Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#55
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostX-plane, on Jun 28 2007, 20:38, said:

Intelegi cam greu si prost, dar asta e.

Nu am spus nicaieri ca am avut pe casa acoperis cu cupru, dar ce conteaza.
Nu am spus ca materialul de sub cupru se degradeaza.

Legat de preturi: e asa cum spun eu. Arata tu o alta explicatie daca ai. Pun pariu ca daca merg si negociez asa cum stiu eu scot o reducere de 30 % de la un comerciant ca tine. De unde ofera el, comercianul, aceasta reducere? O aduce de acasa cumva?

asta se intelegea din ce ai spus tu, nu ai fost foarte clar

Legat de preturi ,,nu e asa cum spui tu,, m-am cam saturat de argumentatiile tale ( care nu exista ) tu spui ceva si toata lumea trebuie sa creada. Ti-am cerut niste argumente cu care sa iti sustii afirmatiile, dar nimik .Tot spui ca e asa cum spui tu. Ce sa mai zic??? Bine .... fie ca tine

Citeste ce a spus snopi, poate te mai lamuresti.

Si apropos de pariu ... iar pierzi.   Balariile alea cu reducerea de 30 % si comentariile tale nu au nici un fundament. Cine ti-a dat tie reducere de 30% ????  Nimeni , sunt sigur.

Un conerciant bun nu poate sa dea un discont mai mare de 5-7% pt un acoperis.

Edited by alinbulin, 28 June 2007 - 22:56.


#56
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
hai baieti. Bagati preturi. Vedem dup'aia.

#57
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007

View PostX-plane, on Jun 28 2007, 20:44, said:

Esti sugur ca acolo se vand la kg? Ai fost acolo? Ai vazut tu ca nu au instructiuni? N u cred.
Nu ai vazut niciodata cum arata un "supermarket", "magazin do it yourself" sau produse americane sau cum se comporta un vanzator acolo spre deosebire de comerciantii de aici.  :death:

Mai aveti mult de invatat.

pentru X-plane

Nu ai fost atent la cele spuse de mine. Trage aer in piept si reciteste cu atentie fara a mai fi asa incrancenat. Imi place combativitatea ta dar mi-ar dori sa o dublezi cu o argumentare ceva mai solida. Am o experienta trista cu “meseriasii” care au lucrat in Germania sau aiurea sau cu cei care “le stiu pe toate”. Cele mai mari probleme in santier ei mi le creaza. Te felicit ca ai ajuns in State. Atat.

Invelitorile nu pot fi montate strict cu instructiuni de montaj. Asta e practica magazielor si depozitelor de profil de pe la noi. Din Romania. Nu vorbeam de tari straine ca nu intereseaza pe nimeni aspectul asta. Mai mult, domeniul constructiilor nu e unul abordabil in orice conditii tuturor. Te-am vazut postand si la alte topice. Te suspectez ca stii deja asta. Prin urmare un acoperis trebuie inteles si apreciat in detaliu si fiecare zona a lui trebuie tratata cu atentia cuvenita incepand de la structura, suport si pana la detaliile finale decorative. Asa lucreaza profesionistii chiar si la ei. Asa se fac lucrari sigure si trainice oriunde in lumea asta. In definitiv daca vrei sa experimentezi o viata intreaga pe banii facand o casa te invit sa o faci.

In ce priveste partea cu comerciantii ... aici se pare ca ai o problema personala cu ei. Nu insist. Poate ca ai motivele tale. Poate ca pur si simplu suferi.

Chestia cu tabla de cupru de 0.8 mm grosime este de poveste. Poate ca ai fost plecat din tara (asa cum spui) multa vreme. Tabla de cupru grosime 0.8 mm puritate 99,7% la un pret cat de cat o gasesti rar (Italia sau Germania) dar trebuie importata si asta implica sa-ti asumi costuri logistice, pierderi tehnologice, riscuri diverse. Aia “ieftina” de pe la noi o gasesti e aliata pentru a-i imbunatati calitatile fizico-mecanice (de regula alama) dar nu mai are nici un farmec. Oxidul de cupru de la suprafata “se spala” in loc sa protejeze. Daca esti/ai fost bucurestean studiaza, te rog, acoperisul Bibliotecii Academiei unde toata fatada este murdara cu oxidul scurs de pe tabla de alama.

Daca mai insisti cu povestea legata de preturi miraculoase cred ca ar trebui sa schimbam topicul intr-unul cu tema “Povesti nemaintalnite si nemaiauzite de pe unde am mai fost”. Vino aici, langa noi! Ofera informatii relevante si care sa ne foloseasca.

In final as dori sa ne reintoarcem la tema topicului pentru ca, asa cum spui tu, mai am multe de invatat. Desi neargumentata, in sfarsit o afirmatie corecta.  :peacefingers:

#58
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007
pentru punkt:

Un sfat: solicita numai oferte calculate in baza unei schite sau a unei masuratori. Nu e suficient sa soliciti un pret de material de invelitoare pentru ca nu e relevant. Oferta totala e modul corect si cinstit de a trata un client. Doar asa poti sa faci comparatii de cost pertinente si sa-ti bugetezi costurile cat de cat reale.
Inaca unul: in negocieri cu comerciantii de invelitori solicita totdeauna oferta "full option" (total accesorizata) dupa care cere explicatii la fiecare element din oferta (ce face el?; e necesar pentru mine?; etc) si eventual scoate-le din oferta pe cele optionale care nu te conving.
Iaca altul: cauta sa-ti acoperi in pretul ofertei si costurile conexe (foarte importante cele legate de transport). O buna ocazie sa mai faci faci economii.
Daca mai merge..: Pe cat posibil testeaza cunostintele tehnice celui care-ti vinde sa te asiguri de veridicitatea ofertei sale. Mai bine sa-ti greseasca pretul decat solutia tehnica. Hint: insista cu intrebari asupra accesoriilor acoperisului si a tratamentului zonelor critice (dolii, coame, inchideri laterale, cosuri de fum, treceri de antena etc). Acolo se prabusesc, de regula, cei mai nepregatiti.

... revin ..

#59
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postsnopi, on Jun 29 2007, 09:56, said:

pentru X-plane

Nu ai fost atent la cele spuse de mine. Trage aer in piept si reciteste cu atentie fara a mai fi asa incrancenat. Imi place combativitatea ta dar mi-ar dori sa o dublezi cu o argumentare ceva mai solida. Am o experienta trista cu “meseriasii” care au lucrat in Germania sau aiurea sau cu cei care “le stiu pe toate”. Cele mai mari probleme in santier ei mi le creaza. Te felicit ca ai ajuns in State. Atat.

Invelitorile nu pot fi montate strict cu instructiuni de montaj. Asta e practica magazielor si depozitelor de profil de pe la noi. Din Romania. Nu vorbeam de tari straine ca nu intereseaza pe nimeni aspectul asta. Mai mult, domeniul constructiilor nu e unul abordabil in orice conditii tuturor. Te-am vazut postand si la alte topice. Te suspectez ca stii deja asta. Prin urmare un acoperis trebuie inteles si apreciat in detaliu si fiecare zona a lui trebuie tratata cu atentia cuvenita incepand de la structura, suport si pana la detaliile finale decorative. Asa lucreaza profesionistii chiar si la ei. Asa se fac lucrari sigure si trainice oriunde in lumea asta. In definitiv daca vrei sa experimentezi o viata intreaga pe banii facand o casa te invit sa o faci.

In ce priveste partea cu comerciantii ... aici se pare ca ai o problema personala cu ei. Nu insist. Poate ca ai motivele tale. Poate ca pur si simplu suferi.

Chestia cu tabla de cupru de 0.8 mm grosime este de poveste. Poate ca ai fost plecat din tara (asa cum spui) multa vreme. Tabla de cupru grosime 0.8 mm puritate 99,7% la un pret cat de cat o gasesti rar (Italia sau Germania) dar trebuie importata si asta implica sa-ti asumi costuri logistice, pierderi tehnologice, riscuri diverse. Aia “ieftina” de pe la noi o gasesti e aliata pentru a-i imbunatati calitatile fizico-mecanice (de regula alama) dar nu mai are nici un farmec. Oxidul de cupru de la suprafata “se spala” in loc sa protejeze. Daca esti/ai fost bucurestean studiaza, te rog, acoperisul Bibliotecii Academiei unde toata fatada este murdara cu oxidul scurs de pe tabla de alama.

Daca mai insisti cu povestea legata de preturi miraculoase cred ca ar trebui sa schimbam topicul intr-unul cu tema “Povesti nemaintalnite si nemaiauzite de pe unde am mai fost”. Vino aici, langa noi! Ofera informatii relevante si care sa ne foloseasca.

In final as dori sa ne reintoarcem la tema topicului pentru ca, asa cum spui tu, mai am multe de invatat. Desi neargumentata, in sfarsit o afirmatie corecta.  :peacefingers:


Nu contest ce spui tu. In linii mari ai dreptate.

Eu spun ca pretul la sindrila bituminoasa nu se justifica din moment ce in alte tari (cu apa calda) sunt la o cincime. Argumente nu am nevoie sa aduc, doar constat faptele.

#60
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostX-plane, on Jun 29 2007, 21:54, said:

Nu contest ce spui tu. In linii mari ai dreptate.

Eu spun ca pretul la sindrila bituminoasa nu se justifica din moment ce in alte tari (cu apa calda) sunt la o cincime. Argumente nu am nevoie sa aduc, doar constat faptele.


Eu ma intreb ceva : de ce nu s-a gasit unu destept pana acum, cara sa vada diferentza asta extraordinara pe care ai observat-o tu si sa importe sindrila bituminoasa din ,,tarile cu apa calda,, ????

Dupa cate trag eu concluzia din afirmatiile tale,  numa prosti pe acilea pe la noi prin tzara.
Eu zic sa te apuci de import repede


Si acum sa vorbim serios . Tu chiar nu iti dai seama ca vorbim de doua tipuri difeite de sindrila bituminoasa cu compozitii total diferite ?

Edited by alinbulin, 29 June 2007 - 23:23.


#61
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
TEGOLA CANADESE a conceput un alt tip de sindrila bazata pe FIBRA DE STICLAsi pe bitum natural TIA _ JUANA care prelungeste cu mult viatza sindrilei obisnuite , peste 50 de ani
Nu vreau sa iti schimb conceptiile preconcepute despre casa sau acoperis , dar vreau sa iti arat ca esti informat gresit
[/quote]

Dragule, deja am citit 4-5 postari si numai despre Tegola vorbesti. tegola in sus, tegola in jos. Topicul acesta este pentru a crea o opinie vis-a vis de tipul de acoperis, tigla, tabla, sindrila bituminoasa, nu intre firma X si firma Y care produce unul din aceste elemente. Eu cred ca ne-ai facut destul sa intelegem care este parerea ta despre Tegola, mai lasa-i si pe altii sa isi formeze propriile idei, ca doar de asta ne aflm aici, nu?

#62
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalinbulin, on Jun 27 2007, 13:43, said:

repet , este o alta compozitie in sindrila americana fata de cea din italia TEGOLA
americani nu au fibra de sticla in compozitie , nu au bitum natural , nu au granule ceramizate ( au ardezie )
e difernetza mareeeeeee


Apropos, sa stii ca mai exista si alte marci de sindrila bituminoasa, nu numai Tegola iar daca numele de " Mirela Lucia" nu iti sugereaza suficent ca sunt femeie, ca sa poti sa mi te adresezi la feminin nu masculin, iti spun eu acum lucrul asta.

Daca tot ai atata experienta in sindrila bituminoasa, consider ca decat sa pierzi timpul aici sa faci reclama la tegola, mai bine ne-ai explica noua, celor neaveniti, cum se monteaza corect aceasta sindrila, la ce sa ne asteptam, de ce sa ne ferim, pentru ca in final sa putem exclama: Da Domne! merita! Consider ca ai avea mult mai multe lucruri interesante de comnunicat aici, asa ca te rugam nu mai tine pentru tine.

#63
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalinbulin, on Jun 30 2007, 00:15, said:

Eu ma intreb ceva : de ce nu s-a gasit unu destept pana acum, cara sa vada diferentza asta extraordinara pe care ai observat-o tu si sa importe sindrila bituminoasa din ,,tarile cu apa calda,, ????

Dupa cate trag eu concluzia din afirmatiile tale,  numa prosti pe acilea pe la noi prin tzara.
Eu zic sa te apuci de import repede
Si acum sa vorbim serios . Tu chiar nu iti dai seama ca vorbim de doua tipuri difeite de sindrila bituminoasa cu compozitii total diferite ?

Eu spun ca dreptate are si unul si celalalt si care fi cazul sa nu va mai certati. la faza cu pretul ii dau dreptate lui X-plane. Eu am stat 5 ani acolo in state si chiar am studiat problema asta destul de bine. Ii dau dreptate nu numai din acest punct de vedere ci si ca si finantist. In orice afacere conteaza foarte mult desfacerea, piata si imaginea. Aceste doua lucruri sunt deteriorate momentan in Romania ccea ce nu trimite lumea la a isi dezvolta o asemenea afacere aici. Momentan nu se merita.

faptul ca tu crezi ca nu sau gasit oameni destepti care sa aduca sindrila din America e eronat, s-au gasit multi sa se gandeasca la asa ceva, dar tocmai pentru ca sunt destepti, nu au facut acest pas pentru ca nu renteaza.

la orice afacere ai multe cheltuieli indirecte, contablitate, sediu, etc care trebuiesc sustinute din vanzari. vanzarile ca sa creasca trebuie sa aiba la baza un marketing solid si o imagine de produs buna, nesifonata. Firmele cu sunt tegola si altele, au venit pe piata cu pretul mare ( pentru ca neavand desfacere la acelasi nivel cu alte tipuri de acoperisuri au trebuit sa se sustina independent, desi firma mama putea la banii ei sa mearga pe pierdere mult ma mare in primii 5 ani in favoarea cresterii de imagine) si basca nici n-au investiti suficenti bani in promovarea corecta. Un element esential pentr un produs nou, mai ales intr-un domeniu ce tine de mentalitate si obiceiuri inradacinate la romani, este acela al MONTAJULUI!!!!!!. trebuia sa oferiti tone de casete, carti, brosuri etc GRATUITE!!!!! oamenilor, ca sa stie si prostul de rand care risca sa isi puna pe casa un produs nu ( ca asa il percepe el) . Atfel nu se ajungea in situatia sa vedem multe acoperisuri in valurele, cu sindrila smulsa etc... Ati pierdut un start foarte important si foarte multa imagine ceea ce e greu de recuperat.

Nu stiu cum sunt italienii in cnceptii, dar cand vii sa faci afaceri in Romania, trebuie sa stii exact cum gandesc si cum reactoneaza romanul de aici, pentru ca el iti cumpara tie produsul aici , nu italianul!

In concluzie , la vanzari in procent mult mai mici fata de tigla sau tabla, e normal sa sari cu pretul, ca doar asa e singura pargie care o cunoaste romanul zilele de astazi pentru a produce profit.

Si daca nu mai terminati cu lauda asta a Tegolei o sa cer administratorului sa va stearga posturile pentr ca deja faceti o campanie agresiva de publicitate. AICI SE VORBESTE DESPRE INVELITORI IN GENERAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#64
snopi

snopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.06.2007
Hai sa mai discutam si despre invelitori. Si nu la modul general, ci urmarind sisteme ofertate complet si cu calitati certe.

Problemele ivite in montajul invelitorilor implica in propportie de 99 % echipele de montaj si nu firmele producatoare de invelitori. Sunt multe situatii in care cu instructiuni de montaj detaliate meseriasii o fac de oaie. Cred ca lucrurile astea se datoreaza faptului ca montatorii nu trec prin toate etapele formarii profesionale, ca exista de 6-7 ani incoace o penurie de personal calificat (atat cel productiv cat si cel din management) si in general echipele de montaj (si chiar unele firme de constructii) au management defectuos.
Si cu toate astea eu insist asupra unui aspect deosebit de important atunci cand construiesti o casa : Nu experimenta pe banii tai cumparand ieftin! Cauta un produs de marca (verificat in piata), negociaza-l la sange si achizitioneaza adevarata competenta (cand “cumperi” manopera). Altfel  situatia este trista si, mai devreme sau mai tarziu, se va intoarce impotriva ta.

In ce priveste problemele in montaj cred ca mai mult de 50% vin din o proasta executie a suportului (de regula lemnos). Aici se fac cele mai mari greseli, lucru datorat faptului ca dulgherii buni pe la noi sunt rara avis. Greselile de suport afecteaza grav functionalitatea unei invelitori. Iata cateva din greselile cele mai frecvente pe care le-am intalnit (legate de suport si care afecteaza direct invelitoarea):
- montajul aterelei cu spatii mari intre scanduri (pentru economie de material) => Insuficienta portanta a invelitorii (in special invelitorile din tigla de beton sau ceramica)
- utilizarea scandurii late (+ cu umiditate relativa mare) => suportul lucreza (tinand cont de lungimea de fibra) incovoindu-se
- utilizarea lemnului de utilizat la cofraje ca suport de invelitoate => neplaneitati mari, material cu umiditate mare (din laptele de ciment)
- prinderea scandurii cu mai putin de 2 cuie de caprior => afecteaza rigiditatea structurii acoperisului (foarte grav in cazul montarii tiglelor)
- scadura cu grosimi diferite => neplaneitati majore  
- montajul de OSB ca inlocuitor de astereala cu cuie => afecteaza rigiditatea structurii acoperisului
- “iesirea din cote”=> dimensiuni eronate + pierderi mari de material
- etc.

Constient sau nu, multi montori vor trece cu vederea aspectele tehnice legate de suport si vor monta peste greseli fara remuscari (“ca merge si-asa”). Din aceasta perspectiva am observat ca preferintele montatorilor (cu predilectie cei mai putin instruiti) se indreapta in primul rand catre tiglelel metalice profilate (care ascund repede multe din erorile de montaj), si abia apoi apoi sindrilele si tiglele (ceramice sau de beton).
Regula: problemele suportului - “invizibile” ochiului neantrenat - “isi dau in petec” in timp afectand (in julte cazuri) foarte grav functionalitatea si aspectul invelitorii. Tiglele metalice se desfac intre foi afectand grav impermeabilizarea, sindrilele “copiaza” suportul gresit iar tiglele sunt afectate la fixaje existand riscul sa alunece catre jgheab sau Doamne fereste, sa cada de tot.

O alta cauza a montajului defectuos este de intelegere a stratigrafei acoperisului  si a componentelor sistemelor de invelitori (in special in cazul tehnologiei de “acoperis ventilat”). Promit sa revin cu date ...

#65
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
[quote name='snopi' date='Jul 5 2007, 12:55' post='3060751']
Hai sa mai discutam si despre invelitori. Si nu la modul general, ci urmarind sisteme ofertate complet si cu calitati certe.

Pai vezi mai omule ca se poate discuta si constructiv. Ai dreptate in ceea ce priveste astereala. De aceea eu pun OSB de 12. Spuneai ceva de afectarea rezistentei casei. Eu am acoperis mare, 340mp cu multe coame si dolii si cum e casa stil american pe un singur nivel.... nu am de ales decat sindrila bituminoasa.

Legat de montaj, chiar daca amanuntele trebie sa le stie echipa , zic ca e bine ca beneficiarul sa stie la ce sa se uite, ce sa verifice ,ce sa combata in discutiile cu montatorul. Trebuie precizat faptul ca sindrila bituminoasa, mai ales cea cu granulaii retine mult zapada si atunci panta acoperisului nu e indicat sa fie prea mica.

trebuie precizat ca montajul nu se face de la varful casei spre poala ci invers, de la margine spre varf, iar primul rand este dublat, adica se pune sindrila un strat invers( cu solzii in sus) apoi peste el un altul cu solzii normali in jos.

Sa nu uitam faptul ca nu trebuie facuta economie la adeziv si ca in cazul pantelor mai mari de 40%, cuiele se dubleaza la prindere.

Cu planeitatea acoperisului, cu modul deficitar de lucru al lemnului si al imbinarilor, sunt perfect de acord cu tine.

mai vin-o cu detalii, eu cam atata am reusit sa retin ca important, legat de ce mai intereseaza pe mine, si anume sindrila bituminoasa.

Cei care sunt in domeniul altor tipuri de invelitori ar putea sa urmeze exemplu si sa dea explicatii legate de montaj. ca si rezistenta casei, sau instalatia, si acoperisul este foarte important la casa. hai sa nu-l neglijam.

#66
ciuc_noRRi$

ciuc_noRRi$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.07.2007
Salutare la toti ! Interesante opinii !
Eu nu pot sa spun decat ca dupa 10 ani de montaj acoperisuri ( de toate felurile - Bramac, Lindab Tegola ) mi-am pus pe casa Tegola Gothic !
Este singurul sistem care te protejeaza 100 % de apa !
Nu am folosit o astereala de vis ( am folosit si scandura de la cofrare ), dar am  montat in 2 straturi prin vulcanizare si nu-mi mai pasa de apa.
Nu stiu de ce va tot umflati in pene cu garantiile la tabla si tigla. A citit careva dintre voi ce scrie intr-un certificat de garantie la Lindab sau Bramac ?
Povesti de adormit nestiutorii. Am 2 procese cu 2 lindab-uri care au ruginit dupa 7 respectiv 9 ani ( foi intregi - am poze ).
De ce la masina nu avem 15-20-30 ani garantie la tabla ? Cu masina mai mergi o data pe saptamana la o spalatorie, o mai tii intr-un garaj
Singurul material care nu mi-a creeat probleme la ploaie este Tegola, ca-l vulcanizez. Pe el pot sa dansez pentru ca se ajuta de rezistenta lemnului pe care se muleaza perfect. Pe celelalte nu prea iti permiti sa te  plimbi.
Gerard sa nu mai vad pt. ca s-a indoit sub mine de  2 ori ( am 78 kg ), mi-a ruginit la o casa in Craiova si mi s-a exfoliat deseori cand l-am taiat la capete.
Bramac mai montez doar daca acoperisul este in  2 ape si cu panta mare, fara nici o dolie sau lucarna. Cand ploua cu ceva vant, intra apa pe la dolii.
La orice tip de acoperis important este sa vina la montaj reprezentantul producatorului ca sa-ti spuna ce ai de facut. Atata timp cat apelati doar  la mesteri de pe strada, fara sa consultati producatorul o sa tot dati vina pe sfatul vecinului ( de obicei atehnic si atotstiutor ).

#67
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
[quote name='ciuc_noRRi$' date='Jul 6 2007, 00:22' post='3064240']

cum adica ai pus in 2 straturi si vulcanizat? vrei sa spui ca daca e am 340 mp de acoperis trebuie sa iau 700 mp de sindrila si sa o pun dubla?

Poti sa dai mai multe detalii? eu chiar trebui sa pun pe la inceputul lui august sindrila, e cumparata tot dar nu gasesc pe cineva care sa se pricepa bine la montatul ei.

#68
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 6 2007, 08:40, said:

cum adica ai pus in 2 straturi si vulcanizat? vrei sa spui ca daca e am 340 mp de acoperis trebuie sa iau 700 mp de sindrila si sa o pun dubla?

Poti sa dai mai multe detalii? eu chiar trebui sa pun pe la inceputul lui august sindrila, e cumparata tot dar nu gasesc pe cineva care sa se pricepa bine la montatul ei.

  Pe pante mici, sub sindrila, se pune un strat de membrana la flacara, ala e primul strat , apoi sindrila al doilea , asa ca daca ai casa de 340 mp o sa cumperi in jur de 380 mp de sindrila , cu specificatia ca diferentza de material o folosesti la coame , dolii si prima fila .Asta e marele avantaj al sindrile spre deosebire de celelelte tipuri de invelitori unde trebuie sa cumperi elemente speciale pt coame si dolii , deobicei f scumpe si care ridica pretul acoperisului f mult
  Eu nu inteleg de ce te intereseaza date de montaj . Exista cataloage intregi de montej pentru fiecare tip de sindrila , iar niste date de baza ai pe orice pachet de sindrila. Nu cred ca isi doreste nimeni sa tinem pe acest forum un curs de montej care poate sa fie foarte lung si plictisitor.Daca ai nelamuri intreaba si sunt sigur ca exista cineva sa iti raspunda.
  Pentru mine, sindrila mai buna ca TEGOLA nu exista, asa ca am sa folosesc acest nume atunci cand vb despre sindrile , asa cum am sa folosesc Lindab cand vorbesc de acoperis metalic( tabla ).

Edited by alinbulin, 06 July 2007 - 08:50.


#69
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 5 2007, 09:19, said:

Firmele cu sunt tegola si altele, au venit pe piata cu pretul mare ( pentru ca neavand desfacere la acelasi nivel cu alte tipuri de acoperisuri au trebuit sa se sustina independent, desi firma mama putea la banii ei sa mearga pe pierdere mult ma mare in primii 5 ani in favoarea cresterii de imagine) si basca nici n-au investiti suficenti bani in promovarea corecta. Un element esential pentr un produs nou, mai ales intr-un domeniu ce tine de mentalitate si obiceiuri inradacinate la romani, este acela al MONTAJULUI!!!!!!. trebuia sa oferiti tone de casete, carti, brosuri etc GRATUITE!!!!! oamenilor, ca sa stie si prostul de rand care risca sa isi puna pe casa un produs nu ( ca asa il percepe el) . Atfel nu se ajungea in situatia sa vedem multe acoperisuri in valurele, cu sindrila smulsa etc... Ati pierdut un start foarte important si foarte multa imagine ceea ce e greu de recuperat.

Nu stiu de unde stii tu asa de bine cum e cu firmele astea ,,noi ,, care vin pe piatza ,,cum sunt TEGOLA si altele,, , cum merg ele in pierdere in primii 5 ani si cum au preturi mari, cum nu investesc in promovarea corecta, cum nu dau date tehnice si alte tampenii de genul asta.
In primul rand , TEGOLA este pe piata din 1991, adica mai exat de 16 ani , asa ca nici pe de parte nu e vorba de un produs nou pe piatza.Poate nou pentru tine, e altceva.
In al doile rand , nu cred ca ai vrut sa afli un detaliu tehnic sau ai cerut date de montaj si nu ti s-au dat . Intelege ca sunt multe de spus despre montaj pe fiecare model de sindrila si cred ca plictisim lumea cu asa ceva daca nu vorbim concret de un detaliu . Deobicei cumparatorul nu este si montatorul , nu il intereseaza montajul iar cum spuneam , niste date de baza de montaj sunt pe fiecare pachet de sindrila.
Faza cu startul este parerea ta personala. Parerea mea personala este ca TEGOla nu a pierdut nici un start , vinde bine de 16 ani de zile si multa lume avizata care lucreaza in constructii si nu numai, au auzit macar o data in viatza de TEGOLA si invelitorile pe care ea le comercializeaza.

#70
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostMirelaLucia, on Jul 6 2007, 08:40, said:

Poti sa dai mai multe detalii? eu chiar trebui sa pun pe la inceputul lui august sindrila, e cumparata tot dar nu gasesc pe cineva care sa se pricepa bine la montatul ei.

Daca te intereseza montajul pot sa te ajut cu manuale de monteaj sau sa-ti recomand o firma care face lucrul asta.

Vis-a-vis de o persoana care sa se priceapa bine la montajul ei ..... eu sunt :D si daca vrei te ajut GRATIS. Imi trebuie totusi ceva data privint forma sindrilei pe care ai luat-o si ceva date despre acoperis.

#71
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalinbulin, on Jul 6 2007, 10:27, said:

Daca te intereseza montajul pot sa te ajut cu manuale de monteaj sau sa-ti recomand o firma care face lucrul asta.

Vis-a-vis de o persoana care sa se priceapa bine la montajul ei ..... eu sunt :D si daca vrei te ajut GRATIS. Imi trebuie totusi ceva data privint forma sindrilei pe care ai luat-o si ceva date despre acoperis.


#72
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
chiar ne poti ajuta GRATIS???? nu pot sa cred asa ceva in ziua de azi. Deci daca eu imi pun sindrila asta pe casa si o sa arate beton, 4 prieteni de-ai mei care se apuca de casa o sa-si puna la fel. Au zis ca la cat le-am facut capul calendar cu sindrila bituminoasa, vor sa vada cu ochii lor ce rahat mananc :) scuzati expresia. Au zis ca de cand am stat in New York numai americanisme am in cap :)

deci, suprafata este de 340 mp , eu am comandat sindrila bituminoasa certainteed ( pentru ca o stiu bine de acolo) si este in forma dreptunghiulara ( nu solzi, nu hexagon), suportul o sa fie OSB de 12mm , am mai comandat folie din aia neagra, cuie speciale pentru suprafata asta, floacoane de adeziv ( nu vreau sa fac econoie la adeziv), opritoare de zapada si aerisitoare.

daca dai o adresa de mail , iti trimit planul de invelitoare.

daca ai facut doar misto de mine cu ajutorul.. atunci ne-ar prinde bine un manual bun. Am inteles ca nu e greu de pus, e chestie de migala , sa nu te zgarcesti la aracet si sa fie suprafata de aplicare foarte plana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate