Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parser XML

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

Quote

Originally posted by eRwin
Nu fi Mad..... Max, cred ca ai priceput foarte bine!
Sau vrei sa ma-npusc din cauza unei greseli?
Cred ca ne-am abatut destul de la topic ca sa mai continuam ciondaneala.

Pace?


PACE!  :oK:

#20
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
SAX e destul de greu de implementat, mai ales pentru incepatori. Daca primul lui contact cu XML-ul este un parser SAX n-o sa mai vrea sa aiba in viata lui de-a face cu asa ceva ;)  E drept ca DOM are probleme (iti construieste tot arborele in memorie), dar el vrea doar sa AFISEZE informatiile (sa genereze html). XSLT a fost creat special pentru a transforma formate XML in alte formate (XML sau nu), deci nu vad de ce nu ar folosi asa ceva.

#21
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Element start, CDATA, element end....atat. Pe cand la DOM: nivele de noduri, root, parent, child, text node, etc...Sa nu mai punem la socoteala XPath-ul! Si sa se apuce sa invete XSLT, nu mai zic nimic...Daca ar fi sa mearga pe calea cea mai simpla!

Lucrez cu markup languages (SGML/XML/HTML) de ani buni. Daca vreau sa extrag date dintr-un XML, folosesc SAX. DOM-ul il folosesc atunci cand creez un XML (normal ca SAX nu poti folosi la asa ceva!)

Parerea mea este ca cea mai simpla metoda ar fi un parser SAX completat de adaugarea datelor intr-o baza de date. De acolo, afisarea lor gandesc ca nu mai e o problema...Doar parerea mea, care este!

#22
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Tot cred ca DOM este mai simplu decat SAX. "Pe cand la DOM: nivele de noduri, root, parent, child, text node, etc". Toate astea sunt implementate in limbajul pe care il folosesti, pe cand la SAX trebuie sa implementezi callbacks, sa stii mereu cam pe unde te afli in document, etc (poti avea tag-uri cu acelasi nume pe nivele diferite). Oricum, postul meu precedent nu era SAX vs. DOM, ci SAX vs. XSLT. XSLT nu mi se pare foarte greu de invatat (la nivelul la care are el nevoie), si este util.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate