Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Partition Magic 8.0 - NU MAI FOLOSITI ACEST SOFT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
Xanti

Xanti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.12.2004
Da-mi si mie un link de unde sa downloadez aceasta versiune "gratuita"; eu am folosit versiunea demo si imi zice ca aceasta functie nu este disponibila

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
1. Nici un produs Paragon nu e free.
2. Link de download ? Vezi aici: http://www.partition-manager.com/ Daca iti place trialul te sfatuiesc sa-l cumperi.

#39
fair_fax

fair_fax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2008

View Postcoltis_sorin, on Jun 12 2007, 07:28, said:

DECI eu va recomand un singur lucru: am lucrat cu ACRONIS DISK DIRECTOR 10 si is foarte multumit de el.Am marit partitia C am facut partitie si am si unit partitii in VISTA. Asa ca daca vreti sa ma ascultati va rog sa o face-ti ca nu aveti nimic de pierdut ;)

ai cumparat ACRONIS DISK DIRECTOR 10
mersi sal

#40
Hitman333

Hitman333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.01.2006
Indiferent ce modalitate folositi (un soft dedicat sau disk management-ul din vista) PUTETI sa mariti C-ul (adica partitia primara, cea cu sistemul de operare in majoritatea cazurilor) numai daca acesta are unde sa fie marit. Dupa partiția primara, exista o singura partie extinsa care se intinde pe tot restul de spatiu de pe hard. Aceasta nu se vede ca atare dar in interiorul ei se pot crea partitii logice (una sau mai multe) care se vad. Buuun! Acum, ca sa mariti C-ul trebuie sa stergeti partitiile logice conținute de partiția extinsa SI pe urma partitia extinsa cu totul. Astfel veti avea imediat dupa partita primara un spatiu nealocat cat tot restul hardului. In acest moment puteți mari C-ul (prin oricare din metodele descrise anterior in acest thread, inclusiv cu Disk Management-ul din Vista). Dupa aceea recreati in spatiul ramas partitia extinsa si in ea partita logica (sau mai multe partitii logice). Eu tocmai am facut aceasta operatie in vista si totul a decurs normal.
Problema mare este ca pentru a sterge toate partitiile logice pe care le aveti, fara sa pierdeti date, tb sa aveti suficient spatiu de back-up pe un alt hard sau eventual chiar pe C. Eu unul am avut (un alt hard-disk) dar ma gandesc ca fara aceasta alternativa eram cam in pom cu backup ul.

Edited by Hitman333, 13 March 2008 - 14:46.


#41
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
Am un laptop cu vista home premium x64.
Am 4 partitii (2 invizibile, una cu kitul de windows, cealalta nu stiu cu ce e) si vreau sa le sterg sa fac doar 2. C-ul sa aiba 50gb si D-ul restul.. 270gb.
ce program sa folosec?
Am folosit Acronis Disk Doctor si mi-a stricat secventa de boot... aparea poza cu windows xp si apoi dadea o eroare (logic, ca nu aveam xp-ul).
Nici cu cd-ul de windows nu am reusit sa repar asta. A trebuit sa formatez si sa pun iar vista. Bine, oricum vroiam sa pun versiunea pe 64biti (inainte aveam vers pe 32)
In disk management nu pot sa fac nimic partitiilor mici. Daca dau click dreapta imi apare doar "help".
C-ul l-am micsorat la ~80gb (nu a mers la 50gb cum vroiam eu, dar merge si asa).. dar nu pot sa maresc D-ul.. nu apare expand

Attached Files

  • Attached File  d.jpg   111.66K   51 downloads

Edited by Blade, 23 October 2008 - 17:25.


#42
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Incearca GParted

#43
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View Postqueensoft, on Oct 23 2008, 17:25, said:

Incearca GParted

:thumbup:
ieri am folosit si eu GParted
partitia C:\  de Vista era de 20GB si s-a umplut
asa ca a am marit-o la 35GB cu GParted

prima data intrati aici pt niste informatii suplimentare  http://www.howtogeek...ista-partition/
apoi aici   http://sourceforge.n...ckage_id=271779
de aici download fiserul   gparted-live-0.3.9-4.iso are vreo 93MB
apoi faceti un disk bootabil cu imaginea
la restart bootati de pe CD-ul scris
si ce faceti mai departe cititi in primul link
dupa extinderea partitiei nu mi-a dat eroare (eroare care daca apare...se rezolva usor cu CD-ul de Vista prin repair) ci a facut doar un chkdsk, l-am lasat vreo 2-3 min
succes, sper ca a fost util

Edited by marius ro, 02 November 2008 - 14:10.


#44
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
am si eu o problema...
am instalat vista, doar ca avand partitia de XP de 20 de gb, nu avea loc, asa ca am impartit o alta partitie in 2, una de 40 pt vista si celalata de 60, neputand sa unesc cele 2 partitii sterse, din 3 partiti cate aveam initial acum am 4, eu acum as vrea sa o unesc pe cea de 20gb cu cea de 60, dar nu ma lasa sa sterg, si chair daca o sterg nu se unesc spatiile nealocate... acum cea de 20gb(fostul C, a devenit D) si este primary, iar Vista este instalat pe logical, as putea sa unesc cele 2 partitii si partitia cu vista sa o trec pe primary? cu cred ca ar fi mers, doar ca nu e compatibil, exista vrun prog care sa rezolve ce doresc eu... din disk management nu merge, am  mai incercat EASEUS Partition Manager 3.0, dar nici cu acesta nu merge...

#45
urashi

urashi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2009
salut, sunt nou in comunitate si deci vin si cu o problema noua...
am folosit 8.0 pe xp pentru a uni 2 partitii (merge partition D+E), toate bune si frumoase numai ca dupa ce a terminat de unit cele 2 partitii
mi-a mutat tot ce aveam de pe partitia E intr-un folder, "Salvari" denumit de mine, pe partitia D, dar cand incerc sa deschid folderul cu salvari imi da mesajul:
"D:\salvari is not accessible. Access is denied"
folderul chiar are in el salvarile mele de pe E pentru ca atunci cand ii dau click dr -> proprietati la partitia D imi vede ca folosit exact acelasi spatiu pe care il aveam eu folosit la fisierele de pe E (salvate)
daca s-a mai intalnit cineva cu o problema asemanatoare si a gasit vreo solutie ...va rog postati!
ms!
:blink:

#46
urashi

urashi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2009

View Posturashi, on 18th July 2009, 01:02, said:

salut, sunt nou in comunitate si deci vin si cu o problema noua...
am folosit 8.0 pe xp pentru a uni 2 partitii (merge partition D+E), toate bune si frumoase numai ca dupa ce a terminat de unit cele 2 partitii
mi-a mutat tot ce aveam de pe partitia E intr-un folder, "Salvari" denumit de mine, pe partitia D, dar cand incerc sa deschid folderul cu salvari imi da mesajul:
"D:\salvari is not accessible. Access is denied"
folderul chiar are in el salvarile mele de pe E pentru ca atunci cand ii dau click dr -> proprietati la partitia D imi vede ca folosit exact acelasi spatiu pe care il aveam eu folosit la fisierele de pe E (salvate)
daca s-a mai intalnit cineva cu o problema asemanatoare si a gasit vreo solutie ...va rog postati!
ms!
:blink:

intre timp am gasit respuns la pb asta:

   1.  Turn off Simple File Sharing:
         1. Click Start, and then click My Computer.
         2. On the Tools menu, click Folder Options, and then click the View tab.
         3. Under Advanced Settings, click to clear the Use simple file sharing (Recommended) check box, and then click OK.
   2. Right-click the folder that you want to take ownership of, and then click Properties.
   3. Click the Security tab, and then click OK on the Security message, if one appears.
   4. Click Advanced, and then click the Owner tab.
   5. In the Name list, click your user name, Administrator if you are logged in as Administrator, or click the Administrators group.

      If you want to take ownership of the contents of that folder, click to select the Replace owner on subcontainers and objects check box.
   6. Click OK.

      You may receive the following error message, where Folder is the name of the folder that you want to take ownership of:
      You do not have permission to read the contents of directory Folder. Do you want to replace the directory permissions with permissions granting you Full Control? All permissions will be replaced if you press Yes.

   7. Click Yes.
   8. Click OK, and then reapply the permissions and security settings that you want for the folder and the folder contents.

:lol:

nu e greu...


View Posturashi, on 18th July 2009, 01:02, said:

salut, sunt nou in comunitate si deci vin si cu o problema noua...
am folosit partition magic 8.0 pe xp pentru a uni 2 partitii (merge partition D+E), toate bune si frumoase numai ca dupa ce a terminat de unit cele 2 partitii
mi-a mutat tot ce aveam de pe partitia E intr-un folder, "Salvari" denumit de mine, pe partitia D, dar cand incerc sa deschid folderul cu salvari imi da mesajul:
"D:\salvari is not accessible. Access is denied"
folderul chiar are in el salvarile mele de pe E pentru ca atunci cand ii dau click dr -> proprietati la partitia D imi vede ca folosit exact acelasi spatiu pe care il aveam eu folosit la fisierele de pe E (salvate)
daca s-a mai intalnit cineva cu o problema asemanatoare si a gasit vreo solutie ...va rog postati!
ms!
:blink:

intre timp am gasit raspuns la pb asta:

   1.  Turn off Simple File Sharing:
         1. Click Start, and then click My Computer.
         2. On the Tools menu, click Folder Options, and then click the View tab.
         3. Under Advanced Settings, click to clear the Use simple file sharing (Recommended) check box, and then click OK.
   2. Right-click the folder that you want to take ownership of, and then click Properties.
   3. Click the Security tab, and then click OK on the Security message, if one appears.
   4. Click Advanced, and then click the Owner tab.
   5. In the Name list, click your user name, Administrator if you are logged in as Administrator, or click the Administrators group.

      If you want to take ownership of the contents of that folder, click to select the Replace owner on subcontainers and objects check box.
   6. Click OK.

      You may receive the following error message, where Folder is the name of the folder that you want to take ownership of:
      You do not have permission to read the contents of directory Folder. Do you want to replace the directory permissions with permissions granting you Full Control? All permissions will be replaced if you press Yes.

   7. Click Yes.
   8. Click OK, and then reapply the permissions and security settings that you want for the folder and the folder contents.

:lol:

nu e greu...

#47
BigGheatza

BigGheatza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.08.2006
dupa ce am dat merge la 2 partitii pe prima partitie mi-a aparut un director in care ar fi trebui sa fie fisierele de la a 2-a partitie, dar pe care nu pot sa o accesez nici sa o sterg si are 0 biti. imi poate da cineva un sfat macar cum pot sa refac partitia la loc si sa mut fisierele acolo? pentru ca nu cred ca pot sa fac fisierul asta sa fie accesabil

#48
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
NU MAI FOLOSITI PARTITION MAGIC
Topic dedicat partitionare hdd: http://forum.softped...howtopic=632202

Bafta & Closed!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate