Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

monitor pt o persoana cu probleme de vedere

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
estevaros

estevaros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2007
Lucrez de 5 ani pe un monitor Sampo de 17" si pe langa faptul ca am devenit usor miop am observat ca am devenit sensibil la refresh, adica acum a devenit sesizabil chiar si la 75 Hz (fara sa apelez la coada ochiului), 2-3 ani mai inainte neobservandu-l decat pe la 60 Hz. Din ceea ce am citit pe net si pe forumuri am ajuns la concluzia ca un TFT ar fi cea mai buna alegere pentru mine, dar sunt ingrijorat de calitatea imaginii despre care am citit ca nu se compara cu cea de la un monitor CRT profesional.

Dat fiind ca nu imi permit un TFT profi banuiesc ca ceea ce voi lua va avea panel TN, care am citit ca simuleaza culorile lipsa folosind inertia ochiului, el reprezentand alternativ culorile vecine culorii respective. Intrebarea mea este daca acest lucru nu este observabil ca un fel de refresh gen CRT. Mentionez ca am fost prin magazine si am observat un fel de miscare slaba pe monitor dar am pus-o pe seama conexiunii D-SUB.

In alta ordine de idei, vreau sa am o calitate buna a imaginii si nu ceea ce am vazut la diverse monitoare cu branduri mai putin cunoscute (contrast exagerat care nu se corecta total prin OSD, culori complet aiurea, etc). As dori sa stiu daca un monitor gen Samsung 1100MB setat la 100Hz mi-ar putea probleme la ochi, si daca da daca merita sa imi iau un Samsung 940BF pe care sa il folosesc pe post de monitor primar, lasand vechiul meu Sampo pentru activitati ce necesita acuratete mai mare a culorilor.

#2
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
La aceeasi concluzie am ajuns ca tine, adica cat de curand (saptamana care vine ) sa imi cumpar un LCD. Am ajuns la 2 modele in momentul de fata Samy 971P si Dell 2007WFP.

Depinde la ce suma vrei sa te "intinzi". Monitoarele cu panel TN au calitatea imaginii mai slabe si unghiuri f slabe.Dar daca nu intentionezi sa stai in pat sa te uiti la un film, TN e pt tine.

Uita de setarea refresh rate-ului, la LCD 60(dvi)-70(vga) e max ( in curand or sa apara si cu 100, darnu se stie cand exact :P ).

#3
estevaros

estevaros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2007
Am facut o cercetare mai amanuntita prin oras si am gasit la second un IBM P260 si Eizo Flexscan 965, amandoua CRT 21" model 2000-2001 dar care testate la 1600x1200@100Hz m-au dat pe spate. Depasesc orice TFT pe care l-am vazut pana acum in termeni de culoare si contrast. Nu au acelasi sharpness ca un LCD (nici nu au cum) dar se apropie destul de mult. La 100Hz n-am mai observat problema de refresh pe care o am la 75Hz, nici macar cu coada ochiului :D.
Daca n-ar fi fost problemele cu ochii, cred ca as luat unul din acestea doua (sunt in favoarea Eizo), dar as vrea sa stiu:
1. daca 100Hz sunt suficienti pentru a nu-mi mai agrava problemele cu ochii?
2. dat fiind ca sunt monitoare de 21"cat de mult risc in privinta radiatiilor emise?
As dori un sfat si de la cineva care are experienta cu un monitor de 21", care l-a folosit mai mult timp si cunoaste efectele.

Personal tare as vrea sa nu fiu nevoit sa ma resemnez a lua un TFT, mai alea ca mai fac si gaming, filme, dar daca pot aparea probleme din cauzele mai sus mentionate, pentru mine sanatatea este mai importanta decat calitatea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate