Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

ORANGE: Facturare cu japca

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

Poll: ORANGE: Facturare cu japca (324 member(s) have cast votes)

ORANGE: Facturare cu japca

  1. DA (184 votes [46.70%])

    Percentage of vote: 46.70%

  2. NU (210 votes [53.30%])

    Percentage of vote: 53.30%

Vote Guests cannot vote

#37
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
ALLEX........

____________________________________________________
M-a distrat prezentarea pompoasa de catre referenta Orange a extraoptiunii de un dolar, pentru acelasi tarif ca in Orange si in RomTelecom. I-am spus ca la Connex aceasta "extraoptiune" nu exista, pentru ca toate abonamentele au acelasi tarif in Connex si RomTelecom, din start.

___________________________________________________________

allex eu personal sunt de acord cu politica Orange de a avea un abonament de 4 dolari si nu unul de 5 dolari din start.
Daca vrei sa ai 14c in retea si RTC platesti 1$ ajungi la 5 dolari ca la  Connex cu aceleasi tarife.
Ramane la alegerea ta daca dai 4$ sau 5$

#38
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

Quote

Originally posted by exosyphen
Repet si eu intrebarea.
Sa presupunem ca eu am un litigiu cu Connex. Cum poata *alta* firma sa vina la mine cu pretentii? Din moment ce intre mine si firma aia nu exista nici o relatie contractuala sau de alt fel.


Firma respectiva e imputernicita de operator sa recupereze datoriile. Ea te someaza, iti explica consecintele neplatii, poate sa-ti esaloneze datoria si cam atat. Dupa expirarea termenului ei trimit operatorului un raport: ce au vorbit cu tine, daca ai platit, daca platesti in rate cand o sa virezi ultima transa, etc. pe baza raportului operatorul ia decizia finala (firma de recuperare si-a incheiat misiunea) : ori inchide dosarul si te scot de pe lista neagra (PrevenTel) ori continua demersurile adica te dau pe mana justitiei si aici intervine biroul de avocatura angajat de operator pentru al reprezenta in justitie.

Sfaturi:

-daca nu puteti plati la timp anuntati operatorul
-daca ati primit somatia acasa sunati la firma de recuperare si discutati cu responsabilul dosarului
-platiti valoarea din factura (de cele mai multe ori dosarul este clasat)

Referitor la abonamente: ele nu mai pot fi reactivate, operatorul considera contractul reziliat in ziua 29 de la data facturarii.

#39
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
Referitor la abonamente: ele nu mai pot fi reactivate, operatorul considera contractul reziliat in ziua 29 de la data facturarii
____________________________________________________

asta este doar teorie, se poate reactiva numai eu stiu trei cazuri de genul acesta

#40
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Poate la Connex, la Orange se pot activa doar cu un nou contract.

#41
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
in limita a 3 luni, la Connex se pot reactiva. Doar ca, daca este un abonament retras, si se ajunge la deconectare definitiva, se va reconecta pe unul din noile tipuri de abonamente.

#42
JustX

JustX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 29.11.2003

Quote

O alta oferta mai buna nu au. Aflat in postura de client vechi si foarte bun platnic catre Orange, vrei sa renunti, iar alte oferte nu exista. Nici macar un minut in plus nu ti se ofera, macar asa, la plesneala, sa vada reactia.
Nu este obligatoriu sa ofere ceva la rezilierea abonamentului. In plus, ofertele cele mai bune (din p.d.v. piata) sunt in promotiile curente, asa ca..

Quote

Cam asa stau lucrurile pe la Orange. Oferte inlemnite, erori asumate cu jumatate de gura si un sistem greoi prea putin interesat de satisfactia reala a clientului de pe urma serviciilor prestate
Sistemul mi se pare destul de flexibil la banii pe care ii cere pe
abonamente si optiuni.Poate ca nu ar strica un calcul comparativ intre ofertele verzi si cele portocalii.

#43
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
fratilor, orange emite corect factura...eu am free de 2 ani si un leu nu am plaatit in plus...se mananca rahat ...au probleme doar cei care umbla cu capul in traista in asa hal incat nu observa ca in traista nu mai este iarba!
Gprs e cam de rahat dar la voce stau bine...

#44
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
pai de ce nu-i intrebi pe prietenii tai de la juridic? :) ca asta le e meseria si cred ca stiu mai bine, nu?

oricum, sa stii ca te-au informat gresit sau tu ai inteles gresit. se anuleaza datoria daca ei uita complet de tine 3 ani (sau 5, neesential). daca in acest timp, macar o data, iti trimit o hartie prin care te anunta ca datoria exista si ca a crescut conform penalitatilor, pentru  termenul acela de 3 ani sau de 5, cum spui tu, se reincepe numaratoarea de la 0.

#45
mns

mns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.08.2004
Hmzzz, observ ca sunt multi care au probleme cu cei de la Orange, am si eu o problema chiar din prima luna de ab, am primit pentru jumatate de luna 90 de minute gratuite in orange si 10 nationale, am vorbit in total 70 de minute  vorbind si in alte retele (telefonul o poate confirma aveam pe tel nou doar 70 de min de convorbiri) iar a doua zi am observat ca nu mai am nici minute nationale nici minute orange si am si cost suplimentar, mi s-a parut ciudata faza avand in vedere ca mie telefonul imi arata 70 de min de convorbiri efectuate (si rel cu clientii) dar eu am depasit cele 90+10 minute in 5 zile :o in fine nu e mult de platit, dar intentia conteaza...

si inca o chestie de care ma plang, am trimis MMs-uri din plin folosind vreo 20 din cele 25 gratuite....ajungand la ultimele 5 am observat ca ele nu mai ajung la destinatie, am mai trimis vreo 7 sau 8 apoi si nu a mai ajuns decat unul dar ele au fost taxate

Edited by mns, 16 January 2005 - 01:32.


#46
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

mns, on Jan 16 2005, 01:27, said:

Hmzzz, observ ca sunt multi care au probleme cu cei de la Orange, am si eu o problema chiar din prima luna de ab, am primit pentru jumatate de luna 90 de minute gratuite in orange si 10 nationale, am vorbit in total 70 de minute  vorbind si in alte retele (telefonul o poate confirma aveam pe tel nou doar 70 de min de convorbiri) iar a doua zi am observat ca nu mai am nici minute nationale nici minute orange si am si cost suplimentar, mi s-a parut ciudata faza avand in vedere ca mie telefonul imi arata 70 de min de convorbiri efectuate (si rel cu clientii) dar eu am depasit cele 90+10 minute in 5 zile :o in fine nu e mult de platit, dar intentia conteaza...

si inca o chestie de care ma plang, am trimis MMs-uri din plin folosind vreo 20 din cele 25 gratuite....ajungand la ultimele 5 am observat ca ele nu mai ajung la destinatie, am mai trimis vreo 7 sau 8 apoi si nu a mai ajuns decat unul dar ele au fost taxate

<{POST_SNAPBACK}>

mns, sa stii ca in primul an de abonament (de 4$ adik), ai dreptul o data la factura detaliata gratuita, asa ca poti sa o ceri. Dupa ce faci anul, ai dreptul la detaliata gratuita in fiecare luna. So, ask 4 it si zi-ne si noua dc intr-adevar te-au taxat gresit sau nu. Si dc chiar te-au taxat gresit, poti sa faci reclamatie, fie la un referent, fie la orice dealer, fie prin fax la 2033413 dc mai tin eu minte bine. Dar cere detaliata.
Acum, tu esti sigur k ai primit 90 de minute gratuite si 10 nationale? In momentul activarii abonamentului ai primit probabil un mesaj prin care ti se comunica data la care ti se emite factura si cate minute mai ai pana atunci. Scria in el de 90 Orange si 10 nationale?
Zi-ne si noua mai in detaliu, k eu am mai patit chestii ciudate cu Orange, dar niciodata nu mi s-a taxat un apel mai mult decat a durat.
In ceea ce priveste MMS-urile, se mai poate discuta, dar inainte de asta vreau sa ne confirmi ca intr-adevar te-au taxat gresit.

Toate cele bune!

#47
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

mns, on Jan 16 2005, 01:27, said:

Hmzzz, observ ca sunt multi care au probleme cu cei de la Orange, am si eu o problema chiar din prima luna de ab, am primit pentru jumatate de luna 90 de minute gratuite in orange si 10 nationale, am vorbit in total 70 de minute  vorbind si in alte retele (telefonul o poate confirma aveam pe tel nou doar 70 de min de convorbiri) iar a doua zi am observat ca nu mai am nici minute nationale nici minute orange si am si cost suplimentar, mi s-a parut ciudata faza avand in vedere ca mie telefonul imi arata 70 de min de convorbiri efectuate (si rel cu clientii) dar eu am depasit cele 90+10 minute in 5 zile :o in fine nu e mult de platit, dar intentia conteaza...

si inca o chestie de care ma plang, am trimis MMs-uri din plin folosind vreo 20 din cele 25 gratuite....ajungand la ultimele 5 am observat ca ele nu mai ajung la destinatie, am mai trimis vreo 7 sau 8 apoi si nu a mai ajuns decat unul dar ele au fost taxate

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate stiu eu, atat minutele cat si mms-urile se impart (se prorateaza) in prima luna de abonament, pentru ca ai un anumit numar de minute pentru 30 de zile de facturare, si nu intotdeauna sunt 30 de zile de cand te abonezi si pana se emite prima ta factura. Suna si tu la 411 si intreaba-i. In ceea ce priveste telefonl, sorry sa te dezamagesc, dar contorul oficial e la arbitru, adica la ei :D.

#48
Rotter Ackland

Rotter Ackland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.12.2006

View PostGoofy, on Jan 16 2005, 01:59, said:

Din cate stiu eu, atat minutele cat si mms-urile se impart (se prorateaza) in prima luna de abonament, pentru ca ai un anumit numar de minute pentru 30 de zile de facturare, si nu intotdeauna sunt 30 de zile de cand te abonezi si pana se emite prima ta factura. Suna si tu la 411 si intreaba-i.

Intr-adevar daca ai data de facturare sa zicem cum am eu 21, si iti faci un abonament in data de 11, atunci minutele incluse atat in abonament cat si in promotie se vor imparti la numarul de zile (din 30 - luna, aprox) deci... 21-11=10 zile, astfel 30/10=3, deci minutele din abonament si extraoptiuni se vor imparti la 3, si doar acel numar de minute il vei putea utiliza in perioada 11-21.

de exemplu (judecand dupa oferta curenta):

minute incluse abon: 25... vei avea 8,33
optiune 60 in retea: 60... vei avea 20
optiune 180 in retea: 180... vei avea 60

deasemenea se prorateaza si numarul de sms-uri, mms-uri si alte servicii ale abonamentului (se impart la 3)

ps: la sms si mms (logic) dupa impartire se va rotunji pana la cel mai apropiat numar fix, ori... nu poti trimite 1,3 sms-uri  :D

Edited by Rotter Ackland, 11 January 2007 - 20:12.


#49
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Mi se pare mie sau ai raspuns unei intrebari puse acum 2 ani?

#50
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postvasilis, on Jan 11 2007, 23:55, said:

Mi se pare mie sau ai raspuns unei intrebari puse acum 2 ani?

are o scuza Joined: 16-December 06

#51
Rotter Ackland

Rotter Ackland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.12.2006

View Postbogdanan, on Jan 12 2007, 00:08, said:

are o scuza Joined: 16-December 06

mda... sa zic... oooops...
nu m-am uitat la data, da mi-a aparut asta prima-n topicu de orange cand am deschis forumu... si ziceam k e cea mai recenta intrebare....

my bad :)

#52
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

View PostRotter Ackland, on Jan 12 2007, 01:26, said:

mda... sa zic... oooops...
nu m-am uitat la data, da mi-a aparut asta prima-n topicu de orange cand am deschis forumu... si ziceam k e cea mai recenta intrebare....

my bad :)

teoretic ...daca e primul ...ar trebui sa fie recent ....
dar se pare ca si Softpedia merge din 2 in 3 ...

#53
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View PostSpiritul, on Jan 12 2007, 09:44, said:

teoretic ...daca e primul ...ar trebui sa fie recent ....
dar se pare ca si Softpedia merge din 2 in 3 ...
Cred ca mai degraba s-a mai gasit vreun istet care n-a avut ce face si a votat si el in poll-ul acestui topic antic si de demult si de-aceea a ajuns primul in lista de topice.  :naughty:
Si asta nu e singurul topic/poll care a fost "reinviat" datorita unui vot...  :deadtongue:

gompo

#54
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

View Postgompo, on Jan 12 2007, 11:18, said:

Cred ca mai degraba s-a mai gasit vreun istet care n-a avut ce face si a votat si el in poll-ul acestui topic antic si de demult si de-aceea a ajuns primul in lista de topice.  :naughty:
Si asta nu e singurul topic/poll care a fost "reinviat" datorita unui vot...  :deadtongue:

gompo

inainte de "upgrade-ul" care s-a facut pe Softpedia .. merge sa votezi ... si ramanea acolo ... jos ... la fund ... acum sare in fata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate