Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#73
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalinbulin, on Jul 6 2007, 10:27, said:

Daca te intereseza montajul pot sa te ajut cu manuale de monteaj sau sa-ti recomand o firma care face lucrul asta.
un pdf ceva de postat :(?

#74
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007
nu este permis sa publici pe forum adresa personala de e'mail. Se foloseste functia PM.


ce inseamna functia PM ( fara suparare )
hai sa ajutam fata

cind dai click pe numele unui user, ai mai multe optiuni. Una dintre ele se numeste "send message". Inainte de schimbarea softului acestui forum, se numea PM (personal message). Puteti comunica astfel, urmind a face schimb de e'mailuri in privat.

Edited by punkt, 06 July 2007 - 13:53.


#75
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 6 2007, 10:46, said:

deci, suprafata este de 340 mp , eu am comandat sindrila bituminoasa certainteed ( pentru ca o stiu bine de acolo) si este in forma dreptunghiulara ( nu solzi, nu hexagon),


ce garantie ti-au dat si care este durata de viatza si cat ai dat pe mp?
este feorma ceva de genul asta : http://www.tegola.ro...4,standard.html

vezi ca ai mesaj aici pe sit

hai sa te mai intreb ceva : de la cine ai cumparat sindrila si cum au putut sa te lase cu ochii in soare dupa ce ti-au vandut-o???

Edited by alinbulin, 06 July 2007 - 13:57.


#76
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007

View Postalinbulin, on Jul 6 2007, 14:47, said:

ce garantie ti-au dat si care este durata de viatza si cat ai dat pe mp?
este feorma ceva de genul asta : http://www.tegola.ro...4,standard.html

vezi ca ai mesaj aici pe sit

hai sa te mai intreb ceva : de la cine ai cumparat sindrila si cum au putut sa te lase cu ochii in soare dupa ce ti-au vandut-o???

Hai sa-i dam o mana de ajutor!

Ai sa gasesti o serie de informatii practice despre produsul similar de la Tegola. Ai grija in ce priveste cotele. Verifica cotele de produs sa vezi in ce masura ele se apropie. In schimb principiile sunt aceleasi.
Daca spatiul de sub acoperis este mansardat da-mi de stire pentru a-ti putea oferi cateva detalii despre pregatirea stratigrafiei acoperisului si gama de accesorii de care ai nevoie (profile de inchidere, aeratoare, plasa impotriva insectelor etc.).
Ti-as recomanda sa-ti montezi jgheaburi in sectiune trapezoidala. Sunt mult mai fatoase si mai eficiente. Si, in plus se preteaza in special sindrilei.

Bafta!

Attached Files



#77
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalinbulin, on Jul 6 2007, 14:47, said:

ce garantie ti-au dat si care este durata de viatza si cat ai dat pe mp?
este feorma ceva de genul asta : http://www.tegola.ro...4,standard.html

vezi ca ai mesaj aici pe sit

hai sa te mai intreb ceva : de la cine ai cumparat sindrila si cum au putut sa te lase cu ochii in soare dupa ce ti-au vandut-o???


am raspuns pe PM. in ceea ce priveste sindrila. Cel mai aproape centru de distribuite a lui CertainTeed este Sf. Gheorghe. De acolo o aduc, impreuna cu accesorile, OSB, cuie, adeziv, carton. Nu pot sa aduc de acolo si echipa de montat. Eu am cumparat pentru ca cunosc personal din state acest tip de sindrila, mi-a placut si am avut si un pret bun. Sunt super oameni de treaba acolo la Sf. Gheorghe si n m-au lasat cu ochii in soare, a fost doar optiunea mea de a cauta pentr partea de montaj o varianta aici, la Bucuresti. ca informare, sindrila +osb + carton+cuie+adeziv+accesorii ( aerisitoare, opritor zapada ) + transport , m-a costat pentru o suprafata de acoperis de 370mp, 4950 euro. Daca luam tigla, ma costa numai tigla ca atare fara nimic altceva 5000 euro, la care adaugam astereala, accesoriile etc... Cum casa e doar pe un nvel, nu am avut de ales, dar  sincer, mie imi place sindila bituminoasa si o sustin din toata inima. Cum am mai spus, ma asteapta multi prieteni sa o pun pe casa ca sa se decida si ei. ca asa e romanul, sa vada el cu ochiilui la altul, sa pipaie si apoi crede.

#78
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postsnopi, on Jul 6 2007, 16:22, said:

Hai sa-i dam o mana de ajutor!

Ai sa gasesti o serie de informatii practice despre produsul similar de la Tegola. Ai grija in ce priveste cotele. Verifica cotele de produs sa vezi in ce masura ele se apropie. In schimb principiile sunt aceleasi.
Daca spatiul de sub acoperis este mansardat da-mi de stire pentru a-ti putea oferi cateva detalii despre pregatirea stratigrafiei acoperisului si gama de accesorii de care ai nevoie (profile de inchidere, aeratoare, plasa impotriva insectelor etc.).
Ti-as recomanda sa-ti montezi jgheaburi in sectiune trapezoidala. Sunt mult mai fatoase si mai eficiente. Si, in plus se preteaza in special sindrilei.

Bafta!


Iti multumesc pentr sfaturi, sunt ca un burete, asimilez tot si inca mai e loc. Nu stiu cu sunt jgheaburile alea de care zici si mai ales imi e frica sa intreb cat costa. Podul nu va fi mansardat acum. Suprafata e mare si imi ramane undeva mai in centrul casei o suprafata de 80 mp ce o voi folosi in viitor pentru mansarda, deci nu pun geamuri acum ( nici n-am bani de asa ceva acum)

va atasaz 3 poze cu casa facute de noi intr-un soft, ca sa vedeti despre e e vorba.

Attached Files



#79
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 9 2007, 09:28, said:

am raspuns pe PM. in ceea ce priveste sindrila. Cel mai aproape centru de distribuite a lui CertainTeed este Sf. Gheorghe. De acolo o aduc, impreuna cu accesorile, OSB, cuie, adeziv, carton. Nu pot sa aduc de acolo si echipa de montat. Eu am cumparat pentru ca cunosc personal din state acest tip de sindrila, mi-a placut si am avut si un pret bun. Sunt super oameni de treaba acolo la Sf. Gheorghe si n m-au lasat cu ochii in soare, a fost doar optiunea mea de a cauta pentr partea de montaj o varianta aici, la Bucuresti. ca informare, sindrila +osb + carton+cuie+adeziv+accesorii ( aerisitoare, opritor zapada ) + transport , m-a costat pentru o suprafata de acoperis de 370mp, 4950 euro. Daca luam tigla, ma costa numai tigla ca atare fara nimic altceva 5000 euro, la care adaugam astereala, accesoriile etc... Cum casa e doar pe un nvel, nu am avut de ales, dar  sincer, mie imi place sindila bituminoasa si o sustin din toata inima. Cum am mai spus, ma asteapta multi prieteni sa o pun pe casa ca sa se decida si ei. ca asa e romanul, sa vada el cu ochiilui la altul, sa pipaie si apoi crede.

eu continui sa-ti spun ca te-au lasat cu ochii in soare , plus ca la banii astia luai tot ce inseamna invelitoare + jgheaburi +transport gratuit pana in curtea casei tale + asistentza tehnica la montaj de la TEGOLA , firma aia ......plus ca orice tip de invelitoare e livrabila in orice colt al tarii in maxim 2 zile

De ce nu ai intrebat inainte ???? Dupa cate vezi si aici sunt super oameni de treaba care nu vor doar sa-ti vanda , ci sa si te ajute sa montezi acoperisul.
  
O singura rugaminte am la tine. Uita-te putin aici : http://www.tegola.ro...,19,master.html , sa vezi cate tipuri de invelitori exista , modele si culori

Edited by alinbulin, 09 July 2007 - 09:33.


#80
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
am studiat pdf-ul. am cateva intrebari:

1. panta data de arhitect este de 40% , cat inseamna asta in grade? nu ca n-ar stii constructorii , dar pentru amorul meu, sa stiu sa verific si eu.
2. ce este acel cordon de mastic bitumnos? eu am folie de carton bituminoasa pentru toata suprafata de acoperis. In conditiile astea, mai trebuie sa mai aplic alt strat  in preajma jgheaburilor? aceasi intrebare pentru dolie.
3. Bitustick este acel adeziv flacon care se cumpara ?
4. in cazul acoperisului meu, am 2 cosuri de fum. ce accesorii metalice se folossc? acele  "L" -uri metalice lungi?

#81
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 9 2007, 12:19, said:

am studiat pdf-ul. am cateva intrebari:

1. panta data de arhitect este de 40% , cat inseamna asta in grade? nu ca n-ar stii constructorii , dar pentru amorul meu, sa stiu sa verific si eu.
2. ce este acel cordon de mastic bitumnos? eu am folie de carton bituminoasa pentru toata suprafata de acoperis. In conditiile astea, mai trebuie sa mai aplic alt strat  in preajma jgheaburilor? aceasi intrebare pentru dolie.
3. Bitustick este acel adeziv flacon care se cumpara ?
4. in cazul acoperisului meu, am 2 cosuri de fum. ce accesorii metalice se folossc? acele  "L" -uri metalice lungi?

1 panta de 40% inseamna in jur de 21-22 grade
2 masticul bituminos este bitusticul , tuburile acealea care seamana cu orice tub de silicon.sa nu te calicesti la bitustic
3 cred ca ai deja. daca nu pot sa-ti dau cu 2,9 euro fara tva tubul
4 depinde , trebuie vazute. Exista un profil spacial de inchidere calcan . ,,L,,-ul acela poate sa fie profilul de inchidere pazie.

#82
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalinbulin, on Jul 9 2007, 12:26, said:

1 panta de 40% inseamna in jur de 21-22 grade
2 masticul bituminos este bitusticul , tuburile acealea care seamana cu orice tub de silicon.sa nu te calicesti la bitustic
3 cred ca ai deja. daca nu pot sa-ti dau cu 2,9 euro fara tva tubul
4 depinde , trebuie vazute. Exista un profil spacial de inchidere calcan . ,,L,,-ul acela poate sa fie profilul de inchidere pazie.


tuburile de adeziv le am s nu m-am calicit, pentru ca vreau sa lipesc si partea decupata nu numa zona cu adeziv deja si cre se bate in cuie. Lipesc si solzii aia patratosi.

in pdf, in desen se vede la dolie ca dedesubt este un carton bitumat, eu daca am carton bitmat peste tot mai pun altul aici la dolie ca in desen?

unde pot vedea poze cu acele profile speciale de inchidere calcan? si " how much " ma mai costa astea?

#83
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalinbulin, on Jul 9 2007, 12:26, said:

4 depinde , trebuie vazute. Exista un profil spacial de inchidere calcan . ,,L,,-ul acela poate sa fie profilul de inchidere pazie.
SE FOLOSESTE DOAR LA CALCANE?!

#84
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 9 2007, 12:45, said:

tuburile de adeziv le am s nu m-am calicit, pentru ca vreau sa lipesc si partea decupata nu numa zona cu adeziv deja si cre se bate in cuie. Lipesc si solzii aia patratosi.

in pdf, in desen se vede la dolie ca dedesubt este un carton bitumat, eu daca am carton bitmat peste tot mai pun altul aici la dolie ca in desen?

unde pot vedea poze cu acele profile speciale de inchidere calcan? si " how much " ma mai costa astea?

profilul de calcan este cam 3 euro / ml. Chiar daca reusesc sa atasez o poza cu acest profil , ( cu toate ca n cred ca am :D ), tot trebuie sa-ti explic cum se monteaza

la dolie se pune la flacara ( se lipeste de astereala ) membrana cu armatura din poliester  ,iar sindrila se lipeste apoi de aceeas membrana  tot la flacara ( asta trebuie sa stie montatorul tau ) .Un sul de membrana este in jur de 80 ron si are 1x10 = 10 mp

eu nu inteleg o chestie : tu o sa montezi invelitoarea?  daca vrei pot sa-ti recomand niste montatori buni.

Edited by alinbulin, 09 July 2007 - 16:00.


#85
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postpunkt, on Jul 9 2007, 15:09, said:

SE FOLOSESTE DOAR LA CALCANE?!

mda   ,    calcanul este si un termen tehnic . Nu stiu exact definitia corecta , dar este zona in care se intersecteaza un acoperis cu un perete vertical  . Uite pun o poza , ia sa vedem iti dai seama care este?

http://www.tegola.ro...,25,master.html

Edited by alinbulin, 09 July 2007 - 15:57.


#86
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalinbulin, on Jul 9 2007, 16:54, said:

mda   ,    calcanul este si un termen tehnic . Nu stiu exact definitia corecta , dar este zona in care se intersecteaza un acoperis cu un perete vertical  . Uite pun o poza , ia sa vedem iti dai seama care este?

http://www.tegola.ro...,25,master.html

stai linistit :), stiu ce este un calcan si stiu despre ce profile este vb. Calcanul este un perete fara ferestre, dar tu te'ai referit la un profil ce face racordu' dintre planu' vertical al unui perete si o sarpanta inclinata.

#87
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postpunkt, on Jul 9 2007, 17:13, said:

stai linistit :), stiu ce este un calcan si stiu despre ce profile este vb. Calcanul este un perete fara ferestre, dar tu te'ai referit la un profil ce face racordu' dintre planu' vertical al unui perete si o sarpanta inclinata.

exact :coolspeak:

#88
ciuc_noRRi$

ciuc_noRRi$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.07.2007
Dragilor ! Nu stiu de ce va tot dati cu presupusul ! Oriunde aveti un acoperis ( in Romania ) de facut, chemati  un tehnic de la Tegola care va face o analiza la ceea ce va trebuie. Eu cum credeti ca am invatat sa montez ? E valabil si pentru celelalte tipuri de invelitori !

#89
ciuc_noRRi$

ciuc_noRRi$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.07.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 9 2007, 12:45, said:

tuburile de adeziv le am s nu m-am calicit, pentru ca vreau sa lipesc si partea decupata nu numa zona cu adeziv deja si cre se bate in cuie. Lipesc si solzii aia patratosi.

in pdf, in desen se vede la dolie ca dedesubt este un carton bitumat, eu daca am carton bitmat peste tot mai pun altul aici la dolie ca in desen?

unde pot vedea poze cu acele profile speciale de inchidere calcan? si " how much " ma mai costa astea?

Bravo ! Daca  ai carton bitumat ai facut o treaba excelenta ! Bunica folosea  " carton bitumat " ca altceva nu avea !!! Cartonul bitumat este o hartie ( carton  = produs celulozic ), produs biodegradabil ( = viata scurta ) !!!!!!!!!!!!!!!! Sa-i dai in cap cu el celui de  la APROZAR care ti l-a recomandat !
Apropo ! Daca tot te lauzi cu USA de ce nu ai aflat ca fiecare "roof" se reface la 10 ani si fiecare fatada la max 2 ani ? Din aceasta cauza costa putin ( trebuie sa reziste 10  = zece ani ) !! Daca nu ma crezi iti dau adresele ( si e-mail ) la cateva rude din Connecticut, Seatle si California !
Daca vrei un sfat tehnic corect intreaba direct la firma nationala nu la diversi revanzatori !

#90
ciuc_noRRi$

ciuc_noRRi$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.07.2007
Tot intrebati " cat costa " !!!  Partial corect. Mai bine puneti intrebarea ce vreti de la un acoperis. Cred ca cea mai importanta problema este impermeabilizarea. Daca la asta nu va ganditi ci numai la cat costa gresiti enorm. De 11 ani am montat toate tipurile de acoperis ( vorbim de cele noi, tehnice ). Am inceput cu BRAMAC ca asa era la moda in anii 1996-2000. Tigla frumoasa, bine accesorizata, foarte grea ( din beton ) si buna cat timp s-a adus din Austria ( atunci tigla de camp era aprox 14 euro / mp fara TVA ). Tigla e buna la acoperisurile cu panta mare, fara complicatii de pe care apa se scurge repede.  Daca apare prima dolie sau panta este sub 40 % adio protectie la apa la orice ploaie cu ceva vant ! Sa nu mai vorbim de transport, manipulare, sparturi.
Dupa BRAMAC a venit Lidab ca moda ( ca la noi spiritul mioritic de turma e in floare ). Tabla profilata, colorata, lucioasa ( cum place la romani sa iasa in evidenta ), bine accesorizata ( mai bine ca la Bramac ) dar, ca orice tabla, rugineste ( dupa 8 ani pe litoral ). Am sa va pun o poza  !
De ce oare Lindab si-a inchis fabrica din Ungaria si a deschis-o in Romania ? Cel mai des anunt la mica publicitate in Ungaria este " vopsesc Lindab ". Cei care locuiesc spre granita de vest pot sa citeasca in ziarele din Ungaria acest lucru si sa va confirme. La montajul Lindab am avantajul ca merge repede si momentan se taie foarte usor ( au subtiat mult tabla ).
Tegola este inca deficitara in Romania la imagine deoarece, chiar daca este un sistem foarte simplu a incaput pe mana la mesterii romani, neavizati ( care nu au stiut de cuiele zincate, vulcanizare la pante mici si la dolii, de profilele de inchidere de orice fel, de aeratoare ), care si-au batut joc de material. Treaba asta a inceput cu Bardoline, care se gasea la Metro si orice neavizat avea acces la ea.
Dar va spun ca este singurul sistem care mi-a rezolvat problema cu apa. Acolo unde nu-mi place calitatea lemnului sau panta, vulcanizez si nu ma doare capul !!!! Adica pe astereala montez o membrana ( doar cu armatura de poliester care este foarte elastic ) la flacara, iar peste membrana montez Tegola la flacara, fara nici un cui, etasare totala. Tegola au si orice fel de profil de capat pentru orice fel de terminatie a casei, jgheaburi si burlane patrate ( nu am mai gasit la nimeni ).
La Tegola am avantajul ca nu ma mai intereseaza forma acoperisului ( se poate monta pe orice ciudatenie ).
PS : Sa nu confundati materialele ! Daca vreti sindrila bituminoasa luati doar Tegola de la Buzau. Mai exista imitatii ieftine ( sa nu ziceti ca nu v-am spus ), care plang dupa doar 2 ani. Putin dai, putin face.
Daca va intereseaza montajul ( in Dobrogea) cu garantie, va stau la dispozitie cu o oferta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate