Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Demarare actiune de infintare firma

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
catalin_b

catalin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2006
Salutare!

Ma gandesc sa demarez actiunea de infiintare a unei firme, in principiu pentru activitati IT (sa zicem, site-uri online, pe anumite teme). Am citit mai multe discutii pe aceasta tema, dar as vrea sa-mi raspunda cineva care a trecut prin asa ceva la urmatoarele:
1. m-am hotarat sa incep cu legislatia, si anume sa studiez legile care reglementeaza infiintarea unei microintreprinderi / firme. Am gasit legea 441/2006 si Codul Fiscal. Este ok sau mai trebuie si altele?
2. probabil ca pentru mine este mai bine o microintreprindere, ramane de vazut daca cu 2% din cifra de afaceri sau cu 16% din profit. intrebarea ar fi: intrucat e obligatoriu sa am 1 angajat, pot angaja pe cineva din familie, care nu are pregatire IT?
3. cam cat ar trebui sa aloc ca bani, pentru infiintare? 1000 RON e ok?
Mersi!

#2
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Sunt curios si eu la punctul 2 ... ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana ca sa poti sa o angajezi ? Stiu ca tu i-ai pune cateva intrebari ca sa vezi ce stie, dar dpdv legal trebuie ii ceri "dovezi de pregatire profesionala" :P sau ceva ?

#3
catalin_b

catalin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2006

View PostRaynor152, on Apr 26 2007, 16:17, said:

Sunt curios si eu la punctul 2 ... ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana ca sa poti sa o angajezi ? Stiu ca tu i-ai pune cateva intrebari ca sa vezi ce stie, dar dpdv legal trebuie ii ceri "dovezi de pregatire profesionala" :P sau ceva ?

Pai, eu unul nu stiu reglementarile legale  :blush:  banuiesc ca ar trebui sa gasesc niste precizari in codul muncii.... Dupa cum am mentionat, "ma bate gandul" sa am activitate de webdesign / site-uri e-commerce. Intrucat pentru o microintreprindere trebuie minim 1 angajat, evident ca as putea sa ma inregistrez pe mine ca angajat, insa intrucat aceasta activitate se va derula "dupa orele de serviciu" si nu cred ca va deveni o sursa de venit pentru inceput, nu stiu in ce masura mi-ar afecta job-ul curent (programator)....

#4
catalin_b

catalin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2006
Am sunat azi la ONRC, biroul unic (Bucuresti), cu speranta ca se pot obtine informatii prin telefon. Doamna de acolo mi-a comunicat foarte repede (de parca citea o foaie scrisa dinainte) urmatoarele:

Ea: adresa noastra e pe intrarea sectorului nr. 1 la pasajul Muncii. Veniti aici de dimineata de la ora 8:30, sau va fac o programare, cam peste 10 zile?
Eu: pai, cred ca mai bine vin eu dimineata, ca vreau niste informatii in prima faza, exista un ....
Ea: Deci daca veniti dvs., aduceti copii dupa buletinele asociatilor, copii dupa actul casei, rezervare de nume pentru firma, timbre judiciare de 1000 lei, si evident un dosar cu sina ...
Eu: Bine, dar pentru informatii doar, ca vreau sa stiu mai multe detalii inainte de a incepe, unde ...
Ea: veniti aici si mai vorbim, da? O zi buna!

Acuma oameni buni, ma poate lamuri si pe mine cineva care a facut anul asta o microintreprindere, cam ce presupune demararea unei astfel de actiuni? La biroul asta unic, daca ma duc intr-o dimineta doar cu buletinul ca sa cer informatii, ma iau cei de acolo in seama, sau ma trimit la plimbare? Si ca sa fiu mai explicit, cu speranta ca cineva va citi si va raspunde, o sa dau mai jos o lista de intrebari:

1. am inteles ca trebuie depus un capital social de minim 200 RON, corect?
2. dupa obtinere tuturor formelor/actelor, cand se poate incepe activitatea propriuzisa, capitalul asta se poate majora? Adica eu ca proprietarul firmei (sunt singurul asociat), pot sa vin peste 2 luni si sa zic: intrucat nu am avut profit suficient, mai "bag" eu din buzunarul meu niste bani in firma?
3. sa zicem ca am un PC al meu personal, facut din bucati in timp, nu am factura la el... pot sa-l "bag" in firma, la infiintare?
4. pt. microintreprindere trebuie sa angajez un om in max. 60 de zile, parca asa scrie la lege. Omul ala, cred eu, trebuie platit cu un salariul, si angajat cu forme legale. Trebuie sa-l angajez cu salariul minim pe economie? Acesta este baremul minin? (intreb asta fiindca vreau sa fac un calcul al cheltuielilor, fiindca nu sunt convins ca voi avea profit din prima saptamana ....)
5. daca nu fac microintreprindere si fac srl cu 16% impozit din profit, pot sa nu am nici un angajat si sa am totusi incasari? (poate zic o prostie, dar la ora asta sunt cam obosit, poate e mai bine sa ma duc p-acasa...)
6. ar mai fi, dar poate ma mai lamuresc si singur, daca nu, revin ...

Multumesc!

#5
BogdanE

BogdanE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.10.2006

View Postcatalin_b, on May 3 2007, 21:14, said:

1. am inteles ca trebuie depus un capital social de minim 200 RON, corect?
2. dupa obtinere tuturor formelor/actelor, cand se poate incepe activitatea propriuzisa, capitalul asta se poate majora? Adica eu ca proprietarul firmei (sunt singurul asociat), pot sa vin peste 2 luni si sa zic: intrucat nu am avut profit suficient, mai "bag" eu din buzunarul meu niste bani in firma?
3. sa zicem ca am un PC al meu personal, facut din bucati in timp, nu am factura la el... pot sa-l "bag" in firma, la infiintare?
4. pt. microintreprindere trebuie sa angajez un om in max. 60 de zile, parca asa scrie la lege. Omul ala, cred eu, trebuie platit cu un salariul, si angajat cu forme legale. Trebuie sa-l angajez cu salariul minim pe economie? Acesta este baremul minin? (intreb asta fiindca vreau sa fac un calcul al cheltuielilor, fiindca nu sunt convins ca voi avea profit din prima saptamana ....)
5. daca nu fac microintreprindere si fac srl cu 16% impozit din profit, pot sa nu am nici un angajat si sa am totusi incasari? (poate zic o prostie, dar la ora asta sunt cam obosit, poate e mai bine sa ma duc p-acasa...)
6. ar mai fi, dar poate ma mai lamuresc si singur, daca nu, revin ...

Multumesc!

1. Cu actul constitutiv te duci la banca si depui capitalul social. Ai grija la ce banca te duci fiindca vei lucra cu ea in continuare. Dupa ce firma se infinteaza poti sa mergi cu actul constitutiv sa scoti banii din cont, insa iti iau tot felul de comisioane. Mai scoti cam 120 RON din 200.(a mai fost scris pe aici exact ce trebuie facut)
2 si 3. Capitalul social nu are treaba cu profitul. Tu oricum bagi bani din buzunarul tau(infintare, echipamente, etc). Poti sa-ti aduci linistit calculatorul, insa in activitatea ta probabil ca ti-ar trebui niste liciente.
3. Trebuie sa te gandesti bine ce alegi 2,5 % din venit sau 16% din profit. Cel mai bine consulta un contabil, spune-i ce faci sau ce vrei sa faci . Oricum daca nu crezi ca o sa ai activitate in urmatoarele 6 luni nu are rost sa-ti faci firma doar de dragul de a zice ca esti patron.
4. Poti sa lucrezi la firma ta fara sa fi angajat, poti sa faci totul fara sa fi nevoit sa angajezi pe cineva sau pe tine.

P.S: Esti cam nedumerit, oricum daca nu lucrezi cu persoane juridice care vor factura nu are rost sa iti faci firma.

#6
nicu88

nicu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 26.04.2006
eu mia-m infintat un SRL cu domeniul de activitate _ trelecomunicatii,
dar am cateva intrebari :
1. pot sa raman doar eu si fara sa angajez pe altcineva ( eu sunt singurul administrator)
2. ce trebuie sa fac dupa ce am Obtinut codul CIF ?? cum se face cu serile si nr, de facturi /chitantze.
3. ce cont trebuie sa folosesc cand cumpar ceva pe firma ?(eu unul nu-mi stiu contul :()

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View Postnicu88, on May 10 2007, 15:22, said:

eu mia-m infintat un SRL cu domeniul de activitate _ trelecomunicatii,
dar am cateva intrebari :
1. pot sa raman doar eu si fara sa angajez pe altcineva ( eu sunt singurul administrator)
2. ce trebuie sa fac dupa ce am Obtinut codul CIF ?? cum se face cu serile si nr, de facturi /chitantze.
3. ce cont trebuie sa folosesc cand cumpar ceva pe firma ?(eu unul nu-mi stiu contul :()

Apeleaza la un contabil sau o firma de contabilitate care sa te ajute, indrume, sa iti tina evidenta contabila, etc. Si asta cu cat mai repede, cu atat mai bine. Nu lasa sa treaca timpul, o sa fie in curand totul varza iar costurile si timpul pierdut vor fi mult mai mari.  -_-

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate