Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Thomson GPS?!?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Salutare tuturor...

Dupa cum bine vedeti sunt cam nou pe acest forum si de aceea as avea nevoie de sfaturile voastre in domeniu....

Recent am cumparat din Austria (Media Markt) o navigatie Thomson GPS420.  La cumparare l-am intrebat, desigur, pe un vanzator daca are totata harta europei inclusa.....raspunsul lui fiind un DA categoric, am hotarat sa o cumpar......trebuia doar sa mai cumpar un SD memory card de 2 GB ca sa pot instala toata harta europei pe SD de pe DVD(livrat cu navigatia)....totul bine si frumos pana cand am vazut ca harta Romaniei nu apare nici unde nici in memoria interna nici pe SD.

Intrebarea mea este.....ce am de facut in continuare??? la Thomson pe site nu exista alt pachet de harti decat cel care il am si eu pe DVD....am vazut ca este de la Teleatlas si din cate am citit pe forum harta lor pentru roamania nu este gata...

Ce pot sa fac??? va rog sa ma ajutati ....trebuie pus un al soft? ......doar harta?.......

Din cate am observat exista un Windows CE instalat.....are un media player mp3, mp4 si jpeg reader.....poate va ajuta cu ceva...

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce e de facut?????

#2
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
Ce soft de navi ai pe el, Gate5 cumva; ca Windows-ul am vazut ca e CE 5?
Asa pe "nevazute", nu pot sa-ti dau prea multe informatii.
Teoretic, ar trebui sa mearga schimbat softul de navi cu unul mai "prietenos" ca sa poti avea si RO.
Si vinzatorul din Austria n-o fi stiut ca RO e in Europa! Nu e singurul...! :D

#3
drabisan

drabisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.04.2006
Pai Ro e in EU?
Oare?
Cu ce drumuri? Cu ala inaugurat de premier cu elicopteru'?

#4
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
NU stiu exact ce soft am....trebuie sa caut...

Tot ce stiu este ca atunci cand aleg GPS navigation din meniu imi arata ...... powerd by smart2go.....asta este softul oare??

Sau este altul???

Am incercat marea cu degetul.... am luat harta romaniei de pe iGO si am schimbat extensia (.cdt - asta este extensia pentru hartile de la mine) si am incercat.....dar cum era de asteptat nu merge :).....sunt cam disperat ......ca mi-am luat navigatie si nu pot sa o folosesc in romania....

va rog sa ma ajutati daca se poate .....multumesc

#5
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
Trebuie deblocat (sau poate nu)si adaptat ceva care sa merga pe Ro. Asa cum spuneam si mai devreme, "pe neve" nu se poate forma o parere! Navi ruleaza de pe card sau din flash?

#6
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Am mai cautat pe net informatii despre software-ul de la Thomson GPS420 si am gasit ca este PND software 4.0 powerd by smart2go... se pare ca hartile care merg pe acest soft sunt de la teleatlas si navteq......am inteles ca nu exista harta Romaniei nici de la Teleatlas nici de la Navteq......

Exista o alta solutie ca sa am harta Romaniei pe GPS sau trebuie sa astept sa finalizeze teleatlas sau navteq harta????

iGo sau alte softuri nu se pot instala pe navigatia mea ???

Va rog sa ma ajutati si pe mine....

#7
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Navi ruleaza de pe flash

#8
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 VegaX, on May 9 2007, 23:08, said:

Navi ruleaza de pe flash

Atunci, sint sanse reale de schimbare a softului ;) !

#9
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Daca sunt sanse reale va rog sa ma ajutati si pe mine sa imi schimb softul....pas cu pas.....sau sa imi dati un link unde s-a mai discutat problema asta....

Am inteles ca exista miomap cu harta romaniei si iGo......igo am folosit si eu pe un palm si mi-a placut cum merge.....

Am acasa un SD cu iGO crackuit.....pot sa fac ceva cu el????  am vazut pe net ca iGo functioneaza doar pe PDA cu Windows Mobile.....eu am Windows CE 5.0 .....

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu problema asta.....

#10
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 VegaX, on May 10 2007, 12:05, said:

Daca sunt sanse reale va rog sa ma ajutati si pe mine sa imi schimb softul....pas cu pas.....sau sa imi dati un link unde s-a mai discutat problema asta....

Am inteles ca exista miomap cu harta romaniei si iGo......igo am folosit si eu pe un palm si mi-a placut cum merge.....

Am acasa un SD cu iGO crackuit.....pot sa fac ceva cu el????  am vazut pe net ca iGo functioneaza doar pe PDA cu Windows Mobile.....eu am Windows CE 5.0 .....

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu problema asta.....

si ce va impiedica sa dati PM?

#11
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Softwareul de navigare este smart2go Mobile Navigator.......nu exista harta romaniei pentru acest soft???

Trebuie neaparat sa schimb softul???

#12
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
http://smart2go.com/en/download/  cauta pe net smart2go ca vei gasi multe info in romana

#13
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Da am fost pe acel site deja.....singura problema este ca de acolo se downlodeaza doar softul .....si eu am deja softul pe navigatie...

Imi trebuie harta roamniei pe el si nu gasesc nici unde

Am downloadat harti pentru Navigon care are si harta romaniei .....oare se potrivesc pe softul meu???

Am cautat peste tot harti cu extensia .cdt (extensie pe care o folosesc hartile care le am acum pe navigatie) si nu gasesc nici unde....

Chiar nu mai stiu ce sa fac......is disperat.....nu mai inteleg nimic din ce ii aici......

#14
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Imi spune si mie cineva. va rog frumos, cum se deblocheaza Windows CE 5.0???  Am inteles ca daca il deblochez se poate opera pe navigatie si se pot instala software-uri....

#15
lrazvan

lrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 10.08.2006
acum incerc si eu ce ai zis tu  ^_^  chiar daca am un Medion MDPNA 150... m-am gandit ca tot PNA este si am windows CE 4.2... sper sa mearga, ca nu am reusit sa instalez IGo normal pe care l-am gasit peste tot... cred ca acela nu este pentru PNA-uri... oricum am deschis un topic pe tema asta asa ca nu o sa mai povestesc aici... va voi spune doar daca am reusit sau nu

#16
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
@razvan
Din pacate te-ai gindit gresit! Pe Medion nu merge trucul asta! Structura kittului este total diferita!

@tibiti
Nu ai ce sa faci cu sunetul din Mio! Ma mir ca merge cel din iGO. Conflictul este intre interpreterul de ogg (extensia fisierelor de voce din Mio si iGO) si WinCE.

#17
lrazvan

lrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 10.08.2006
:o Sunt surprins in cel mai placut mod  :P :P        

Intr-adevar, iGo-ul pe care l-am luat de pe link este perfect functional. Acum ma joc la el, ca se pare ca nu are semnal GPS (cu toate ca sunt din Bucuresti)

Singura chestie e ca tot primesc o eroare cand intru in iGo si cand ies din el (care nu imi blocheaza programul, dar poate e cauza ca nu am semnal) (am pus si poza sa vedeti)

Attached Files


Edited by lrazvan, 05 June 2007 - 17:29.


#18
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 lrazvan, on Jun 5 2007, 18:22, said:

:o Sunt surprins in cel mai placut mod  :P :P        

Intr-adevar, iGo-ul pe care l-am luat de pe link este perfect functional. Acum ma joc la el, ca se pare ca nu are semnal GPS (cu toate ca sunt din Bucuresti)

Singura chestie e ca tot primesc o eroare cand intru in iGo si cand ies din el (care nu imi blocheaza programul, dar poate e cauza ca nu am semnal) (am pus si poza sa vedeti)

Si cum il lansezi, din butonul "Navigate" din meniul de shell?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate