Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Teren pentru casa/investitie la marginea Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Multa lume isi doreste o bucata de pamant pe care sa-si construiasca o casa, acum sau mai tarziu, sau poate doar pentru investitie. Sigur multi care vor sa faca pasul asta si s-au documentat s-au lovit de 2 probleme.

1. Ori gaseste prea putini m2 si de multe ori prea scumpi.
2. Ori gaseste mii de metri sau hectare mai ieftine dar nu-si permite atata.

In cazul acesta exista posiblitatea asocierii a 2-3 sau mai multe persoane care pot pune bani impreuna pentru achizitia lotului respectiv dupa care parcelarea. Daca sint persoane care au procedat asa si ar putea sa ne dea detalii cum si in ce fel, ce costuri, ce probleme intampini, eu as dori sa deschid o discutie pe tema asta.

Personal ma intereseaza sa ma asociez cu cineva in vederea achizitiei unei bucati de teren de peste 500mp la un pret rezonabil.

#2
ovidiu2007

ovidiu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007

View PostMeister, on Apr 6 2007, 12:59, said:

Multa lume isi doreste o bucata de pamant pe care sa-si construiasca o casa, acum sau mai tarziu, sau poate doar pentru investitie. Sigur multi care vor sa faca pasul asta si s-au documentat s-au lovit de 2 probleme.

1. Ori gaseste prea putini m2 si de multe ori prea scumpi.
2. Ori gaseste mii de metri sau hectare mai ieftine dar nu-si permite atata.

In cazul acesta exista posiblitatea asocierii a 2-3 sau mai multe persoane care pot pune bani impreuna pentru achizitia lotului respectiv dupa care parcelarea. Daca sint persoane care au procedat asa si ar putea sa ne dea detalii cum si in ce fel, ce costuri, ce probleme intampini, eu as dori sa deschid o discutie pe tema asta.

Personal ma intereseaza sa ma asociez cu cineva in vederea achizitiei unei bucati de teren de peste 500mp la un pret rezonabil.


/////////
si pe mine m'ar interesa o asociere. Sunt de gasit la 0723.37.77.87 - ovidiu

#3
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Preturile difera in functie de multe elemente, printre care: locul de amplasament, agricol, intravilan, utilitati, etc...voi ce vreti mai exact?...si unde? :console:

#4
variooooo

variooooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2007
Preturile la pamant dupa parerea mea nu or sa mai creasca

#5
ovidiu2007

ovidiu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007

View Postvariooooo, on Apr 7 2007, 20:18, said:

Preturile la pamant dupa parerea mea nu or sa mai creasca
:nonobad: :death:  vezi matalutza...e tare parerea ta...poi de ce ar creshte...ca si asa se vinde prost pamantu' de flori....adiktelea e o mica diferentza intre pamant si teren :naughty:

#6
variooooo

variooooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2007
din 89 pana in 2007 aia cu bani multi deja si-au facut vile acum mai sunt visatori care vor dar nu prea au bani

#7
ovidiu2007

ovidiu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007

View Postalegros, on Apr 7 2007, 20:12, said:

Preturile difera in functie de multe elemente, printre care: locul de amplasament, agricol, intravilan, utilitati, etc...voi ce vreti mai exact?...si unde? :console:
pe mine m'ar interesa o investitzie in zona Lipia-Gruiu...pt. accesu' facil la autostrada in viitori 5-6 ani.....si dupa cum se stie...o suprafatza mai mare=un pret mai bun pt. cumparator...as incerca o asociere.

#8
variooooo

variooooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2007
dak ai 75 000 euro cumpara un ap de 2 cam in rez parc si la anu il vinzi cu 100 000 castigi 25 000 intr-un an

#9
ovidiu2007

ovidiu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007

View Postvariooooo, on Apr 7 2007, 20:29, said:

dak ai 75 000 euro cumpara un ap de 2 cam in rez parc si la anu il vinzi cu 100 000 castigi 25 000 intr-un an
daaaaaaaaaaa....un sfat de investitize imobiliara venit din partea ta....e fff. util....totushi cred ca mai bine imi iau un kil de pamant. :worthy:

#10
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Preturile vor mai creste pe masura ce orasul avanseaza catre margini. Si chiar si daca nu as lua pentru investitie! Acum mai sint sanse sa gasesc un petec de teren neconstruit undeva la o distanta rezonabila de oras. Mai tarziu chiar daca pretul va fi acelasi sigur voi gasi la 5-10km mai departe... si asa mai departe.
Ok, sa zicem ca luam terenul doar pentru investitie. Ce ziceti de zona Corbu la nord de Constanta/Navodari? Unii fac bani frumosi din zona aia chiar daca e inca la stadiul de.... desert! :)

#11
ovidiu2007

ovidiu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007

View PostMeister, on Apr 9 2007, 21:27, said:

Preturile vor mai creste pe masura ce orasul avanseaza catre margini. Si chiar si daca nu as lua pentru investitie! Acum mai sint sanse sa gasesc un petec de teren neconstruit undeva la o distanta rezonabila de oras. Mai tarziu chiar daca pretul va fi acelasi sigur voi gasi la 5-10km mai departe... si asa mai departe.
Ok, sa zicem ca luam terenul doar pentru investitie. Ce ziceti de zona Corbu la nord de Constanta/Navodari? Unii fac bani frumosi din zona aia chiar daca e inca la stadiul de.... desert! :)
in cazul in care m'i te adresezi...voi specifica ca ma intereseaza doar ilfov...zona de nord...de preferat pe langa viitoarea autostrada..
dak te intereseaza lasa un nr.de tel..sa vorbim
Ovidiu

#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postovidiu2007, on Apr 10 2007, 07:37, said:

in cazul in care m'i te adresezi...voi specifica ca ma intereseaza doar ilfov...zona de nord...de preferat pe langa viitoarea autostrada..
dak te intereseaza lasa un nr.de tel..sa vorbim
Ovidiu
interesant. bagati-ma si pe mine pe lista cu un kil doua de tarla  :coolspeak: . tot pe langa viitoarea autostrada care o sa fie gata cand o da Al de Sus ca bizonii de politicieni ma indoiesc ca vor fi in stare sa faca ceva.

preferabil ceva cu stana de oi pe ea ca vreau sa ajung ca jiji in scurt timp  :naughty:


are cineva idee de preturi prin zona acum dupa ce s-au apucat de autostrada?

#13
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Pai s-au apucat deja de autostrada in zona asta? Eu am inteles ca inca se mai gandesc de unde exact sa inceapa si ca de-a lungul timpului au tot schimbat locatia.

Ce avantaje vedeti voi in achizitia unui teren langa autostrada?
Presupun ca va intereseaza doar de investitie ca de locuit... ma-ndoiesc ca vrea cineva sa locuiasca langa autostrada.

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMeister, on Apr 10 2007, 19:53, said:

Pai s-au apucat deja de autostrada in zona asta? Eu am inteles ca inca se mai gandesc de unde exact sa inceapa si ca de-a lungul timpului au tot schimbat locatia.

Ce avantaje vedeti voi in achizitia unui teren langa autostrada?
Presupun ca va intereseaza doar de investitie ca de locuit... ma-ndoiesc ca vrea cineva sa locuiasca langa autostrada.
langa autostrada inseamna intr-o comuna cu ceva utilitati sau perspective de utilitati undeva in mileniul asta.

nu chiar langa autostrada sa ma traga curentul  :naughty:

chiar stie cineva cand se va termina minunata autostrada? teoretic macar?

#15
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Aia de la Euroest au terenuri prin zona aia dar deocamdata e mai mult zona de depozite. Poate intr-un viitor indepartat, cine stie, urmatorul mileniu!   :D Mie deocamdata mi-au mai ramas vreo 13k euro in buzunar dupa ce mi-am vandut apartamentul si n-as vrea sa-i pun la banca de aceea vreau sa-i bag in teren, ori pe termen scurt ori pe termen lung.

Acum ca este marginea extrema a Tunariului, intre Tunari/Stefanesti, Saftica, Bragadiru, zone mai noi ale Snagovului, la munte sau la mare sau mai stiu eu unde, mi-e cam indiferent atata timp cat nu-i pierd original la banca platind mai mult administrarea contului decat luand dobanda. Voi ce alte zone "inca ieftine" ati identificat ca fiind de viitor si vreti sa va luati?

#16
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postvariooooo, on Apr 7 2007, 20:18, said:

Preturile la pamant dupa parerea mea nu or sa mai creasca

Bancul lunii  :coolspeak:
vin strainii !!

#17
crissella

crissella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvariooooo, on Apr 7 2007, 20:29, said:

dak ai 75 000 euro cumpara un ap de 2 cam in rez parc si la anu il vinzi cu 100 000 castigi 25 000 intr-un an
Buna!
Daca ai banii astia cumpara un teren in Prelungirea Ghencea.
Caz concret: pe un teren de 400mp, acum trei saptamani se cerea un pret de 64800e - 162e/mp. Acum trei zile s-a vandut cu 185e/mp -  74000e. Pretul a crescut in mai putin de o luna cu 10000e.
Cu cat va creste intr-un an? Sigur cu mult mai mult de 25000!!! ;)

#18
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcrissella, on May 2 2007, 12:38, said:

Buna!
Daca ai banii astia cumpara un teren in Prelungirea Ghencea.
Caz concret: pe un teren de 400mp, acum trei saptamani se cerea un pret de 64800e - 162e/mp. Acum trei zile s-a vandut cu 185e/mp -  74000e. Pretul a crescut in mai putin de o luna cu 10000e.
Cu cat va creste intr-un an? Sigur cu mult mai mult de 25000!!! ;)

Mersi pt sfat! :) Intre timp am mai ramas cu 10mii. De banii astia imi iau probabil la marginea Ciorogarlei si astept 10 ani sa se dubleze pretul. Just kiddin'

E o problema spinoasa chestia cu terenul. Ori fac un credit la banca si platesc 20 ani dobanzi si comisioane (in total ceva mai mult decat dublul sumei imprumutate), ori iau peste 20 de ani la dublul pretului de acum. Ramane sa studiez care-i cea mai buna alegere. Preturile astea n-or sa mai creasca asa la nesfarsit, nu tin salariile noastre pasul cu cresterile in multe cazuri nefondate. In primul caz o sa fiu terorizat 20 de ani de inca o rata in plus dar am terenul. In cazul al doilea strang cat pot si cand pot dar o sa mai gasesc terenuri libere in 20 de ani la 60km de Bucuresti, in zone "rezidentiale". :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate