Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#37
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.03.2006
poate sa dai o spaga si sa nu nimeresti la vamesul asta,cand la desfacut pe al meu ma intreaba:"cat are 5 gb?"l-a pus la un gb pana la urma si il are trecut pe foaie la 70 de euro,mi din cate vad mi-a bagat peste 60% taxe.

#38
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Deja ma ia o durere de cap...al meu e un Ipod de 30GB si a costat 220$ pe Ebay. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce taxe imi baga astia... :death:

#39
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostJas, on Jul 23 2007, 22:52, said:

Deja ma ia o durere de cap...al meu e un Ipod de 30GB si a costat 220$ pe Ebay. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce taxe imi baga astia... :death:

cea mai buna idee de acum este sa vi le puna gen cadou..in cutie cu fundita rosie....de obicei mai lasa si vamesii de la ei
apropo...daca luai de pe ebay.co.uk si vanzatorul era din UK nu plateai nimic -_-

#40
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

View Postkappa_man84, on Jul 24 2007, 07:38, said:

cea mai buna idee de acum este sa vi le puna gen cadou..in cutie cu fundita rosie....de obicei mai lasa si vamesii de la ei
apropo...daca luai de pe ebay.co.uk si vanzatorul era din UK nu plateai nimic -_-
Eu i-am spus sa-l trimita ca si cadou, acum nu stiu daca a si facut-o...iar pe ebay.co.uk cel mai ieftin Ipod de acelasi fel costa 270$ cu tot cu transport, bani pe care nu-i aveam in contul Paypal. Oricum nu stiu unde s-a blocat pachetul ca de pe 20 a plecat din San Francisco si inca n-a ajuns in Europa...astia oare l-au trimis cu o pluta pt minimizarea costurilor transportului? :D

#41
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.03.2006
E si posta,care la noi merge ca melcu,mie din china mi-l trimisese ala pe 30 iunie,a ajuns in tara pe 16 iulie si mi-a venit avizul pe 23,pachetul il deschide el daca are factura til taxeaza dupa factura daca nu are dupa ce are el pe lista,la care un mp3 de 1gb e trecut la in jur de 70 de euro.

#42
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
A ajuns si la mine iPodul si e super :D ...si nici taxe n-am platit la posta. Mar rog, 4 RON nu stiu ce taxa.

#43
lorela

lorela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.07.2007
de la ce suma se aplica taxa?

#44
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postlorela, on Aug 7 2007, 17:24, said:

de la ce suma se aplica taxa?

de la cat decide vamesul si cat de simpatica esti...si la moaca si la buzunar :P

#45
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
pai cum unii platesc taxa vamala si altii nu? nu se desfac toate pachetele si se verifica? sau daca-i mai mic, gen ipod sau impachetat ca si cadou se trece cu vederea?

Jas... de la posta cu vames ai ridicat pachetul?

#46
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postasifilip, on Aug 8 2007, 14:53, said:

pai cum unii platesc taxa vamala si altii nu? nu se desfac toate pachetele si se verifica? sau daca-i mai mic, gen ipod sau impachetat ca si cadou se trece cu vederea?

Jas... de la posta cu vames ai ridicat pachetul?

nimic nu se trece cu vederea...totul se desface la vama...pana si cutiile impachetate gen cadou ;)

#47
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

View Postasifilip, on Aug 8 2007, 14:53, said:

pai cum unii platesc taxa vamala si altii nu? nu se desfac toate pachetele si se verifica? sau daca-i mai mic, gen ipod sau impachetat ca si cadou se trece cu vederea?

Jas... de la posta cu vames ai ridicat pachetul?
De trecut cu vederea nu l-au trecut, este vames la posta si desfaci pachetul in fata lui.
Eu am platit 221$ pe iPod, dar tipul mi l-a trecut pe pachet cu valoarea de 20$ (eu i-am spus sa-l trimita drept cadou ca sa nu platesc taxe desi nu stiu exact daca cadoul te scuteste de taxe). Acum nu stiu daca aia 4RON erau taxa normala pentru valoarea de 20$ de pe pachet sau doar o taxa standard. Plus ca nici eu nu inteleg cum cineva de mai sus care a cumparat un Mp3-player de 10$ a platit o taxa de 134RON.

#48
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Daca le spui ca e intors din garantie, eventual sa iti trimita manualele separat, sau in format digital, credeti ca vamesii pun botu' ?

#49
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Ce se intampla daca nu platesc o licitatie castigata pe ebay (castigata prin retragerea altor participanti..., modificarea subtila a descrierii... dar evident din prostia mea...nu am ce sa reclam). E vorba de vreo 400 euro. Vanzatorul zice ca trebuie sa re-listeze si ii ia Ebay ceva bani pentru asta. Cat il poate costa relistarea? Inca nu a trecut termenul de 7 zile pentru plata. Daca nu si nu, ma executa Ebay?

Oricum m-am lecuit de ebay.

Edited by xnick, 31 August 2007 - 07:50.


#50
raduq19

raduq19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.06.2007
xnick da un link cu produsul. Ai primit second chance offer? sau cum ai castigat prin retragerea celorlalti? Daca vanzatorul relisteaza produsul nu trebuie neaparat sa plateasca aceeasi taxa, depinde cum face relistarea.

#51
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postxnick, on Aug 31 2007, 08:48, said:

Ce se intampla daca nu platesc o licitatie castigata pe ebay (castigata prin retragerea altor participanti..., modificarea subtila a descrierii... dar evident din prostia mea...nu am ce sa reclam). E vorba de vreo 400 euro. Vanzatorul zice ca trebuie sa re-listeze si ii ia Ebay ceva bani pentru asta. Cat il poate costa relistarea? Inca nu a trecut termenul de 7 zile pentru plata. Daca nu si nu, ma executa Ebay?
Probabil o sa-ti lase ala feedback negativ, tu poti replica de ce si cum nu e vina ta, si cam atat. N-o sa-ti inchida ebay contul pentru atata lucru.

#52
onebobitza

onebobitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.08.2007
oameni buni sunt new aici dar cu ebay-ul am patit-o.sincer!te lasa sa te inregistrezi,fericire totala,si apoi constati ca (sau iti reamintesti k) traiesti in RO.de ce?cose in momentul cand vrei sa folosesti paypall -teapa     RO nu e pe lista.poti sa ai jde carduri.zero.
iar prin plic care vrea sa riste nu are decat.eu mai astept pana ne introduc in liste.
succes!

#53
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001

View Postraduq19, on Aug 31 2007, 15:12, said:

xnick da un link cu produsul. Ai primit second chance offer? sau cum ai castigat prin retragerea celorlalti? Daca vanzatorul relisteaza produsul nu trebuie neaparat sa plateasca aceeasi taxa, depinde cum face relistarea.
Uite aici produsul - nu este nimic contra regulilor ebay... doar ca eu nu am citit zilnic descrierile. Nici un second chance offer... nici nu stiu ce o fi aia.

http://cgi.ebay.com/...DME:X:RTQ:US:11

Nu ma intereseaza fix deloc feedbackul ca nu am de gand sa mai folosesc sistemul lor de licitatii in veci...
M-am gandesc sa platesc omului relistarea sau ce taxe i-or fi cerand aia ca doar l-am incurcat degeaba la un produs greu vandabil (si incomplet...mai trebuia sa gasesc undeva un card de minim 100 euro ca sa si scoata ceva sunete scula...+ transport spre Ro inca 40 euroi). Ce naiba sa fac? Don Dannielo ai patit asa ceva?

Edited by xnick, 31 August 2007 - 15:56.


#54
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001

View Postonebobitza, on Aug 31 2007, 16:07, said:

oameni buni sunt new aici dar cu ebay-ul am patit-o.sincer!te lasa sa te inregistrezi,fericire totala,si apoi constati ca (sau iti reamintesti k) traiesti in RO.de ce?cose in momentul cand vrei sa folosesti paypall -teapa     RO nu e pe lista.poti sa ai jde carduri.zero.
iar prin plic care vrea sa riste nu are decat.eu mai astept pana ne introduc in liste.
succes!

Omule bun, eu am cont de paypal cu un card de la Banca Carpatica - daca ai auzit cumva de ea - si merge fara greturi. Sunt insa si alte optiuni de plata - daca ti le accepta vanzatorul.
Daca tu esti cel care vinde, propune metode alternative de plata.


Citeste aici:

http://pages.ebay.co...ay/payment.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate