Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Ecranele LCD din intersectii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostKangaro, on Apr 6 2007, 16:10, said:

Nimic mai fals. Un astfel de panou publicitar care distrage atentia soferilor nu ar fi aprobat in Germania, Franta, Suedia, etc. In tarile civilizate din UE sunt interzise chiar si reclamele de pe marginea Autostrazilor...

In 1994, mergind spre aeroportul otopeni, cu ochii la un panou publicitar, era sa intru intr-un bou care era oprit pe prima banda, noroc cu un bucurestean atent de pe banda 2  :worthy: , care vazind ca am banda ocupata, a frinat usor si mi-a lasat loc, cind cei din masina au strigat la mine, am trecut pe banda 2....

In ungaria, reclamele sint 500 metri de autostrada, pe cite un delusor, de abia se vad...  :coolspeak:

Edited by H725, 06 April 2007 - 18:41.


#20
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
E un panou pe Dorobanti caruia i-am pus gand rau. Noaptea te orbeste realmente. Cand e ceata,se vede de la 1 - 2 km distanta lumina. Zici ca vin extraterestri, nu alta.  Nu am nimic impotriva lor, dar sa le dea dracu' contrastul ala mai low pe timpul noptii. Daca te pune naiba si scapi ochii pe monitorul ala cand are imagini albe,nu mai vezi bine vreo 20 de secunde cand revii cu privirea la carosabil...


  Daca il gasiti arzand intr-o noapte... stiti  de la cine i s-a tras :D

#21
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostAirwaves, on Apr 7 2007, 22:21, said:


Anul trecut era un panou in piata unirii TM, "proiectau" pe el meciurile si in rest reclame. Tipul de la firma aceea mi-a spus ca dupamasa, cind soarele bate in ecran, are setata luminozitatea la 80%. Noaptea o seteaza mult mai putin. Acum ma rog, nu stiu daca era un operator uman care facea treaba asta sau se facea automat sau programat, dupa un ceas...

Mie noaptea imi par orbitoare cele 2 panouri din TM, nu stiu la ce luminozitate sint reglate acum...

Edited by MAK, 19 June 2007 - 10:32.


#22
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
vineri seara veneam de la romana si am luat-o pe dorobanti. in intersectia de la liceul caragiale, pe cladirea de pe colt stiti ca este un astfel de ecran, aveam in fata un autobuz care a facut dreapta spre piata dorobanti, in momentul ala cand am vazut ecranul am orbit era ceva pe fundal alb... groaznic, nu am mai vazut nimic... ar trebui oprite pe timp de noapte sau date jos de acolo.

#23
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Si pe mine m-a deranjat unul de prin Crangasi...ma mir ca nu ia nimeni masuri; ar trebui masurata intensitatea.

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cand am spus ca sunt de mult timp in alte tari ma refeream la orasele altor tari  :P , pentru ca e chiar periculos ca mergand noaptea in bezna sa-ti apara o lumina foarte intensa si de dimensiuni mari in fata. Sincer cred ca noaptea ar trebui schimbata intensitatea. Intensitatea luminoasa este atat de mare ca reclamele sa poata fi vazute si in bataia soarelui, mai aiurea este ca si noaptea raman la aceeasi intensitate.

#25
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Le stiti pe alea de pe DN 1 din anii 1999? Cele de la tigarile WINSTON,care aveai senzatia ca se intoarce imaginea dupa tine ? Au fost interzise pe motiv ca au provocat accidente !

#26
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
In Pitesti au montat unul intr-o intersectie aglomerata; inca nu i-au dat drumul; in spatele lui are montata o antena DIGI; au de gand sa dea Spice Platinium noaptea?

#27
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005
pentru ca nimeni nu are de gand sa faca nimic sa nu ne mai orbeasca, am eu o idee. da-ti cu ceva in ele sa vedeti ce repede se sting.
daca are cineva o arma de paintball ar putea sa le redecoreze putin. daca nu, merge si cu o prastie  ;)

#28
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
la Dorobanti mai e cum mai e, ca macar sunt mai multe benzi si e loc de manevra, dar la Crangasi cum cobori de pe pod in prima intersectie acolo e UCIGATOR panoul ala, dupa ce ca sunt doua benzi (delimitate de masini parcate pe dreapta si gardul liniei 41 pe stanga), iti mai apare si ditamai lumina aia direct in fata, nici macar lateral, si s-a dus dracu vizibilitatea. Mai ales ca sunt harnici aia de la salubrizare si spala carosabilul, de cele mai multe ori noaptea e ud pe-acolo, si se mai oglindeste lumina si din drum. Ai impresia ca esti pe drumul spre Rai, pe bune, o masina o mai vezi ca e luminata la randul ei, dar un pieton imbracat in ceva inchis la culoare - nicio sansa!

#29
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
La ala ma refeream si eu. Poate se gaseste un bosorog cu mult timp la dispozitie(ca ala din reclama de la tv) sa faca draq o reclamatie...io n-am timp:)

#30
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postterratec, on Mar 21 2007, 11:40, said:

De cateva luni ne delectam cu niste super ecrane in multe intersectii.
Sunt foarte luminoase, chiar deranjant de luminoase.
Nu de multe ori sunt nevoit sa cobor parasolarul din cauza lor.
Personal, consider ca produc disconfort soferilor si chiar distrag atentia (am vazut ca in autobuze toti pasagerii se uita tinta la ele).
Astept si parerile voastre.

e pacat ca nu se folosesc ecrane de acel gen pentru dirijarea si fluidizarea circulatiei, eventual pentru trafic information...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate