Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Criptare folder?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ovidiu

ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 09.09.2002
Salutare...

Am urmatoarea intrebare:
Exista un prog. care sa-mi cripteze un folder in care lucrez eu in asa fel incat daca iau hardul si il pun pe alt calc sa nu se vada continutul? Sau ma rog.. macar sa fie foarte greu de "desfacut".

Mersi frumos!

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Da, exista, s-a mai discutat, plus ca mai exista si gugle...
Folder Lock etc. etc. etc. ...

Edited by queensoft, 10 April 2007 - 13:12.


#3
ovidiu

ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 09.09.2002
ok.. ma vazut folder lock.. dar nu spune nimik despre mutatul hardului pe alt calc si facut browse... s-au nu am vazut eu.
tnx!

#4
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

View Postovidiu, on Apr 10 2007, 14:29, said:

ok.. ma vazut folder lock.. dar nu spune nimik despre mutatul hardului pe alt calc si facut browse... s-au nu am vazut eu.
tnx!

De obicei criptatul tine de Sistemul de Operare, care se afla pe HDD-ul respectiv. Windows XP are o functie care face acest lucru, Make this Folder Private, parca, daca nu este asa, nu imi sariti in cap, cand ajung acasa ma voi uita sa vad, si voi corecta daca este gresit.

Setarea restrictioneaza accesul la director, oricarui alt User, inafara de tine.
Deci, ai putea sa iti faci un cont de Admin al tau, si sa il parolezi. Mai faci un cont (tot de Admin, nu conteaza) fara parola. Orice alt cont, fie el si de Admin nu va avea acces la directorul tau.

Mai exista si functia Encrypt, disponibila doar pe fisiere sistem NTFS, dar incazul acesteia directorul poate fi vizualizat de pe un cont de Admin de pe acelasi HDD.
Functia in schimb nu mai permite deloc accesarea fisierelor din director de pe un alt HDD. (cred ca se poate vizualiza continutul directorului, de oriunde, dar fisierele nu pot fi accesate)
Deci, daca boot-ezi de pe alt HDD, care sa zicem ca are tot Windows XP instalat, si iti accesezi HDD-ul tau, si incerci sa accesezi directorul, din cate tin minte, vei putea, in schimb fisierele din el, nu vor putea fi deschise. Stiu ca nici din Linux nu am reusit.
Sa ai mare grija cu functia asta, fiindca in caz ca ti-ai reinstalat sistemul de operare, o sa iti vina sa iti tai venele pana reusesti sa iti accesezi propriile fisiere encriptate. (sincer nici nu stiu daca se mai poate, dar am inteles ca ar fi metode)

Edited by e-XisTenZ, 10 April 2007 - 14:39.


#5
ovidiu

ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 09.09.2002
multumesc tuturor pentru raspunsuri...

Momentan folosesc Folder Lock.. pare ok. Din pacate sunt pe laptop si nu prea pot sa vad  daca mut hardul pe alt calc ce se intampla. A incercat cineva?

#6
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
Salut tuturor, am mare nevoie de ajutor, sa ma lamureasca cineva :D

Readuc acest topic sus ca sa nu fac altul ca tot se vorbeste aici de criptare.
Deci, intrebare :) : criptez un folder (cu niste poze/documente/etc) si cineva din reteaua in care sunt, cu suficiente cunostinte intra in calculatorul meu si incearca sa vada ce e in folderul respectiv sau chiar sa il copieze. Poate ?.

Am parola de administrator si parola de user, un singur user. XP cu SP2.

#7
tkaiw0

tkaiw0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.04.2007
nu ar fi mai simplu sa scoti acel folder din share?

Edited by tkaiw0, 05 February 2009 - 00:46.


#8
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
Pai nu este in share folderul, dar daca persoana se pricepe poate sa il vada sau ia chiar daca nu este "sheruit"

#9
tkaiw0

tkaiw0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.04.2007
http://www.dekart.co..._lost_password/

daca pui o parola mai mare de 10 litere, cred ca nu vor fi probleme, doar daca e dispus sa astepte

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Nu ar fi mai usor sa-ti pui firewall?  :rolleyes:

Nu de alta, dar criptarea e cu dus si-ntors. Daca ti-ai uitat parola, adios fisiere, si sunt destule cazuri numai pe Softpedia in care userii cer disperati sfaturi despre cum sa-si recupereze fisierele criptate.

Sau, si mai sigur: pui continutul pe un CD/DVD/HDD extern, si gata. Nu mai are nimeni si nimic acces la el. ;)

Edited by alexcrist, 05 February 2009 - 11:16.


#11
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
Sa le luam pe rand :P Parola pun, de ex de 12 caractere, cred ca este suficient.  Firewall am, configurat cum trebuie si foarte eficient. Si parola criptarii nu o uit pe ca am suficient creier :P ce naiba, altele se uita ... .

#12
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postadi-10, on Feb 5 2009, 14:50, said:

Sa le luam pe rand :P Parola pun, de ex de 12 caractere, cred ca este suficient.  Firewall am, configurat cum trebuie si foarte eficient. Si parola criptarii nu o uit pe ca am suficient creier :P ce naiba, altele se uita ... .
Pai daca atacatorul nu stie parola de criptare, asa cum s-a spus mai sus, in cazul unui brute-force attack, i-ar trebui prea mult timp sa o descopere. Asa ca nu are cum sa intre. Numai sa nu se enerveze ca ai criptat tu folder-ul, iar daca are posiblilitatea de a-l sterge, sa faca acest lucru :). De aceea cea mai buna idee e sa ai cel putin un backup pt folderul(-le) criptate, pe DVD, CD, hdd, nu conteaza...

Edited by mircea21, 05 February 2009 - 15:09.


#13
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Atentie mare: decriptati folderele/fisierele daca instalati programul sau Windows.

#14
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
Da, am copie pe DVD-uri, e logic ca trebuie o copie.
Si da, pt ca m-am hotarat sa criptez cu Win XP, inainte sa reinstalez Win-ul (cand o trebui), trebuie sa decriptez ce este criptat si dupa reinstalare sa criptez la loc, ca "noul" Windows nu mai deschide ce a ramas criptat cu "vechiul" Win. Si ma gandesc ca iau un HDD extern dar nu stiu dac amerita, ca DVD-urile sunt ieftine.

Edited by adi-10, 06 February 2009 - 01:20.


#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View Postadi-10, on Feb 6 2009, 01:18, said:

Da, am copie pe DVD-uri, e logic ca trebuie o copie.
Si da, pt ca m-am hotarat sa criptez cu Win XP, inainte sa reinstalez Win-ul (cand o trebui), trebuie sa decriptez ce este criptat si dupa reinstalare sa criptez la loc, ca "noul" Windows nu mai deschide ce a ramas criptat cu "vechiul" Win. Si ma gandesc ca iau un HDD extern dar nu stiu dac amerita, ca DVD-urile sunt ieftine.
OK, ca tot suntem pe Antivirus & Security, sa luam urmatorul scenariu: infectie masiva, SO inutilizabil (sau, ma rog, SO inutilizabil din alte cauze, hardware sau software, care n-au legatura cu malware-ul)... cum mai decriptezi tu alea inainte de reinstalare? Just saying... :whistling:

Ce vreau eu sa spun e ca criptarea nu a fost facuta pentru securitatea in retea (exceptie facand criptarea datelor transmise online, dar nu e vorba despre asta aici). De exemplu, daca atacatorul e asa de bun incat sa-ti treaca de firewall, si vrea neaparat sa vada ce e in acel director, in primul rand de ce ii mai lasi directorul acolo? Muta-l, pe un CD/DVD, si gata. In plus, daca are acces la acel director (criptat sau nu), atunci are acces la tot sistemul. Si daca nu-i place de tine, iti face praf SO-ul, deci ajungi fix in situatia de la inceputul acestui post.
Apoi, esti tu sigur ca daca tu poti decripta acel director, atacatorul nu poate? Repet: e suficient de bun incat sa treaca de firewall, si nu poate trece de criptarea din Windows? E suficient sa-ti planteze un keylogger in una din vizitele lui, iti afla parolele, apoi...floare la ureche: are acces la orice, criptat sau nu.


Insa ma indoiesc ca esti tu in retea cu genii malefice ale informaticii care sa iti poata sparge firewall-ul (asta daca nu-l folosesti pe cel din Windows, evident :P ), asa ca criptarea e...fix degeaba. ;)

Edited by alexcrist, 06 February 2009 - 08:19.


#16
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
alexcrist : am mai zis, daca crapa win-ul si nu mai pot decripta inainte de reinstalare, am o copie necriptata pe DVD sau HDD extern (ca m-am hotarat sa folosesc hardul pan la urma).

Si in legatura cu parola, nu stiu daca am specificat, eu am cripttata cu Win XP, unde nu exista parola, e alta treaba. Si nu stiu ce stii tu, dar crede-ma ca ceva criptat cu Win XP, cazul meu, NU POATE fi decriptat / deschis / copiat / etc..

#17
Nic

Nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.01.2004
Criptarea in XP se face pe baza de certificate, nu pe baza de parole. Ca sa poti decripta acel folder trebuie ca userul tau sa fie cel care a criptat fisierul sau sa fie definit ca 'recovery agent' pe sistemul tau de operare. Pentru siguranta, cheia cu care ai encriptat se exporta, protejata de parola, si se pune la loc sigur. Avand cheia aceasta poti muta fisierul criptat pe orice alt pc avand windows, pe care poti importa cheia salvata anterior si  poti face decriptarea.

#18
bgdhack101986

bgdhack101986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2010
Am si eu o problema cu un hdd extern. L-am folosit pe windows 7 criptat(din user account , aveam poarola de admin si numai eu putea sa il vad). Problema este ca a crapat win si am pus xp. Acum cand cau dublu click pe el imi da " acces denied".....help me plss.... am mare nevoie de informatia de pe el. Ce trebuie sa fac sa instalez din nou win 7 si sa imi fac acelsi cont de admin?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate