Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#19
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
Multumesc pt. lamuriri.
Mai am inca o problema: cat este taxa de transport daca cumpar de ex. din America ? Cat ar fi pt. un obiect de 25 kg ?
Ma gandesc ca avantajul de a cumpara din USA fata de Germania ar putea disparea (sau chiar mai rau  :( ) din cauza taxei de transport.

#20
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
pai in primul rand trebuie sa vezi daca vanzatorul trimite in RO. dupa care trebuie sa vezi cat e taxa de transport. intr-adevar  difera in functie de greutate. eu am adus produse de max 0.5 kg si transportul a fost intre 10$ si 50$.
dar la unele produse merita. depinde si ce vrei sa aduci, diferenta de pret dintre Ger si USA, daca se gaseste in Ger sau numai in USA. sunt multe variabile. dar de cele mai multe ori prodsul e mai scump decat altundedva din cazua transportului.

#21
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
Eu vreua sa cumpar orga Yamaha DGX 620. Pe ebay in Germania este 750E ~= 25 mil. In USA este 640$ ~= 16 mil. Am verificat pe usps.com cat ar costa un colet de 25 de kg pana in Romania si este 186$, pe avion, ajungand in 4-10 zile. Deci asa ar fi 640$ + 186$ = 826$ ~= 20.5 mil. Deci as economisi cam 4 mil  :).

#22
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
pai astea sunt calculele tale. trebuie sa mai iei in considerare comisionul la banca pt plata cu card.  daca ai card in euro trebuie sa tii cont si de cursul valutar. in plus trebuie sa gasesti un vanzator care sa-ti trimita in RO.
pe ebay sa nu faci prostia sa trimiti bani prin western union moneygram sau ce-o mai fi. doar cai care pot fi urmarite.
in rest totul ok. in general americanii se tem de politie, ca ii papa pushcarie pt frauda online.
spor la cumparat!

#23
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
A cazut faza cu SUA. Nu pot trimite in RO, este pachetul prea greu si prea voluminos. Asa ca singura varianta ramana Germania, cu toate ca o sa coste mai mult. Mai am o ultima intrebare (sper :) ): posta romana lucreaza cu pachete de 18-25 kg ? Sau va trebui sa ridic de la vama de undeva, ma cam sperie ideea aceasta.

Multumesc.

#24
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
pai in mod sigur lucreaza cu pachete mari. altfel n-ar avea tarif pt colete la kilogram
oricum daca e din UE nu platesti vama. deci stai linistit ...

#25
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
as vrea sa imi cumpar si eu un tricou de pe ebay am vazut ca costa 40 de dolari al de la care il iau e din tailanda,cam cat o sa ma coste cu totul?

#26
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
eu iti zic sa nu te bagi cu thailandezii ca sunt mari tepari. ebay australia dau inca tzepe multe , nigerienii iarasi. nu cumpara din thailanda. si din hong kong e o calitate indoilenica. vezi ca sunt guid-uri pe ebay care te avertizeaza sa nu cumperi de la thailandezi.
dar daca tot insisti: plateste doar prin paypal(in thailanda nu are cum sa primeasca bani prin paypal de la tine).
vama nu platesti chiar daca are asigurare produsul daca valoarea sa nu deepaseste 49$.deci griji n-o sa-ti faci. transportul e cam 30-35 $. asa ochiometric vorbind.

ps: m-am reprofilat. trimit si in tara produse

#27
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
pai omul e power seler are vre 4000 de calificative pozitive si am citit ca a trimis pachete in franta italia si oamenii erau multumiti,crezi ca e bn sa ma bag?

#28
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
mai tot ce se poate, ce sa-ti spun.
daca ai fi urmarit presa ai vedea ca noua frauda pe ebay e furtul de conturi de power selleri si vanzare de produse fictive.
dar nu se stie niciodata, eu deeobicei ma bazez pe intuitie si experienta pe ebay. intru zilnic de mai mult de un an de zile. n-am avut probleme majore niciodata. cel putin vireaza-i banii cu cardul sau prin ordin de plata. nu te hazarda prin WU sau MG. propune-i bidpay . ca prin ala merge sigur oriunde in lume si e la fel ca paypal-ul.
spor la cumparat

#29
raduq19

raduq19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.06.2007
Sal guys,
Super forum! De cateva zile am inceput sa folosesc si eu ebay.co.uk, deja astept 2 colete si vroiam sa va intreb pe cei care stiti daca la electronice se plateste vama daca sunt aduse din interiorul UE. Daca nu, asta e valabil si pt mai multe bucati, de ex 3 mp3playere sau telefoane intr-un colet?  :D
Mersi

#30
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
nu platesti vama la nimic adus din ue! deaia am intrat in ue ca sa avem piata libera!
  spor la cumparaturi.

#31
raduq19

raduq19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.06.2007

View Postnegotzel00, on Jun 23 2007, 19:26, said:

nu platesti vama la nimic adus din ue! deaia am intrat in ue ca sa avem piata libera!
  spor la cumparaturi.

Bun, deci data viitoare iau o lada de telefoane  :D
Mersi negotzel00

#32
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
vezi ca se dau multe tzepe cu telefoane pe ebay.co.uk
plus ca multe au doar carcasa ded ce vrei tu. restul fabricat in china la firme de genu "vand ce vrei"
gasesti pe site-uri cu distrbuitori. si inca o chestie. daca is SH is mai ieftine la noi.

#33
raduq19

raduq19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.06.2007
Intr-adevar, am observat ca la mare parte din telefoanele SH e mai mare pretul pe ebay decat la noi in tara. In schimb, se gasesc telefoane noi la preturi incredibil de mici, adevarate bargains. De exemplu n73 la 130 lire, n95 la 290 lire. Pe mine mine ma intereseaza la un seller sa fi avut multe vanzari, de produse reale(nu liste, ebookuri, cduri etc) si sa fie asigurat de paypal. Inafara de astea, ar trebui sa mai fiu atent si la altceva?

#34
Derix1

Derix1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2007

View Postnegotzel00, on Jun 27 2007, 13:59, said:

vezi ca se dau multe tzepe cu telefoane pe ebay.co.uk
plus ca multe au doar carcasa ded ce vrei tu. restul fabricat in china la firme de genu "vand ce vrei"
gasesti pe site-uri cu distrbuitori. si inca o chestie. daca is SH is mai ieftine la noi.


Buna ''negotzel00''
Am citit de pe forum sfaturile tale si te rog sa ma ajuti si pe mine.Vreau sa cump. un aparat foto.L-am gasit in US la o firma deschisa acolo dar au site romanesc(despre ''voinic.ro'' e vorba).M-am inregistrat pe site am facut comanda si la modalitate de plata ei zic sa pun banii in contul lor bancar. si apoi ei trimit produsul.Nu stiu cat de sigura e treaba.Ce sfat imi dati?Am intrat si pe ebay.de , am gasit si acolo dar nu stiu cum se face

#35
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
aveti grija ce luati din afara ue,ca va baga niste taxe la vama,eu de ex am primit un mp3 playerdin china,cu totulm-a costat 38 de ron,cand am fost sa il ridic mi-a pus ala taxa 134 de ron,are voie pe pachet scria valoare 10 usd.

#36
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Oh sh*t...mie imi vine un Ipod din US saptamana asta. Oare ce taxe imi baga astia? Nu merge oare "ocolirea" acestei taxe? Prevad un faliment subit :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate