Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Achizitionare sistem, sfaturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Problema e in felul urmator. Urmatorul sistem ar trebui sa se incadreze in limita a 2000 RON(maximum 2100 :)), principala componenta fiind un monitor LCD de 17". De restul banilor se mai poate face o configuratie decenta ? Sistemul va fi folosit doar pentru internet, chat, muzica, filme si jocuri care merg pe majoritatea sistemelor, gen cs, fifa, nfs. Deci banuiesc ca nu va fi mare nevoie un de procesor puternic. As prefera ca memoria si placa video sa fie puse pe primul loc. Si o sursa bunicica. Orice sugestie e binevenita. Merci :)

Edited by ritz, 17 March 2007 - 14:45.


#2
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006
2100-636(Samsung 740N)=1.464 lei
cam greu sa scori la banii astia si sursa bunicica si placa video pt jocuri :(

#3
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 ritz, on Mar 17 2007, 14:44, said:

Problema e in felul urmator. Urmatorul sistem ar trebui sa se incadreze in limita a 2000 RON(maximum 2100 :)), principala componenta fiind un monitor LCD de 17". De restul banilor se mai poate face o configuratie decenta ? Sistemul va fi folosit doar pentru internet, chat, muzica, filme si jocuri care merg pe majoritatea sistemelor, gen cs, fifa, nfs. Deci banuiesc ca nu va fi mare nevoie un de procesor puternic. As prefera ca memoria si placa video sa fie puse pe primul loc. Si o sursa bunicica. Orice sugestie e binevenita. Merci :)

21 mil - 7 mil monitor... nasol.  amd athlon 3000 cu vreo 512 rami si un 7300gt daca ai noroc fantastic. antec carcasa cu sursa 2.5 mil.  
http://www.pcgarage....-wishlist/8146/
nu e facut de mine, sper sa nu se supere cel care l/a facut.

Edited by r0tt3en, 17 March 2007 - 16:08.


#4
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007
un sistem de 1500 RON , de restul iti iei monitor....

http://www.pcgarage....-wishlist/8222/

#5
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Acel sistem la 1250 RON pare acceptabil, din cate vad eu. Am cautat si eu putin si am gasit asta. Nu stiu exact daca sunt compatibile toate componentele alea :)

Attached Files



#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Nu celeron, e chiar slab. 1Gb minim.

Licitez si eu ceva mai performant(stiu ca am pus proc dual-core, dar diferenta dintre el si un Athlon e de .... 30 RON :lol: ).
Daca nu iese pe nicaieri camasa, poti taia de la placa video pt. un 7300GT ;)

Attached Files


Edited by cods, 17 March 2007 - 22:58.


#7
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Din urmatoarele 3 configuratii, care ar fi mai indicata ? Probabil una din cele cu athlon 64, dar personal, as opta pentru cea cu amd sempron(o fi mai bun decat celeronul de mai sus ?), fiindca desi diferenta de pret nu e mare, cu athlon 64 as depasi cei 2000 RON, si mai trebuie sa pun si transportul :) Intre cele doua placi de baza, abit si dfi, nu vad diferente majore, dar totusi ele exista ?

Attached Files



#8
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

 ritz, on Mar 18 2007, 18:42, said:

Intre cele doua placi de baza, abit si dfi, nu vad diferente majore, dar totusi ele exista ?
Hai ca de mult astept un topic care sa se lege de subiectul asta ca sa nu deschid eu unul nou.

Ca sa iti raspund intai la intrebare, intre Abitul si DFIul ala difera spre exemplu chipsetul: nforce4 Ultra vs nforce4.

Intre astea 2, ca si in general intre oricare dintre membrele aceleiasi generatii de chipseturi, se poate afla usor (site oficial, google, wikipedia) care e mai bun. Problema mea e urmatoarea: cum se "intersecteaza" seriile? Unde se gaseste nf4 Ultra intre chipseturile din generatia 5? E mai "bun" decat 500 ori 520 ori 550 ori 570 ?

mersi

#9
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

 oopsminded, on Mar 18 2007, 22:40, said:

Problema mea e urmatoarea: cum se "intersecteaza" seriile? Unde se gaseste nf4 Ultra intre chipseturile din generatia 5? E mai "bun" decat 500 ori 520 ori 550 ori 570 ?
*bump* :rolleyes:

E prea grea intrebarea? Prea simpla?

#10
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
diferentele de performanta intre chipseturi sunt mici...difera insa facilitatile si potentialul,bineinteles,influentate si de implementare

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006

 ritz, on Mar 18 2007, 18:42, said:

Din urmatoarele 3 configuratii, care ar fi mai indicata ? Probabil una din cele cu athlon 64, dar personal, as opta pentru cea cu amd sempron(o fi mai bun decat celeronul de mai sus ?), fiindca desi diferenta de pret nu e mare, cu athlon 64 as depasi cei 2000 RON, si mai trebuie sa pun si transportul :) Intre cele doua placi de baza, abit si dfi, nu vad diferente majore, dar totusi ele exista ?
io zic sa mergi pe mana lui cods +lcd-ul ala benq
mai pui un picut, dar isi merita fiecare banut configuratia aia

#12
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

 oopsminded, on Mar 19 2007, 00:40, said:

Hai ca de mult astept un topic care sa se lege de subiectul asta ca sa nu deschid eu unul nou.

Ca sa iti raspund intai la intrebare, intre Abitul si DFIul ala difera spre exemplu chipsetul: nforce4 Ultra vs nforce4.

Intre astea 2, ca si in general intre oricare dintre membrele aceleiasi generatii de chipseturi, se poate afla usor (site oficial, google, wikipedia) care e mai bun. Problema mea e urmatoarea: cum se "intersecteaza" seriile? Unde se gaseste nf4 Ultra intre chipseturile din generatia 5? E mai "bun" decat 500 ori 520 ori 550 ori 570 ?

mersi

Dintre nf4 si nf4 ultra, sunt infime (s-ata vs. s-ata II). Si din cate stiu, orice chipset nforce4 se poate moda in nforce 4 - SLI(care cica ar fi cel mai bun). Iar la potential de OC si nf4 sta excelent, dovada DFI-urile pt. AM2 pe acest chipset care urca la niste valori imense(>350 HTT).

nf4 ultra este mai vechi, dar ciudat sau nu... la fel de bun.

#13
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005

 kretzu77, on Mar 19 2007, 15:04, said:

io zic sa mergi pe mana lui cods +lcd-ul ala benq
mai pui un picut, dar isi merita fiecare banut configuratia aia

Calculatorul nu este pentru mine, iar persoana care doreste sa-l cumpere, nu dispune si nici nu e dispusa sa mai scoata nimic din buzunar, tocmai de aia am precizat maximum 2100 RON :) Dar cu siguranta se gaseste si ceva de banii astia.

#14
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Am gasit totusi si la mine in oras, in Timisoara, un magazin cu preturi decente (sper sa nu fie considerata reclama :) )  Am reusit sa fac o configuratie acceptabila, zic eu, pentru banii de care dispune cea care doreste sa cumpere calculatorul. Ce n-am reusit insa sa adaug la sistem si am zis ca ar fi mai bine sa cer niste sfaturi, ar fi carcasa si sursa. Configuratia de mai jos valoreaza 1865 RON, deci ar mai ramane maximum 200 ron. Ce sursa mi-ati recomanda ca sa se incadreze cele doua in suma de 200 ron din cele existente acolo ? Carcasa banuiesc ca nu trebuie sa valoreze enorm sau sa arate ca un avion, eu as lua-o si pe cea mai ieftina.

Attached Files


Edited by ritz, 20 March 2007 - 23:42.


#15
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,627
  • Înscris: 13.06.2005
uitate si la asta

stiu ca procesorul ....  dar restul ...
cam asa ceva folosesc eu, da nu ma omor cu jocuri de "top"

#16
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Sistemul va fi cumparat din locul mai sus mentionat, iar componente nu mai am de gand sa schimb, eventual memoria, as putea sa iau 2 placute 512 de sycron si ar iesi mai ieftin, in caz ca ar mai fi nevoie de cativa banuti pentru sursa, spire, tagan, ceva din toate alea.

#17
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Sorry, n-am apucat sa dau edit. Am vrut doar sa mai cer un sfat. Magazinul online nu are asa ceva, dar in oferta din magazinul lor au si  placi nvidia. As putea eventual sa schimb radeonul din sistemul de mai  sus cu una din urmatoarele, in cazul in care s-ar dovedi mai buna:
Leadtek Winfast px7300gt TDH extreme, 128 7300 GT, 520 Mhz, 128 MB DDR3, 1400  Mhz, 128 bit = 286,45 RON
sau
  
Palit Daytona Nvidia GeForce  7300GT- Sonic PCI-E -256MB -DDR3 wTV-out /DVI (128bit ); HDTV Supported  ; Power DVD ;HDTV cable = 279.41 RON. Astea fiind singurele sub 300  RON, cu ddr3 :)

#18
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
In urma sfaturilor primite de la voi, am ales configuratia urmatoare. Pareri pro, contra ?

Attached Files

  • Attached File  cfg.png   54.7K   29 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate