Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

tir cu arcul

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
adventure

adventure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.05.2007
Am arcul meu. Am tras la inceput cu arcul de la club, n-am avut nici o problema, aici sunt aproape noi - si arcurile si sagetile, dar am avut nevoie de unul mai puternic si dupa vreo sase luni mi-am cumparat.  Face antrenorul nostru comanda si vin arcurile la un pret foarte fain comparativ cu ce am mai vazut prin tara. Probabil ca nu-si pune nici un adaos. Nu trag compound, mi se pare prea sofisticat ca sa mai simt bucuria simpla de a face un sport.

#20
sageata de argint

sageata de argint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.09.2007
Off, si mie mi-e dor sa trag cu arcul...
Am tras si eu candva, in adolescenta, dar scoala a venit pe primul loc si am abandonat sportul.
Dar nu cred ca-i tarziu sa reiau nici la varsta asta. Poate ajung acum campionul visat odata :first:

#21
sizighy

sizighy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.05.2007
Salutare, aveti idee daca prin jud. Constanta exista asa ceva?  :confuzzled:

#22
musa

musa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2008

View Postmercur, on May 2 2007, 14:10, said:

Salut! Am eu un prieten care face tir cu arcul. Undeva pe la Lujerului zicea ca este sala, o sa-l intreb si o sa-ti spun. Si eu o sa ma apuc curand, poate ne vedem acolo! El si-a cumparat si arc, dar are si clubul sa-ti dea. Succes
Si mie mi-ar place sa practic sportul asta , dar din pacate in Craiova din cate stiu eu nu exista
Daca stie cineva  ca totusi ar exista, sa ma anunte si pe mine

#23
adventure

adventure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.05.2007

View Postsizighy, on Jan 22 2008, 22:30, said:

Salutare, aveti idee daca prin jud. Constanta exista asa ceva?  :confuzzled:

Da, exista, la Spiru Haret. Au inceput de curand.  La Aikido Club Constanta, au infiintat si  sectia de tir cu arcul. Intra pe site-ul lor si gasesti contacte.

#24
Dooku

Dooku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 28.01.2007

View Postadventure, on Feb 3 2008, 22:17, said:

Da, exista, la Spiru Haret. Au inceput de curand.  La Aikido Club Constanta, au infiintat si  sectia de tir cu arcul. Intra pe site-ul lor si gasesti contacte.
Care website ca suna interesant, am tras cu arcul intr-o tabara vara trecuta si mi-a placut sa fac pe Marcul ...  :lol: , pac-pac vjjjj poate devin Legolas  B)

#25
raduL_tfh

raduL_tfh

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2008
salut! stie careva care sunt denumirile in romana ale cuvintelor englezesti: robinhooded arrow, flemish splice, flemish string???   :arigato:  ultimele doua sunt niste corzi de arc facute manual, in stil traditional si as vrea sa stiu care sunt denumirile in romana, pentru ca nu poti sa te duci la un concurs de tir cu arcul in tara si daca nimeresti sageata aflata in tinta cu sageata ta, sa te apuci sa urli de bucurie "i've robinhooded an arrow!!!", nu?  sau sa te intrebe cineva ce fel de coarda ai pe arc si tu sa zici ca ai flemish string... ar fi chiar aiurea

#26
licuriciul

licuriciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.05.2007
Am fost si eu, in sfarsit, la tir. A fost senzational!  Antrenamentele sunt la sala Polivalenta. Pe aktivclub.ro puteti afla mai multe. Mai au o sala si in Militari undeva, dar mie mi-e in drum de la serviciu spre casa Polivalenta. Nu-ti trebuie arc, au ei.

Radule, nu stiu cum e sa  robinhoodesti, dar trebuie sa fii tare  de tot sa nimeresti.  :arigato:

#27
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
In Militari - posibil sa fie peste drum de Cora, in sala de sport de la o scoala.

#28
bikerforever

bikerforever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2008
Slt la toti, si eu m-am interesat acum cateve luni la acest sport. Nu l-am practicat niciodata, insa sunt sportiv polivalent si disciplinele ce le practic in mod auto-organizat le-am invatat singur. Este oare posibil de inceput acest sport doar avand unele sfaturi teoretice? sa zicem cu elemente gasite pe net?
Asi dori sa investesc intr-un arc, sageti etc..., fiindca dupa cate am vazut achizitia nu e "prea scumpa" stiu eu ...200 eur. Locuind la tara am unde sa-l practic.

Mie imi place sa practic diverse sporturi (badminton, tenis , mtb, volley, frisbee, snowboard, tenis de masa, rollers etc), si deci sa trec deseori de la unul la altul, din care cauza inca nu m-am decis sa ma limitez doar la un sport precis, in club.

Merci pentru raspuns. Tirul pare sa fie ceva foarte interesant.

pe curand

#29
sageata de argint

sageata de argint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.09.2007

View Postbikerforever, on Mar 27 2008, 17:20, said:

Slt la toti, si eu m-am interesat acum cateve luni la acest sport. Nu l-am practicat niciodata, insa sunt sportiv polivalent si disciplinele ce le practic in mod auto-organizat le-am invatat singur. Este oare posibil de inceput acest sport doar avand unele sfaturi teoretice? sa zicem cu elemente gasite pe net?
Asi dori sa investesc intr-un arc, sageti etc..., fiindca dupa cate am vazut achizitia nu e "prea scumpa" stiu eu ...200 eur. Locuind la tara am unde sa-l practic.

Mie imi place sa practic diverse sporturi (badminton, tenis , mtb, volley, frisbee, snowboard, tenis de masa, rollers etc), si deci sa trec deseori de la unul la altul, din care cauza inca nu m-am decis sa ma limitez doar la un sport precis, in club.

Merci pentru raspuns. Tirul pare sa fie ceva foarte interesant.

pe curand


Iti recomand sa mergi la un club macar pentru initiere, doua-trei luni, sa inveti cum se face si cum sa nu te ranesti singur cu coarda. Pare simplu dar nu-i. Spune cam pe unde stai, sa-ti spun care e cel mai apropiat club de tine, si de unde sa-ti iei cel mai bun echipament la bugetul pe care-l ai.

#30
sageata de argint

sageata de argint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.09.2007
Si inca ceva. E greu sa tragi cu arcul mergand pe bicicleta...

#31
mirci_l

mirci_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.06.2008
Salutare, stie cineva daca exista in Tg-Mures un club de tir cu arcul? Pe internet nu am gasit nimic...  Multumesc anticipat

#32
mirci_l

mirci_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.06.2008
Chiar nu stie nimeni sau nu exista in Tg-Mures?

#33
nadgob123ro

nadgob123ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2009
Salutare,

Ma intereseaza daca cineva mai practica tir cu arcul la Rasnov.
Si daca da, sa imi dea o persoana de contact.

Multumesc,

PS: sunt incepator si am nevoie de antrenor.

#34
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
Din ce am citit pana acum, am inteles ca in Bucuresti pot merge de exemplu la Polivalenta la Clubul Aktiv si ca asta ar fi cam cel mai apreciat (sau poate mediatizat) club din oras.
Avand in vedere ca nu s-a mai postat pe aici de ceva vreme si ca nu pot accesa in momentul asta site-ul Clubului Aktiv, imi poate spune cineva ce preturi au pe sedinta? Tir cu arcul sau cu arma (inteleg ca au ambele)... Eventual program, un numar de telefon de contact, ceva?

Multumesc anticipat!

#35
Angel_Of_Light

Angel_Of_Light

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2008
Salut eu te sfatuiesc sa incerci si alte cluburi, de exemplu poti veni la Stadionul Olimpia pe calea VITAN? Gasesti acolo martea si joia dupa 17:30 si in weekend dupa ora 10:30 (pana seara) un antrenor cu experienta in tir cu arcul, sincer e mai util decat sa mergi la un club doar ca e mediatizat, conteaza si cine te invata, un fost sportiv al Romaniei cu peste 30 de ani de experienta in tirul cu arcul, arbitru continental in acest sport sau cineva doar mediatizat... optiunea ta... Costurile la Olimpia sunt 30 sedinta sau 150 pe luna. Da-mi un pm si te indrum mai mult. Poti incerca acolo diverse arcuri si mai apoi te ajutam si sa-ti cumperi, preturile sunt sub orice alt magazin, online sau fizic...

Flavius

Edited by Angel_Of_Light, 09 September 2010 - 19:34.


#36
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007
Stie cineva vreun club in Cluj-Napoca? Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate