Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

FACULTATEA DE MEDICINA. Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#55
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Deci histologia, fiziologia, microbii sunt materii de an la Bucuresti?? Yikes! Eu doar in anul 3 am avut materii de an - morfopat, fizpat si farmacologie - dar partialele le-am dat in sesiunea de iarna (mai putin farma, care a fost dupa vacanta). Oricum, vad ca programa e diferita. Din cauza centrului universitar sau din cauza alinierii la cea europeana?

#56
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 antigen, on Apr 23 2007, 21:51, said:

Deci histologia, fiziologia, microbii sunt materii de an la Bucuresti?? Yikes! Eu doar in anul 3 am avut materii de an - morfopat, fizpat si farmacologie - dar partialele le-am dat in sesiunea de iarna (mai putin farma, care a fost dupa vacanta). Oricum, vad ca programa e diferita. Din cauza centrului universitar sau din cauza alinierii la cea europeana?
habar n-am, programa asta e asa la Bucuresti de cind lumea si pamintul. oricum, la noi in anul 1 faceau mari ravagii biochimia si fiziologia, care atunci era de semestru intr-adevar ( se facea doar sem 2). Acuma la anul 2 au ramas in "top" fiziologia ( zau ca nu inteleg de ce are lumea probleme cu ea, mie mi se pare foarte faina) , la care pina anul asta nu se dadea partial, se dadea totul in vara, dar multumita colegilor mai mari care au cazut la datorie s-a obtinut si aceasta victorie impotriva sistemului ( a se citi Leon) si histo- o materie care mie personal mi se pare incolora, inodora si insipida si deci foarte "naspa".
Am citiva colegi de an care s-au transferat; n-am vorbit decit cu o fata care a venit de la Galati ( habar n-aveam ca e medicina la galati), si care in anul 1 n-a facut biochimie, a facut total altceva la anatomie, adica are de dat acuma diferenta si toata anatomia de anul 1, si nu-stiu-ce mai zicea ea ca n-a facut acolo...wtf?  :huh:

Edited by rox, 23 April 2007 - 21:17.


#57
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Bravegirl, on Apr 19 2007, 12:03, said:

Nu, un categoric nu. Iti irosesti tineretea degeaba....crezi ca e de ajuns sa-ti placa anatomia? Fii serios !!! Medicina inseamna mult mai mult decat anatomie. Eu am terminat medicina veterinara (care e mult mai grea ca cea umana) si regret ca am pierdut atatia ani. Sotul meu (adica Courage) a terminat MU si la fel, regreta. Sora mea e rezidenta in anul doi si isi blesteama zilele. Doua verisoare sunt la medicina: cea care e anul 1 e entuziasmata...la fel ca tine  visa la halatul alb (care crede-ma ca nu mai e asa cum iti imaginezi tu)...ii va trece repede. Cea care e anul 5 deja regreta. Vede ca se apropie sfarsitul facultatii si nu prea are viitor. Finul nostru e si el medic. Norocul lui ca este in cadrul armatei si ca rezident are un salariu bunicel (adica in jur de 1700 RON, fata de sora mea care are vreo 680 RON). Dar nici el nu e incantat de sistemul ticalosit de la noi.
Sora mea se gandeste ce va face dupa ce va termina rezidentiatul...va fi somera cu diploma de medic.

Am o ruda si un prieten amandoi medici , ruda se casatoreste prin august cu o studenta la medicina anul 4 . Poate par cinic , dar ruda se gandeste ce sa faca daca sotia va divorta din cauza problemelor materiale - deh , pui raul inainte , dar nici chiar asa . Amandoi au fost ajutati de familie cu bani de apartament , masina etc .

Dar mai cunosc si alte cazuri mai fericite - un tanar medic stomatolog - parinti medici superbogati ( el chirurg - fost sef spital judetean , n firme , ea cabinet stomatologie ) - care l-au inecat intr-un torent de bani - vila pt junior , masina 80.000 EUR etc , si persoana in cauza nici macar nu a dat rezidentiatul , urmand probabil a prelua activitatea mamei ca deh sa nu se streseze prea mult :)

#58
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cu tot respectul, nu da la Medicina!!! :nonobad:   o pierdere de timp, nervii tociti nopatea pe carti, cadavre, boli, sange, sistem medical romanesc la pamant, salarii rezidenti f mici, 11 ani pierduti ( 6 ani+ 5 ani rezidentiat). :puke: ....este ceva foarte GREUUUUU!!!!!!!! sunt cadru medical, nu medic dar stiu ce inseamna Medicina.....

#59
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
haide ca salariile o sa creasca pana termina omu` medicina... asta sunt sigur din simplul motiv ca cererea dee medici o sa fie tot mai disproportionata fata de oferta.
plus ca nici acum nu e chiar dezastru... sunt altii care o duc mai rau dupa facultate. pana in decembrie o sa fie minim 850 RON

plus ca sa fim seriosi sunt destui in tara care iti dau bani fara sa ceri.

de fiecare data cand ma duc in spital trebuie ma cert cu babele ca io le fac injectie si fara sa-mi bage 10RON in buzunar.
dezatru tara asta...

inca ceva despre facultate: trebuie sa fii tare in psihic , ca e crima si pedeapsa cata bataie de joc din partea cadrelor didactice trebuie sa suporti.

dar in rest e bine ;)

#60
Lily Anne

Lily Anne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.04.2006

 negotzel00, on Apr 24 2007, 17:40, said:

de fiecare data cand ma duc in spital trebuie ma cert cu babele ca io le fac injectie si fara sa-mi bage 10RON in buzunar.
dezatru tara asta...
Bravo tinere , vei ajunge departe.

#61
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

 rox, on Apr 23 2007, 22:17, said:

n-am vorbit decit cu o fata care a venit de la Galati ( habar n-aveam ca e medicina la galati), si care in anul 1 n-a facut biochimie, a facut total altceva la anatomie, adica are de dat acuma diferenta si toata anatomia de anul 1, si nu-stiu-ce mai zicea ea ca n-a facut acolo...wtf?  :huh:
Si care ar fi relevanta acestei fraze?? Sunt de acord cu faptul ca exista centre universitare cu tradite in anumite domenii, dar asta nu inseamna ca nu se mai pot infiinta anumite facultati si in alte orase. Vorbesti de nou-infiintata fac de med din galati d parca ar fi  grupul scolar din Toplita. :puke:

#62
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

 rox, on May 15 2007, 23:11, said:

daca atita te-a dus capul sa intelegi din fraza aia...e trist.

relevanta acelei fraze era ca exista diferente foarte mari intre programele diferitelor UMF-uri si ca intimplator am constata aceste diferente impreuna cu o colega de la galati, situatie in care am aflat tot intimplator ca exista fac de medicina si acolo, pentru ca nu stiam. Daca suferi de complexe de inferioritate problema ta. Da' sa stii ca la toplita e foarte frumos
Ma refeream la relevanta a ceea ce-ai rumegat in cadrul acestui topic, initiat de cineva cu scopul de a decide daca e bine sau nu sa dea la medicina, si nu in ce oras sa faca facultatea. Dar, no prob, spui si tu ce stii, nu conteaza ca e vorba despre altceva. Si cum ar fi faptul ca locuiesc in galati, motiv sa fiu complexata?

#63
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 doll_ralu, on May 16 2007, 00:09, said:

Ma refeream la relevanta a ceea ce-ai rumegat in cadrul acestui topic, initiat de cineva cu scopul de a decide daca e bine sau nu sa dea la medicina, si nu in ce oras sa faca facultatea. Dar, no prob, spui si tu ce stii, nu conteaza ca e vorba despre altceva. Si cum ar fi faptul ca locuiesc in galati, motiv sa fiu complexata?
daca te simti, e problema ta- ma repet.
eu vorbeam de diferente de materie intre umf-uri ( ca la asta a ajuns la un moment dat discutia-nu-ti convine, ai un buton de report si unul de ignore, foloseste-le cu incredere). nu ma intereseaza de orase. la fel de bine in loc de galati putea sa fie cluj sau timisoara, ca tot aia era: intre centre universitare diferite sunt diferente de materie. da' daca vrei sa-i dai inainte cu geografia, succes. pe mine nu ma pasioneaza :deadtongue:

#64
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
apropo de materie diferita: rox la bucuresti invatati pe module, sau tot salata asortata faceti?

#65
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 negotzel00, on May 16 2007, 11:51, said:

apropo de materie diferita: rox la bucuresti invatati pe module, sau tot salata asortata faceti?
pina in anul III salata. din IV module.

#66
jorj.me

jorj.me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2007
astia de la medicina sunt cam derutati si afoni...asta pentru ca nu exista daruirea profesionala. Argumentul cel mai des invocat de ei este lipsa banului, daca vrei bani nu te pune nimeni sa faci medicina!!!!! imi cer scuze celor putini care fac exceptie

#67
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 rox, on May 16 2007, 22:58, said:

pina in anul III salata. din IV module.
Iata probele de concurs pentru Admitere 2007 la Facultatea de Medicina Constanta:
Proba scrisa grila la 2 discipline:
-biologie cls. a XI-a (60%)
-chimie organica cls XI, XII sau fizica cls X-XII (40%)

#68
Stefania23

Stefania23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2007

 duculeana, on Jun 8 2007, 15:08, said:

Iata probele de concurs pentru Admitere 2007 la Facultatea de Medicina Constanta:
Proba scrisa grila la 2 discipline:
-biologie cls. a XI-a (60%)
-chimie organica cls XI, XII sau fizica cls X-XII (40%)
  Am terminat Facultatae ed Biologie- protectia mediului si sunt f nehotarata in piivnat viitorului meu. Nu stiu ce sa fac, as vrea sa urmez medicina, desi pt mine ar inseamna sa o platesc .Mentionez ca sunt si casatorita, desi acest aspect n-ar tb sa fie un impediment. Ma gandesc ca dureaza 6 ani si nu stiu sigur dc vreau s-o urmez. In principal ma gandesc la bani. La bucuresti, la stat as plati 22 mil(dc as intra la locurile de buget sal la cele cu taxa?) sau oricum ar fi pt cei car eurmeaza medicna ca a 2-a fac costa 22 mil la C.Davila?
La Titu Maiorescu stie cineva cum e la medicina? Acolo costa 1100 euro.
Eu acum lucrez, dar am un program fix in plus iau doar 9mil.
Daca as lucra in ture si as castiga mai mult, vreo 15 mil cred ca mi-as permite sa fac medicina, nu?
Cum e la Titu Maiorescu, se mai platesc si examenel...ma refer la taxa de participare, de intrat in examen...nu de spaga, in afara taxei de 1100?
Ma orientaesm si spre psihologie dar nu prea ma pasioneaza.
CE SA FAC?
Ajutati-ma va rog frumos!

#69
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005

 Stefania23, on Jun 9 2007, 17:01, said:

[...]
Eu acum lucrez, dar am un program fix in plus iau doar 9mil.
Daca as lucra in ture si as castiga mai mult, vreo 15 mil cred ca mi-as permite sa fac medicina, nu?
[...]
Dar daca lucrezi, cand vei mai avea timp sa mergi si la cursuri, laboratoare, sa si inveti pentru examene? Gandeste-te ca medicina nu e o facultate pe care sa poti sa o faci la frecventa redusa.

#70
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Stefania23, on Jun 9 2007, 17:01, said:

Ma gandesc ca dureaza 6 ani si nu stiu sigur dc vreau s-o urmez. In principal ma gandesc la bani. La bucuresti, la
dureaza mult mai mult.

#71
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Stefania23, on Jun 9 2007, 17:01, said:

sau oricum ar fi pt cei car eurmeaza medicna ca a 2-a fac costa 22 mil la C.Davila?

Orice absolvent cu diploma de licenta poate aplica la o a 2-a facultate doar pe locurile cu taxa. Nu ai dreptul decat la un singur loc bugetat, iar tu ti l-ai consumat deja. Deci la Carol Davila va fi 22 mil, daca atata spun ei ca e taxa.
Imi imaginez cat iti este de greu sa decizi daca faci medicina sau nu, ma aflu oarecum si eu in aceeasi situatie. Corect ar fi sa te gandesti ca o viata ai si ca merita din plin sa faci ceva ce intr-adevar te pasioneaza. Depinde cat esti de nefericita cu ceea ce faci in prezent. Eu una momentan habar n-am daca as fi cu mult mai fericita la stomatologie(ca pe mine domeniul asta ma framanta) decat sunt acum la facultatea pe care o urmez asa ca momentan sunt in expectativa.
Succes la luat de decizii!!!

#72
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
in nici un caz nu poti sa faci facultatea asta si sa si lucrezi. laboratoarele sunt obligatorii, cursurile asa si-asa mai mult obligatorii decat nu. am auzit  de studenti care au lucrat in anii mai mari pe durate mai scurte(2-3 luni) dar nu mai repede de anu`IV. bafta oricum poate esti prima care reuseste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate