Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Hydra Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#217
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Nu se face o comparatie intre jucaria mea si a ta. Eu am vrut si am putut sa scap de la bloc; nu toti isi permit.

Ideea este ca Hydra din cate am vazut este in mijlocul unui sat, nesistematizat si cu drumuri de acces facute pentru carute acum N sute de ani.
Vecinii sunt foarte aproape cu casele lor, iar blocurile au 6 etaje (ma mir ca i-a lasat sa ridice atat).
As zice ca blocurile de la Domus Stil sunt mai aerisite.

Din pct de vedere al spatiului de respirat.. nici nu poti face o comparatie intre Hydra si alte cartiere. Este umbra fratilor, pt ca distanta dintre cele 4 blocuri de la Hydra (la fel si la Terra) este chiar mai mica decat intre blocurile comuniste. (vedeti imaginile de la Terra)
Nu uitati ca probabil fiecare familie va avea 2 masini, pt ca alfel este ff. greu => sa vedeti aglomeratie, iar la asta adaugati cele 2 drumuri de acces. Unul pe langa vecinii de la Terra si altul pe str. Democratiei. Ambele strazi nu pot prelua un trafic prea mare.

Pe macheta arata excelent, dar am invatat aceasta pacaleala de la complexul Incity.

In ceea ce priveste infrastructura Stefanestilor.. insa doamne sa ne ierti. E sublima prin lipsa ei.
Orice cartier dinspre Pipera, plecand de la Domus, Azur, Madrid, Ibiza, Sunflower etc au acces mai bun catre platforma comerciala Baneasa. In plus, langa Ibiza se va construi un nou supermarket, insa nu am retinut exact ce este - parca Cora.

In ceea ce priveste pretul de la Hydra, acum este pt 3 camere este ~ 1100 euro/mp (tva inclus), deci nu ff. ieftin pt un proiect care abia decoleaza si care din experienta, nu va fi gata in mai putin de 2 ani.

Calculand prosteste si luand in considerare distanta de "doar 8 Km pana la Bucuresti", ma intreb, de ce sa nu imi iau un apartament de ~ 120 mp cu 4 camere in blocuri comuniste la pretul acesta, dar undeva in Bucuresti, in cartierele semi-centrale, unde exista mijloace de transport si infrastructura.

Nu vad avantajul Hydra si mai ales NU vad cum se va dezvolta zona respectiva, pt ca nu e loc pentru o infrastructura noua.
Singurul loc unde se va putea dezvolta infrastructura va fi intre Pipera si Stefanesti si dupa sos de centura.

Da doamne sa avem autostrada in cursul vietii noastre.

Edited by Bravegirl, 15 April 2007 - 21:08.


#218
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Daca Bravegirl imi arata mie apartament cu 4 camere in Bucuresti cu 69mii cat am dat eu pe 2 camere la Hydra, 4 camere intr-un bloc care sa nu fie cu bulina sau sa necesite consolidare, eu ingenuchez in fatza lui Bravegirl. :) Cui nu-i convine sa stea la Hydra dupa ce va fi gata blocul, poate vinde apartamentul cu 85mii peste cateva luni si poate cauta 3 camere la un bloc comunist dar... langa infrastructura! :)

By the way, pana la Carrefour Colentina sint maxim 3km. Daca o luam prin spatele complexului, pe la Europa.

Din punct de vedere al traficului, nici nu ma gandesc ca o sa stau vreodata pe ulitza care duce spre cele 2 intrari din Hydra asa cum se merge din ambreiaj prin Pipera.

Cat priveste spatiul de respirat... am fost inspirat sa iau in partea exterioara la un etaj superior, astfel incat sa vad o parte din sat de pe balcon si sa ma trezesc dimineata cu soarele in camera. :)

#219
variooooo

variooooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2007
Maister maine dimineatza o sa ma duc la biroul de vanzari al Hydrei si ai sa vezi cati or sa fie acolo care acum spuna ca cred ca isi vor cumpara si ei;
Asa ca trebuie sa ne dea si noua comisionul care se practica de agentie 3% ca datorita noua au aflat de aceasta super zona, consructie, investitie etc.
Cumperi cu 69 mii si la anu in 2008 luna a 6 il vinzi cu 100mii asa ca faceti voi calculul cat va ramane.

#220
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMeister, on Apr 15 2007, 22:39, said:

Daca Bravegirl imi arata mie apartament cu 4 camere in Bucuresti cu 69mii cat am dat eu pe 2 camere la Hydra, 4 camere intr-un bloc care sa nu fie cu bulina sau sa necesite consolidare, eu ingenuchez in fatza lui Bravegirl. :) Cui nu-i convine sa stea la Hydra dupa ce va fi gata blocul, poate vinde apartamentul cu 85mii peste cateva luni si poate cauta 3 camere la un bloc comunist dar... langa infrastructura! :)

1. Comparatia se facea intre preturile de la 3 camere Hydra si 4 camere Bucuresti, iar la pretul ala, DA gasesti in bucuresti destule blocuri comuniste, fara bulina (Adica construite in anii '80)

2. Nu stiu cat erau preturile candva, dar acum am in fata hartia si scrie mare: 82 0333 EURO pt 2 camere; suprafata 76.5 construiti (nu utili).
La 82-85 000 euro gasesti destule oferte de 3 camere la ~ aceeasi suprafata, dar in Bucuresti, NU Stefanesti.

3. Daca cumperi apartemente in blocurile noi cand nu sunt construite si le vinzi cand sunt construite.. e ff bine pt tine, dar nu despre acest caz e vorba aici. Vorbesc de oamenii care fac eforturi MARI si vor trei in aceste apartemente.

In 2-3 ani veti vedea ca preturile vor stagna la toate tipurile de blocuri.

Incercati sa fiti obiectivi in afirmatiile voastre. Pana acum vad ca nu acceptati nici un fel de critica.

#221
shaftalanu

shaftalanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
Eu am cumparat printre primii in acest complex cu 61200 E 2 camere, asa ca sa ne lase cele 2 persoane cu pareri negative. Daca s`ar uita atent pe toate cele 8 pag de forum scrise pana acum ar fi observat ca sunt printre putinii daca nu chiar singurii care si`au manifestat astfel de pareri. Si sa ne fie clar... nu numai proprietarii posteaza pe acest forum.

#222
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Este inversunare cam mare pe aici
Haideti sa nu mai comparam blocurile vechi cu alea noi, casele cu blocurile
Ne-am asumat cu totii mari riscuri si cred ca interesul nostru sa promovam vanzarile off plan
Important e ca peste cativa ani sa spunem ca am facut un profit :lol:

#223
variooooo

variooooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2007
Preturile la primul targ 2 cam 58 000 euro / 65,60 suprafata utila, nu cred k ma deranjeaza critica ta, ti-am mai spus k nu ne certam aici chiar imi face placere sa vad k te intereseaza si pe tine, ai sa vezi k la final o sa iasa niste apartamente super poate dak tot te intereseaza Hydra grabestete sa-ti cumperi 2-3 apartamente k deja aproape 3 blocuri s-au vandut pentru informatii  contacteaza  fara reclama sau dak deja ti-ai luat te astept pe forumul h......... il sti tu,o zi buna vecine sau viitor vecin, ai vazut k nu am fost ... sa dau pagina de forum ,critica este buna k toti avem de criticat cate ceva sau pe cineva si uite asa iti creste audienta pe forum sa ne dai si noua locatarilor Hydrei un bonus

Edited by turbo trabannt, 16 April 2007 - 08:17.


#224
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
uite ce e varioooo : am inteles , esti mandru de achizitia ta, felicitari pentru ea. dar de aici pana a te contra aiurea cu cei care mai vad si minusuri ( reale sau nu ) ale acestui complex e cale lunga.

f bine ca ti-ai facut forum de proprietari hydra. dar atitudinea ta este un pic ciudata. prea inclini in a ne convinge de aceasta super oferta care bate cu ani-lumina distanta toate celelalte nspe mii de ansambluri rezidentiale.

la prima miscare de genul contraziceri aiurea si sustinere partinitoare a acestui complex iti dau eject.

daca vrei sa stii si parerea mea despre acest complex: a fost la targ si pozele mi s-au parut sub nivelul ofertei de la targ.

despre locatie: am fost la cei de la terra pe vremea cand erau cu blocurile la fundatie. zona nu va avea cum sa se dezvolte , acolo e sat curat , doar un maxi taxi care face legatura cu colentina. tot ce a spus courage despre locatie ( mizerie, acces naspa) este adevarat si pot confirma si eu cum arata atunci.

tot asa cei de la terra aveau super pret atunci : vreo 50 de mii de euro la garsoniera. de aceea m-am dus sa vad. cand am vazut locatia am dat reject instantaneu cu tot pretul bun. plus ca la terra aratau fundatiile alea de blocuri parca erau facute din pilaf .

#225
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Nu este nici un fel de inversunare aici. Pur si simplu nu inteleg de ce nu spuneti ca cel mai mult a contat pretul..care pana acum este cel mai bun de pe piata. Si faptul ca voi ati ales sa luati un apartament nu ar trebui sa va faca sa nu vedeti si partile mai putin bune ale complexului. Peste tot exista si parti mai putin bune....nu totul e asa roz cum ati vrea. Ca sunteti f incantati de viitoarele voastre apartamente e f bine...dar o sa vedeti cand o sa apara si problemele cum veti da din colt in colt...Si eu sunt fff fericita de casuta noastra, dar asta nu ma impiedica sa vad si aspectele negative ale cartierului. Iar daca cineva are vreo critica nu ma atac..........

#226
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Ok Courage, cand o sa stagneze preturile imi iau iar 3 camere in buricul orasului cu toate ca de acolo vin si ultimii 29 de ani tot acolo i-am petrecut. Sau daca am noroc si ma lipesc de o bucata de pamant pe langa voi pe acolo....  :D Pana atunci astept sa dea roade investitia in Hydra!

Apropos de asta, am si eu o intrebare care ma roade dar la care nu-i stiu raspunsul. Poate stiti voi.

Situatie teoretica:

Eu am semnat acum un antecontract si am dat 90% - 62.000. Daca eu peste un an sau chiar putin inainte sa fie gata blocul si sa dau si restul de 10% scot apartamentul la mezat, sa zicem pentru 72.000, cum se procedeaza? Se poate proceda asa la o adica? Ma gandesc daca se poate cumva un transfer de nume sau de antecontract pe alt nume cu costuri minime? Ma gandesc ca daca apuc sa cumpar 100% si dau 2000 la notariat la cumparare, vand imediat si mai dau 2000 la stat la vanzare, am saracit cu 4mii in doar cateva zile. Stiu ca sint profitor si vreau sa ocolesc aceste taxe dar.... e totusi vorba de o gramada de bani.  :D  Need help!

#227
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Eu cred ca odata cu autostrada Buc Moara Vlasiei se va rezolva si cu problema locatiei care de altfel e singurul dezavantaj vazut de mine
Pana una alta eu nu stiu cum sa mai pun mana pe niste bani repede sa mai iau ceva in viitorul anasmblu care il face RCC pt ca daca iei printre primii castigi 30% intr-un an doar calitatii la care construieste RCC.
M-ar interesa sa iau ceva pe o firma de turism dar inca nu imi este clara treaba (apropo nici viitoarea locatie nu o stiu)
:coolspeak:

#228
variooooo

variooooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2007
RCC . dispune de 700 angajati ai firmei fara intermediari sau alte firme subcontractoare da-mi si mie exemplu de firma in domeniul constructiei imobiliare care are sub ordine atatia angajati

Edited by turbo trabannt, 16 April 2007 - 12:04.


#229
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postval18, on Apr 16 2007, 20:27, said:

Eu cred ca odata cu autostrada Buc Moara Vlasiei se va rezolva si cu problema locatiei care de altfel e singurul dezavantaj vazut de mine
Pana una alta eu nu stiu cum sa mai pun mana pe niste bani repede sa mai iau ceva in viitorul anasmblu care il face RCC pt ca daca iei printre primii castigi 30% intr-un an doar calitatii la care construieste RCC.
M-ar interesa sa iau ceva pe o firma de turism dar inca nu imi este clara treaba (apropo nici viitoarea locatie nu o stiu)
:coolspeak:
poate detaliezi un pic cum castigi 30% doar calitatii la care construieste RCC.  :P

nu de alta dar datul cu mistria nu o face RCC ci tot mesterul manole cel etern.  :rolleyes:

#230
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Povestea de la Hydra este o reluare a celei de la Jupiter
1.Cine cumpara in prima luna castiga 10%
2.Cine achita 90% mai castiga 10%
3.Cand se va inchide parcul preturile vor fi mai mari cu inca 10%
Punctul 1 este verificat iar celelalte doua estimate dar care pot fi confirmate de cei care au cumparat in prima luna la Jupiter

#231
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postvariooooo, on Apr 16 2007, 22:07, said:

RCC nu mai fa reclama ! . dispune de 700 angajati ai firmei fara intermediari sau alte firme subcontractoare da-mi si mie exemplu de firma in domeniul constructiei imobiliare care are sub ordine atatia angajati
oau! sunt impresionat  ca are 700 de angajati directi.  de parca asta e important ca sunt directi sau nu :lol:

exemple de firme care au mai mult decat 700 de angajati si care fac un rahat: CCCF, ACM-urile .

PS: esti aproape de un "premiu" daca mai continui cu reclama  -_-

#232
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postval18, on Apr 16 2007, 22:29, said:

Povestea de la Hydra este o reluare a celei de la Jupiter
1.Cine cumpara in prima luna castiga 10%
2.Cine achita 90% mai castiga 10%
3.Cand se va inchide parcul preturile vor fi mai mari cu inca 10%
Punctul 1 este verificat iar celelalte doua estimate dar care pot fi confirmate de cei care au cumparat in prima luna la Jupiter
din ce ai zis nimic nu are legatura cu calitatea firmei constructoare. alea sunt discounturi ( punctul 1 si 2)  si mariri de preturi ( punctul 3).

#233
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu inteleg cine s-ar muta intr-un cartier de case, rezidential, verde, aerisit, la bloc?! Si la mama naibii fata de oras? Care e avantajul?

De fapt asta e in primul rind idiotenia autoritatilor noastre, despre care am mai vorbit: schimba PUZ-urile cu pretul terenului. Si astfel te trezesti cu bloc la 10 m de gard. Daca am trai intr-o tara civilizata nici nu s-ar păune problema sa dezechilibrezi un cartier de case, prin definitie aerisit si verde, si cu o anumita densitate a populatiei, adica cu anumite necesitati de infrastructura, prin construirea unor blocuri. Nu mai vorbesc de crima impotriva esteticii.

#234
elycika

elycika

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2007
Daca vrei sa vezi calitatea firmei poti merge la JUPITER sa vezi ce au construit sau poti merge la HYDRA sa vezi cum construiesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate