Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3396 replies to this topic

#55
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View PostImperator, on Jun 22 2007, 11:14, said:

Este super-pret, dar stii cum sunt cu ofertele... in noiembrie, Bucuresti - Beijing, Shanghai sau HK a fost 300 euro + taxe... depinde de bafta si de oferte...

La ce companie au fost preturile astea? Noiembrie anul trecut, nu?
Intreb pentru ca la anu' tot prin Asia de SE vreau sa ajung si deja am inceput sa planific cateva locatii. Pana acum am in cap: Bali, Macau, Borneo, Perhentian Island si Langkawi (asta pt ca intre toate exista Air Asia). As vrea si Hong Kong pentru vreo 2 zile, dar vad ca nu apare in lista de destinatii la Air Asia. Ai idee ce pot lua din zona aceea spre Hong Kong?

#56
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on Jun 22 2007, 11:20, said:

La ce companie au fost preturile astea? Noiembrie anul trecut, nu?
Intreb pentru ca la anu' tot prin Asia de SE vreau sa ajung si deja am inceput sa planific cateva locatii. Pana acum am in cap: Bali, Macau, Borneo, Perhentian Island si Langkawi (asta pt ca intre toate exista Air Asia). As vrea si Hong Kong pentru vreo 2 zile, dar vad ca nu apare in lista de destinatii la Air Asia. Ai idee ce pot lua din zona aceea spre Hong Kong?

Lufhansa a avut, dar nu stiu daca o sa aibe si la anul. Air Asia nu zboara la HK, dar zboara la Macao, care e la o ora cu vaporul de HK, are legaturi directe cu KL si BKK. Cel mai bine sa vizitezi Bali e vara cand e sezonul secetos, celelalte iarna.

#57
george.tag

george.tag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2007

View PostImperator, on Jun 22 2007, 10:24, said:

Lufhansa a avut, dar nu stiu daca o sa aibe si la anul. Air Asia nu zboara la HK, dar zboara la Macao, care e la o ora cu vaporul de HK, are legaturi directe cu KL si BKK. Cel mai bine sa vizitezi Bali e vara cand e sezonul secetos, celelalte iarna.


A zburat cineva cu Malev /  Hainan Airlines la Beijing ?

#58
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postgeorge.tag, on Jun 22 2007, 20:14, said:

A zburat cineva cu Malev /  Hainan Airlines la Beijing ?

Nu stiu daca te ajuta, dar am zburat cu Hainan Airlines intern intre Shenzen si Chengdu. Foarte OK, echipaj atent, mancare si pentru europeni (desi eram doar 2 in tot avionul), probabil trans-continentale trebuie sa fie OK. Soros este printre actionarii lui Hainan.

#59
george.tag

george.tag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2007

View PostImperator, on Jun 25 2007, 08:51, said:

Nu stiu daca te ajuta, dar am zburat cu Hainan Airlines intern intre Shenzen si Chengdu. Foarte OK, echipaj atent, mancare si pentru europeni (desi eram doar 2 in tot avionul), probabil trans-continentale trebuie sa fie OK. Soros este printre actionarii lui Hainan.


tks. am viza de china valabila pana pe 31 aug.  Acum trebuia sa fiu la Hong Kong, dar in ultimul moment a trebuit sa renunt. Aveam in plan 2 zile la Shenzhen si vreo 5 la Canton.  Acum ma gandesc sa schimb traseul si sa includ si Shanghai.( cred ca am sa zbor cu malev/ Hainan )  Poti sa-mi spui cate ceva despre Shenzhen si Canton ?

#60
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postgeorge.tag, on Jun 25 2007, 18:32, said:

tks. am viza de china valabila pana pe 31 aug.  Acum trebuia sa fiu la Hong Kong, dar in ultimul moment a trebuit sa renunt. Aveam in plan 2 zile la Shenzhen si vreo 5 la Canton.  Acum ma gandesc sa schimb traseul si sa includ si Shanghai.( cred ca am sa zbor cu malev/ Hainan )  Poti sa-mi spui cate ceva despre Shenzhen si Canton ?

Shenzen este un oras care a aparut prin anii 80 pe un loc viran si acum e o adunatura de mii de zgarie nori si mall-uri in care produsele sunt mai ieftine ca in HK si hong kong-ezii dau navala sa-si faca shopping-uri la sfarsit de saptamana. Exista pe langa aeroport niste theme parks cu diverse monumente din China la scara mica.

Guangzhou, zis si Canton aparent este cel mai poluat oras din China, am trecut prin el in viteza, tot asa, blocuri si mall-uri, dar existand de cateva sute de ani are si niste zone istorice. Nu am vizitat, deci nu comentez...

#61
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006
Stie cineva cat de repede se obtine visa de Thailanda , care sunt cerintele/actele etc . Ar trebui sa ma duc pana la Bangkok pentru 5-7 zile pe cont propiu . Am asigurata cazarea , masa etc , dar habar nu am de viza sau de altceva . As dori sa stiu daca se obtine usor , daca a solicitat cineva visa fara sa aiba bilet de turist etc , eu as dori sa plec intr-o calatorie de afaceri .

Si daca tot trebuie sa plec la Bangkok stie cineva ceea ce ar trebui sa fac inainte , de ex vaccinuri , pastile asigurari etc . Am citit topicul si am inteles ca ar fi necesare ceva masuri de precautie , si bineinteles ca am sa le urmez . Inca ceva important , daca as putea sa solicit visa pentru Thailanda din afara Romaniei , deoarece eu ma aflu in UK momentan .

Va Multumesc .

#62
madoxx

madoxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.09.2006
Eu m-am interesat de curand la ambasada Thailandei in Buc despre conditiile de obtinere a vizei. Iti trebuie asa:
-act de identitate
-pasaport valabil cel putin inca 6 luni si ultimele 2 file libere
-bilet de avion dus-intors
-adeverinta de la locul de munca ( trebuie sa ai cel putin 6 luni vechime)
-numarul de inregistrare al contractului de munca la ITM
-datele de contact ale persoanei la care vei sta in gazda (identitate,adresa) daca stai la hotel iti trebuie voucherul de rezervare al cazarii
-taxa de viza:30$
-durata de obtinere : in jur de 2 sapt
Pt multiple intrari platesti taxa X numarul de intrari,dar am inteles ca se acorda mai greu viza de intrari/iesiri multiple
Astea sunt conditiile pentru cetatenii romani. Nu se acorda vize pe aeroport sau la granita cu Thailanda
Eu ma interesam pt o viza in februarie 2008,la care doamna de la tel mi-a zis sa stau linistita si sa revin inainte cu cel
putin o luna pt se pot schimba f multe pana atunci.

#63
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Postmadoxx, on Jul 28 2007, 00:14, said:

Eu m-am interesat de curand la ambasada Thailandei in Buc despre conditiile de obtinere a vizei. Iti trebuie asa:
-act de identitate
-pasaport valabil cel putin inca 6 luni si ultimele 2 file libere
-bilet de avion dus-intors
-adeverinta de la locul de munca ( trebuie sa ai cel putin 6 luni vechime)
-numarul de inregistrare al contractului de munca la ITM
-datele de contact ale persoanei la care vei sta in gazda (identitate,adresa) daca stai la hotel iti trebuie voucherul de rezervare al cazarii
-taxa de viza:30$
-durata de obtinere : in jur de 2 sapt
Pt multiple intrari platesti taxa X numarul de intrari,dar am inteles ca se acorda mai greu viza de intrari/iesiri multiple
Astea sunt conditiile pentru cetatenii romani. Nu se acorda vize pe aeroport sau la granita cu Thailanda
Eu ma interesam pt o viza in februarie 2008,la care doamna de la tel mi-a zis sa stau linistita si sa revin inainte cu cel
putin o luna pt se pot schimba f multe pana atunci.


Mersi mult madoxx . Se pare ca Thailanda e mai departe de noi decat USA . :D . Nu stiu ce asteapta MAE ca sa negocieze odata scoaterea acestei vize. Bine ca cetatenii thailandezi pot calatori la noi fara visa si noi kanci la ei . Asta da fair play ... dar fair play romanesc . :(

#64
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostUnixMarius, on Jul 28 2007, 15:25, said:

Mersi mult madoxx . Se pare ca Thailanda e mai departe de noi decat USA . :D . Nu stiu ce asteapta MAE ca sa negocieze odata scoaterea acestei vize. Bine ca cetatenii thailandezi pot calatori la noi fara visa si noi kanci la ei . Asta da fair play ... dar fair play romanesc . :(
Thailanda a avut parte de o lovitura de stat militara anul trecut si toate reglementarile s-au inasprit. La sfarsitul anului acesta sunt programate alegeri care vor duce sa speram la revenirea la controlul civil si atunci probabil vizele vor fi scoase.

#65
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostImperator, on Jul 29 2007, 10:11, said:

Thailanda a avut parte de o lovitura de stat militara anul trecut si toate reglementarile s-au inasprit. La sfarsitul anului acesta sunt programate alegeri care vor duce sa speram la revenirea la controlul civil si atunci probabil vizele vor fi scoase.


Da , intradevar au fost ape tulburi acolo , dar in ciuda acelor chestii la cateva natii ei totusi au permis sa intre acolo mai usor . Ceea ce nu inteleg eu , este ca , Romania nu impune vize celor de acolo iar ei noua da . Nu se face chestia asta pe reciprocitate? . Ma rog , nu le am cu diplomatia .... Eu sunt interesat de o viza de 7-10 zile acolo , dupa 30 septembrie si nu mai tarziu de 20 noiembrie . Si nu sunt curios de agentii de turism deoarece nu ma pot duce altundeva inafara de Bangkok . Sa speram ca voi rezolva cumva . Singura pedica este ca firma pentru care lucrez este din USA si are sediu si acolo , asa ca ei nu prea pot sa-mi trimita invitatie sau alte chestii de acest gen . Si nu cred ca le pasa cum ajung acolo . Ceea ce ma omoara este ca nu pot sa iau viza din UK , deoarece ce-i de la Ambasada Thailandei de acilea nu acorda decat catorva tari din zona , printre care nu este Romania .  :confuzzled:  . O sa incerc la Bucuresti in Septembrie sa vad , sper sa se rezolve cumva online sau prin posta deoarece nu am cum sa ajung in capitala acuma sau in viitorul apropiat . Poate ma sfatuiti voi de ceva intermediar , agentie de turism , etc , care sa faca asta pentru mine si sa ma lasa dupa de capul meu .

Thanks to all .

#66
25aaf

25aaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2007

View PostUnixMarius, on Jul 27 2007, 21:38, said:

Stie cineva cat de repede se obtine visa de Thailanda , care sunt cerintele/actele etc . Ar trebui sa ma duc pana la Bangkok pentru 5-7 zile pe cont propiu . Am asigurata cazarea , masa etc , dar habar nu am de viza sau de altceva . As dori sa stiu daca se obtine usor , daca a solicitat cineva visa fara sa aiba bilet de turist etc , eu as dori sa plec intr-o calatorie de afaceri .

Si daca tot trebuie sa plec la Bangkok stie cineva ceea ce ar trebui sa fac inainte , de ex vaccinuri , pastile asigurari etc . Am citit topicul si am inteles ca ar fi necesare ceva masuri de precautie , si bineinteles ca am sa le urmez . Inca ceva important , daca as putea sa solicit visa pentru Thailanda din afara Romaniei , deoarece eu ma aflu in UK momentan .

Va Multumesc .

Eu am fost la Bangkok din Johannesburg ( e drept in 2006) pt cca 2 sapt. Marea surpriza a fost cand in aeroport nu am fost lasata sa plec (Emirates) pt ca nu aveam viza de intrare in Thai. Dau tel la agenta de turism sa-i explic, ea nimic si nimic...cum ca nu am nevoie de viza. In cele din urma s-a lamurit problema, pt ca ea m-a considerat cetatean ZA. Cu viza n-a fost nici o problema, am lasat pasaportul la agentie, ei l-au trimis la Pretoria si am obtinut viza de 30 zile in regat , cu multiple intrari, in cca o ora.
Problema e ca a trebuit sa zbor a 2-a zi, in rest, odata ajunsa acolo, am uitat toate neplacerile

#67
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Post25aaf, on Jul 30 2007, 15:50, said:

Eu am fost la Bangkok din Johannesburg ( e drept in 2006) pt cca 2 sapt. Marea surpriza a fost cand in aeroport nu am fost lasata sa plec (Emirates) pt ca nu aveam viza de intrare in Thai. Dau tel la agenta de turism sa-i explic, ea nimic si nimic...cum ca nu am nevoie de viza. In cele din urma s-a lamurit problema, pt ca ea m-a considerat cetatean ZA. Cu viza n-a fost nici o problema, am lasat pasaportul la agentie, ei l-au trimis la Pretoria si am obtinut viza de 30 zile in regat , cu multiple intrari, in cca o ora.
Problema e ca a trebuit sa zbor a 2-a zi, in rest, odata ajunsa acolo, am uitat toate neplacerile


Oh , mersi mult pentru feedback . Am sa incerc si eu sa vad daca totusi pot obtine visa din UK , ori de la Londra ori de la consulatul din Hull . Sper sa nu astept 2 sau 3 saptamani totusi pentru asta . ;)

#68
delta_m

delta_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2007

View Post25aaf, on Jul 30 2007, 15:50, said:

Eu am fost la Bangkok din Johannesburg ( e drept in 2006) pt cca 2 sapt. Marea surpriza a fost cand in aeroport nu am fost lasata sa plec (Emirates) pt ca nu aveam viza de intrare in Thai. Dau tel la agenta de turism sa-i explic, ea nimic si nimic...cum ca nu am nevoie de viza. In cele din urma s-a lamurit problema, pt ca ea m-a considerat cetatean ZA. Cu viza n-a fost nici o problema, am lasat pasaportul la agentie, ei l-au trimis la Pretoria si am obtinut viza de 30 zile in regat , cu multiple intrari, in cca o ora.
Problema e ca a trebuit sa zbor a 2-a zi, in rest, odata ajunsa acolo, am uitat toate neplacerile
Nu am inteles cum ai reusit sa trimiti pasaportul pt. viza. Am aceeasi pb. dar pass m-am trezit in Germania ca n-am viza de Thai, dar am biletele in buzunar si nu ma mai pot intoarce in Ro pt. viza. Cum ai facut deci sa-ti trimiti pass la vizat?

#69
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdelta_m, on Jul 30 2007, 19:03, said:

Nu am inteles cum ai reusit sa trimiti pasaportul pt. viza. Am aceeasi pb. dar pass m-am trezit in Germania ca n-am viza de Thai, dar am biletele in buzunar si nu ma mai pot intoarce in Ro pt. viza. Cum ai facut deci sa-ti trimiti pass la vizat?
Dracul nu e chiar atat de negru... du-te la ambasada si negociaza cu ei...

#70
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdelta_m, on Jul 30 2007, 19:03, said:

Nu am inteles cum ai reusit sa trimiti pasaportul pt. viza. Am aceeasi pb. dar pass m-am trezit in Germania ca n-am viza de Thai, dar am biletele in buzunar si nu ma mai pot intoarce in Ro pt. viza. Cum ai facut deci sa-ti trimiti pass la vizat?
Dracul nu e chiar atat de negru... du-te la ambasada si negociaza cu ei...

#71
delta_m

delta_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2007

View PostImperator, on Jul 30 2007, 19:48, said:

Dracul nu e chiar atat de negru... du-te la ambasada si negociaza cu ei...
Multumesc frumos pt. incurajare. N-o fi chiar negru, da' e cam gri: azi si maine e consulatul inchis in Frankfurt ca-i nu stiu ce sarbatoare, asa ca se cam decaleaza totul pe miercuri ... Problema este sa dea viza unui ca cetatean roman la consulatul thai din Germania, si sa mi-o dea si repede :)), ca biletele incepeau de azi :((

#72
25aaf

25aaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2007

View Postdelta_m, on Jul 30 2007, 19:03, said:

Nu am inteles cum ai reusit sa trimiti pasaportul pt. viza. Am aceeasi pb. dar pass m-am trezit in Germania ca n-am viza de Thai, dar am biletele in buzunar si nu ma mai pot intoarce in Ro pt. viza. Cum ai facut deci sa-ti trimiti pass la vizat?


Biletul JBN-BKK l-am obtinut de la o agentie de turism din Johannesburg (eliberarea acelui bilet confirma de fapt ca sunt eligibila pt efectuarea deplasarii la Bangkok din ratiuni turistice). Din neatentie sau nepasare, acestia au omis sa verifice daca un cetatean roman aflat in South Africa are aceleasi drepturi ca si un cetatean ZA. Asadar, am ratat deplasarea cu Emirates din ziua respectiva , i-am contactat telefonic din aeroport(respectiv agenta de ticketing), mi-au trimis masina (pe cheltuiala lor) si s-au ocupat sa obtina viza (tot ei). Numai ca ambasada de la Pretoria nu mai elibera vize dupa ora 14.00, asa ca mi-am amanat calatoria cu exact 24 h.Tot ei mi-au modificat si biletul (tot Emirates dar ziua urmatoare).Problema a fost deci, nu viza in sine, acolo n-am avut nici o problema de vreme ce ei(agentia) au obtinut-o pe loc si cu multiple intrari, ci o anume maniera de a presta "servicii", cunoscuta cred majoritatii dintre noi....

Edited by 25aaf, 31 July 2007 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate