Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

GPS vs. Harti

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
dracos876

dracos876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2007
Salut tuturor.
Planuiesc o calatorie prin Europa la vara la inceputul lunii Iunie pe traseul aproximativ Budapesta-Viena-Venezia-Innsbruck-Munchen-Praga-Bratislava-Budapesta si inapoi in Romania.
Pentru mine ar fi prima iesire in Europa si la fel pt tatal meu, celalalt sofer. As vrea sa stiu daca voi credeti ca ne putem descurca cu harti, printuri detaliate etc. sau ar fi bine sa avem un sistem GPS. Sunt sigur ca este mai usor cu GPS-ul dar pt ca l-as folosi doar pentru aceasta excursie nu stiu sigur daca se merita sa cumpar unul. Un StreetPilot c310 spre exemplu este 1400 Ron, bani care ii pot folosi pt alte cheltuieli.
Stie cineva daca exista posibilitatea de a inchiria un sistem GPS? Ar fi o varianta mai rentabila, cred.

In alta ordine de idei, fiindca nu am iesit niciodata afara imi e greu sa estimez cam cat ar putea dura un astfel de traseu si cam cat s-ar ridica costurile. Nu as vrea sa 'alergam' dar nici sa stau foarte mult intr-un loc. E un traseu realist pt aproximativ 2 saptamani sau ar trebui sa mai reduc din obiective? Vom fi in total 3 persoane.

Orice pareri sunt binevenite. Multumesc anticipat.

#2
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Daca nu mergi des pe acolo, eu nu cred ca merita investitia in GPS. Eu am fost de cateva ori pe acolo si m-am descurcat fara probleme cu harti si itinerarii de pe www.viamichelin.com . Dar depinde si de om, cat de usor se descurca intr-un loc necunoscut.
Doua saptamani ar trebui sa fie de ajuns pentru acel traseu. Timpii de calatorie (asa aproximativ, din memorie):
- Romania (nu stiu de unde esti)-Budapesta: 1 zi
- Budapesta-Viena: max. 3 ore
- Viena-Venezia: 1 zi
- Venezia-Innsbruck: 1 zi
- Innsbruck-Munchen: sunt destul de aproape si e autostrada
- Muchen-Praga: nu am fost pe aici, dar o zi ar trebui sa fie de ajuns
- Praga-Bratislava-Budapesta: 1 zi
- Budapesta -Ro: 1 zi

Deci pentru calatorie max. 8 zile. In fiecare loc poti petrece o zi intreaga (exceptie este calatoria pana/din Budapesta, mai ales daca esti din Bucuresti), chiar si mai mult ca de obicei unde scriu 1 zi, faci mai repede si ai timp de vizita si in acelasi zi. Siteul sus mentionat te ajuta si la calcularea timpilor.

Edited by amandigi, 23 April 2007 - 09:20.


#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
iertati ma ca ma bag..
DAR

un GPS nou, cu garantie, este pe la 850 - 1000 ron

chiar aci pe forum suntdestule oferte.


nu recomand nimanui HARTA, eu am incercat si am pierdut o GROAZA DE TIMP

ex : esti pe autostrada, ai 150 km si urmeaza o iesire..gps ul te anunta si ai iesit instant..
ia fa tu cu harta asta ..pana te ai lamurit..ai ratat o

nu spun ca nu se poate cu harta doar ca nu merita


cu inchiriatul te pot ajuta ( ca nu cere de mancare gps ul  :)) ) dar daca l spargi /strici ..il platesti..

#4
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
GPS clar, e pacat sa nu beneficiezi de aceasta minune a tehnicii pe care in urma cu cativa ani o consideram de domeniul SF.
Pe langa traseu te informeaza non-stop si despre distanta ramasa, timpul ramas, viteza reala cu care mergi, camerele de supraveghere radar...
La 850 ron iti iei ceva performant , nou si cu tot cu harti romania + europa.

#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 foxbat, on Apr 23 2007, 10:22, said:

iertati ma ca ma bag..
cu inchiriatul te pot ajuta ( ca nu cere de mancare gps ul :) ) ) dar daca l spargi /strici ..il platesti..
In nici un caz doar cu harta!Inchiriat GPS si va fi relativ OK dar ar fi bine sa faca si o simulare a traseului cu AUTO ROUTE, pe calculator, ca sa fie familiar cu localitatile prin care trece si sa poata jongla cu GPS-ul mai usor.
In legatura cu timpii de calatorie si cei de vizitat, se pot reduce timpii morti, daca pregatesti cazarile din timp-atata cat se poate.
Viena-Venetia 10-12 ore plus 2 opriri de cate o ora, cam 14 ore,... :P asta vara...

Edited by sanddy1964, 23 April 2007 - 09:43.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 Mig VWFan, on Apr 23 2007, 10:39, said:

GPS clar, e pacat sa nu beneficiezi de aceasta minune a tehnicii pe care in urma cu cativa ani o consideram de domeniul SF.
Pe langa traseu te informeaza non-stop si despre distanta ramasa, timpul ramas, viteza reala cu care mergi, camerele de supraveghere radar...
La 850 ron iti iei ceva performant , nou si cu tot cu harti romania + europa.
!!!subscriu!!

( doar sa nu ceri facutra la harti :) )

#7
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Eu am incercat cu harta si m-am descurcat. Am avut probleme de cateva ori, dar nu serioase.
Dar am trecut prin mai multe tari si orase (inclusiv Viena) fara GPS si nu au fost probleme majore. Daca poti imprumuta, probabil merita, dar ca sa cheltuiesti 1000 RON si sa nu folosesti decat la aceasta calatorie eu spun ca nu merita. Dina 1000RON poti plati cazarea. :)

PS: Oare cum s-au descrucat oamenii inaintea erei GPS-ului? Harti si indicatoare, nu? De aceea sunt indicatoare pe drumuri.

Edited by amandigi, 23 April 2007 - 11:05.


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Eu n-am mers niciodata cu navigatie si in afara de mici rataciri care fac sarea si piperul calatoriei, dupa cum mai spunea cineva pe un subiect asemanator (prin orase, in cautarea hotelului, din cauza sensurilor unice, interzis la stinga etc.) n-am avut niciodata probleme. Pe autostrazi, daca stii unde mergi, cum sa te ratacesti?! In orase ar putea fi util, dar daca nu il ai nu merita investitia pentru un drum. Tu hotarasti - daca te simti mai confortabil cu navigatia, daca stii sau nu sa te descruci cu harta, daca conduci bine sau esti mai neexperimentat etc.

Inainte sa pleci la drum iti ia 5 minute sa iti clarifici traseul, eventual sa iti notezi punctele importante (unde schimbi autostrada, unde urci/cobori de pe autostrada etc.). Ai etape scurte si simple, nu e asa complicat sa ajungi de la Viena la Venetia.

Daca nu iti iei navigatie sa ai la tine instructiuni de ajuns la fiecare hotel, numerele de telefon, harti (iti cumperi de pe drum harti bune) si tot ce crezi ca te ajuta.

#9
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca ai un telefon cu symbian si ecran maricel, cumperi un receiver GPS cu 2,3 mil si gata ai navigatie. Asta e solutia cea mai ieftina..
O sa te descurci si fara navigatie, dar tot ce se poate sa pierzi mai mult timp cu orientarea sau chiar cu ratacitul :)

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 MATRIXU, on Apr 23 2007, 16:10, said:

Daca ai un telefon cu symbian si ecran maricel, cumperi un receiver GPS cu 2,3 mil si gata ai navigatie. Asta e solutia cea mai ieftina..
O sa te descurci si fara navigatie, dar tot ce se poate sa pierzi mai mult timp cu orientarea sau chiar cu ratacitul :)

pai sa vad si eu cum se descurca la Viena si mai discutam-in oras desigur...in cautarea hotelului, daca e zi de lucru si e cam asa, pe la ora 15-16,...Navi-lasati hartile sa se odihneasca,Sunt de domeniul trecutului.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
GPS rulz !

unu dintre cele mai ieftine gps-uri este pocket pc-ul yakumo alpha 790ron in RO (de harta pt el te descurci mai ales daca intri pe aria software  :P ). Am si eu un astfel de aparat si l-am achizitionat din DE (sh) cu 100 E ....nu mi-a facut nici o problema de 1 an de zile.

Crezi ca gps-ul iti va folosi doar pentru acel drum in afara ???......iti foloseste  pe unde te-ai duce si in tara cand nu gasesti o strada , un numar etc. ! In plus ai posibilitatea de a sti unde-s radarele fixe,de a afla viteza reala cu care te deplasezi.Sau poti sa-ti transformi PDA-ul in video player (ce bine e cu el in ambuteiaje  :rolleyes: ).
Odata nu mai stiu unde eram si aveam rezervorul cam gol....am bagam pe gps cea mai apropiata benzinarie si hop se afla chiar langa mine in spatele unor blocuri.....daca nu aveam GPS cred ca ma invarteam pana se termina benzina :)

P.S. pe langa exemplele mai sus amintite poti folosi pocketul pc-ul pentru `N` aplicatii, atat acasa, in masina cat si pe bicicleta !   :lol:  (suna a reclama  :lol: )

Edited by cosmin_miu, 23 April 2007 - 16:16.


#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006

 sanddy1964, on Apr 23 2007, 14:57, said:

pai sa vad si eu cum se descurca la Viena si mai discutam-in oras desigur...in cautarea hotelului, daca e zi de lucru si e cam asa, pe la ora 15-16,...Navi-lasati hartile sa se odihneasca,Sunt de domeniul trecutului.

Poti sa te descurci. Chiar in exemplul tau - eu am cautat hotel in Viena la ora 16, marti. Aveam harta deschisa, stiam pe unde trebuie sa o iau, ca ma uitasem in prealabil, stiam deci cite intersectii merg inainte, dupa care fac stinga inca atitea, dupa care etc. Si am ajuns binemersi. Deci se poate. Dar daca nu stii sa citesti o harta cred ca e mai relaxant cu navigatie.

#13
dracos876

dracos876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2007
Eu sunt convins ca este mai usor sa ai un GPS decat o gramada de printuri si harti detaliate. Problema este daca beneficiile justifica investitita. Fiind prima data cand ies din tara cu masina proprie e posibil sa fie un pic mai stresant daca stau tot timpul cu harta in brate incercand sa nu gresesc.

Cred ca cea mai interesanta idee ar fi sa gasesc sa inchiriez un GPS pentru 2 saptamani. Pacat ca nu sunt firme care fac asa ceva la noi, probabil doar daca inchiriezi o masina cu GPS inclus.

#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 abancor, on Apr 23 2007, 17:26, said:

Dar daca nu stii sa citesti o harta cred ca e mai relaxant cu navigatie.


Am invatat in armata sa citesc harti dar :
1-am uitat ca ,,a cam trecut timp
2. pe hartile rutiere nu regasesti aceleasi simboluri din armata...
3. cum vor disparea cartile, asa vor disparea si HARTILE :lol:

O FI si asta o placere sa te uiti pe harta sau sa memorezi toate iesiriel si strazile dintr-un oras...mergi si la Berlin si la Paris si mai vorbim...

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 abancor, on Apr 23 2007, 17:26, said:

Poti sa te descurci. Chiar in exemplul tau - eu am cautat hotel in Viena la ora 16, marti. Aveam harta deschisa, stiam pe unde trebuie sa o iau, ca ma uitasem in prealabil, stiam deci cite intersectii merg inainte, dupa care fac stinga inca atitea, dupa care etc. Si am ajuns binemersi. Deci se poate. Dar daca nu stii sa citesti o harta cred ca e mai relaxant cu navigatie.


Normal ca te poti descurca. Dar nu vad de ce sa te chinui....cand se rezolva totul simplu cu GPS-ul. Te relaxezi...iti vezi de condus...mai admiri o cladire...o blonda...:P.

#16
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Citeva scurte observatii:

- daca vei inchiria un GPS, oriuenteaza-te spre o solutie dedicata (asta daca nu esti foarte familiarizat cu operarea PDA-urilor, mai ales cele Windows based); daca totusi optezi pentru PDA, atunci rezerva-ti un timp pentru a te familiariza cu modul de utilizare si ai grija sa nu ramii cu bateria pe 0 la el; s-ar putea sa ai surprize neplacute;

- in orice caz, incearca cit de cit sa iti "faci temele" de acasa; adica, studiaza inainte macar in mare traseul si nu ezita sa folosesti si niste harti obisnuite daca e cazul; cum spunea cineva mai sus, ce ne-am fi facut fara GPS-uri;

Bafta si drum bun!

#17
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
off topic:
eu am incercat din rasputeri sa conving un amic , la configurarea unui Passat ca Navi e un MUST HAVE.
Acum aud ca a configurat cu Xenon, la insistentele mele, cu piele-la insistentele mele, cu alte cateva chestii-la insistentele mele, DAR fara NAVI. Cica nu-i trebuie , ca l-a convins ala de la Porsche si nevasta-sa :lol: ca nu e nevoie, etc etc
SI de banii aia a bagat niste jante mai smekere si un CD-CHANGER, plus crom si nu mai stiu ce.
Ce sa zic....

#18
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 sanddy1964, on Apr 23 2007, 10:40, said:

In nici un caz doar cu harta!Inchiriat GPS si va fi relativ OK dar ar fi bine sa faca si o simulare a traseului cu AUTO ROUTE, pe calculator, ca sa fie familiar cu localitatile prin care trece si sa poata jongla cu GPS-ul mai usor.
In legatura cu timpii de calatorie si cei de vizitat, se pot reduce timpii morti, daca pregatesti cazarile din timp-atata cat se poate.
Viena-Venetia 10-12 ore plus 2 opriri de cate o ora, cam 14 ore,... :P asta vara...
Viena - Venetia In 14 ore ?!?
Poate Bucuresti - Viena in 14 ore , Viena-Venetia in 7-8 ore maxim .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate