Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Mituri cotidiene

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#91
bogdzy

bogdzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.12.2007

View PostGady_paul, on Jan 21 2008, 20:08, said:

Cola americana e mai sanatoasa decat cea a noastra, sau cel putin era. Ea contine numai ingrediente naturale, pe cand a noastra e plina de aspartam si alte E-uri.
Cat despre "surzeala", aceasta NU este cauzata de obicei datorita timapnului. Am sa va explic mai intaistructura urechii:
dupa pavilion, este timpnul care preia undele de presiune din aer (sunetul) si il transmite ciocanelului si nicovalei, care transmit suntetul (sau vibratiile sonore) scaritei, care o transmit colheei, care o transforma in impulsuri electrice si o trimite prin nervi la creier. Aici e problema! colheea e acoperita cu mii de mici celule sensibile, care pot fi distruse de sunetul puternic, si cu cat ai distruse mai multe celul cu atat auzi mai slab.
Iar cat despre mitul cu fulgerele, in masina e mai sigur, fiindca, fiind de metal, atrage fulgerele si le directioneaza spre sol. :coolspeak:

cred ca vrei sa zici cochlea

#92
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View Postj_and1, on Jun 19 2007, 12:10, said:

pentru treaba cu cola...io am mai patit sa beau cola pe stomacu gol si aveam vreo 10 minute dureri crunte de la suc  :wallbash:
deci ceva efect tot are acidu ala  :peacefingers:
EDIT:  bine de fapt era PEPSI :closedeyes:
Ai o sensibilitate la stomac de genul celor care incep ulcere, nu e normal sa te resimti.

View PostGady_paul, on Jan 21 2008, 20:08, said:

Iar cat despre mitul cu fulgerele, in masina e mai sigur, fiindca, fiind de metal, atrage fulgerele si le directioneaza spre sol. :coolspeak:
Masina e cea mai buna protectie pe furtuna. Totusi e si o problema, masinile noi foarte electronizate se pot defecta iremediabil pe moment (computer, aprindere arse) si ramai in pana. De regula fulgerul intra in instalatia masinii prin antena radio. Deci masina ideala pe furtuna este una care nu are antena pe capota sau care are antena retractabila automat, dinaia cu motoras si cand incepe sa fulgere se opreste radioul/inchide antena.

View Postbeaucafea, on Jun 15 2007, 15:21, said:

Probabil femeile beau de 3 ori mai putin si de aia se imbata mai greu :)
De fapt se imbata mai usor la aceeasi cantitate bauta, pentru ca au enzima pentru prelucrarea alcoolului in cantitate mai mica decat la barbati.

Edited by andreic, 15 February 2008 - 22:42.


#93
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandreic, on Feb 15 2008, 22:37, said:

De fapt se imbata mai usor la aceeasi cantitate bauta, pentru ca au enzima pentru prelucrarea alcoolului in cantitate mai mica decat la barbati.
Depinde de caz. Sunt multe exceptii  :D

#94
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
am si eu o nelamurire legata de furtuna :) i-am auzis pe multi "scoate-ti cablu de net din PC cand e furtuna afara" si multe cazuri de calculatoare prajite din cauza fulgerelor

care e probabilitatea sa se intample asta?
si banuiesc ca asta se intampla numai in cazul cablurilor utp intinse aiurea pe si intre blocuri, nu?

si in legatura cu ochii si tv-ul/monitoarele...
e in mare parte o porcarie...dimpotriva ochii trebuie "lucrati" mereu, si prin citit, si prin TV sau altceva
cred ca tine mai mult de frecventa
eu de exemplu daca tin monitoru  la 50-60hz innebunesc...incep sa ma doara ochii si capul si ametesc
televizoarele vechi, cu tub, au 50hz daca nu ma insel...asa ca daca te uiti de aproape s-ar putea sa te doara ochii
astea LCD/plasma mi se par mai "sanatoase"

cat despre rezolutie...daca ai 1280 cu 1024 si trebuie sa stai aproape de monitor ca sa citesti...iti dai seama ca nu e bine :)

Edited by nightfever, 24 February 2008 - 02:02.


#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnightfever, on Feb 24 2008, 01:54, said:

am si eu o nelamurire legata de furtuna :) i-am auzis pe multi "scoate-ti cablu de net din PC cand e furtuna afara" si multe cazuri de calculatoare prajite din cauza fulgerelor
In general pe cei care-i auzi asa sunt abonati in retele facute pe genunchi fara protectii si design bine gandit. Fulgerul actioneaza asupra cablului in 2 moduri, prin tensiune directa (atunci prajeste tot in general, poate sari si prin 220v), e foarte rar, dar se intampla ca o scara de bloc sa ramana fara electronice functionale, iar a doilea mod mult mai obisnuit si banal este inductia electromagnetica. Fulgerul cand se descarca produce un camp magnetic foarte puternic pentru timp scurt, daca locul de descarcare e in vecinatatea unui cablu de net neecranat si impamantat acesta va primi cativa kVolti asa cadou, care vor trozni tot ce pot la capete, e fizica simpla. Deci nu trebuie sa atinga fizic reteaua, e destul sa dea cu campul magnetic tare si e knock-out. E ca un fel de EM pulse... dar mic si cu efect local mai mult. Eu pe statia radio aud fulgerele de pe la vreo 50-60km si rar cand e propagare peste ocean se intampla sa aud si perturbatii de la furtuni tropicale de departe, preluate prin ionosfera si aduse aici.
Ar mai fi un mod de ardere a switchulor/placilor dar nu tine de fulgere, este incarcarea electrostatica in exces care se poate descarca in cipuri si le termina usor. Gandeste-te plastic in aer, ceva umiditate, ceva vant -> plici :)

View Postnightfever, on Feb 24 2008, 01:54, said:

si banuiesc ca asta se intampla numai in cazul cablurilor utp intinse aiurea pe si intre blocuri, nu?
In mare parte da, dar dupa cum ti-am spus in conditii speciale, lipsa impamantare si ecranaj poate afecta orice cablu inclusiv cel de telefon, de aceea daca stai la tara si ai telefon fix pe furtuna mare grija cu el, folosesti cordless de preferat sa nu ai firul de tel la ureche.

View Postnightfever, on Feb 24 2008, 01:54, said:

si in legatura cu ochii si tv-ul/monitoarele...
e in mare parte o porcarie...dimpotriva ochii trebuie "lucrati" mereu, si prin citit, si prin TV sau altceva
cred ca tine mai mult de frecventa
eu de exemplu daca tin monitoru  la 50-60hz innebunesc...incep sa ma doara ochii si capul si ametesc
televizoarele vechi, cu tub, au 50hz daca nu ma insel...asa ca daca te uiti de aproape s-ar putea sa te doara ochii
astea LCD/plasma mi se par mai "sanatoase"
Fiecare individ are sensibilitatile lui, unii inebunesc la 60 Hz, altii stau ani buni pe 50 Hz si nu au nimic (cum erau monitoarele verzi pe vremuri) deci tine de fiecare. Dar exista totusi un secret, cand lucrezi la monitor noaptea/seara cauta sa ai si o sursa suplimentara de lumina langa el, nu facea ca gamerii care sting toate luminile si baga ochii in monitor, prezenta mai multor lumini reduce contrastul si oboseala ochilor. LCD-urile sunt mai sanatoase doar din anumite perspective, ca in rest daca te gandesti ca in spatele unui lcd sta un neon... te mai gandesti de doua ori. Oricum ideal e sa nu abuzezi, sa nu stai cu ochii numai in monitor, te mai uiti si la altceva, altfel ochiul oboseste.

View Postnightfever, on Feb 24 2008, 01:54, said:

cat despre rezolutie...daca ai 1280 cu 1024 si trebuie sa stai aproape de monitor ca sa citesti...iti dai seama ca nu e bine :)
Rezolutia mentionata e foarte buna daca ai 19", scrisul nu trebuie sa fie mic daca sistemul e setat corect (large fonts). Pe masura ce cresti rezolutia cresti si dimensiunea fonturilor ca sa mentii proportia.

Edited by andreic, 24 February 2008 - 03:31.


#96
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Rezolutia mentionata e foarte buna daca ai 19", scrisul nu trebuie sa fie mic daca sistemul e setat corect (large fonts). Pe masura ce cresti rezolutia cresti si dimensiunea fonturilor ca sa mentii proportia.
da..ma referam aici la monitoarele CRT mai mici
pe mine ma deranjeaza o rezolutie mare, chiar daca setez fonturile pe o marime mai mare
ai dreptate...aici tine de fiecare
1152/864 e ok pt mine :)

inca un mit: daca tii un hdd in apropierea unei boxe poti pierde datele de pe el (se magnetizeaza)
au hdd-urile mai noi vreo protectie anti magnetizare?
banuiesc ca se magnetizeaza mai de graba daca tii in apropierea unui difuzor neizolat (boxele fiind izolate)
se poate intampla acelasi lucru daca e tinut langa televizor sau monitor? sau orice alt aparat electrocasnic?

si am mai auzit o chestie lagata de hdd-uri...un prieten cica a montat un hdd cu jumper-ul pus aiurea si a pierdut toate datele

Edited by nightfever, 25 February 2008 - 22:18.


#97
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnightfever, on Feb 25 2008, 22:15, said:

da..ma referam aici la monitoarele CRT mai mici
pe mine ma deranjeaza o rezolutie mare, chiar daca setez fonturile pe o marime mai mare
ai dreptate...aici tine de fiecare
1152/864 e ok pt mine :)
Eu tin pe CRT 17" cu viewing size aprox 15.8" (Nokia multigraph 447Xpro) 1024/768. Mi se pare absolut suficient dat fiind dimensiunea lui. Dar daca ai 19" ideal e 1200/1024 sau variante, daca e 16:9 e 1280/800 parca. Oricum sa fie rezolutie nativa e ideal, si la unele monitoare mai conteaza ceva, sa aplici filtrare pe caracter Clear Type (patent Microsoft), pentru ca daca lucrezi cu caractere subtiri (1 pixel width), rezolutie mare si fara anti-aliasing o sa ai probleme in citirea lor, mai ales italicele care aproape ca se rup. Aplicand clear type scrisul acesta devine mult mai lizibil si cu un usor efect ca de masina de scris clasica, caracterele sunt usor mai ingrosate :) Pe CRT filtrul e irelevant antialias normal e suficient pentru ca oricum crt-ul nu poate ajunge la definitia de pixel (si subpixel) a unui lcd si face natural anti-aliasing sau din cauza de cabluri sau placa video proaste (nu duce frecventa video).

View Postnightfever, on Feb 25 2008, 22:15, said:

inca un mit: daca tii un hdd in apropierea unei boxe poti pierde datele de pe el (se magnetizeaza)
au hdd-urile mai noi vreo protectie anti magnetizare?
banuiesc ca se magnetizeaza mai de graba daca tii in apropierea unui difuzor neizolat (boxele fiind izolate)
se poate intampla acelasi lucru daca e tinut langa televizor sau monitor? sau orice alt aparat electrocasnic?
Pai sa o luam pe rand, magnetizarea presupune un magnet puternic care de regula nu se gaseste decat in difuzoare in mod uzual, in cele de wataj calumea, nu stiu aparate electrocasnice sa aibe magneti puternici (cu adevarat puternici). Mai departe, difuzoarele moderne care se respecta sunt construite in asa fel incat sa inchida campul magnetic (numit impropriu ecranare) astfel incat liniile de camp care scapa sa fie prea slabe ca sa afecteze.
Hardul nu are protectii altele decat simpla constructie metalica a sa. Hardurile moderne nu cred ca pot fi afectate rau de magneti decat poate la expunere mai indelungata si la puteri mari, deoarece inregistrarea e extrem de fina, se face la frecventa mare si la o anumita adancime pe disc, liniile de camp constante (cum sunt cele de la magnet sau ale pamantului) nu ar trebui sa afecteze campul variabil inscris pe disc.

View Postnightfever, on Feb 25 2008, 22:15, said:

si am mai auzit o chestie lagata de hdd-uri...un prieten cica a montat un hdd cu jumper-ul pus aiurea si a pierdut toate datele
E un mit plauzibil, dar se refera in general la sisteme vechi si tehnologii considerate "antice" de catre tinerei. Nu mai intru in detalii, dar iti spun ca eu pe cand faceam service pe placi 486, 586 si Pentium 1 pateam ocazional urmatorul efect, hard autodetect, 32bit acces activ, formatat/partitionat pe un motherboard nu e citit pe celalalt (nu vede sectorul logic "zero"), si evident invers, formatat pe celalalt nu e vazut pe primul... nu era asa fiabila tehnologia pe atunci, trebuia sa stii multe dichisuri sa le faci sa mearga ok.

Edited by andreic, 25 February 2008 - 23:45.


#98
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
1. Se spunea ca in timpul razboiului din Vietnam intr-un de pachet de tigari Lucky Strike din 20 de tigari una era cu cannabis ( de acolo si denumirea de Lucky Strike ).
2. Este adevarata chestia cu deochiul ? Am auzit de la multi de chestia asta, unii s-au jurat ca este adevarat si ca poti sa mori din asta daca nu vine o baba sa descante dar eu personal n-am vazut niciodata si nu mi s-a intamplat deloc asa ceva.
3. Este adevarat ca fiecare avem o sosie in lumea asta ?
4. Sa nu te uiti in oglinda cu o lumanare in mana la ora 12 noaptea. Este incercata de mine si nu s-a intamplat nimic.
5. Nu este bine sa urinezi peste un foc. Nu stiu de ce.
6. Daca iti taie calea o pisica neagra o sa ai ghinion in ziua respectiva. Idem si cu oglinda sparta si cei 7 ani de ghinion.

Nu cred ca se incadreaza in mituri urbane in totalitate dar as dori o lamurire in afara punctului 4.

#99
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003
>3 - Conform diversitatii genetice este foarte probabil ca un om sa aibe mai multe sosii... in rest e subiectiv cat de bien seamana & stuff.
>2 - Nu cred. Moarte subita exista dar are cauze medicale. Probabil unii fac legaturi acolo unde ele nu exista.
>5 - Nu inteleg ce nu e in regula...
>6 - Asta cred ca e doar mit, sunt atattia oameni care au pisici negre care le traverseaza zilnic calea si nu au ghinion.

Edited by andreic, 14 March 2008 - 23:45.


#100
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

View Postandreic, on Mar 14 2008, 23:44, said:

>3 - Conform diversitatii genetice este foarte probabil ca un om sa aibe mai multe sosii... in rest e subiectiv cat de bien seamana & stuff.
>2 - Nu cred. Moarte subita exista dar are cauze medicale. Probabil unii fac legaturi acolo unde ele nu exista.
>5 - Nu inteleg ce nu e in regula...
>6 - Asta cred ca e doar mit, sunt atattia oameni care au pisici negre care le traverseaza zilnic calea si nu au ghinion.

Teoria mea se rezuma la faptul ca, coincidenta si cu autosugestia fac o echipa buna. Totusi sunt foarte curios de punctul cu "deochiul". Adica cel putin la fel de ciudat este sa ai un stop-cardiac la 22 de ani fara cauze prealabile.

#101
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAnoXys, on Mar 15 2008, 02:09, said:

Adica cel putin la fel de ciudat este sa ai un stop-cardiac la 22 de ani fara cauze prealabile.
Si un fotbalist a patit asta din cate am auzit. Eu pun in discutie cum stii ca "fara cauze prealabile", adica de unde stim ca intr-adevar omul nu avea nimic... cati dintre noi fac controale cardiace ? Eu unul nu am facut decat odata acu vreo 5 ani cand a fost nevoie pt o anestezie la o operatie, atat.

Edited by andreic, 15 March 2008 - 03:08.


#102
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

View Postandreic, on Mar 15 2008, 03:07, said:

Si un fotbalist a patit asta din cate am auzit. Eu pun in discutie cum stii ca "fara cauze prealabile", adica de unde stim ca intr-adevar omul nu avea nimic... cati dintre noi fac controale cardiace ? Eu unul nu am facut decat odata acu vreo 5 ani cand a fost nevoie pt o anestezie la o operatie, atat.
Tocmai asta era ideea !! Fotbalistul care facea stop-cardiac pe teren sunt sigur ca aveam toate analizele la zi. Si totusi a crapat.
Si nu ma refer la fotbalistii din Romania ( sa zicem ca tara ar fi fost de vina ), mai sunt si altii in alte tari. Dar nu prea cred ca are legatura cu deochiul prea mult. Ce am auzit eu despre deochi este ca cineva te lauda cu invidie si dupa aceea incepi sa te simti foarte rau. Dupa cateva zile in care starea ta se agraveaza daca cineva nu iti descanta mori. Am auzit varianta de la mai multi oameni care nu se cunosc intre ei si mi-au descris simptomele toti la fel. In fine, sa zicem ca nu este ciudat dar apare o baba care iti recita o poezie si arde chibrituri si le stinge intr-o cana cu apa si ca din senin nu mai ai nimic. Chiar nu inteleg nimic pentru ca am auzit de la multi oameni chestia asta. Sa fie loviti prin autosugestie doar cei care cred, scepticii fiind scutiti de asa ceva ???

#103
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAnoXys, on Mar 15 2008, 10:12, said:

Ce am auzit eu despre deochi este ca cineva te lauda cu invidie si dupa aceea incepi sa te simti foarte rau. Dupa cateva zile in care starea ta se agraveaza daca cineva nu iti descanta mori.
..//.//..//..
Sa fie loviti prin autosugestie doar cei care cred, scepticii fiind scutiti de asa ceva ???
E posibil sa fie legat de aspecte psihologice, oricum dupa mine sunt doar mituri.

#104
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si dupa mine sunt mituri, desi multi incearca sa ma convinga cu diverse argumente gen aura, energie, ochi verzi, bla bla. Am ochii verzi si nu s-a simtit nimeni rau dupa ce ne-am vazut si cu atat mai mult nu cred ca niste bete de chibrit si o poezie pot rezolva o problema de sanatate dubioasa. Sunt curioasa, cum descrie lumea simptomele? Dureri de cap, greata, mai ce?

#105
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Se pare ca exista anumite persoane care absorb (voluntar sau nu) energia celorlalti, un fel de "vampirism energetic". Eu am cunoscut o astfel de persoana, era un coleg cu ochii bulbucati care se uita fix la tine cand iti vorbea. Am observat ca, daca vorbeam mai mult de 5 minute cu el, dupa vreo ora eram terminata, ma durea capul rau si ma simteam sleita. Descantecul nu e o poezie, ci o rugaciune.

#106
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Chestia cu deochiul tine mai mult de folclor, desi mai sunt cate unii care cred ca exista persoane care emana asa-numite "energii negative" ce pot sa afecteze "victima" inducandu-i o stare de rau sau chiar o boala. Personal nu cred in asa ceva. Interesant insa e ca se "imbolnavesc" de deochi mai mult persoanele inclinate sa creada in evenimente de gen "paranormal". Cred ca e si multa autosugestie la mijloc. De pilda, un alt "mit" (ii zic asa pentru ca eu, personal, nu am incercat niciodata sa-l verific) spune ca poti "imbolnavi" un om suficient de credul, de empatic, prin simpla autosugestie...
Cand intalnesti o astfel de persoana te uiti la ea cu "ingrijorare" si o intrebi "Doamne, dar ce-ai patit, ce e cu tine, te simti rau?", la un raspuns negativ, continui pe acelasi ton: "Mda, dar sa stii ca nu arati prea bine, esti cam palid/a... Sigur te simti OK? Sa nu fie ceva de la ficat" etc... Insisti apoi cu "Esti sigur/a ca nu vrei sa mergi sa te vada un doctor? Uite, nu vreau sa te superi, dar chiar esti cam dezorientat/a etc..." ma rog, se intelege care e ideea. Se spune ca daca persoana respectiva e suficient de credula sau are predispozitie spre ipohondrie, se va autosugestiona si isi va induce singura o stare de rau cat se poate de reala.  Intr-un cuvant va sfarsi prin a se simti exact cum i s-a sugerat, chiar daca anterior era bine, mersi.
Nu stiu cat e de adevarata, dar am auzit povestea asta spusa de mai multe ori de tot felul de persoane care se laudau ca ar fi experimentat-o cu succes in diferite imprejurari. Ma rog, sigur, trebuie sa ai si un "cobai" la dispozitie pe care sa il urasti suficient de mult ca sa vrei sa-l faci sa se simta rau, dar nu de genul asta de oameni ducem lipsa in zilele noastre :)...

Edited by KoShiMin, 19 March 2008 - 13:05.


#107
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Deochiul isi are radacinile in ceva real, cu toate ca modul in care este privit/tratat te face sa te indoiesti de el si sa te umfle rasul.
Am patit-o si eu de cateva ori (iar un Toma Necredinciosul mai mare ca mine nu gasesti) si a fost suficient respectivul "descantec" ca sa imi treaca durerea de cap foarte repede, chestie care nu se intampla nici cu pastilele lui peste prajit vreodata.


Evident nu am fost multumit de explicatiile celor care m-au "vindecat". In afara de descantec (de multe ori un simplu Tatal Nostru), elementul care probabil are cel mai mare efect este chibritul ars.
Incercati sa inhalati respectivul fum atunci cand va doare capul, la mine functioneaza mult mai rapid decat orice alt medicament. Explicatia stiintifica nu stiu care o fi da si eu sunt curios.

La fel si despre cauza acestui "deochi"... o fi o obseala si un stres clasic sau chiar exista persoane care pot sa-ti induca aceasta stare ? (inconstient, aure, energii, etc, etc)

#108
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
Alt mit : daca te joci cu focul, faci pipi in pat !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate