Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Notebook MSI L735

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

View Postcristibencze, on Apr 2 2007, 20:05, said:

Ai dreptate.. Am vorbit in necunostinta de cauza..  :D Intradevar TRUECOLOR inseamna 24 biti....
Si la 18 biti.. hmmm.. nu e chiar o nenorocire.. dar nici placut.  Pana la urma am dat celalalt laptop al meu pe 18 biti sa vad diferente si sincer sa fiu, eu nu am observat prea multe... dar poate e cum spui tu.. tine de ochiul format.. Eu mi-am luat un Packard Bell SW51-011 cu display de 17 si am impresia ca mi-am cam luat tzeapa cu el (e in garantie de 2 sapt).. si acum ma orientez spre acest MSI sau am mai gasit un Acer, tot la EMAG.. cam in aceeasi raza de preturi..

Pai nu prea poti sa dai pe 18 biti. Poate ai dat pe 16. 16 biti  inseamna vreo 65.000 de culori.
Eu sunt tot mai multimit de laptop pe zi ce trece si daca nu esti pretentios in ceea ce proveste nuantele foarte fine e mai mult decat ok MSI-ul.

#20
cristibencze

cristibencze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.03.2007

View PostZuperman, on Apr 2 2007, 11:37, said:

Truecolor din cate stiu inseamna culori pe 24 de biti (16 milioane), nimic mai mult. Dispalyul asta nu este truecolor.


Ai dreptate.. Am vorbit in necunostinta de cauza..  :D Intradevar TRUECOLOR inseamna 24 biti....
Si la 18 biti.. hmmm.. nu e chiar o nenorocire.. dar nici placut.  Pana la urma am dat celalalt laptop al meu pe 18 biti sa vad diferente si sincer sa fiu, eu nu am observat prea multe... dar poate e cum spui tu.. tine de ochiul format.. Eu mi-am luat un Packard Bell SW51-011 cu display de 17 si am impresia ca mi-am cam luat tzeapa cu el (e in garantie de 2 sapt).. si acum ma orientez spre acest MSI sau am mai gasit un Acer, tot la EMAG.. cam in aceeasi raza de preturi..

#21
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007
Am facut din nou 3dMark2006, de data asta cu cateva procese oprite si cu rezolutia 1024x768.
A scos 2729 puncte. Ca o confirmare a punctelor scoase va spun ca joc STALKER cu detaii Maximum si rezolutie 1440x900.

Attached Files



#22
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
hm..interesant ce ziceti despre msi-ul asta..dar sincer sunt bagat rau de tot in ceata..
parca inclin mai tare catre hp nx6325....

faza cu displayul e destul de nasoala pt mine...plus ca am nevoie ca bateria sa ma tina minim 2 ore...ceea ce e un plus pt hp
marele plus al msi-ului era pt mine tastatura cu numpad... doar pt atat...offff..grea decizie..

#23
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

View PostaditzuBA, on Apr 3 2007, 10:51, said:

hm..interesant ce ziceti despre msi-ul asta..dar sincer sunt bagat rau de tot in ceata..
parca inclin mai tare catre hp nx6325....

faza cu displayul e destul de nasoala pt mine...plus ca am nevoie ca bateria sa ma tina minim 2 ore...ceea ce e un plus pt hp
marele plus al msi-ului era pt mine tastatura cu numpad... doar pt atat...offff..grea decizie..


Pai sunt total diferite cele doua. Daca ai nevoie de placa video atunci X1150 e ca si cum n-ar exista. E putin mai buna decat GMA-ul de la Intel.

#24
encristinel

encristinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.02.2006
salut!
vreau sa  va intreb cum va intelegeti cu sagetelele de pe tastatura de la MSI? Mi se par foarte inghesuite. Aici cred k au gresit ...au facut un Numpad cam mare .....
Cei care folosesc acest model, spuneti-mi cum vi se par.
Multzam'

#25
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
nu am nevoie de placa video..il iau pt procesare audio..si cat sa vad un avi in format pal..cred ca ajunge ati`ul..:D
ce alte diferente +/- importante ai sesizat intre cele 2???

#26
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

View Postencristinel, on Apr 3 2007, 15:35, said:

salut!
vreau sa  va intreb cum va intelegeti cu sagetelele de pe tastatura de la MSI? Mi se par foarte inghesuite. Aici cred k au gresit ...au facut un Numpad cam mare .....
Cei care folosesc acest model, spuneti-mi cum vi se par.
Multzam'


Destul de incomode, intradevar.Cel mai tare ma deranjeaza shiftul din dreapta(pe asta il folosesc cel mai des) si este mic si exact langa sageata in sus. Alt lucru deranjant este Ctrll din stanga(desigur tot pe asta il folosesc cel mai des)- nu este ultimul buton stanga jos cum sunt obisnuit.Ultimul este Fn.

#27
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

View PostaditzuBA, on Apr 3 2007, 16:48, said:

nu am nevoie de placa video..il iau pt procesare audio..si cat sa vad un avi in format pal..cred ca ajunge ati`ul..:D
ce alte diferente +/- importante ai sesizat intre cele 2???


Pai nu prea stiu ce poate HP-ul.
Un mare dezavantaj fata de HP este ca memoria MSI-ului poate fi upgradata doar pana la 2GB fata de 4GB.

Diferentele celelalte se pot vede usor aici:
http://www.emag.ro/c...0...p;m2=0&p2=0

MSI-ul are 4 USB-uri, nu 3 cum scrie acolo.

#28
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007
Si daca faci editare video sa stii ca la MSI ai port DVI pe care nu-l ai la HP;

Si unul dintre usb-uri e pus invers(cu susul in jos) pentru acces mai bun in unele cazuri.

#29
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
merci..am vazut si eu ca are dvi..si mi se pare ca are si expres card..care hp`ul ..nop..
nu imi trebuie dvi`ul..imi trebuie un s-video(sau un compozit) pt a scoate semnalul ca si overlay intr-un monitor de control(tv)..
in rest..grea decizie...

#30
catalinbordan

catalinbordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 28.01.2007

View PostZuperman, on Apr 2 2007, 20:30, said:

De aici:


mersi de imaginile cu scorurile 3dmark (mai convins...)

deci displayul ramane buba firar ia de buba :(....
ai zis ca e in 18 biti ....cum vine dc ai 262k????...am inteles ca 16,7mil culori vine la 24 biti....
am dat pe 16biti la adaptar ,,,si nu prea am fazut diferenta in imagini...doar icoanele un pic mai patratoase...adica definirea iconului se face in trepte vizibile...cam atat am obs...


nasol ca nu am unde sa-l observ live...
cam atat, revin dupa Pasti in Buc sa mai citesc forumul..


A ....
Sarbatori Fericite :))

#31
bobbym

bobbym

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.01.2007
Am si eu Un MSI L735X si vreau sa va spun ca nu sunt deacord cu faptul ca lcd-ul este foarte prost.
Inainte foloseam un HP ZV6000 si nu mi se pare cu nimic mai prost display-ul ma MSI (desi sub 25cm se vede putin pixelizat, in rest aceasi luminozitate si culorile cam la fel).

Asi mi-am cumparat inca 1GB RAM kingmax PC-5400 si acum merge in dual channel.
Timingurile sunt putin diferite (TRAS:13 si 15, TRC 18 si 20). Transcend-ul cu care vine avind valori mai mici.

Dimm-ul Kingmax care l-am cumparat azi are exact acelasi layout ca si Transcend-ul cu care a venit laptopul asa ca este posibil sa fie facute de acelasi producator si rebranduite.

#32
MindBlank

MindBlank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.12.2005
Din cate vad, uitandu-ma pe la mai multe firme, ale caror panel-uri se gasesc in diferite notebook-uri disponibile sau nu pe la noi, toate au 262k culori.

Asa ca nu inteleg tragedia...

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#33
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005

View PostMindBlank, on Apr 9 2007, 22:38, said:

Din cate vad, uitandu-ma pe la mai multe firme, ale caror panel-uri se gasesc in diferite notebook-uri disponibile sau nu pe la noi, toate au 262k culori.

Asa ca nu inteleg tragedia...

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
Standardul e mai degraba undeva pe la 16,7 milioane culori pentru un display de 15,4", dupa cate stiu eu.

#34
MindBlank

MindBlank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.12.2005

View PostJacques, on Apr 9 2007, 21:45, said:

Standardul e mai degraba undeva pe la 16,7 milioane culori pentru un display de 15,4", dupa cate stiu eu.
Intr-adevar este un standard, dar nu cand vine vorba de panel-uri pentru notebook-uri. Pentru monitoare TFT si televizoare LCD, nu cred ca se mai "poarta" ceva sub 16,7 milioane de vreo 2 ani as zice.
Uite-te pe site-urile producatorilor de panel-uri pentru notebook-uri.

Uite-te pe site-ul AUO (Panel-uri AUO) sa vezi ca majoritatea sunt 262k.

Idem pentru Samsung (Panel-uri Samsung) unde toate panel-urile care au 45% gamut din standardul NTSC sunt pe 262k, numai cele care au 72% (si care sunt semnificativ mai putine) au 16 milioane. (ei zic 1,670k dar mai mult ca sigur ca e greseala din partea lor si au vrut sa scrie 16,7 milioane)

Pe site-ul LG-Philips (Panel-uri LG-Philips) toate panel-urile au 262k culori

Chi Mei (Panel-uri CMO) - toate panel-urile sunt pe 262k culori.

Hann Star (Panel-uri Hann Star) - toate panel-urile au 262k.

Si mai sunt multi producatori a caror situatie este similara. Poate doar pe la Sony sa fie ceva mai multe panel-uri cu 16,7 milioane de culori.

Edited by MindBlank, 10 April 2007 - 13:18.


#35
MindBlank

MindBlank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.12.2005
Din pacate nu mai pot edita mesajul meu anterior : ma intreb cati dintre noi au un panel cu 16,7 milioane culori pe laptop? Eu am vazut panel de 16,7 milioane culori pe un Sony scump si singurele diferente veneau din partea rezolutiei mari si a backlight-ului usor neuniform, culorile chiar mai sterese decat pe panel-ul meu de 262k cu AVIVO Color setat corespunzator. Poate daca era LED-backlit...

Edited by MindBlank, 10 April 2007 - 13:33.


#36
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Din cate stiu eu cand m-am documentat cam acum un an cand mi-am luat lcd lucrurile stau in felul urmator: panel-urile ieftine au culorile cu 6biti pe canal(18 total), adica vreo 262k culori acestea sunt de obicei panel-uri tn care in specificatii apar ca ar avea 16,2mil culori, care dupa cum observati nu este egal cu 2 la o putere ci este de fapt un panel cu 6biti/culoare care printr-o tehnologie (nu mai stiu exact daca asta e, dar parca pentru a obtine o culoare pentru un pixel care nu putea fi obtinuta cu cei 6biti/canal, erau alternati foarte rapid 2 pixeli de culori diferite ,dar foarte apropiate pentru a obtine o culoare intermediara) multiplica numarul de culori. Deci un panel care pe site-ul producatorului are 262k culori poate avea 16.2mil cand sunt implementate in laptopuri sau monitoare desktop. Urmeaza panel-urile cu 8biti/canal care au 16.7mil culori in general la panel-urile mai bune, cum ar fi cele de tip VA (PVA-samsung-770p(asta l-am luat eu), 970p; MVA-belinea-am vazut ca avea si mai sunt si altii) diferentele intre ele(PVA,MVA,etc) fiind mici si in general au unghiuri de vizibilitate si contraste ridicate fata de panel-urile tn.Mai erau si panel-uri IPS de la philips parca care erau considerate cele mai bune la calitatea imaginii dar atunci nu erau implementate dacat in niste monitoare scumpe care oricum nu erau in romania. Si mai existau panel-uri in monitoarele eizo cu 10biti/canal care au cam 1miliard de culori. Crt-urile parca au 8biti/culoare+8biti luminozitate(parca ceva cu alpha)=> vreo 4 miliarde de culori(2 la puterea 32)
     Lucrurile sigur au mai avansat putin intr-un an dar ideea e ca lcd-ul de pe msi s-ar putea sa nu fie atat de prost pe cat pare cand auzi ca are 262k culori, probabil are chiar 16.2mil ca multe lcd-uri pt desktop din magazine. Eu m-am uitat la niste laptop-uri de la lenovo,hp,fujitsu-siemens si in specificatii apareau 16,7mil deci 8biti pe canal fata de 6 cat are msi-ul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate