Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#73
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMAP, on Jul 19 2007, 12:35, said:

Totusi, peretii mei sunt de 30. TREBUIE sa plachez!

Tinand cont ca in viitorul apropiat iernile se anunta a fi toamne (sau primaveri-ce preferati  :lol: ) nici nu stiu daca se mai merita sa investesti in izolare !

#74
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostDDuras, on Jul 19 2007, 19:11, said:

Tinand cont ca in viitorul apropiat iernile se anunta a fi toamne (sau primaveri-ce preferati  :lol: ) nici nu stiu daca se mai merita sa investesti in izolare !
termoizolatia nu se face doar pt. temperaturi joase. Functioneaza in ambele sensuri.

#75
ggl1809

ggl1809

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2007
DDuras,

Punkt are dreptate.

Ai atasat un grafic cu evolutia temperat la interior daca ai izolatie.
Asa ca daca o sa fie constant 40 de grade iti trebuie izolatie ca altfel o sa platesti in loc de incalzire aer conditionat pentru racire.

Pe cine ai la proiecte punkt?
Eu am avut-o pe Mladin.

Durerea mea e acustica (pasiune de om nebun) :D, mai putin partea de termica
Poate nu ar fi rau un topic de izolatie fonica ?

Attached Files



#76
MAP

MAP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2006

View Postggl1809, on Jul 19 2007, 13:19, said:

MAP

citeva ideii si explicatii :

Daca montezi in puncte acestea vor reprezenta punti termice in raport cu restul suprafetei (aerul izoleaza mai bine ca adezivul de lipire) .Datorita acestui lucru (chiar daca sunt diferente mici) fluxul termic se va intensifica pe zonele lipite in raport cu restul suprafetei rezultind intr-o distributie neuniforma , ....in acele probleme de care vorbeam.
Astea insa nu se vad intr-un an doi ci apar cam dupa 5-7 ani.

Nu in ultimul rind din punct de vedere comercial produsul iese mai ieftin si se monteaza mai rapid... deci nu vad motive pt producatori sa accentueze acest aspect.
vata la interior.

Concluzia ta e corecta. Peste 5 ani o sa schimbi polistirenul, o sa pui o izolatie mai mare si o sa folosesti vata minerala sau altceva.


Multumesc f. mult ggl1809! Ref la lipirea in puncte, vorbeam cu un constructor (fara studii, e drept!) care spunea ca el la casa lui a lipit in puncte, pt. ca lipirea pe strat continuu, datorita volumului mare de adeziv, nu permite reglarea planului placii si astfel cica ar exista zone mari pe care placa nu se lipeste de zid. Spunea cineva ca a invatat la un curs sa realizeze termosistmul ca la carte, spunea ceva de folosirea spumei poliuretanice si tare as fi curios unde si cum o pune, unde e nevoie de ea. Oricum, ceea ce scrii tu este f. logic. Practic pe acele punti termice formate din punctele de adeziv (pe lateralele lor, pe invelitoarea acelor cilindrii scurti de adeziv si si pe placa de polistiren, pe fata ei dinspare zid, vaporii de apa care ies din caramida pot condensa. Nu?, asta ai vrut sa spui?! Mi se pare ultra logic si posibil. Se creeaza practic camere pline cu vapori de apa, fara circulatie de aer, cu suprafete mari pe care, datorita temperaturii scazute, acesti vapori condenseaza si e limpede ca acolo se vor dezvolta ciuperci din belsug! Rog din suflet pe oricine care gaseste vreo hiba a rationamentului sa spuna!
Care ar fi remediile?! Pai, o data ar fi strat continuu de adeziv intre intre caramida si polistiren, dar si, am senzatia, un polistiren mai gros. Pentru ca, daca ai un polistiren de 5 cm. iarna vei avea pe fata lui interioara, sub zero, iar pe aceasta suprafata vaporii care ies din caramida obligatoriu vor condensa, producand o umiditate excesiva, in stratul proxim, vecin al polistirenului. CRed ca un polistiren de cel putin 10cm (din pacate nu am niste grafice ale atenuarii temperaturii, ma rog -ale atenuarii transmiterii caldurii, mai corect spus - prin polistiren), poate mai mult chiar ... 15cm!, ar putea rezolva problema. Acum, daca ma gandesc bine, in toate pozele alea cu placari de fatade, placile alea care se lipeau cu puncte de adeziv aveau cam 15cm!!! Este posibil ca la grosimea asta, camerele cu vapori din spatele placilor lipite in puncte sa ramana niste camere cu vapori din care caramida sa preia atunci cand aerul din casa devine uscat, dar sa nu existe condens, faza lichida!
Iar alt remediu, ar fi ca placile sa fie f. bine lipite una de alta, caci daca exista adeziv in contact cu exteriorul printre doua placi, aia e super punte termica si poate sa si lucreze in timp din cauta ciclurilor inghet/dezghet.

Ce nu sunt de acor cu tine este ca spui ca pest 5 ani o sa schim polistirenul... Cum am mai spus locuiesc intru-un bloc placat acum 27 de ani cu polistiren si e OK!!!! Dusmanul nr.1 al polistirenului se pare ca sunt razele UV. Deci acoperirea polistirenului cu tinci, plasa, tencuiala si vopsea trebuie facuta fara economie, ci ca la carte. Insist cu rugamintea, daca stie cineva, sa spuna cum se face aceasta placare. Exact ce se pune, incepand de la caramida, care sunt grosimile minime si maxime de material, si terminand cu vopseaua! STIE TOTUSI CINEVA !??!?! Ca am senzatia ca am inceput sa ma luminez pe subiect, dar...mai sunt pete de intuneric.

Multumesc mult ggl1809 si pentru calculul R! Oricum eu voi pune cel putin 10 cm. Intr-adevar, la pod va fi o problema pentru ca nu voi putea sa-l izolez acum (n-am bani!). Incerc sa fac un acoperis ventilat. Dar am plafon de beton... si ala nu prea izoleaza termic...

Multumesc pt. orice contraargument si info noua!

#77
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpunkt, on Jul 19 2007, 22:51, said:

termoizolatia nu se face doar pt. temperaturi joase. Functioneaza in ambele sensuri.

Am vazut si pareri cum ca intr-adevar polistirenul se incalzeste mai greu vara,dar odata incalzit se si receste mai greu,tinand practic peretele cald.

Ar fi interesant de discutat pe tema asta,mai ales ca e la ordinea zilei,pe canicula asta.

E intr-adevar polistirenul bun izolator termic si vara ????

#78
opetru

opetru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.10.2005
http://www.amvic.ro/...cpolistiren.php  in partea de jos a paginii sunt niste studii interesante

#79
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
MAP, m-ai innebunit cu succes :) .  Am fost sapt trecuta pe la Ceresit (au un punct de lucru la intersectia Dr Grozovici cu Stefan cel Mare, inspre Lizeanu) si mi-au dat mai multe pliante cu "cum se monteaza termoizloatia" (sunt vreo 40 de pasi, parca).

Daca nu gasesti in alta parte, da o fuga acolo. De fapt, te vor umple de pliante, foarte folositoare de altfel.

Gata, in timp ce scriam, am dat de pagina lor de download:

http://www.ceresit.ro/u235/navi/30168

(sunt doua brosuri legate de ceretherm).

#80
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postggl1809, on Jul 20 2007, 16:12, said:

Pe cine ai la proiecte punkt?
Eu am avut-o pe Mladin.
O arhitecta Atanasescu. E verificatoare pt. toate categoriile. Cam zeloasa totusi. Rareori apelez la ea si atunci doar pt. "G" uri.

E autoare de normative si face si in ziua de azi norme in constructii.

La celelalte verificari merg cu Arh. Mihaescu. Ma inteleg mai bine cu dinsul.

#81
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postopetru, on Jul 22 2007, 21:29, said:

http://www.amvic.ro/...cpolistiren.php  in partea de jos a paginii sunt niste studii interesante

prostii. Tendentios scris. La caramida de 38 + 5 polistiren ei spun ca nu este suficient?!!!!!!........

View PostDDuras, on Jul 22 2007, 19:51, said:

Am vazut si pareri cum ca intr-adevar polistirenul se incalzeste mai greu vara,dar odata incalzit se si receste mai greu,tinand practic peretele cald.
Ar fi interesant de discutat pe tema asta,mai ales ca e la ordinea zilei,pe canicula asta.
E intr-adevar polistirenul bun izolator termic si vara ????
in mod normal, ar trebui sa se raceasca noaptea. Pe o vreme ca asta cind temperaturile sunt si noptea ridicate nici mama izolarii nu tine racoare.

Orice izolare temica, e buna atit vara cit si iarna.

Edited by punkt, 23 July 2007 - 15:27.


#82
ggl1809

ggl1809

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2007
Am gasit o macheta misto cu consumurile de energie cu incalzirea.
E de la unul dintre jucatorii mari de pe piata da am scos numele.

Datele converg cu cele prezentate la cursul de auditori termici.


Chestia cu amvic cu caramida si polistirenu' e un fel de "depinde de unghi".
Daca faci R esti peste norme daca vrei mai mult mai trebuie ceva pus...

Da la noi depinde de la om la om.

Chestie misto in afara : la nordici(Norvegia, Suedia) stratu minim 25cm...  :coolspeak: Attached File  consum_energie.gif   207.38K   1141 downloads

#83
MAP

MAP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2006

View Postpunkt, on Jul 23 2007, 15:24, said:

prostii. Tendentios scris. La caramida de 38 + 5 polistiren ei spun ca nu este suficient?!!!!!!........


in mod normal, ar trebui sa se raceasca noaptea. Pe o vreme ca asta cind temperaturile sunt si noptea ridicate nici mama izolarii nu tine racoare.

Orice izolare temica, e buna atit vara cit si iarna.
Multumesc mult CRG pentru linkul catre instructiunile de montaj termoizolatie ceresit. Am citit. Cam asta e ceea ce voiam. Sa vad etapele, atentionarile... Din pacate este prost tradus pe alocuri si trebuie sa te prinzi ce ar fi vrut sa spuna si nu sa citesti ca atare ce scrie. Tare mi-ar fi placut sa intervina si unul dintre constructorii cu experienta sa spuna ce si cum fac ei. "Pe vremuri" existau un zen, un as_xxl care mai comentau si despre placari, dar acum vad ca s-au retras in cercul lor restrans al structurilor de rezistenta unde sunt nemuritori si reci  :D . Mi-ar placea totusi sa spuna cineva macar care sunt greselile frecvente, cele care scapa cel mai usor, cele care produc cele mai mari neplaceri ulterioare. (Si altele...) Poate ne-o ajuta cineva pana la urma.

Punkt, referitor la izolarea termica si la faptul ca " nici mama izolarii nu tine racoare ", lucrurile stau cam asa: izolator termic este acel material care face ca un corp, in cazul nostru casa, sa schimbe mai putina caldura in unitatae de timp cu un alt corp, in cazul asta mediul inconjurator - aerul, radiatia solara (judecand un pic simplist dar suficient de corect). Adica, izolatorul termic, face ca un corp cald sa cedeze mai putina caldura catre corpul rece in unitatea de timp, iar echilibrul termic catre care tind oricare corpuri aflate in contact sa se produca in timp mai mare.

In timpul verii, noaptea, corpul cald este casa, iar corpul rece este mediul-aerul din jurul casei, presupunand ca acest aer are o temperatura mai mica decat mediul interior al casei, data de temperatura peretilor interiori. Evident, in acest caz, polistirenul impiedica racirea peretilor, trecerea caldurii din pereti in aerul exterior. Intrebarea este daca chiar si in aceste conditii polistirenul este benefic, iar raspunsul este da. De ce? Pentru ca, in timpul zilei, vara, corpul cald - fierbinte putem spune chiar zilele acestea - este mediul. Polistirenul impiedica trecerea caldurii din aer in caramida. Si daca zilele caniculare sunt putine, pana se incalzeste caramida dureaza, iar peretii la interior nu vor apuca sa se incalzeasca. Evident, daca fierbinteala afara dureaza saptamani, pot sa am izolatie si de 1m, echilibrul termic intre caramida si aer se va realiza. Iar daca aapoi se racoreste, caramida va pierdde caldura mai greu decat daca n-ar fi fost acoperita cu plositiren. Dar exista AC cu care mentinem caramida recisoara si in masa ei, iar polistirenul imi este de mare ajutor ca separa caramida de aerul fierbinte. Sper ca am "luminat " un pic subiectul... Am prezentat destul de simplist problema. Ea se poate face mai riguros, analizand separat caldura data de aer si cea de radiatia solara, pe patru cazuri separate (zi, noapte, iarna, vara) si cum si ce ar fi bine si posibil sa facem pentru a asigura un confort termic intr+un mod cat mai ecologic cu putinta. Dar nu stiu daca intereseaza pe cineva subiectul. Oricum, casele din beton cu cofraj pierdut ca si cele de lemn sandvich nu au nimic ecologic in ele si sunt cele mai slabe dpdv al confortului termic, in ciuda acelui R f. mare pe care il prezinta, tocmai din lipsa masei de substanta care participe la realizarea echilibrului termic (orice caldura Q=masa x caldura specifica) , mai ales in cond din Ro. Ma opresc, scuze ca am cam iesit din topic.

#84
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
[quote name='MAP' date='Jul 23 2007, 18:25' post='3137637']
In timpul verii, noaptea, corpul cald este casa, iar corpul rece este mediul-aerul din jurul casei, presupunand ca acest aer are o temperatura mai mica decat mediul interior al casei, data de temperatura peretilor interiori. Evident, in acest caz, polistirenul impiedica racirea peretilor, trecerea caldurii din pereti in aerul exterior. Intrebarea este daca chiar si in aceste conditii polistirenul este benefic, iar raspunsul este da. De ce? Pentru ca, in timpul zilei, vara, corpul cald - fierbinte putem spune chiar zilele acestea - este mediul. Polistirenul impiedica trecerea caldurii din aer in caramida.  Sper ca am "luminat " un pic subiectul... Am prezentat destul de simplist problema. Ea se poate face mai riguros, analizand separat caldura data de aer si cea de radiatia solara, pe patru cazuri separate (zi, noapte, iarna, vara) si cum si ce ar fi bine si posibil sa facem pentru a asigura un confort termic intr+un mod cat mai ecologic cu putinta.

Eu zic ca din cauza ca ai prezentat simplist problema ai ajuns si la o concluzie care in multe cazuri este gresita.
Problema este ca temperatura medie a casei este totdeauna mai mare decat temperatura medie exterioara. Pentru ca in casa se produce caldura de aparatele care consuma curent electric, de aragaz, de oameni (avem si noi vreo 36 de grade), de apa calda.
Pe urma vine caldura prin geamuri (iar la cele LowE nu mai prea iese afara) si prin pereti si prin acoperis care vara este chiar f. mare (diferenta de 2..4 grade vara la etajul unei case fata de parter, valori masurate personal).
Adica daca la o casa slab izolata temperatura casei ar fi mai mare cu 2 grada ca temperatura media a exteriorului, la o casa cu izolatie dubla diferenta ar fi de 4 grade. La o casa pasiva ai avea o temperatura in casa mai mare cu vreo 25 grade ca cea de afara :death:. Astea in conditiile in care nu ai deschide geamurile (noaptea) sau ai avea AC bineinteles.
Bineinteles consumul de curent cu AC ar scadea la cca. jumatate.
Constatare practica o casa izolata cu polistiren de 8 cm: se incalzeste mai tirziu cu vreo 2...3 zile ca aceasi casa neizolata dar se si racoreste mai tarziu cu 2..3 zile.

#85
ggl1809

ggl1809

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2007
Draga cipaul,

raspunsul tau e simplist si arata o lipsa de intelegere a fenomenelor fizice.
Cum adica : la o casa pasiva ai +25 C in interior fata de exterior.

Daca te uiti mai sus ai sa vezi un grafic cu evolutia temperaturii intr-o casa izolata si neizolata in functie de temperat exterioara.

#86
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postggl1809, on Jul 24 2007, 14:23, said:

Draga cipaul,

raspunsul tau e simplist si arata o lipsa de intelegere a fenomenelor fizice.
Cum adica : la o casa pasiva ai +25 C in interior fata de exterior.

Daca te uiti mai sus ai sa vezi un grafic cu evolutia temperaturii intr-o casa izolata si neizolata in functie de temperat exterioara.
Graficul tau este gresit pt. evolutia temperaturii pe perioada de vara la casele bine izolate. Izolatia nu scade in nici un caz temperatura interioara. Probabil ai graficul de la producatorii de materiale de izolatie.
In aceste grafice credeam si eu acum vreo 3-4 ani dar dupa niste experiente practice mi-am dat seama de dezinformarile din aceste materiale publicitare.
In realitate vara trebuie sa elimini in afara caldura produsa de cei 100...200KWh consumati pe luna si celalalte surse de caldura.

#87
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006
Dupa ce am izolat cu polistiren mor de cald in timpul verii.
Caz concret...
Locuiesc intr-un apartment la parter, in bloc de 2 etaje, de BCA tencuit pe exterior, de 2.5 ani. Vara era racoros, dar si iarna era tot racoare.
Anul asta la insistentele vecinilor, se incepe izolarea blocului pe exterior cu polisitren de 10 cm. Cladirea e pe jumatate imbracata, dar zona apartmentului meu e gata de vreo 2 saptamani.
De atunci, nu resusesc sa cobor remperatura in apartment sub 26-27 de grade. Cu toata racoarea noptii, caldura acumulata in interior in pereti anihileaza orice tentativa de  aerisire. In timpul zilei geamruie stau deschise in permanenta. Noaptea las doar 2 rabatate. Dimineata devreme le deschid din nou.
In celelate 2 veri n-am simtit niciodata canicula in interiorul apartmentului. Acum o simt bine de tot, desi la Cluj nu au fost decat in jur de 35 grade zilel astea.

Concluzie personala: polistirenul iti tine de cald si vara, nu doar iarna. Peretii odata incalziti, nu-i mai racesti usor doar prin aerisiri repetate. Deja incep sa ma gandesc la AC, ca nu mai dorm bine noptile din cauza caldurii.

#88
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
gresesti.

Tu acumulezi caldura in timpul zilei si o inmagazinezi in apartament.Peretii sunt bine izolati si normal ca temperatura in interior ramine ridicata.
Trebuie sa inchizi ferestrele pe timpul zilei si sa le deschizi noaptea.

Daca torni cafea firbinte intr'un termos, aceasta ramine calda, daca torni ceai rece, acesta ramine rece.

Edited by punkt, 25 July 2007 - 11:38.


#89
ggl1809

ggl1809

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcipaul, on Jul 24 2007, 22:19, said:

Graficul tau este gresit pt. evolutia temperaturii pe perioada de vara la casele bine izolate. Izolatia nu scade in nici un caz temperatura interioara. Probabil ai graficul de la producatorii de materiale de izolatie.
In aceste grafice credeam si eu acum vreo 3-4 ani dar dupa niste experiente practice mi-am dat seama de dezinformarile din aceste materiale publicitare.
In realitate vara trebuie sa elimini in afara caldura produsa de cei 100...200KWh consumati pe luna si celalalte surse de caldura.

Cipaul

Graficul il am de la o prezentare a Passivhaus Institut Darmstad. E un institut de proiectare din Germania.
Aceleasi informatii sunt prezentate si de auditorii energetici si de profi...

Atit in cazul unei case neizolate cit si pentru una izolata ai nevoie de un aport energetic extern pentru a te incadra in valori normate de confort.
Diferenta sta in marimea acestui aport.

Daca iarna  caldura din casa "nu iese" inseamna ca afara ajunge, dupa ce trece de izolatie, mai putina.
Daca intorc rationamentul si consider "casa" -ca  "afara vara" si "afara" ca "in casa vara" rationamentul difera?


Nu in ultimul rind consumurile pe care le estimezi sunt monstruoase. In afara se construieste pentru consumuri de 60kwh/m2an.

Daca casa mea consum de 3 -4 ori mai putin ( si asta la ei este o casa normala  ca daca e pasiva atunci consuma 15 ), evident ca aportul de energie pentru confort va fi mai mic.

Attached Files



#90
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@pluciro - te rog, incerca si ce a zis punkt; sunt chiar f.interesant de rezultat. Si poate ne spui si noua ce a iesit. (rugaminte adresata si altora aflati in aceeasi situatie). Teoria e teorie, practica practica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate