Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Conectare ''senzori lumina''

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
xfiles

xfiles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2005
Am si eu nevoie de ajutor (calificat) in urmatoare problema. Am nevoie de o schema in care sa conectez 15 senzori de lumina in serie (fotodiode) si sa mi se aprinda un led daca sunt deschise toate si daca cel putin una e inchisa sa ramana stins.
VA multumesc!

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
O solutie posibila se poate realiza prin implementarea functiei logice de tip ''SI-NU''.
Consideram ansamblul senzor+ tranzistor ca un  element care furnizeaza la iesire semnal logic ''1'' daca senzorul primeste lumina (tranzistorul blocat). In acest mod cand toti senzorii au lumina, semnalul logic la intrarea in tranzitorul final este ''1'' iar la iesire acesta se deschide si actioneaza LED-ul. Este suficient ca un singur senzor sa nu primeasca lumina, tranzistorul aferent se deschide si taie curentul catre tranzistorul final. LED-ul se stinge....
Mai ramane problema adaptarii semnalelor analogice si ajustarea  sensibilitatilor pentru fiecare senzor.


[ http://i18.tinypic.com/48mm7t1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 17 March 2007 - 00:53.


#3
cyber_boy

cyber_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.11.2006
O varianta asemanatoare,
sper functionala,
cu fototranzistoare si cu diode in loc de tranzistoare.

Si cum spunea mister_rf,
mai ramane problema adaptarii semnalelor analogice
si ajustarea sensibilitatilor pentru fiecare senzor.

[ http://i179.photobucket.com/albums/w308/pictureloverboy/comandafoto1-1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cyber_boy, 17 March 2007 - 02:14.


#4
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 10.02.2007
Attached File  fototranz.png   12.06K   83 downloads
Mergand pe principiul mentionat in posturile anterioare, iti propun si varianta utilizarii unor circuite CMOS,
poarta NAND Schmitt, pt o buna stabilitate si imunitate la perturbatii.
Eu am folosit aceasta varianta intr-o aplicatie cu fototranzistoare romanesti MDR4213
Schema practica din care te poti inspira se poate descarca de la SCHEMA CU FOTOTRANZISTOARE SI PORTI CMOS

Pentru alte tipuri de fototranzistoare, va trebui, eventual sa tatonezi
valorile rezistentelor R2-R5, ele avand insa in orice caz, acelasi ordin de marime.

Proiectul complet, un indicator de pozitie cu traductoare optice se afla descris la
INDICATOR DE POZITIE - Visit My Website -

In format PDF se poate descarca de la rapidshare com
Experiment.pdf

#5
xfiles

xfiles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2005
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu aceasta schema rezistentele legate in serie sunt de fapt niste fotorezistente care atunci cand nu sunt iluminate isi cresc rezistenta foaret mult (vor veni 10-15 rez inseriate) si doresc sa se aprinda un led daca CEL PUTIN una nu este luminata.Folosesc LM555 pe post de detector de stare iar prin intermediul potentiometrului reglez sensibilitatea.
Cum se calculeaza rezistentele si daca schema este corecta pt ca am facut-o si nu prea merge(nu se aprinde ledul in nici o conditie) ledul vine montata intre out si +Vcc printr-o rezistenta
Va multumesc!

Attached Files



#6
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006

View Postxfiles, on Mar 19 2007, 20:18, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu aceasta schema rezistentele legate in serie sunt de fapt niste fotorezistente care atunci cand nu sunt iluminate isi cresc rezistenta foaret mult (vor veni 10-15 rez inseriate) si doresc sa se aprinda un led daca CEL PUTIN una nu este luminata.Folosesc LM555 pe post de detector de stare iar prin intermediul potentiometrului reglez sensibilitatea.
Cum se calculeaza rezistentele si daca schema este corecta pt ca am facut-o si nu prea merge(nu se aprinde ledul in nici o conditie) ledul vine montata intre out si +Vcc printr-o rezistentaVa multumesc!
Da niste detalii. Ce fotorezistente folosesti? Despre ce flux de lumina e vorba?
Schema pare ok insa nu ar strica un condensator de 10n intre pinul 5 si masa si de asemenea un condensator de aproximativ 1n intre 2,6 si masa pentru a preveni influentele cauzate de paraziti. Stabilizarea tensiunii obligatorie.

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postxfiles, on Mar 19 2007, 20:18, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu aceasta schema...
Nu mai deschide n-spe mii de topicuri pe aceeasi idee.
Ai lansat o problema si ai si primit  cateva raspunsuri. Bune sau proaste, daca se potrivesc sau nu la aplicatia ta este politicos sa raspunzi celor care ti-au raspuns.
:rolleyes:

#8
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 10.02.2007
Vad ca te-ai hotarat la o schema cu fotorezistente. In acest caz, cred ca primul lucru care trebuie facut e sa iei un ohmetru si sa le masori la lumina si intuneric (in conditiile in care va lucra montajul). Daca stim si noi valorile te vom putea eventual ajuta la calcule.

Schema cu 555 e ceva mai eleganta, dar mie mi se pare cea mai convenabila prima postata, cea cu tranzistoare (post#2), poti folosi orice tranzistoare (ieftine), ai avantajul ajustarii independente pt fiecare etaj, poti folosi orice fotorezistente, cu sensibilitati diferite, potrivind polarizarile tranzistoarelor in functie de piesele care le ai.

#9
xfiles

xfiles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2005
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si ma scuzati ca nu v-am raspuns am rezolvat problema (merge montajul).
Am ales varianta cu fotorezistente pt ca le-am putut lega in serie (aveam nevoie de 120 de intrari intr-un proces industrial si daca as fi facut o sonda cu 120 de senzori conectati la circuit prin 120 de fire ar fi fost aproape imposibil asa voi folosi 8 module de  cate 15 fotorezistente in serie).
Va multumesc inca o data si schema merge perfect (pragul se poate regla si practic poti folosi in orice cond de iluminare facand ajustarile necesare).
As fi interesat sa-mi spui ce rol ar avea condensatoarele despre care mi-ai spus.
Va multumesc!

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Conectarea directa a fotorezistentelor in serie poate produce o semnalizare falsa prin insumarea variatiei necontrolate a celor 15 elemente datorata temperaturii sau influentelor din  mediul inconjurator.
Schemele precedente nu necesita decat 3 fire pentru conectare: alimentare, masa si ''semnal out''.  De unde 120 de fire? Aceste fire circula de la o celula la alta.
Avantajul este dat de posibilitatea stabilirii pragului de aclansare la un nivel mult mai usor de controlat si independent de numarul de celule implicate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate