Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Recomandare monitor - 1.400 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De cateva zile, de cand mi-am luat tv tuner, ma tot bate gandul sa renunt la CRT-ul actual (Samsung 765MB) in favoarea unui LCD de 19 inch. Acum, eu am tot citit pe forum si mi-am facut o parere in legatura cu cateva modele (971P, wide-ul de 20 tot de la samsung, 960BF si 960BG) insa nu prea as vrea sa dau bani in plus pentru niste functii pe care nu le voi folosi niciodata la maxim.

Ce ma intereseaza in special:
1) calitatea imaginii (filmele sa se vada bine, mai ales ca il voi folosi si ca tv)
2) de la anul, de cand intru la facultate (civile si industriale) o sa fac si destul de multa proiectare si ma intreb daca din punctul asta de vedere nu ar fi mai potrivit un lcd wide
3) sa aiba un timp de raspuns decent, adica sa pot juca si un joc din cand, fara sa caut insa perfectiunea gameristica  :)
4) sa se poata roti liber fata de baza (firele sa se conecteze la baza, iar display-ul sa se poate misca liber fata de aceasta - macar 90 de grade)

#2
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
La banii astia iti poti lua un LCD de 22". Eu am luat Samsung 225 BW si sunt multumit de el - 1130 RON. Referitor la rotirea pe orizontala cu 90 grade nu stiu daca gasesti asa ceva si nici nu e atat de important (poti sa-l misti cu tot cu suport). Mai importanta cred ca este posibilitatea reglarii in inaltime, ca sa nu pui/iei tot felul de carti, obiecte... de sub monitor atunci cand vei schimba unghiul de vizibilitate pe verticala, adica atunci cand vei vrea sa stai mai la distanta pe pat, fotoliu si sa vizionezi tv, filme.
Bafta.

#3
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
ms pentru recomandare, calitatea imaginii cum este? ghosting, bleeding...pixeli morti? pentru utilizarea de zi cu zi cum ti se pare (filme, navigat pe net etc) ?

#4
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Samsung 971P
Nu te uita la tot felul de functii dubioase, uita-te la numarul de culori.Nu poti sa compari 16 mil cu 200.000 :nonobad:
Eventual du-te intr-un magazin care are mai multe modele si uita-te la calitatea imaginii.

#5
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Numarul de culori nu este cel mai important, panelul pe care il are monitorul este.

De expl eu am 971P de app 1 luna.  Panel PVA

Browsing : nota 8/10 - trebuie setat putin ( standard este MULT prea deschis la culoare, fiind obisnuit cu vechiul CRT, dar acum il tin la 50/50 + Warm si este super)
Filme :  nota 9/10 - seriale HDTV se vad extraordinar, black-light bleed extrem de mic ( cloturile de jos f putin ). Recent am urmarit un film pe 720p(1280x1024), recunosc sacadat un pic ( sistemul este depasit ) dar imaginea era cristal.\
Jocuri : nota 7/10 - eu in principiu am observat un mic efect de gosting, dar numai daca esti atent la detalii ( este o senzatie ciudata, dar m-am obisnuit ).

In mare sunt multumit de el, motivul, am fost la prieteni si am vazut monitoare cu panel TN cu o groaza de defecte ( culori sterse, BLB, gosting, unghiuri f mici ).

In schimb daca esti dispus sa alegi ceva mai bun poti sa iti indrepti atentia catre DELL 2007WFP , desi 80% eram hotarat sa il cumpar avand panel S-IPS --za best-- timpul de livrare a fost prea mare ( 30 zile ).

Un ultim sfat, nu te "arunca" la monitoare cu panel TN ( cauta aici pt detalii al panelului  http://www.tftcentral.co.uk/  ---- unde scrie "search" ) sunt cele mai proaste, alege PVA sau in cel mai bun caz S-IPS.

Good luck.

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
ms tuturor pentru sfaturi, pana la urma am ales samsung 960BF si ma rog, arata bine, doar ca nu reusesc sa-l setez asa cum mi-as dori. Recunosc ca interfata Magic Tune este destul de simplista, dar nu am reusit sa inteleg deloc ce vrea acel Color Calibration de la mine? A reusit cineva sa-l seteze folosind aceea functie?

Voi cam ce setari aveti? De exemplu, cu magiccolor la full sau intelligent iconita de la Skype din tray se vede groaznic (verdele este mult prea luminos si se confunda cu albul din centru)

#7
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004
eu am un 940bf si nu mi-am instalat decat driveru de monitor, fara restu de programe de setare si e ok, imi place si asa
singura problema a fost ca pana sa imi schimb placa video sa imi iau una cu iesire dvi, se vedea cam nasol, un pic pixelat, etc
deci dava cumva ai monitorul legat pe vga, schimba placa video ca oricat te-ai juca cu setarile, tot nasol o sa ti se para

#8
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
e pus pe dvi, deci nu asta e pb. acum, poate mi se pare, dar oricum as seta imaginea, dupa 2 ore mi se pare mai obositor pentru ochi decat crt-ul meu dupa 5-6 ore.

#9
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004

 figo1988, on Apr 15 2007, 18:12, said:

e pus pe dvi, deci nu asta e pb. acum, poate mi se pare, dar oricum as seta imaginea, dupa 2 ore mi se pare mai obositor pentru ochi decat crt-ul meu dupa 5-6 ore.

Asa e la inceput, dupa maxim o saptamana o sa te obisnuiesti.

Eventual instaleaza drivere pentru el, se regleaza ceva mai bine culorile.

http://www.samsung.c...enu_Monitor.sec

#10
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
am instalat si drivere, o sa incerc cu ultimele de pe site-ul samsung

#11
nutadaniel

nutadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2006
Am un samsung syncmaster 960BG, se vede bestial il recomand oricui, claritate deosebita....scumput dar super

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate