti ? Stie cineva care poate fi valoarea maxima sms-ului ?
Si preturi intre 30 si 100 RON / template sau site ... ceva de genu ...
Ma gandesc doar pentru romania pentru ca mi se pare mai usor de promovat.

#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 horiasimon, on May 16 2007, 12:38, said:

xantius :) . Stii ce cred eu despre tine ? Cred ca tu esti genul ala de om care lucreaza la shaorma si vorbeste urat cu clientii pentru ca este frustrat si crede ca ar fi putut realiza ceva mai bun.

:clapping:  :clapping:  :clapping:  :roflmaofast:

#10
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Astia alde individu` de mai sus nici nu merita bagati in seama, sa moara de inima rea ignorati complet.
Sa revenim la subiect.
Poate ca vanzarea de template-uri ar fi cat de cat interesanta insa template-urile alea trebuie create ;)
Apoi sunt enorm de multi clienti care prefera sa plateasca ceva mai mult insa sa aiba site personalizat si cu grafica unica special realizata pt ei.
Romania inca nu are o piata matura in domeniul asta indiferent de promovarea pe care o vei face nu o sa ai rezultatele asteptate.
Platile prin SMS nu sunt deloc avantajoase deoarece compania de telefonie ia pana la 65% din valoarea SMS-ului. Valoare maxima este pana undeva pe la 10 $ sau €. Deci nu prea se merita. Been there, done that ;)

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
în plus, în materie de "șabloane" d-astea, intri în competiție directă cu ceilalți vânzători de pe întreg mapamondul, că oricine are un card poate să cumpere și să descarce din orice parte a lumii, iar alții sunt vechi pe piață, au baze de date impresionante, situri bine puse la punct, etc

#12
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
acum m-am mai gandit la ceva ... eu ca sa le vand, trebuie sa le creez si problema e ca trebuie sau nu sa am licenta pentru programele folosite ?
Bun, 150 ron orice template unic, se modifica la cererea clientului titlul, mici detalii, etc. Ma rog sau ceva asemanator ... Ma gandesc si scriu aici ...
Worldwide, sunt foarte foarte scumpe sau cel putin asa le percep eu .... Daca eu le vand nu cu 150 cu 200 in USA nu am succes ? UNICE. PM pentru portofoliu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate