Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Samsung 932B (LCD 19'')

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Specialk

Specialk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.09.2006
Salut!
Are cineva monitorul asta? Mi-a placut in special design-ul, pe langa cei 5ms. As vrea sa imi iau maine seara, doar daca ma convinge cineva ca nu e bun. Pretul e destul de ok: intre 804 RON si 864 RON (http://www.price.ro/..._932b_61307.htm).
Lucrez in 3ds max si Photoshop, stiu ca nu sunt lcd-urile pt. grafica, dar totusi cred ca e destul de bun. Voi ce ziceti?

#2
Specialk

Specialk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.09.2006
Chiar nimeni?
M-am hotarat sa mi-l cumpar maine. Daca o sa vrea cineva informatii. sa posteze aici.

#3
Specialk

Specialk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.09.2006
Mda... l-am cumparat :P
Ce bine e sa am topic numai al meu   :D

Edited by Specialk, 13 April 2007 - 18:26.


#4
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Buna seara. Rugamintea este daca printre prietenii Dvs. are cineva, a vazut sau testat un LCD Philips 170C7FS sau 190C7FS. Astept comentarii referitoare la functionare si mai ales cum sta cu pixelii morti (daca are). Multumesc frumos !

#5
Specialk

Specialk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.09.2006

 radudd, on Apr 14 2007, 20:19, said:

Buna seara. Rugamintea este daca printre prietenii Dvs. are cineva, a vazut sau testat un LCD Philips 170C7FS sau 190C7FS. Astept comentarii referitoare la functionare si mai ales cum sta cu pixelii morti (daca are). Multumesc frumos !

Salut. Am vazut eu cum arata 190C7FS cat timp imi cautam monitor si ma batea gandul sa mi-l iau. Acum imi pare bine ca nu am ales Philips. Nu am umblat la setari, doar m-am uitat mai subiectiv. insa nu mi-a placut calitatea imaginii. Poate o fi avand reglare pentru sharpness in meniu, dar ce am vazut eu era cam blurry. Cel mai bine e sa-l vezi si sa-l testezi tu singur.
Uite 2 poze din zilele mele de cautari prin magazine.

Attached Files



#6
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc foarte mult pentru opinie si mai ales pentru poze. Nu-mi dau seama, dar daca chiat asa de rau arata si in realitate, adica imaginea cetoasa, ceva nu e bine. Oricum multumiri pentru sfat si atentionare ! Zi buna !

#7
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

 Specialk, on Apr 13 2007, 19:25, said:

Mda... l-am cumparat :P
Ce bine e sa am topic numai al meu   :D

Sunt si eu interesat sa cumpar acest monitor.
Spune-mi te rog ce e bun si ce nu e bun la el, sau daca in banii aia exista ceva mai de calitate ?
Cheers !

#8
Specialk

Specialk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.09.2006

 Un-Baiat, on Apr 18 2007, 17:57, said:

Sunt si eu interesat sa cumpar acest monitor.
Spune-mi te rog ce e bun si ce nu e bun la el, sau daca in banii aia exista ceva mai de calitate ?
Cheers !


Imi place monitorul per ansamblu. In Quake3 mi se parea ca aveam ceva ghosting cand l-am incercat prima data... dupa vreo ora nu mai faceam diferenta. M-am obisnuit foarte repede.
O bila neagra de la mine are la capitolul pivot. Se inclina doar in spate si atat. Mie mi-ar fi folosit si inclinarea in fata pentru ca sunt momente cand stau cu capul mai jos decat monitorul si apre umbrita partea de sus (folosesc pe post de scaun o perna cu bile care se cam lasa dupa cateva minute -_- ).
Daca folosesti Photoshop si vrei sa prelucrezi imagini, nu prea merge din cauza ca ar trebui sa stai cam perpendicular pe planul monitorului ca sa nu se schimbe nuanta. De aceea eu folosesc si monitorul vechi. Lucrez in 3ds max pe asta iar in Photoshop pe cel CRT.
Arata mult mai bine ca in poze. Plasticul ala e foarte lucios si se cunoaste fiecare amprenta lasata. In cutie vine si cu o carpa de sters carcasa (asta arata in poze).
Este si varianta pe alb (nu stiu daca la noi), dar eu il am negru (cred ca e cel mai raspandit). Ledul ala albastru (foarte stylish), normal ca palpaie cand inchid PC-ul, dat cand e deschis, sta aprins.
Nu am backlight foarte pronuntat. Se observa foarte putin sus si jos (vreo 2 cm) pe ecran negru, dar nu ma deranjeaza deloc. Am citit ca altii au backlight pana aproape de mijlocul ecranului, dar eu sunt fericit din punctul asta.
In pachet gasesti si cd cu drivere (nici nu ai nevoie) si 3 cabluri: dvi, analog si ala de alimentare (posibil si convertor, nu mai retin... acum sunt la birou). Eu il folosesc pe digital (am Leadtek 6600GT). S-a setat pe monitorul nou in rezolutia nativa pe digital (cand deschid calculatorul, cand se aprinde monitorul apre un icon in dreapta sus care arata pe ce este: digital sau analog). Pe analog nu l-am folosit niciodata si nu pot sa zic diferente.
La imagine se vede foarte (foarte) sharp. Eu l-am setat la sharpness pe 16 ca sa vad ca un monitor normal, in conditiile in care are sharpness de la 0 la 100. Eu zic ca asta e un lucru bun. Nu folosesc clear type din Windows. Albul este foarte intens.
Culorile sunt foarte vii, negrul e negru (o imagine alb/negru apare chiar alb/negru, nu alb/albastru inchis sau alte nuante). Are multe setari la culori, deci daca vrei sa il calibrezi intr-un fel ai de unde. Eu l-am setat sa arate la fel ca cel CRT pt. ca le folosesc in paralel.
In concluzie, sunt multumit de el. I-as da un 9/10 tinand cont si de pret.  Cum am mai spus, ce nu-mi palce este pivotul care este fix si se inclina doar in spate. Cand am citit de ball hinge ma gandeam ca cine stie ce inventie o fi  :huh: .
Daca ai neclaritati, poti sa ma intrebi.

#9
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

 Specialk, on Apr 19 2007, 12:01, said:

Imi place monitorul per ansamblu. In Quake3 mi se parea ca aveam ceva ghosting cand l-am incercat prima data... dupa vreo ora nu mai faceam diferenta. M-am obisnuit foarte repede.
O bila neagra de la mine are la capitolul pivot. Se inclina doar in spate si atat. Mie mi-ar fi folosit si inclinarea in fata pentru ca sunt momente cand stau cu capul mai jos decat monitorul si apre umbrita partea de sus (folosesc pe post de scaun o perna cu bile care se cam lasa dupa cateva minute -_- ).
Daca folosesti Photoshop si vrei sa prelucrezi imagini, nu prea merge din cauza ca ar trebui sa stai cam perpendicular pe planul monitorului ca sa nu se schimbe nuanta. De aceea eu folosesc si monitorul vechi. Lucrez in 3ds max pe asta iar in Photoshop pe cel CRT.
Arata mult mai bine ca in poze. Plasticul ala e foarte lucios si se cunoaste fiecare amprenta lasata. In cutie vine si cu o carpa de sters carcasa (asta arata in poze).
Este si varianta pe alb (nu stiu daca la noi), dar eu il am negru (cred ca e cel mai raspandit). Ledul ala albastru (foarte stylish), normal ca palpaie cand inchid PC-ul, dat cand e deschis, sta aprins.
Nu am backlight foarte pronuntat. Se observa foarte putin sus si jos (vreo 2 cm) pe ecran negru, dar nu ma deranjeaza deloc. Am citit ca altii au backlight pana aproape de mijlocul ecranului, dar eu sunt fericit din punctul asta.
In pachet gasesti si cd cu drivere (nici nu ai nevoie) si 3 cabluri: dvi, analog si ala de alimentare (posibil si convertor, nu mai retin... acum sunt la birou). Eu il folosesc pe digital (am Leadtek 6600GT). S-a setat pe monitorul nou in rezolutia nativa pe digital (cand deschid calculatorul, cand se aprinde monitorul apre un icon in dreapta sus care arata pe ce este: digital sau analog). Pe analog nu l-am folosit niciodata si nu pot sa zic diferente.
La imagine se vede foarte (foarte) sharp. Eu l-am setat la sharpness pe 16 ca sa vad ca un monitor normal, in conditiile in care are sharpness de la 0 la 100. Eu zic ca asta e un lucru bun. Nu folosesc clear type din Windows. Albul este foarte intens.
Culorile sunt foarte vii, negrul e negru (o imagine alb/negru apare chiar alb/negru, nu alb/albastru inchis sau alte nuante). Are multe setari la culori, deci daca vrei sa il calibrezi intr-un fel ai de unde. Eu l-am setat sa arate la fel ca cel CRT pt. ca le folosesc in paralel.
In concluzie, sunt multumit de el. I-as da un 9/10 tinand cont si de pret.  Cum am mai spus, ce nu-mi palce este pivotul care este fix si se inclina doar in spate. Cand am citit de ball hinge ma gandeam ca cine stie ce inventie o fi  :huh: .
Daca ai neclaritati, poti sa ma intrebi.

Ai lucrat/vazut modelul Samsung 940N ? M-ar interesa o comparatie intre 940N si 932B.
Este vreo diferenta in afara de design ? Nu stiu pe care sa-l cumpar dintre cele 2.

#10
Specialk

Specialk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.09.2006

 Un-Baiat, on Apr 19 2007, 16:50, said:

Ai lucrat/vazut modelul Samsung 940N ? M-ar interesa o comparatie intre 940N si 932B.
Este vreo diferenta in afara de design ? Nu stiu pe care sa-l cumpar dintre cele 2.


Sorry, e posibil sa-l fi vazut prin magazin fiindca am vazut multe Samsung-uri (asta cautam in special), dar nu mai retin. Eu ma orientam din start pe monitoare negre, e un fix de-al meu :P . Deci pot sa-ti zic ca nu am vazut cum se comporta 932B decat acasa prima oara. Nu am facut vreo comparatie intre asta si alte modele.
Posibil sa fie cam la fel, desi ca timp de raspuns vad ca are 8ms. 932B are 5. Acum nu stiu cat de reale sunt... ;)

#11
dan_marius

dan_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.01.2007
Salut,
Aici mai gasiti informatii despre Samsung 932B.
http://www.xbitlabs....9inch-5_19.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate