Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1603
clauscdi

clauscdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 26.07.2007
Poate sunt oameni interesati cum reabiliteaza primaria blocurile din sectorul 4. Cititi postarea din topicul aferent aici: http://forum.softped...6#entry11972980

#1604
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011
Va salut! Am si eu o intrebare: e bine daca plachez mai intai cu polistiren sau trebuie puse geamurile? casa este acum "la rosu". multumesc!

#1605
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
intai geamurile dupa polistirenul, ca altfel trebuie sa faci glafurile de 2 ori

#1606
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011

View Postmsn2, on 13 septembrie 2012 - 14:16, said:

intai geamurile dupa polistirenul, ca altfel trebuie sa faci glafurile de 2 ori

multumesc!

#1607
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
pui polistirenul de 10 pe fatada, pui ferestrele si apoi intorci glafurile. vad ca nu ai incredere in mine ca ti-am explicat la telefon de 2 ori:))))

#1608
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Vreau sa plachez peretele cu polistiren de 10cm.La mine soclul depaseste fata peretelui cu 3-3,5cm.In aceste conditii credeti ca mai este nevoie de profil de soclu?

#1609
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca folosesti un adeziv bun si destule dibluri pe m2 atunci nu exista pericolul sa alunece, doar ca la o lovire accidentala se poate decupa cantul daca nu e protejat macar de un coltar de metal cu plasa.

da poti sa plachezi si soclul cu extrudat tot de 10 si pastrezi arhitectura actuala

Edited by msn2, 17 September 2012 - 12:58.


#1610
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Nu ma intereseaza sa pastrez arhitectura actuala,ma intereseaza daca va rezista termosistemul,sa nu alunece cu  timpul.Banuiesc ca profilul de soclu ar trebui pus pe soclu(sageata rosie) sau credeti ca ar fi mai bine prins lateral (sageata verde)?
Alta intrebare; suprafata zidului este zgrumturoasa,dupa cum se vede in poza,credeti ca mai trebuie data amorsa pentru o priza mai buna?

Attached Files



#1611
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
se prinde pe lateral
se curata bine peretele si se poate da o amorsa, cea specificata in fisa adezivului.
amorsa e ieftina asa ca nu merita sa nu o dai.

#1612
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Mersi pentru ajutor msn2.
Dibluri de care sa folosesc,ce lungime?Zidaria este din BCA,polistirenul de 100mm.

#1613
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
sorry nu am folosit bca asa ca nu stiu, dar eu la caramida am luat dibluri de 180mm pt 100mm eps din cauza ca casa e veche si rosturile se macina usor asa ca aprox 20-30 % din dibluri, care nimeresc pe mortarul vechi nu prind.

#1614
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008
studiu de caz, se dau urmatoarele elemente:

- apartament la bloc, suprafata 40 mp, 3 pereti la exterior (orientare nord-est, cred), incalzire cu centrala termica;
- locuiesc singur, temperatura pe timpul iernii, setata din termostat la 22 grade;
- valoarea gazului consumat pentru incalzire iarna 2011-2012 este de aproximativ 1200 lei;
- destul de multe zile 'lipsa' de acasa (deplasari);
- valoarea estimata a izolatie cu polistiren: 2500 lei;
- probleme: doar exceptional (cateva din zilele cele mai friguroase) apare condens la un colt aflat in exterior.

Intrebare: in aceste conditii se justifica cheltuiala cu izolarea? Care ar fi randamentul real pe care l-as putea obtine? Daca economisesc 25% din valorea incalzirii (adica 300 de lei pe an), asta inseamna ca de abia in 10 ani amortizez investitia... oare o sa mai fie polistirenul pe perete peste 10 ani? Plus ca din cauza de vecini, se va izola doar apartamentul meu, deci fara continuitate a izolatiei.

Precizez ca suma destinata izolarii nu reprezinta o problema, doar ca am dubii legate de utilitate, nu vreu sa cred ca fac lucrarea doar asa ca e la moda cu izolarile...

#1615
emiO

emiO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2009
Buna ziua.Am o casa de paianta(lemn si unsa cu lut) si peretii exteriori sunt placati cu un fel de PFL subtire vopsit.As vrea sa i fac fatada iar un mester din sat mi a spus sa nu mai dau pfl-ul jos ci sa prind direct polistirenul in cuie lungi si pot sa fac fatada linistit.Ce credeti?Este bine?sau sa dau pfl-ul jos sa pun plasa de rabitz si sa tencuiesc si apoi sa fac fatada?Astept sfaturi.Multumesc.

Edited by emiO, 03 October 2012 - 10:51.


#1616
rauleduard

rauleduard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2012

View Postmardarg3, on 14 septembrie 2007 - 11:49, said:

Eu mi-am izolat un perete exterior si tavanul  la etajul 5 al garsonierei cu polistiren (de 5 cm) + gipscarton (de 1 cm).  Am pierdut ceva spatiu din camera dar cred ca a meritat. Iarna e destul de bine si cred ca as supravietui si fara calorifer daca nu ar fi temperaturi sub -15 grade. Caldura primesc de la vecini iar pierderile sint minime. Vara este bine pe timpul caniculei cu conditia sa nu depaseasca 2 zile. A treia zi de canicula se simte insa.

Si am trai  fericiti pana la adanci batraneti daca nu ar fi aceste oscilatii de temperatura !!!

#1617
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
O intrebare, In aceasta perioada se mai pot face termoizolari ?

#1618
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
:) pana la jumatea lunii ..se pare ca da . de atunci se zice ca vremea se va inrautati.
asa zic meteorologii . ca nu o fi asa ..asta e alta problema.

#1619
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
sunt mincinosi...
e aproape jumatatea lunii si la Bucuresti e un soare de iulie!
:)

#1620
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
de maine va fi mai cald

in schimb pe 9 decembrie va fi - 40 de grade si zapada de 5 m.. nici lumina/curent nu va fi , mijloacele de transport nu vor functiona etc :)

Edited by moldoveanuID, 10 November 2012 - 19:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate