Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

GPS vs. Harti

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 rocaddy, on Apr 24 2007, 14:37, said:

Viena - Venetia In 14 ore ?!?
Poate Bucuresti - Viena in 14 ore , Viena-Venetia in 7-8 ore maxim .

da?  eu atata am facut cu Audi A6. M-am oprit pe la Klagenfurt, e un lac misto de tot acolo, am stat vreo 2 ore la o terasa.
In rest am mers corect, am respectat viteza de 100km/h in tuneluri, 150 pe autostrada....am prins si nitel stau...si in general am admirat pesisajul superb. Poate omu respectiv are un Logan sau mai stiu eu ce. Nu cred ca face 8 ore nici daca-l pici cu ceara.Sunt 1000de km, omu e in concediu,
...bine, eu am plecat de la PAPRIKA, nu din Viena, ca mai pierdeam si acolo vreo juma de ora pana ieseam...
deci sunt +1000 de km,,,baga o medie de 100km/h , si mai vedem...cele 7 ore...

Edited by sanddy1964, 24 April 2007 - 17:13.


#20
dracos876

dracos876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2007
Ciudat, pe viamichelin.com arata ca Viena-Venezia sunt 587 km :|

#21
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
GPS-ul face toti banii. Gasesti sigur persoane de la care sa imprumuti unul. Eu l-am dat deja pe al meu (acum cateva luni) unor amici ce plecau chiar la Viena - nu ca as fi vrut, insa mi-a pus nevasta genunchiu' in gat .... S-au descurcat si mi l-au adus in stare buna :)

Partea cu hotelurile, restaurantele, benzinariile face toti banii, eu la Florenta am ajuns la niste restaurante meseriase (luate de pe net cu recomandari, etc) numai cu GPS-ul. Bine si stradutele din Florenta sunt imposibil de talmacit cu harta.

In Siena de exemplu ma intreba lumea pe strada daca ii pot indruma cate una sau catre alta. Vorba neveste-mii ajunsesem birou de informatii :D

Merge si cu harta insa e mai dificil si cum spunea lumea pe aici, nu mai ai timp sa admiri si peisajul.

Recomand GPS all the way, chiar si inchiriat, da o intrebare pe undeva, e imposibil sa nu gasesti pe cineva dispus sa il dea.

Edited by Cristist50, 25 April 2007 - 02:02.


#22
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 dracos876, on Apr 24 2007, 22:15, said:

Ciudat, pe viamichelin.com arata ca Viena-Venezia sunt 587 km :|


ai dreptate, asa retinusem eu ca am facut de la Paprika la Ravenna (ca nu la Venetia am fost asta vara ci nitzel mai incolo cu vreo 100 de km) si sunt cam 700km, din care vreo 150 pe drumuri normale, foarte aglomerate si unde vit max este 100 .
Eu socotesc media de 100km/h chiar si pe autostrazi afara pt ca nu merg intins, mai opresc sa beau o cafea, sa mananc , mai fac o poza...

#23
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 sanddy1964, on Apr 24 2007, 18:12, said:

da?  eu atata am facut cu Audi A6. M-am oprit pe la Klagenfurt, e un lac misto de tot acolo, am stat vreo 2 ore la o terasa.
In rest am mers corect, am respectat viteza de 100km/h in tuneluri, 150 pe autostrada....am prins si nitel stau...si in general am admirat pesisajul superb. Poate omu respectiv are un Logan sau mai stiu eu ce. Nu cred ca face 8 ore nici daca-l pici cu ceara.Sunt 1000de km, omu e in concediu,
...bine, eu am plecat de la PAPRIKA, nu din Viena, ca mai pierdeam si acolo vreo juma de ora pana ieseam...
deci sunt +1000 de km,,,baga o medie de 100km/h , si mai vedem...cele 7 ore...
Si eu am plecat de la Paprika , la Venetia , n-am stat ,recunosc , decat o jumatate de ora la o cafea langa Graz . Cum
ti-a placut la Paprika ? Am respectat viteza pe autostrada 130-140 , in tuneluri cam 100 max 110 . Dar, recunosc, am avut noroc , fara nici un stau pana la 30 km de Venetia unde italienii au blocat , pur si simplu , autostrada ...Insa urmatorii 25 km i-am facut in ...2 ore . GPS s-a ,,blocat''' ma intorcea tot inapoi pe autostrada , noroc ca imi luasem si harta stramoseasca si am gasit un drum paralel cu autostrada ...Asa ca ideal e sa ai si harta si GPS .
Masinuta mea e un Caddy , pe autostrada in D , I, HU am scos viteze medii de peste 100 km/h (bord computer dixit) fara sa alerg nebuneste ..130-140 , rar 150-160 la o depasire ..

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 rocaddy, on Apr 25 2007, 20:38, said:

Si eu am plecat de la Paprika , la Venetia , n-am stat ,recunosc , decat o jumatate de ora la o cafea langa Graz . Cum
ti-a placut la Paprika ? Am respectat viteza pe autostrada 130-140 , in tuneluri cam 100 max 110 . Dar, recunosc, am avut noroc , fara nici un stau pana la 30 km de Venetia unde italienii au blocat , pur si simplu , autostrada ...Insa urmatorii 25 km i-am facut in ...2 ore . GPS s-a ,,blocat''' ma intorcea tot inapoi pe autostrada , noroc ca imi luasem si harta stramoseasca si am gasit un drum paralel cu autostrada ...Asa ca ideal e sa ai si harta si GPS .
Masinuta mea e un Caddy , pe autostrada in D , I, HU am scos viteze medii de peste 100 km/h (bord computer dixit) fara sa alerg nebuneste ..130-140 , rar 150-160 la o depasire ..


Pai asa e, nu stii cand poti sa ai medie 100 sau medie 70...in fine, nu e mare filozofie, vezi ca se pune radar pe la Klagenfurt, pe autostrada, in rest drum bun...

Edited by sanddy1964, 25 April 2007 - 20:57.


#25
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
eu am laptop. salvez hartile si le vizualizez daca am nevoie. iar in orase de multe ori ai wifi gratis asa ca map24 cel mai bun zic eu.

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Acu, dupa ce am mers nitel si cu navigatie (relatez ce si cum in subiectul lui nelu, ala cu turul europei scumpe dormit in masina, de pe turism), pot sa dau un raspuns mai clar (desi initiatorul s-a si intors din concediu - si nu ne-a zis cum a fost): daca esti obisnuit sa mergi dupa harti, sa fi atent la harti si la indicatoare si sa controlezi tu mereu unde te afli navigatia mai rau te incurca. Ori iei navigatie si mergi exclusiv dupa ea, orbeste, ori mergi dupa harti. Cel putin eu asa am patit, nu eram in stare sa merg orbeste si mai rau ma enervau deciziile contradictorii uneori (navigatia zicea una, eu vroiam alta).

#27
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

 abancor, on Jul 18 2007, 15:21, said:

si sa controlezi tu mereu unde te afli navigatia mai rau te incurca. Ori iei navigatie si mergi exclusiv dupa ea, orbeste, ori mergi dupa harti.

1)Probabil nu ai folosit un navigator suficient timp.
EU iti dau un exemplu. Cautam disperat un anume aeroport in Italia si mi-a venit ideea sa activez PDI-urile. L-am localizat imediat, muuuuuult mai comod decat pe harta. La fel si pentru supermarketuri sau muzee.

2)Navigatorul GPS este un element suplimentar de informare. Pentru orice traseu e de preferat sa te uiti si tu intai pe o harta sa iti gandesti un traseu si apoi , in caz ca softul de navigatie iti spune altceva, ii dai puncte intermediare si te duce pe unde vrei tu. In plus poti pur si simplu sa o iei pe unde vrei tu si vei auzi cuvantul magic "Reconfigurarea traseului" si intr-o secunda ai noua ruta.

3)Pe autostrazi nu te poti pierde, in cel mai rau caz sa ratezi o iesiri , daca nu esti atent la indicatoare,..dar in orase te anunt ca esti mancat pe paine. Un oras vechi ca Budapesta sau Praga , cu stradute mici si inghesuite, apoi cu sensuri giratoare cu zeci de strazi radiale,... iti spun ca tare ti-ai mai dori acolo un GPS si nu un copilot care cauta stresat pe harta unde te afli.

Per total pentru comoditatea condusului recomand un GPS nou sau inchiriat.
Poti opta pentu un PDA pe care mai poti instala o multime de aplicatii(ex. Asus A632, 636 etc la 1000lei), sau un PNA dedicat pentru GPS (din gama MIO sau altele la vreo 750-800).
Cel mai comod este daca il poti inchiria de la vreun prieten cu o simpla atentie. ^_^

#28
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
Navigatia GPS este foarte utila. Acum vreo luna am fost in Viena si trebuia sa ajung la un hotel (unde aveam rezervare).
Gasit hotelul cu gps-ul, si m-a dus direct (am si o harta a Vienei si cred ca are aproape 3mp, si cred ca ajungeam la hotel a doua zi daca stateam cu harta).
Partea proasta la GPS - daca nu este setat cum trebuie, cel putin afara din orase te baga prin balarii (din Viena a trebuit sa ajung intr-un alt oras la vreo 130km, gps-ul a fost setat pe drumul cel mai scurt si m-a bagat prin toate satele).
Partea buna - odata setat cum trebuie, vocea aia suava iti zice tot ce trebuie, pe unde s-o iei, la a cata iesire din sensu giratoriu iesi(si austriecii sunt maniaci cu giratoarele), anunta cu sute de metri inainte pe unde sa iesi din autostrada... 100% folositor.

#29
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Am destula experienta in sofatul prin alte tari, adica vreo 20.000 km, mult fata de multi, putini fata de altii, dar destul as zice eu. Din astia vreo 200 i-am facut cu navigatie. Experienta mea cu navigatia e detaliata pe subiectul de care am zis. Dar nu ma feresc neaparat de ea, daca oi avea ocazia o sa o folosesc, numai ca intrebarea subiectului de fata era daca merita sa cumpere una pentru un drum. Si la intrebarea asta am zis ca daca esti obisnuit cu hartile, ca mine, nu e necesar, ba chiar e posibil sa te incurce. Daca pleci cu o masina care are, foarte bine, dar daca nu are, nu merita sa iti cumperi. Eu nu mi-as cumpara pentru un drum.

#30
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 abancor, on Jul 19 2007, 12:44, said:

Eu nu mi-as cumpara pentru un drum.
Nimeni nu isi cumpara pentru un drum. Iti cumperi si apoi il folosesti, atat in tara cat si eventual in strainatate.
In strainatate isi scoate banii foarte rapid. Scapi de mult stres, si ai ceva mai multe informatii.
Poti sa calculezi lungimea unor trasee in cateva secunde.
Apoi sunt punctele de interes.
Insa pana nu ajungi in fata hotelului sau campingului intr-un mare oras european, nu prea realizezi cat te poate ajuta, si de cata incordare si nervi scapi, chiar daca ai alaturi pe cineva, nu mai spun cand esti singur.

Desi cunosc Bucurestiul aproape ca un taximetrist, sunt zile cand il folosesc, pentru ca sunt prea obosit sa mai gandesc care e cel mai scurt traseu din Aviatorilor la sos.Giurgiului, asa ca ii dau traseu.
Sau sa ma duc la un client care sta pe o straduta de care n-am auzit, intr-o zona prin care nu prea am fost.

E bun fie si numai pentru ca te avertizeaza ca depasesti viteza legala.

In plus, stii in permanenta ce distanta mai ai de parcurs, si stii unde esti.

#31
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Tehnologia face banii. Poti sa inchiriezi. E super bun. SA MAI EVOLUAM SI NOI pe scara :)

#32
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
folosesc PDA+I-go de un an jumate si am facut excursii auto anul trecut in jumate de europa ;concluzia : indispensabil nici nu se compara cu harta.Faptul ca ai acest sistem in masina iti confera o liniste si o siguranta mai mare in trafic putand sa arunci un ochi si la peisaj.Punctul forte il reprezinta orasele unde cu harta este foarte greu (daca o ai).
Anul acesta insa dupa o excursie in Grecia m-am desumflat Grecia si Bulgaria sunt varza atat pe I-go cat si pe TomTom.Aici deocamdata harta este sfanta! .....
De asemenea folosesc GPS in Ro in marile orase pentru a ajunge la o anumita adresa .In RO se comporta foarte bine....
Acum au aparut si semnalizari pentru camerele fixe de pe sosele asa ca ...inca un plus pentru GPS versus harta

Edited by dragospas, 07 August 2007 - 20:05.


#33
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Salut !
Intr-adevar, pana la GPS cum ne decurcam ? DAR...este -cred eu - o jucarie foarte buna !
Eu mi l-am cumparat dupa o patanie in Praga: cautam pensiunea unde trebuia sa ne cazam - a fost un cosmar ! Ne-am invartit doua ore degeaba, cu tot cu harta cumparata de la o benzinarie de acolo ! In disperare de cauza am "taiat" fata unui taximetrist care ne-a dus la pensiune (am mers cu masina in spatele lui), dupa ce si el a scos un ghid al Pragai sa vada unde e strada respectiva (si era la 10 minute de centru cu tramvaiul). Ne-a costat 15 euro !
Drept care dupa ce ne-am intors am cumparat un Mio P350.
In primavara am fost la Cracovia cu el, si in cateva orase in jurul Cracoviei: EXCELENT ! Ne-a dus la fix pe oriunde am mers !
Face ultimul banut, si pana la urma nici nu este o suma prea mare (850 RON, luat de la un membru Softpedia - vedeti aria GPS).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate