Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

abator

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
stiu ca probabil nu sunt multi cunoscatori ... dar poate se gaseste cineva sa ma ajute cu niste sfaturi ... ma gandeam cu un proiect sapard ??? pe net nu se gaseste mare lucru ...
multumesc

#2
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
nimeni??

#3
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007
Programul SAPARD s-a incheiat in iulie 2007.
Lunile viitoare se vor depune primele proiecte pentru fonduri post-aderare.
Folosind google o sa gasesti multe informatii, unele adevarate, unele mai putin adevarate
Succes

#4
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostWHEEP26, on May 18 2007, 11:03, said:

Programul SAPARD s-a incheiat in iulie 2007.
Lunile viitoare se vor depune primele proiecte pentru fonduri post-aderare.
Folosind google o sa gasesti multe informatii, unele adevarate, unele mai putin adevarate
Succes

iulie 2006 :P

#5
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006
Un abator e o idee buna.Dupa stiinta mea momentan nu exista decit un singura abator de miei dupa normele europene.Am vrut sa fac asa ceva in 2001,aici in arad,un proiect cu Sapard dar in final nu a mai iesit.Trebuia sa punem 1 mil $ si nu am avut suma asta.Abatorul il copiasem pina la detaliu dupa un abator din Serbia,cu doar doua linii de lucru.Oricum costurile sint destul de mari si cred ca ai gasii sprijin in momentul de fata si fonduri dar trebuie sa detii si tu o buna parte din ele.

#6
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Un abator este o investitie destul de serioasa si chiar daca vei apela la diferite fonduri gen SAPARD tot trebuie sa detii o parte insemnata din valoarea acesteia.
Minimul de investitie la care poti sa te astepti este undeva la vreo 40-50 mld rol.
Pentru a rezista pe piata trebuie sa-l faci la normele europene si chiar sa functoneze dupa aceleasi norme ceea ce nu inseamna numai constructie si utilaje ci si calitatea marfii cu care te provizionezi.
Adica furnizorii tai de materie prima (indiferent ce fel de animale vor fi) trebuie sa fie si ei autorizati sa vanda in cadrul uniunii europene. Nu poti achizitiona materie prima neconforma cu normele uniunii (adica doar pentru .ro) si sa produci pentru uniune. Asta este un factor important ce iti poate face viata dificila in momentul in care ai liniile de taiere gata.
Insa dupa cum vad eu pana acolo mai este mult :D
Ciauz!

#7
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

View Postkappa_man84, on May 18 2007, 11:28, said:

iulie 2006 :P

greseala mea      :worthy:




View PostXtraVagAnT, on May 19 2007, 22:20, said:

Un abator este o investitie destul de serioasa si chiar daca vei apela la diferite fonduri gen SAPARD tot trebuie sa detii o parte insemnata din valoarea acesteia.
Minimul de investitie la care poti sa te astepti este undeva la vreo 40-50 mld rol.
Pentru a rezista pe piata trebuie sa-l faci la normele europene si chiar sa functoneze dupa aceleasi norme ceea ce nu inseamna numai constructie si utilaje ci si calitatea marfii cu care te provizionezi.
Adica furnizorii tai de materie prima (indiferent ce fel de animale vor fi) trebuie sa fie si ei autorizati sa vanda in cadrul uniunii europene. Nu poti achizitiona materie prima neconforma cu normele uniunii (adica doar pentru .ro) si sa produci pentru uniune. Asta este un factor important ce iti poate face viata dificila in momentul in care ai liniile de taiere gata.
Insa dupa cum vad eu pana acolo mai este mult :D
Ciauz!

Ceea ce ai spus e adevarat insa nu e atat de greu cum spui cu indeplinirea conditiilor impuse de legislatie si cu furnizorii. Cu banii, da, dar se pot gasi solutii. Si astea nu se gasesc pe forum ci pe la firmele de consultanta. Si nu intotdeauna.

Lucrezi in domeniu?

Succese multiple

Edited by WHEEP26, 26 May 2007 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate