Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Generatia Flanco

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Simi

Simi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.03.2004
Nu stiu daca webarii si sitarii din Romania isi dau seama,dar generatia Flanco,inarmata cu computere,bune,rele,care cum or nimerit,or sa dea navala prin fibra optica pe Net! Si nu stiu ,zau, cum s-or descurca ...Mare-i Netul si multi or sa ii sara gardul! Or sa aiba tot felul de probleme de sarit si principala o sa fie bariera lingvistica. Pe web domina engleza,chiar si site-urile romanesti ,din doua apasari de buton te trimit pe alte site-uri straine..Plus ca si ele folosesc tot felul de termeni pentru care romana nu are echivalente ,sau nu sant sugestive,mi se pare normal asa,doar nu noi romanii inventaram computerul,net-ul etc.Asa ca mi s-ar parea normal sa existe un site intitulat www.primiipasi.ro sau asa ceva, unde incepatorul sa gaseasca indrumare si sprijin. Va dati seama, intra omul pe net si unul dintre putinele cuvinte care i se par ca suna cunoscut
este FAQ; parca l-o mai auzit undeva ,oricum nu apasa acolo ,ca ii de rau , doar asa injura americanii in filme...Nici eu nu sant nu stiu ce as in Internet sau computere, dar am multi cunoscuti care acum fac primi pasi in directia asta si serios ca parca ma simt ca
trebuie sa ii tin de mana la fiecare miscare ce o fac,asa ca ar fi minunat daca ar exista asa ceva pe net,sa ii spun la om : " ba, du-te pe primiipasi.ro si iti zic aia tot ce trebuie sa faci si daca tot nu te descurci , intreaba-ma, sau mai bine scrie-le , si or sa
iti raspunda prin FAQ !"

#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
nu este atat de grav. educatia se face din mers, prin tot felul de cunoscuti/rude.
eu i-am facut calculator lui tata anul trecut. are 52 de ani (tata :) ).
l-am legat in retea aici, la bloc si i-am dat si "tzava".
acum se plimba ca pestele prin apa pe net, isi scrie singur filmele pe cd, stie sa umble prin retea dupa ce-i trebuie, stie sa caute cu google, stie sa posteze pe forumuri etc.
daca un om de 52 de ani a fost capabil sa "prinda" treaba (cu mine si fratele meu alaturi cateodata), crezi ca cei tineri vor avea probleme?

#3
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Subscriu. Maica-mea are 56, invirte Office binisor, mailuri, web si stie sa scaneze documente. Sa nu uit , butoneaza si Windoze, si MacOS :)
Asta in conditiile in care e complet anti-tehnica, nu stia engleza, si e recalcitranta la chestii noi. Deci se poate.

#4
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
eee..daca tot va laudati aja cu babacii vostri..!!!
Mama (tot 52) merge in perioada asta la un curs de calculatoare si imi povestea din prima lectie cum indrumatorul de acolo incepuse sa le vorbeasca despre ce face si cum arata un mouse..iar ea & co. cautau pe ecranul monitorului unde scrie optiunea "maus" !?..
dar las' ca invata mama si word-ul si office-ul, poate si SQL :cool:  si o sa fie la concurenta cu mamele vs !  :)
ps: o sa ii spun ca face parte din "generatia flanco" ! cred ca o sa se bucure!  :)

#5
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
stimabililor,
eu ma incadrez la categoria... babaci !  :P adica o mama tinara  :drac:  sunt ptr. ca odorul are numa' 17 ani (acum are de invatat... si invata bine) butonez la greu ! am invatat din mers la grafica, tehnoredactare si alte abtibilduri, si 2 tevi de net in paralel non-stop, sa va fac in ciuda  :yeah baby  
nu prea am timp de scobit pe net, acasa am program de gastronomie la persoane pretentioase, dar am gasit destule de studiat ptr. multa vreme si le am in lista de asteptare.
chestia e ca imi place, dar suntem si in familie, seful de trib e cel mai tare, ce fac eu e munca de dactilografa comparativ cu munca lui super stresanta - proiectare pe computatoare destepte cu aplicatii naspa - impuse, cind are timp ne mai da si "lectii", oricum ne intelegem perfect, fiecare pe felia lui... profesionala. aici e un noroc, fiecare mai vine cu ceva, iar fiica-mea absoarbe informatiile deocamdata, de butonat numai la jocuri, rareori.
oricum, daca iti place ceva in domeniul asta, inveti si la 70 de ani
numai oaresce conditii sa ai. acum nu prea sunt accesibile, dar cu putina bunovointa si pasiune mai afli cite ceva despre lumea asta.
sa fiti sanatosi si voiosi  :cya:

#6
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Saru'mana doamna babac, felicitari pentru curaj si mult succes la scobit internetu'.

#7
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Asta mi-a placut...te pomenesti ca eu o cred pe maicamea varza, si ea are 2-3000 de posturi pe cine stie ce forumuri :D (si ca sa fac infarct o avea si vreo 5 stele pe vreun forum de hardware :D)

Una peste alta, tot respectul pentru oameni care au facut ochi in umbra masinii de scris mecanice si isi dau silinta sa invete ce e ala net sau windows.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Mie mi-e frica sa o las pe mama pe net :)

Vine pe forum si ghici pe cine urecheaza ...

In alta ordine de idei sa plange pe langa mine sa o invatz si pe ea, dar n-am timp.
Cred ca o sa-i iau un computer sa se joace fara sa-mi buseasca nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate