Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Incarcare Acumulatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
voodoote

voodoote

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.12.2006
Sal, as vrea sa stiu si eu daca incarc un acumulator de telefon Nokia cu un incarcator de 3,7V in loc de unul de 5,3V pot sa il deteriorez?
Cineva imi spunea ca daca il incarci cu 3,7 volti o sa tina mai mult, ca si el a avut unu si il tinea numai 2-3 zile cu incarcatorul original iar cu cel de 3,7V a ajuns si pana la 13 zile, poate fi adevarat asa ceva?  Tipul acumulatorului este BL-5C, de 970mA. pe mine ma tinut 4 zile desi este li-ion dupa prima formatare. Cei de la nokia ziceau ca trebuie o formatare de 12 ore.  Modelul telefonului e un 2610

#2
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

View Postvoodoote, on Mar 23 2007, 15:04, said:

Sal, as vrea sa stiu si eu daca incarc un acumulator de telefon Nokia cu un incarcator de 3,7V in loc de unul de 5,3V pot sa il deteriorez?
Cineva imi spunea ca daca il incarci cu 3,7 volti o sa tina mai mult, ca si el a avut unu si il tinea numai 2-3 zile cu incarcatorul original iar cu cel de 3,7V a ajuns si pana la 13 zile, poate fi adevarat asa ceva?  Tipul acumulatorului este BL-5C, de 970mA. pe mine ma tinut 4 zile desi este li-ion dupa prima formatare. Cei de la nokia ziceau ca trebuie o formatare de 12 ore.  Modelul telefonului e un 2610

Referitor la prima intrebare: "nu deteriorezi telefonul".
Cat despre partea a doua, nu stiu cat de plauzibila este relatarea ta, esti sigur ca in acest caz era vorba de incarcator - 3,7V ???

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, din experienta proprie pe un numar mai mare de telefoane NOKIA, folosirea unui incarcator de tip ACP12E marcat ca si 5.7V/800mA produce o incarcare rapida dar cu eficienta in timp mai mica decat folosirea incarcatoarelor ACP7E marcate 3.7V/350mA.
Eu nu  folosesc incarcatorul original la un NOKIA 6310i si prefer folosirea unuia de ''3.7V''.
Probabil ca lucrul acesta este datorat modalitatii de incarcare rapida...
Si cred ca acest lucru  se poate generaliza ca o diferenta intre metoda de incarcare rapida si cea la curent mai mic. pentru orice tip de acumulator.  B)
Chargerul rapid 5.7V:

[ http://i5.tinypic.com/33pfsdt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si cel lent 3.7V:

[ http://i12.tinypic.com/2nbeesw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 23 March 2007 - 21:53.


#4
voodoote

voodoote

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.12.2006
Merci mult pentru raspunsurile date, daca ami are si altcineva pareri poate sa scrie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate