Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Partition Magic 8.0 - NU MAI FOLOSITI ACEST SOFT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005

View PostaLLLx, on Jun 3 2007, 20:30, said:

Am incercat ce spui tu, merge dar din pacate nu poti redimensiona partitia pe care este instalat sistemul de operare,alte idei solutii? plss  :worthy:  :worthy:  :worthy:

cum sa nu, eu am si micsorat si marit "C-ul" alias partitia pe care e instalat vista. faza la marire e ca trebuie sa adaugi o partitie nedeclarata. merge, insista putin.

#20
LucKos

LucKos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmesterila, on Jun 4 2007, 10:39, said:

cum sa nu, eu am si micsorat si marit "C-ul" alias partitia pe care e instalat vista. faza la marire e ca trebuie sa adaugi o partitie nedeclarata. merge, insista putin.

salut, poti sa imi zici si mie unde exact trebuie sa ma duc ca sa partitionez din vista? cum/de unde accesez functia asta? si cum pun o partitie nedeclarata..nu mai ii dau nume sau...sunt incepator:s fa-mi o schema logik:P?merci mult:) astept relpy!

#21
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
De ce nu incerci cu "Disk Management" din Vista, cu care nu cred ca o sa ai probleme de compatibilitate :) . E foarte simplu de folosit si are o interfata deductibila.

Il gasesti in "Control Panel>Administrative Tools>Computer Management>Disk Management"

Edited by SandMan_Rave, 12 June 2007 - 07:49.


#22
coltis_sorin

coltis_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.01.2007
DECI eu va recomand un singur lucru: am lucrat cu ACRONIS DISK DIRECTOR 10 si is foarte multumit de el.Am marit partitia C am facut partitie si am si unit partitii in VISTA. Asa ca daca vreti sa ma ascultati va rog sa o face-ti ca nu aveti nimic de pierdut ;)

#23
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005

View PostLucKos, on Jun 11 2007, 22:11, said:

salut, poti sa imi zici si mie unde exact trebuie sa ma duc ca sa partitionez din vista? cum/de unde accesez functia asta? si cum pun o partitie nedeclarata..nu mai ii dau nume sau...sunt incepator:s fa-mi o schema logik:P?merci mult:) astept relpy!

e exact ce a scris SandMan Rave, la asta ma gandeam eu, iti spunem si eu calea numai ca "vista-ul" meu e in franceza ...

cand imparti singura partitie care o ai noul D: nu e formatat (eu i-am spus nedeclarat), il faci apoi fat sau ntfs, ce prefera inimioara ta si cu asta basta. Problema era daca aveai doua partitii si una vroiai sa o faci mai mare. Trebuia atunci sa micsorezi o partitie, iti aparea o a treia partitie pe care nu trebuie sa o formatezi ci sa te duci la partitia care vroiai sa o maresti si sa o indrumi spre asta neformatata. Sper sa ma fii facut inteles ca inca e dim pentru mine si n-am ajuns la cafea ...

p.s. toate comenzile le gasesti usor cu click dreapta pe partitie, bineinteles ajungand in disk manager

Edited by mesterila, 12 June 2007 - 11:02.


#24
alex_nicoara90

alex_nicoara90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 24.03.2007
Eu am reusit sa maresc partitia C cu inca 20 de giga fara sa imi strice boot-ul, cu in DOS.

#25
mickwin

mickwin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2004
Si eu m-am izbit de un laptop cu windows Vista a care persoana voia sa-i mai fac o partitie . Tin sa spun ca Laptopul avea vindows vista instalat pe C si fara vreo partitie si am facuto pe a doua folosind Disk Management din Windows Vista dand un simplu clik freapta pe C si apoi selectand Micsorare volum.

B)

#26
TTL

TTL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.04.2007

View PostSandMan_Rave, on Jun 12 2007, 08:47, said:

De ce nu incerci cu "Disk Management" din Vista, cu care nu cred ca o sa ai probleme de compatibilitate :) . E foarte simplu de folosit si are o interfata deductibila.

Il gasesti in "Control Panel>Administrative Tools>Computer Management>Disk Management"

Salut!

Vreau sa incerc sa mai pun spatiu de pe E: pe D: folosind metoda asta dar in XP Disk Management putea redimensiona partitiile doar stergandu-le si refacandu-le. Nu vreau sa pierd date nici de pe E: nici de pe D:.

In Vista se intampla acelasi lucru? Sau e exact cum era , muta informatia si se pastra totul? N-as vrea sa raman fara date (nu se pune problema de stergerea sistemului ca la C: nu umblu, dar asta e cea mai mica grija a mea)

Ms anticipat!

#27
LV-426

LV-426

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2007
Vreau să măresc partiția C...
Am încercat:
1.acronis...versiunea trial nu imi permite sa il măresc(variante "neortodoxe" nu găsesc)
2.disk management...nu imi permite sa măresc C-ul,doar sa il micșorez
3.diskpart.exe...nu imi permite să măresc C-ul pt. ca nu are spațiu necesar...
4.Partition manager 8.5 nu poate să mărească C-ul
Partition magic nu funcționează,Floppy nu am...Exista vreo metodă prin care sa măresc C-ul fără sa reinstalez Vista sau să pierd informațiile de pe celelalte partiții(D,E)?

#28
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Paragon Hard Disk Manager merge foarte bine pe Vista.

#29
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Partition Commander Professional 10.0 este mama tuturor partitiilor,cu adevarat profesional nu mai umblati cu floppy si mai stiu eu ce shit-uri,va rezolva toate cerintele si in XP si in VISTA

#30
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

View Postmesterila, on Jun 1 2007, 04:16, said:

salutare!
din cate stiu eu vista are niste functii de partajare pe undeva pe acolo. eu unul asa mi-am partitionat hdd-l. ce-i drept nu e prea complex dar e functional;
spor
Unde?

#31
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

View Postmwlambo, on Apr 27 2007, 06:37, said:

Merg pe Vista 8.0 sau Paragon Partition Manager Professional v8.5? Vreau sa unesc doua partitii si nu vreau sa fac vreo prostie,  de asta intreb. Hdd-ul meu e un Seagate de 250GB, 16MB, SATA, spun asta in cazul in care conteaza.

Multumesc.
poti incerca sa intri in computer management-disk management si ai acolo ceva setari.eu am reusit sa imi fac o partitie si sa o scot ...asa ca spor la treaba pt ca ai cu ce ...defapt nu tu ci vista..

#32
boguSY

boguSY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2006

View Postdeufren, on Oct 14 2007, 11:05, said:

poti incerca sa intri in computer management-disk management si ai acolo ceva setari.eu am reusit sa imi fac o partitie si sa o scot ...asa ca spor la treaba pt ca ai cu ce ...defapt nu tu ci vista..
Se pare ca este posibila repartitionarea hardului cu <Disk Management>. Problema este ca, atunci cand vreau creez spatiul nealocat imi arata mai mult spatiu ocupat pe partitia respectiva ("the size of the available shrink space can be restricted due to page files, restore files, and hibernation files"). Alocarea spatiului pentru "page files, restore files, and hibernation files" poae fi modificata cu <vssadmin> dar este indicata aceasta modificare?

#33
matrix2

matrix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.03.2007
mesterila si boguSY au zis bine.

Se poate redimensiona partitia de windows vista cu Disk Management Tools
Sunt acolo 2 optiuni: Srhink si Extend. Evident se foloseste Extend pt marire, dar trebuie sa ai spatiu liber undeva disponibil alaturi de partitia pe care vrei sa o maresti. Sau poti fura din spatiul unei partitii alaturate efectuand asupra ei operatia de Srhink.
Spor celor ce dau peste acest topic.

#34
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
am si eu aceeasi problema, am cumparat recent un notebook cu vista home basic pe el cu hdd de 120, dupa terminarea setupului initial la prima bootare am constatat ca C e de 101G, mai e un D de 1,5 cu numele SO_Tools si un E de 8,7 HP_Recovery. Poate imi spune si mie cineva cu ocazia asta pentru ce e partitia aia mica de 1,5. Am constatat si eu ca PM8 de win nu merge in vista, mam apucat sa fac treaba cu disk manager din vista si am vrut sa fac shrink vreo 70 de gigi la C ca sa ramana doar 30, dar nu am putut sa tai din C mai mult de 41, asa ca acum miam facut o partitie separata cum vroiam eu dar de 41, astfel C are acum 60G, ceea ce e cam mult, pai am hdd de 120 si praqctic am la dispozitie numai 41 :D. Softu ala de la Paragon e misto dar demoul nui editeaza partitiile si nu mai umblu cu crackuite. de dos e prost, imi zice ca detecteaza el nush ce anomalie la hdd si vrea sa repare, cred ca daca il las mi-l varzuieste :D. Vreo idee cum sa mai tai din C fara sa bulesc vista ?

#35
andreytheone

andreytheone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2007

View PostBlack Hawk, on Sep 23 2007, 22:23, said:

Partition Commander Professional 10.0 este mama tuturor partitiilor,cu adevarat profesional nu mai umblati cu floppy si mai stiu eu ce shit-uri,va rezolva toate cerintele si in XP si in VISTA



Salut.
A lucrat cineva cu Partition Commander 8.0 si cu Windows Vista Home Premium?

#36
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Dupa lungi cautari pe forum`uri si etc eu recomand o solutie profesionala si gratuita: Paragon Partition Manager 8.5 Professional
Ce-i adevarat ... pt a adauga niste spatiu liber pe partitia cu vista ( C:\ ) ... nush dc eu am fost cam incurcat cand mi-a zis k tre sa astept o ora sau o ora jumate (eu sincer am plecat in orash si am lasat calc aprins... cand m-am intors era gata partitia) dar a mers si asta e important.
Programul asta face partitii, le sterge, le uneste, aloca spatiu liber catre o anumita partitie, ca sa nu mentionez adaugare litere catre partitii si desigur format in FAT32, ntfs, linux etc si merge pe vista ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate