Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
1597 replies to this topic

#19
elian.baran

elian.baran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.03.2006

View PostCorbul2004, on May 8 2007, 14:59, said:

Pe lumina iti mai spun odata
Ca nu prea se vad diferente.
Ca ,,zgomot de imagine" A530 este mai bun. F6500 are un zomot de imagine mult mai mare decat A530.

Nu am discutat de blitz SI DE POZE DE NOAPTE SI PE INSERAT

Nu te supara ca m-am luat de copilul tau. :D

Eu am facut poze cu amandoua pe lumina si nu prea mi-a placut Fuji 6500


Pai daca il lauzi atat pe A530, atunci mai cumparati vreo 2-3, daca sunt asa de bune. Am si eu modelul, dar in curand o sa-mi cumpar FUJI S6500fd, pentru ca pana acum nu am vazut review-uri proaste despre acest aparat.

Edited by elian.baran, 08 May 2007 - 18:16.


#20
ioannis

ioannis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.05.2007
Ce parere aveti despre Fujifilm S6500fd vs.  noul aparat foto Kodak DC Z712 Easy Share  ?

#21
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ca sa fie mai clar: fuji nu are rivali la bridge-uri de pana in 15 milioane :)

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostCorbul2004, on May 8 2007, 08:59, said:

Pe lumina iti mai spun odata
Ca nu prea se vad diferente.
Ca ,,zgomot de imagine" A530 este mai bun. F6500 are un zomot de imagine mult mai mare decat A530.

Nu am discutat de blitz SI DE POZE DE NOAPTE SI PE INSERAT

Nu te supara ca m-am luat de copilul tau. :D

Eu am facut poze cu amandoua pe lumina si nu prea mi-a placut Fuji 6500
Nu am de ce sa ma supar pentru ca AM ambele aparate. Vrei o poza cu ele unul langa altul ca sa te conving? Pe A530 am dat banii degeaba fiindca m-am bazat pe numele firmei... Aveam un Olympus de 2.2MP si am zis ca fac un "upgrade" la 5MP. Am poze mai bune facute cu Olympus-ul vechi, la modul ca nevasta a sesizat diferenta si mai sa imi dea cu A530-ul in cap.
La LUMINA buna, amiza, A530 are niste poze mult sub ce scoate S6000FD.

Edited by SuperDuper, 08 May 2007 - 21:08.


#23
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View PostCorbul2004, on May 7 2007, 15:30, said:

Nici pozele nu ies cine stie ce.
Cu tot Super CCD-ul la pozele pe lumina canonul meu A530 scoate poze mai bune si fara atata ,,zgomot de imagine"
In rest e Ok aparatul
Dar nu mai il laudati atat ca i se urca la cap.

View PostCorbul2004, on May 8 2007, 15:59, said:

Pe lumina iti mai spun odata
Ca nu prea se vad diferente.
Ca ,,zgomot de imagine" A530 este mai bun. F6500 are un zomot de imagine mult mai mare decat A530.

Nu am discutat de blitz SI DE POZE DE NOAPTE SI PE INSERAT

Nu te supara ca m-am luat de copilul tau. :D

Eu am facut poze cu amandoua pe lumina si nu prea mi-a placut Fuji 6500


Eu prin "lumina" inteleg la lumina zilei. Daca asta ai vrut sa spui, cum naiba ai reusit sa scoti tu zgomot cu S6500?  :huh:
Cu A530 ai zgomot in imagine la lumina soarelui?

Eu am un A610, am luat S6500 si diferenta de calitate este evidenta, insa nici cu A610 nu imi aparea zgomot la lumina zilei. Chiar asa slab e A530?
Imi scapa mie ceva?
Pune niste poze!

Edited by markarian, 09 May 2007 - 18:18.


#24
xander23

xander23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.10.2006
Pune careva poze va rog , sa vedem ....
Sunt curios ca nu stiu sigur ce sa aleg, A710is sau Fujifilm 6500Z.
Va rog idei daca aveti
Multumesc.

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
http://forum.softped...m...t&p=2344382
http://forum.softped...m...t&p=2347955
http://forum.softped...m...t&p=2509068
http://forum.softped...m...t&p=2637814
http://forum.softped...m...t&p=2672458
http://forum.softped...m...t&p=2762619
http://forum.softped...m...t&p=2526247

#26
lihte

lihte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.05.2007
am o intrebare pentru cei care au fuji-ul
cum se comporta la zoom 10x fara stabilizare? cum ies pozele in lumina zilei dar in conditii luminoase mai scazute?
(ma refer la poze facute din mana)

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postlihte, on May 11 2007, 05:37, said:

am o intrebare pentru cei care au fuji-ul
cum se comporta la zoom 10x fara stabilizare? cum ies pozele in lumina zilei dar in conditii luminoase mai scazute?
(ma refer la poze facute din mana)
In linkurile de mai sus sunt si poze facute la zoom maxim. Marirea ISO la 800 insemna 2 trepte peste ISO200 al altor camere cu stabilizare optica. Stabilizarea optica este si ea limitata ca efect cam tot la 2 trepte, deci ajungi tot acolo.
Cu avantajul in cazul maririi ISO ca subiectele in miscare ies nemiscate, fata de IS care nu face nimic pentru asta.
Singurul loc unde IS este util (si unde este implementat de multa vreme) este la filmare - acolo frecventa de filmare este fixa si un ISO mai bun nu ajuta. Migrarea IS catre foto dinspre camerele video este o gaselnita de marketing a firmelor care produceau acele camere video. Gaselnita care vad ca este extrem de eficienta - toti vor camere cu IS in speranta ca subit din cauza lui vor face poze bune. Nu am vazut pana acum nici o poza facuta cu IS care nu poate fi facuta cu S6000FD. Dar pot arata poze facute cu Fuji care nu pot fi facute cu IS (zoom maxim seara si o masina in miscare). Oricum eu nu am folosit zoomul maxim decat in extrem de putine ocazii (la fotografiat eclipsa de luna). Pe stadion nu ma duc si oricum nu vad de ce as face poze acolo...
Caracteristica cea mai avantajaoasa este capatul wide al zoomului care incepe de la 28mm fata de 36mm la celelalte. In foto la interior. grupuri sau peisaje este extrem de util - ai un camp vizual mai mare la aceeasi distanta fata de subiect.
Acum fiecare este major, vaccinat, face ce vrea cu banii lui... Camerele Canon si Sony P&S superzoom nu sunt chiar niste cazaturi - compartiv cu modelele lor ieftine - dar S6000FD este mai buna dupa parerea mea. Atata tot.

Edited by SuperDuper, 11 May 2007 - 12:17.


#28
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostSuperDuper, on May 11 2007, 13:12, said:

pot arata poze facute cu Fuji care nu pot fi facute cu IS (zoom maxim seara si o masina in miscare)

De ce n-am putea face poze cu zoom maxim unei masini in miscare seara cu IS? Dupa parerea ta ar trebui sa dezactivez IS in aceasta situatie? Sau cu alte cuvinte care-i legatura intre Fuji si IS, in afara de faptul ca Fuji S6500 n-are IS? Comparam mere cu struguri acri?

View PostSuperDuper, on May 11 2007, 13:12, said:

Migrarea IS catre foto dinspre camerele video este o gaselnita de marketing a firmelor care produceau acele camere video

Asa-i, IS e extrem de folositor la filmare, insa nu sunt de acord ca ar fi inutil la fotografiat (din experienta proprie). Nu e intotdeauna necesar, insa prefer sa-l am. Gaselnita de marketing n-as zice ca e, avand in vedere ca si foarte multe obiective sau chiar body-uri de DSLR au IS, chiar la focale mici, cu toate ca la un DSLR chiar poti sa cresti ISO mult mai mult fara sa observi zgomot.

#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postandrei_0, on May 12 2007, 10:51, said:

De ce n-am putea face poze cu zoom maxim unei masini in miscare seara cu IS? Dupa parerea ta ar trebui sa dezactivez IS in aceasta situatie? Sau cu alte cuvinte care-i legatura intre Fuji si IS, in afara de faptul ca Fuji S6500 n-are IS? Comparam mere cu struguri acri?
Asa-i, IS e extrem de folositor la filmare, insa nu sunt de acord ca ar fi inutil la fotografiat (din experienta proprie). Nu e intotdeauna necesar, insa prefer sa-l am. Gaselnita de marketing n-as zice ca e, avand in vedere ca si foarte multe obiective sau chiar body-uri de DSLR au IS, chiar la focale mici, cu toate ca la un DSLR chiar poti sa cresti ISO mult mai mult fara sa observi zgomot.
IS este util NUMAI la timpi mari de expunere. La timpi scurti (pentru fotografierea de subiecte in miscare) oricum nu ies pozele tremurate.
La timpii lungi de expunere (care pun in evidenta utilitatea IS), subiectele in miscare vor iesi blurred, manjite, deci cu tot IS-ul, tot nu vei face poze bune.
Pentru astfel de situatii, este necesara cresterea ISO pentru realizarea unor timpi mai mici. Care ISO la camerele cu IS nu poate fi ridicat mai mult de 100-200 pe cand la S6000FD si la 800 ies printuri perfecte.
La DSLR este alta mancare de peste. Aia sunt maniaci, in unele cazuri chiar daca ISO 400 este perfect acceptabil, nu il vor folosi. In plus obiectivele alea sunt dedicate unora care au bani disponibili si... daca se vand obiective cu focala de 50mm si IS, de ce sa nu le faca? Oricum, nu insemna ca vor va fi util pentru necesitatile mele - da, se vor realiza poze la 1/4 secunde din mana. Mie nu imi trebuie, DACA vreau 1/4 secunde pun camera pe tripod. Pana acum nu am avut ce face cu timpi asa de mici, subiectii mei (copii, animale) sunt in miscare 80% din timp. Pentru un profesionist, sigur poate fi util la ceva creatii "artistice"... desi am o banuiala ca tripodul este inca preferatul lor.
In esenta nu am zis ca IS este 100% inutil, dar nu isi justifica marketingul exagerat (daca nu ai IS pe aparat, nu poti face poze).

Edited by SuperDuper, 12 May 2007 - 23:28.


#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostSuperDuper, on May 13 2007, 00:26, said:

In esenta nu am zis ca IS este 100% inutil, dar nu isi justifica marketingul exagerat (daca nu ai IS pe aparat, nu poti face poze).
Util sau nu 100%,cert este ca in toate testele este depunctat pentru ca nu ofera si stabilizator optic,in plus pe toate forumurile despre Fuji am vazut ca cca 99% din cei care au sau doresc un aparat Fuji au in capul listei de dorinte stabilizatorul optic.
Sunt de acord ca stabilizatorul nu face minuni,dar daca l-ar fi avut Fuji ar fi facut vanzari mult mai mari.

#31
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcatalinmariescu, on May 12 2007, 17:44, said:

Util sau nu 100%,cert este ca in toate testele este depunctat pentru ca nu ofera si stabilizator optic,in plus pe toate forumurile despre Fuji am vazut ca cca 99% din cei care au sau doresc un aparat Fuji au in capul listei de dorinte stabilizatorul optic.
Sunt de acord ca stabilizatorul nu face minuni,dar daca l-ar fi avut Fuji ar fi facut vanzari mult mai mari.
Aici ai dreptate.
O analogie OT:
La fel m-am simtit cand AMD a inceput propaganda cu 64bit desktop computing. Intel a fost fortat sa intre in hora din motive de PR. Astazi, nimeni nu mai vorbeste despre "avantajele uriase" a celor 64 bit - toate procesoarele noi sunt capabile de asa ceva dar numai 5% din useri folosesc SO pe 64 biti - din motive de inexistanta a performantelor promise de marketingul de acum 2-3 ani.

#32
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
D-l superduper , sunteti cumva actionar la Fuji, ca prea vehement sunteti cand vorbiti despre 6500?...
Acum pe bune....  nu poate un p&s sa le aiba pe toate si is si senzor mare ca nu cred ca s-ar mai
vinde dslr-urile.
Eu zic sa le stapinim sanatosi pe ale noastre si sa nu ne mai batem in argumente si contrargumente
Sa auzim de bine.

#33
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postvali71, on May 12 2007, 18:07, said:

D-l superduper , sunteti cumva actionar la Fuji, ca prea vehement sunteti cand vorbiti despre 6500?...
Nu, din pacate, nu am actiuni la nici o firma, le-am vandut si pe alea de s-au dat gratis in Romania.

#34
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
care e scopul posturilor astora? e doar o parere, tine-o pentru tine sau daca nu poti si nu poti, intreba-l in pm ce vrei sa stii.  nu gasesc informatie utila in posturile astea.

#35
lihte

lihte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.05.2007
ce memorie sa-mi cumpar pentru un 6500fd?
am vazut tip M sandisk chiar ieftina, in schimb una de tip H mult mai scumpa
se justifica diferenta? adica cei care au memorie tip M se simte ca e inceata ?

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postlihte, on May 14 2007, 14:19, said:

ce memorie sa-mi cumpar pentru un 6500fd?
am vazut tip M sandisk chiar ieftina, in schimb una de tip H mult mai scumpa
se justifica diferenta? adica cei care au memorie tip M se simte ca e inceata ?
E pacat de aparatul ala ca pentru cativa lei diferenta sa nu ii cumperi un card XD de tip H(1 Gb este suficient),este de cca 3 ori mai rapid,il am si eu pe un Fuji F30 si este mai util mai ales cand tragi in modul rafala,cand tragi RAW,in modul video sau la descarcarea in calculator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate