Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Incarcare/descarcare NiCd

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Salut !
Mai intii doresc sa va informez ca am folosit functia "Search",dar indraznesc totusi sa postez in ideea ca poate au aparut scheme mai noi.
Concret : am facut rost de niste acumulatori NiCd-1200mA (sunt vechi,de la statiile RxTx-KENWOOD) si doresc sa-mi fac o lanterna cu leduri albe alimentate la 3,6V.Intrucit doresc sa folosesc baterii de cite 3 acumulatori va rog sa ma ajutati cu o schema de incarcator (si de descarcator) cu care sa pot incarca cite 3 acumulatori,inseriati,odata.Nu doresc ceva sofisticat,ci util si care sa nu duca la distrugerea acumulatorilor.
Va multumesc mult.

#2
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
Metoda cea mai simpla de incarcare a unui acumulator Ni-Cd este de a-i aplica la borne curent stabilizat (aproximativ 1/10 - 1/8 din capacitatea sa) timp de maxim 10 ore urmarind ca tensiunea la borne sa nu depaseasca ~1,5V.
Sa luam ca exemplu cazul tau: acumulatori de 1,2 V cu o capacitate de 1200 mA/h. Curentul aplicat va fi de 1200 / 10 = 120 mA.
Scheme de stabilizator de curent au mai fost expuse pe forum insa este nevoie de o mica adaptare pentru a incarca un acumulator. Iara una dintre ele:
Attached File  Constant_current_supply.gif   3.08K   363 downloads.
Formula curentului debitat (stabilizat) pentru acest montaj este: I=1,2 / R.
Sa aflam rezistenta: R=1,2 / 0,12 = 10 Ohmi.
Puterea disipata pe rezistenta: P=UI=1,2*0,12=~0,15 W.
Dioda este un element important in montaj. Ea asigura sensul de trecere al curentului strict catre acumulator. Fara ea acumulatorul poate debita curent in montaj provocand defecte sau pur si simplu impiedicand incarcarea. Pot fi folosite 1n4004-4007 fara probleme.
Tensiunea rezultata in urma redresarii si filtrarii curentului (la intrarea in LM317) trebuie sa fie de minim 7 V.

#3
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
Descarcarea se poate realiza folosind becuri de 3 V sau rezistoare nedepasind o anumita limita (nu vei ajunge la limita scurt-circuitului, il vei descarca printr-un consumator de maxim 1,2 A). Poate ca tu vrei sa formatezi acei acumulatori, proces care consta in descarcarea totala si reincarcarea :coolspeak:

#4
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Descarcarea se poate realiza folosind becuri de 3 V sau rezistoare nedepasind o anumita limita (nu vei ajunge la limita scurt-circuitului, il vei descarca printr-un consumator de maxim 1,2 A). Poate ca tu vrei sa formatezi acei acumulatori, proces care consta in descarcarea totala si reincarcarea

Multumesc frumos pt. raspunsuri.Informatiile imi sunt de un real folos.O singura nedumerire : in cazul formatarii unui acc. pina la ce valoare a tensiunii trebuie descarcat ?Eu am gasit in posturile de aici si Umin=1,1V si "descarcarea totala".Nu sunt lamurit cu acest aspect.Daca ma poti ajuta...

#5
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
Bineinteles ca prin "descarcare totala" nu se intelege aducerea la 0 V a acumulatorului ci la o valoare sub tensiunea nominala. Eu personal descarc acumulatorii Ni-Cd pana la 1 V in cazul formatarii si nu am parte de probleme. Ideea este sa nu cobori sub 1 V deoarece le scade "viata" foarte mult. Succes!  :peacefingers:

#6
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Iti multumesc frumos livelife.Sunt exact informatiile care imi lipseau.
Mi-a mai venit o idee:se poate face un montaj cu un Zenner si cu un LED care sa se aprinda (fara flasing) atunci cind tensiune a scazut la valoarea de 3V ? As pune asa ceva in paralel cu acc. (nu si atunci cind sunt la incarcat) pt. ca sa evit descarcarea sub 3V.Ar fi un consum mare in plus?
Salut si numai bine !

#7
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
Consum mare nu ar fi dar nu ajunge un LED si zenner...mai este nevoie de 1 tranzistor - 2. Mai simplu ar fi sa se stinga ledul la scaderea sub o anumita valoare.
Ca aplicatie interesanta ar fi folosirea unui detector de prag folosind varianta CMOS a lui LM555: zsct1555 (fata de 555 consuma mult mai putin si are tensiunea minima de functionare la 0,9V fata de clasicul 555 la 4,5 V).

#8
onyiercan

onyiercan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 15.11.2006
si daca vrem sa incarcam doi acumulatori deodata de 1200mAh cum ii legam si cum calculam rezistenta???

in locul diodei nu se poate pune un led?

Edited by onyiercan, 19 March 2007 - 23:21.


#9
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006

 onyiercan, on Mar 19 2007, 23:14, said:

si daca vrem sa incarcam doi acumulatori deodata de 1200mAh cum ii legam si cum calculam rezistenta???

in locul diodei nu se poate pune un led?

Daca vrem sa incarcam 2 acumulatori deodata ii inseriem. Daca vrem 3 (asa cum deja a indicat rumburak) idem. Nu modificam nici o rezistenta, doar marim tensiunea de intrare.
Un led de rand nu poate fi montat (ledul functioneaza la ~12 mA si curentul la iesire este de 120 mA).

#10
onyiercan

onyiercan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 15.11.2006
un lucru nu inteleg la acumulatori, ce reprezinta Ah, de exemplu 1200mAh, la acumulatori auto 50...150Ah (amperi ora), stiu ca intensitatea este egala cu rapotul dinte tensiune si rezistenta, dar in acest caz  amper/ora ce reprezinta???

#11
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006

 onyiercan, on Mar 20 2007, 08:27, said:

un lucru nu inteleg la acumulatori, ce reprezinta Ah, de exemplu 1200mAh, la acumulatori auto 50...150Ah (amperi ora), stiu ca intensitatea este egala cu rapotul dinte tensiune si rezistenta, dar in acest caz  amper/ora ce reprezinta???
Ah reprezinta capacitatea acumulatorului. Spre ex. un acumulator de 100 Ah poate debita 100 A timp de o ora sau 1A timp de 100 ore.

#12
onyiercan

onyiercan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 15.11.2006
-_-

 livelife, on Mar 20 2007, 11:52, said:

Ah reprezinta capacitatea acumulatorului. Spre ex. un acumulator de 100 Ah poate debita 100 A timp de o ora sau 1A timp de 100 ore.
10x

#13
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Va ganditi sa emigrati?
Evaluati on-line sansele dumneavoastra de a fi selectionat de Quebec completand Evaluarea preliminara de imigrare.
Raspuns instantaneu si gratuit!
www.immigration-quebec.ca/ro
Site oficial al Guvernului din Quebec

Stimate "S" cui ai vrut sa raspunzi,legat de tema abordata ?
Pe cine si cu ce crezi ca ai ajutat pe cineva,la acest post,cu reclama asta  idioata pe care ai afisat-o ?
Poate un pic de decenta nu ar strica in comportamentul unora .....si ar emigra ei definitiv !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate