Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Vreau sa deschid un magazin online in care sa vand ceva nou (nu e software sunt touchable products).

Cat m-ar costa investitia initiala?
Firma am.
Cat ar fi un hosting bun, cat ma costa un procesator de carduri (normal vreau sa se plateasca prin card).
Cel mai nasol e ca am multe produse diferite si nu stiu cat stoc sa iau din fiecare.

Exista un contract pe care trebuie sa-l fac cu curierii (imi fac vreo reducere)?

Sa zicem ca am 5000 de euro.
Se poate?

#2
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postkatman, on Apr 23 2007, 13:25, said:

Vreau sa deschid un magazin online in care sa vand ceva nou (nu e software sunt touchable products).

Cat m-ar costa investitia initiala?
Firma am.
Cat ar fi un hosting bun, cat ma costa un procesator de carduri (normal vreau sa se plateasca prin card).
Cel mai nasol e ca am multe produse diferite si nu stiu cat stoc sa iau din fiecare.

Exista un contract pe care trebuie sa-l fac cu curierii (imi fac vreo reducere)?

Sa zicem ca am 5000 de euro.
Se poate?

Trebuie sa faci diferenta intre cheltuielile pentru site si procesare plati, si ce cele pentru afacere propriu-zis. Un magazin online nu difera asa mult de un magazin clasic. Pentru site si procesare plati, 700-1000E sunt suficienti.

#3
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postkatman, on Apr 23 2007, 13:25, said:

Vreau sa deschid un magazin online in care sa vand ceva nou (nu e software sunt touchable products).

Cat m-ar costa investitia initiala?
Firma am.
Cat ar fi un hosting bun, cat ma costa un procesator de carduri (normal vreau sa se plateasca prin card).
Cel mai nasol e ca am multe produse diferite si nu stiu cat stoc sa iau din fiecare.

Exista un contract pe care trebuie sa-l fac cu curierii (imi fac vreo reducere)?

Sa zicem ca am 5000 de euro.
Se poate?


Mai bine ceri plata cu ramburs la curier.

Contractul cu oricare curier il faci dupa ce incepi sa ai rulaj mare. Atunci ceri reducerea, sau ameninti ca pleci la concurenta.

Problema stocurilor e nasoala. Ori nu ai nimic pe stoc, si iei prin curier totul - caz ideal, ori te axezi pe o gama restransa de produse, sa poti cumpara mai mult, sa ai pret bun.

#4
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Pai daca renunt la procesare carduri - chestie ok pentru un site nou ramane doar constructia site-ului, hostingul si domeniul.
Apoi stocurile.
Dar imi raman destui bani pentru a face stocuri mai ales ca mai am niste reduceri la costurile cu personalul. :)

#5
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View PostDani Mois, on Apr 23 2007, 20:47, said:

Mai bine ceri plata cu ramburs la curier.

Contractul cu oricare curier il faci dupa ce incepi sa ai rulaj mare. Atunci ceri reducerea, sau ameninti ca pleci la concurenta.

Problema stocurilor e nasoala. Ori nu ai nimic pe stoc, si iei prin curier totul - caz ideal, ori te axezi pe o gama restransa de produse, sa poti cumpara mai mult, sa ai pret bun.
Atenție că la plata cu ramburs, iese mult mai scump, trebuie plătit și acel procent pe valoare, bla bla bla. Mai bine plătești cu cardu, nu ai nici un comision sau taxă în plus, decît transportu. Binențeles, pt asta mai trebuie și încredere  :D

Edited by Nigel, 24 April 2007 - 11:21.


#6
b2r3z

b2r3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2007
1000 EUR poti sa faci site. PM me daca vrei o oferta de preturi de la firma mea.

#7
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
cu 800 maxim 1000 euro l-ai facut :)

#8
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Chiar mai putin, bani se duc in principal pe promovare.

#9
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Sa zicem ca pentru targetul meu (tineri pana in 35) as avea nevoie de carduri insa exista si motive sa lucrez cu curier.
Pana una alta integrarea cu card e mai usoara odata ce iti merge magazinul mai bine.
O sa lucrez la inceput cu curier si ulterior cand merge bine introduc plata cu card.

Multumesc pentru sfaturi.
Mi-am dat seama ca promovarea e crima, insa am diverse solutii si pentru asta. :)

#10
valladolid

valladolid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.04.2007

View Postkatman, on Apr 25 2007, 17:05, said:

Sa zicem ca pentru targetul meu (tineri pana in 35) as avea nevoie de carduri insa exista si motive sa lucrez cu curier.
Pana una alta integrarea cu card e mai usoara odata ce iti merge magazinul mai bine.
O sa lucrez la inceput cu curier si ulterior cand merge bine introduc plata cu card.

Multumesc pentru sfaturi.
Mi-am dat seama ca promovarea e crima, insa am diverse solutii si pentru asta. :)
Katman. Am ceva experienta in magazine virtuale.
Ai grija la urmatoarele aspecte:
1. Magazinele virtuale nu sunt tangibile => oamenii cumpara doar daca ambalajul e bun => daca nu ai un brand si imagine super classy, ai luat startul gresit.
2. Modalitatile de livrare difera de modalitatile de plata... mi se pare ca faci o mica confuzie aici, desi sunt sanse sa fi inteles eu gresit - totusi te anunt: la plata prin card, procesatorii (dotcommerce, gecad sau romcard) iti iau o taxa  initiala - intre 150-200, una de mentenanta plus comision intre 4,5 si 6,5 % din valoarea tranzactiilor - daca alegi plata ramburs prin curier/ posta , vei plati 15 din comision.
3. E usor sa cumperi un magazin virtual de la diversi - de fapt (am avut experienta asta...) sunt dievrsi freelanceri care iti fac pe vreo platforma free - oscommerce sau altele, iti arunca 3 poze, iti iau 500-1000 euro si te lasa cu fundul in balta...

Daca vrei sa te apuci serios de treaba, iti pot da cateva hinturi- am 4 astfel de magazine si te mai pot ajuta cu ceva know-how

#11
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Postvalladolid, on Apr 26 2007, 00:55, said:

Katman. Am ceva experienta in magazine virtuale.
Ai grija la urmatoarele aspecte:
1. Magazinele virtuale nu sunt tangibile => oamenii cumpara doar daca ambalajul e bun => daca nu ai un brand si imagine super classy, ai luat startul gresit.
2. Modalitatile de livrare difera de modalitatile de plata... mi se pare ca faci o mica confuzie aici, desi sunt sanse sa fi inteles eu gresit - totusi te anunt: la plata prin card, procesatorii (dotcommerce, gecad sau romcard) iti iau o taxa  initiala - intre 150-200, una de mentenanta plus comision intre 4,5 si 6,5 % din valoarea tranzactiilor - daca alegi plata ramburs prin curier/ posta , vei plati 15 din comision.
3. E usor sa cumperi un magazin virtual de la diversi - de fapt (am avut experienta asta...) sunt dievrsi freelanceri care iti fac pe vreo platforma free - oscommerce sau altele, iti arunca 3 poze, iti iau 500-1000 euro si te lasa cu fundul in balta...

Daca vrei sa te apuci serios de treaba, iti pot da cateva hinturi- am 4 astfel de magazine si te mai pot ajuta cu ceva know-how
Multumesc de oferta mai astept finantarea oficiala.
Nu am inteles faza cu curier/posta si comision.
Mi se pare logic ca eu dau pachetul si curierul il duce unde trebuie, clientul acopera majoritatea costurilor curieratului si totul e ok.
Unde e comisionul? Mai platesc si eu curierul separat? Daca nu am contract cu ei si doar ii chem cand am comenzi (sa zicem ca rulajul initial e mic).?

#12
valladolid

valladolid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.04.2007

View Postkatman, on Apr 26 2007, 17:15, said:

Multumesc de oferta mai astept finantarea oficiala.
Nu am inteles faza cu curier/posta si comision.
Mi se pare logic ca eu dau pachetul si curierul il duce unde trebuie, clientul acopera majoritatea costurilor curieratului si totul e ok.
Unde e comisionul? Mai platesc si eu curierul separat? Daca nu am contract cu ei si doar ii chem cand am comenzi (sa zicem ca rulajul initial e mic).?
Pai: Daca ti se plateste prin card, totul merge smooth... Curierul doar livreaza conform unei grile, totul e ok. Daca se plateste ramburs, curierul primeste 1% din valoarea sumei rambursate. Bani care trebuie si ei bugetati cand faci calculul marje/costuri... Totodata trebuie ca magazinul sa fie conceput (rare cazuri) astfel incat sa genereze proforme si sa calculeze algoritmi de taxare functie de caracteristicile de transport... greutate/ dimensiuni/ zona de livrare- unii curieri taxeaza suplimentar daca orasul de livrare nu este in zona lor... E o intreaga poveste cu livrarea/ plata...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate