Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mituri cotidiene

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

 tytysor, on Apr 17 2008, 23:43, said:

Alt mit : daca te joci cu focul, faci pipi in pat !
Haha.. ce unde ati scos-o si pe asta ? :roflmaofast: Eu stiu alta cu focul. Daca dai foc la un cuib de barza cica te pandeste barza.. sa....iti dea foc la casa. :D Ce vrajeala de adormit pe riche....aahhmm....de adormit copiii. Cica viene cu un chibrit in cioc si nush ce ... abureala.
Sau poate o fi patit careva ? :D Aveti filmat asa ceva ?  :lol:

Edited by IVAN_V, 18 April 2008 - 12:52.


#110
amrita

amrita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.08.2006

 tytysor, on Apr 17 2008, 22:43, said:

Alt mit : daca te joci cu focul, faci pipi in pat !
ai incercat?  :lol:

#111
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007

 amrita, on May 9 2008, 17:21, said:

ai incercat?  :lol:
Si eu am auzit de asta, ca daca te uiti la un foc mai mare un timp... (busted)
Il stie lumea pe la tara.

Edited by nano_thrust, 09 May 2008 - 22:12.


#112
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007

 tytysor, on Apr 17 2008, 23:43, said:

Alt mit : daca te joci cu focul, faci pipi in pat !
Asta  nu e mit,e un truc cu care parintii incearca sa-i determine pe copii sa nu se joace cu focul :nonobad:

#113
melhiade

melhiade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2008

 brutussas, on May 10 2008, 12:28, said:

Asta  nu e mit,e un truc cu care parintii incearca sa-i determine pe copii sa nu se joace cu focul :nonobad:

si eu stiu tot asa si mai stiu ca vine de la sat, :P  pt. ca acolo copii se jucau cu focul,si se ascundeau in spatele subei de frica parintilor :naughty: ,si dadeau foc la suba si normal ca focul se extindea si....    :chair:  :samui: :lol:

Edited by melhiade, 11 May 2008 - 01:11.


#114
melhiade

melhiade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2008

 crocodiluQ, on Mar 20 2008, 13:23, said:

Deochiul isi are radacinile in ceva real, cu toate ca modul in care este privit/tratat te face sa te indoiesti de el si sa te umfle rasul.
Am patit-o si eu de cateva ori (iar un Toma Necredinciosul mai mare ca mine nu gasesti) si a fost suficient respectivul "descantec" ca sa imi treaca durerea de cap foarte repede, chestie care nu se intampla nici cu pastilele lui peste prajit vreodata.


Evident nu am fost multumit de explicatiile celor care m-au "vindecat". In afara de descantec (de multe ori un simplu Tatal Nostru), elementul care probabil are cel mai mare efect este chibritul ars.
Incercati sa inhalati respectivul fum atunci cand va doare capul, la mine functioneaza mult mai rapid decat orice alt medicament. Explicatia stiintifica nu stiu care o fi da si eu sunt curios.

La fel si despre cauza acestui "deochi"... o fi o obseala si un stres clasic sau chiar exista persoane care pot sa-ti induca aceasta stare ? (inconstient, aure, energii, etc, etc)

sunt persoane care te pot influenta negativ,inducandu-ti o anumita stare, de nervi, de disconfort, in general,......deobicei sunt persoane cu care nu prea i-ti place sa discuti sau..... tensiunea creste,disconfortul involuntar ajunge la creier si atunci apar tot felul de fenomene cum este si durerea de cap,si iata deochiul cum spun unii.... iar descantul cum spun altii cu chibritul este un fel de efect "placebo"...
        eu mai stiu un lucru ca daca este deochi chibritele trebuie neaparat sa se scufunde, daca nu ele raman la suprafata apei.am mai multe persoane trecute de varsta a 3-a care ma bat la cap tota ziua cu asa ceva.

#115
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6sIB2kL-BWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#116
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
As dori sa stiu parerea voastra in cazul a 2 mituri, cel putin primul aparent confirmat.
Va rog sa incercati sa dati explicatii cat mai bine fundamentate stiintific.

1. Ca sa nu se sparga paharul de sticla cand torni un lichid fierbinte, lasi o lingurita in el.

2. O sticla de bere (sau sa zicem vin spumant) isi pastreaza "calitatile" daca pe gura sticlei se introduce o lingurita, astfel incat coada intra inauntru, dar "lingura" ramane afara.

Eu la punctul 2 as folosi un dop, caci parca e mai normal asa. Las la o parte faptul ca nu las neterminata o sticla de bere sau vin.

La punctul 1 stiu ca explicatia ar fi ca lingurita absoarbe o parte din caldura initiala, micsorand astfel socul termic. Dar ca sa fiu sincer, nu mi se pare o protectie atat de buna.

Am vazut ca anumite persoane practica metoda de la punctul 2, pe care eu nu o cred. Parerea mea este ca ar trebui lasate 2 sticle, una cu lingurita si alta fara, si apoi, dupa o anumita perioada, sa se dea spre degustare unei persoane care nu a fost informata despre experiment. Eu cred ca nu va sesiza nici o diferenta.
O oarecare explicatie ar fi ca metalul influenteaza dezvoltarea anumitor bacterii, dar poate pe termen lung.

Edited by nelu97, 12 June 2008 - 02:47.


#117
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006

 nelu97, on Jun 12 2008, 03:44, said:

1. Ca sa nu se sparga paharul de sticla cand torni un lichid fierbinte, lasi o lingurita in el.

Sau incalzesti naibii paharul putin inainte, iei din sticla tratata termic, etc. De ce ai vrea sa bei lichide fierbinti din pahare fara toarta? :) Cine are pahare de incercat, sa ne lamureasca.

2. O sticla de bere (sau sa zicem vin spumant) isi pastreaza "calitatile" daca pe gura sticlei se introduce o lingurita, astfel incat coada intra inauntru, dar "lingura" ramane afara.

Dop. Au incercat la Mythbusters cu sampanie si cu lingurita si nu da absolut nici un rezultat.


#118
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006

 andreic, on Feb 15 2008, 23:37, said:

De fapt se imbata mai usor la aceeasi cantitate bauta, pentru ca au enzima pentru prelucrarea alcoolului in cantitate mai mica decat la barbati.

Pune-te la baut cu o englezoaica sa vezi cum te baga sub masa  :lol:

#119
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 rocknum, on Jun 12 2008, 17:22, said:

Pune-te la baut cu o englezoaica sa vezi cum te baga sub masa  :lol:
Eu ma pun dar nu pot sa le mai si adun de pe jos dupa aia :D

#120
DarkBullet

DarkBullet

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.05.2007

 rocknum, on Jun 12 2008, 17:22, said:

Pune-te la baut cu o englezoaica sa vezi cum te baga sub masa  :lol:


Cu mine nu are șanse, mai ales în materie de bere  B) .
Cu umpic de antrenament o faci praf și pulbere :) ...   <_<  păcat că sunt urâte.




Mit: Este adevărat că dacă dormi cu mâna într-un vas cu apă caldă, faci pipi pe tine?

Edited by DarkBullet, 12 June 2008 - 21:59.


#121
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 rocknum, on Jun 12 2008, 17:22, said:

Pune-te la baut cu o englezoaica sa vezi cum te baga sub masa  :lol:
Uite si enzima responsabila ca nu cred ca am apucat sa scriu despre ea:

http://en.wikipedia....l_dehydrogenase

"Alcohol Dehydrogenase activity varies between men and women, and between different races. For example, women are unable to process alcohol at the same rate as men because they do not express the Alcohol Dehydrogenase as highly. "

Edited by andreic, 12 June 2008 - 22:39.


#122
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008

 4nDr3i, on Apr 30 2007, 01:15, said:

Revenind la surzitul de la ascultarea muzicii toată ziua la volum maxim... care ar fi explicația? Timpanul vibrează atât de mult și tare încât la un momentdat se lărgește și nu mai este la fel de sensibil pentru sunetele de intensitate mai mică?  <_<

ma fratilor, eu de vro 3-4 ani rup muzica in saracele urechi, cand sunt singur acasa ascult aproape la maxim cu un Logitech z-2200 (200W).. si cand sunt ai mei acasa ascult la maxim la casti Teac hp-5 S... si inca nu am nimic, aud atat de bine incat cu usa inchisa, daca e unu din parinti pe hol, imi dau seama care dintre ei e dupa cum se aud pasii....

#123
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 0crossfire0, on Jun 14 2008, 14:50, said:

ma fratilor, eu de vro 3-4 ani rup muzica in saracele urechi, cand sunt singur acasa ascult aproape la maxim cu un Logitech z-2200 (200W).. si cand sunt ai mei acasa ascult la maxim la casti Teac hp-5 S... si inca nu am nimic, aud atat de bine incat cu usa inchisa, daca e unu din parinti pe hol, imi dau seama care dintre ei e dupa cum se aud pasii....
Nu asa iti dai seama, numai cu o audiograma a urechii vezi cum se degradeaza in timp. Important e sa stii cand sa te opresti si nu sunt probleme. Si eu cand eram mic abuzam putin mai ales pe inalte. Degradarile se observa in timp, peste 10 ani, 20 samd... iti scade acuitatea la inalte mai pronuntat decat la cei care nu au abuzat, in mod normal creierul compenseaza pana la o limita, egalizeaza usor spectrul.

Edited by andreic, 14 June 2008 - 13:55.


#124
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008

 romaximusro, on May 26 2007, 07:59, said:

e adevarat ca daca ploua afara si faci curent in casa din cauza usilor deschise , sunt sanse mai mari sa fulgere in casa? :lol:

ce legatura are un fulger.. cu vantu, e ca si cum as zice eu ca nu pot sa merg ca am mainle ocupate (mai stii eu d'astia :rolleyes: )

#125
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 0crossfire0, on Jun 14 2008, 14:55, said:

ce legatura are un fulger.. cu vantu,
Era o ironie.

#126
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008

 LunaCrystal, on Jun 1 2007, 00:25, said:

Mit-ul cu Coca-Cola e partial adevarat. Apropo, acum mi-ati adus aminte sa mai beau si eu. :D Oricum mai rau decat berea nu face.

ma eu unu nu cred ca imi este prea nociv pt viata asta, si nu fac diferenta intre pepsi si coca-cola, decat de promotie (la care promotia e mai misto, p'ala il beau) nu tin cont de ce se vorbeste despre ele, si daca e sa mi se intample ceva, macar stiu k am facut ce mi'a placut si ca a avut cine sa ma tina treaz pana tarziu in noapte timp de vro 10 ani  B)

si referitor la mitul daca "coca-cola/pepsi ne tine noaptea treji"... eu sunt de parere ca este foarte adevarat, daca beau una din ele (bidon de 2L) stau fara probleme pana la 6-7 dimineata... daca nu beau pe la 2-3 adorm pe birou si ma trezesc din 10 in 10 minute pana cand ma hotarasc sa inchid calcu si sa ma duc in pat

E ceva care ma nelinisteste la coca-cola/pepsi, daca mai e cineva cu aceeasi problema sa zica, dupa o noapte intreaqga de consumat numai cola/pepsi, tarziu in noapte simt o senzatie ca si cum as fi drogat sau beat, nu mai imi controlez bine miscarile... etc, o fi pur si simplu de la nesomn, sau e ceva mai mult ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate