Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

o mica mare intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alinutz

alinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2001
hello hello ppl !!

  am si eu o retea pe utp de 3 useri, deocamdata, in vacanta, o sa mai apara inca 3. oricum, avem cateva intrebari si belele :
1. cum vin legate firele pt 100mb/s ??? tinand cont ca si placile si switchu stie ???
2. intre mine si unu din retea sunt 92m distanta. cand am facut reteaua am observat cu o dezamagire greu de exprimat in cuvinte ca atunci cand dadeam ping 1 raspundea la 10 ne dadea timed out. intr-un moment de luciditate am avut o idee si anume sa legam firele 2 cate 2, odata cand ies de la mine, si inainte sa intre la el. am reusit s-o facem sa meara. cand ne-am luat switchu am remufat firele pin la pin, cu speranta ca o sa meara prin switch, da nu a mers. aveti idee de ce ???? face tot la fel  1 reply alte 10(aproximativ :) )timed out.
3. al 3-lea din retea are si el un ibm etherJet 10/100 (da,ether JET nu NET). setata pe 10 full, da' iin switch nu mi se aprinde ledu' de full duplex la el. de ce ?? ca am luat si ultimile drivere de pe net(cu alta placa se aprinde) ??????
oricum ... astept un raspuns de la voi .... 10x
bye :cya:

#2
miruna

miruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2001
nu ai mufat corect cablul.
la distante mari utp se comporta diferit , atentie la torsadarea perechii 3 cu 6
vezi AICI

#3
alinutz

alinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2001
SIGUR NU E din mufare !!!! au fost puse atat pin la pin cat si prin crossover
MUFELE AU FOST BINE PUSE, altceva ??? ce poate sa aiba ?????

#4
REDMAN

REDMAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2002
Poate placa aia de retea nu stie full duplex, cred ca e un model mai vechi

#5
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by alinutz

2. intre mine si unu din retea sunt 92m distanta. cand am facut reteaua am observat cu o dezamagire greu de exprimat in cuvinte ca atunci cand dadeam ping 1 raspundea la 10 ne dadea timed out. intr-un moment de luciditate am avut o idee si anume sa legam firele 2 cate 2, odata cand ies de la mine, si inainte sa intre la el. am reusit s-o facem sa meara. cand ne-am luat switchu am remufat firele pin la pin, cu speranta ca o sa meara prin switch, da nu a mers. aveti idee de ce ????

e distanta prea mare. de obicei UTPul duce pana in 100m (depinde acum si de cablu) SO, pune-le iar 2 cate 2 ;) sau
adauga un repetor undeva pe cablu (problematic)

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Trebuie sa respectzi cateva reguli de baza:
[list=1]

[*] Distantza sa NU depasheasca 100 m pe UTP

[*] Daca meergi pe Hub / Switch, se face legarea DIRECTA, NU crossover:
- una din solutziile OFICIALE de mufare este:

   1- alb ORANGE
   2- ORANGE
   3-alb GREEN
    4-alb blue
    5-blue
   6-GREEN
    7-alb Maro
    8-Maro

importantza au DOAR cele ingroshate!!! dar TREBUIE NEAPARAT sa fie mufate in PERECHE: 1 - 2 (TX) shi 3 - 6 (RX) - pentru DIRECT sa fie LA FEL shi in HUB/ Switch shi in LAN Adapter!!!

[*] Nu trebuie sa treci cablul (pe cat posibil) pe langa cabluri de tensiune (220 V), mai ales daca ai lungime mare a cablului ...

[*] e de preferat ca unghiurile pe care le face cablul sa fie mai MARI de 90 grade (ca altfel fierb :D )

[*] Distantza pe care firele raman NE-torsadate (la mufe de ex) sa nu depasheasca 2,5 - 3 cm!!!

[*] cablurile de patch-panel (daca foloseshti asha ceva) au shi alea o limita (20 cm parca)
[/list=1]

daca imi mai aduc aminte cate ceva, mai bag!

Succes! :OK:

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
incearca shi aici ... o sa te mai lamureasca ...

http://www.hw.ro/ind...&cmd=ghid&aid=3

#8
alinutz

alinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2001
mersi mersi ...... !!!!!!
da' ... ca o ultima intrebare, pt ca reteau sa mearga pe 100mb/s cum trebuie legate firele ??????? tot pin la pin ???? tinand cont ca trec printr-un switch care stie si el 100 mb
.......  pin la pin am incercat da' nu mere :((((, deci banuiesc ca vin firele legate altfel ...... CUM ??????
10x inca odata, pt cei care mi-au raspuns .... :yeah baby

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
WHAT?!

Mah, exista 2 moduri de legare: Direct shi Crossover!

DIRECT e cel folosit in mod normal (deci shi intre PC shi switch), iar
CROSS-OVER intre 2 PCuri, FARA sa treaca prin hub/switch, sau pentru UPlink, atunci cand acesta NU se realizeaza pe portul DDICAT pentru uplink (daca se face pe port dedicat, se foloseshte cablul DIRECT)


Deci problema este ALTA la tine! Mai citeshte odata posturile de mai sus shi verifica sa fie facuta cablarea CORECT!

Daca se mishca, dar NU la 100, asta depinde mult de:
- distantza
- calitate cablu
- ecranari / campuri electromagnetice etc
- calitate switch / hub pentru distantze mari
- DACA ai HUB, deja de la 16 PCuri e jale ... daca mai e shi cablarea aiurea, ajunge sa mearga mai prost ca pe un BNC facut ca lumea!
- respectarea / nerespectarea regulilor de cablare are un impact mai mare decat crezi asupra vitezei de transfer!

Tzine-ne la curent cu ce ai mai facut! Dar mai intai citeshte cu atentzie posturile de mai sus (shi pe asta) shi mai verifica odata ce ai facut tu akolo!

Succes! :OK:

#10
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by tybyt
Trebuie sa respectzi cateva reguli de baza:
Distantza sa NU depasheasca 100 m pe UTP
Lungimea totala a cablului DINTRE ECHIPAMENTE trebuie sa nu depaseasca 100 de metri.

Quote

Nu trebuie sa treci cablul (pe cat posibil) pe langa cabluri de tensiune (220 V), mai ales daca ai lungime mare a cablului ...
Daca trebuie sa trasezi cablul de retea paralel cu cel de tensiune, trebuie sa-l pastrezi la o distanta de 22 cm pentru cablu la 220V, 38 cm pentru 380V, etc. Oricum, cu cat mai departe cu ata mai bine.
Daca trebuie sa traversezi canale cu cablu de tensiune, fa unghi de 90 de grade intre cele doua cabluri, respectand si regula de mai sus.

Quote

cablurile de patch-panel (daca foloseshti asha ceva) au shi alea o limita (20 cm parca)
Se numesc [b]Patch Corde
, si nu trebuie sa fie mai lungi de 5m fiecare, datorita faptului ca se folosesc 2: unul la partea dintre switch si patch panel, iar altul la partea dintre priza UTP si PC. Cablul dintre patch panel si priza UTP nu trebuie sa depaseasca 90m.

alinutz > Ca sa iti mearga reteaua la 100 Mbps, adica 12,5 MBytes/s, trebuie sa indeplinesti niste conditii cum ar fi switch bun, cablu foarte bun, cablarea foarte buna, mufare buna, placi de retea bune.
Mai trebuie ca si cuplul harddisk+controller sa poata citi/scrie cu 12,5 MBytes/s. De exemplu cu un Dell Second Hand PII 233 MHz nu scoti decat ~ 8 MBytes/s.
Este destul de greu, sau costisitor, sa indeplinesti aceste conditii la o retea de bloc.

Descrie pe unde anume trece cablul ala de zici ca nu merge.

#11
REDMAN

REDMAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2002
Tybyt, alb-albastru si albastru sunt inversate la tine :)

#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by REDMAN
Tybyt, alb-albastru si albastru sunt inversate la tine :)

Ok! :OK: sorry

#13
alinutz

alinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2001
cablu trece pe bloc, adica pe fata blocului, de la scara 3 la scara 1. Nu intalneste nimic, (alte cabluri sau altceva)
In concluzie :
reteau noastra mere pe 10mb, si noi incercam (toti 3) sa o facem sa mearga pe 100, sa vedem cum mere, si daca mere sa o lasam asa. Pe mine ma intereseaza cum vin mufate firele pt 100mb. (mufatu' pt 10mb l-am rezolvat...10x). Asta mai e ultima intrebare...cum se leaga firele in mufe pt 100mb/s, tinand cont ca avem switch care stie si el 100 (altfel nu am putea fi 3), placile de retea stiu... cum se leaga mufele ?
:confused:

#14
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
le mufezi exact la fel

#15
alinutz

alinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2001
bun bun bun ... exact la fel ? adica pin la pin ?
sau cum ? ... (sorry ca par asa greu de cap, da' ... deh ... :( )

#16
alinutz

alinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2001
tinand cont ca vrem sa mearga pe 100 !!!

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mah, NU ARE IMPORTANTZA PE CAT VREI SA MEARGA!!!!

MUFAREA E ACEEASHI! Daca hardwareu' suporta 100, o sa mearga CAT MAI APROAPE de 100 mbps, in functzie de cele de mai sus ...

Daca hardwareu' NU SUPORTA 100 mbps (Hub, LAN etc), ATUNCI NU O SA MEARGA!

Daca ai facut mufarea prost, iarashi nu o sa mearga ... Nici pe 100, Nici pe 10 ... sau o sa mearga ca vai de el ...

N-ai shanse: ori faci mufarea BINE shi merge, ori o faci RAU shi mumu ... vezi mai sus ... ce e asha de greu uff... sorry, m-am enervat un pic:

fii atent: din alea 8 fire, DOAR 4 sunt folosite: 1,2,3 shi 6 (restul sunt de back-up, telefonie etc).

1 shi 2 sunt TX (transmiterea - mai simplu, poate prea simplu, da' sa intzelegi: + shi -)
3 shi 4  sunt RX (receptzia, la fel + shi -)

Daca ai CAT de putzine cunoshtintze de fizica shi electrica, atunci o sa-tzi dai seama ca nu ai ce sa le faci ... pe alea circula curentul! Daca le-ai legat altfel - NU mai circula, deci NU merge!!! treaba cu perechile e pentru protectzii electromagnetice (freq foarte mare etc ... )

Priceput? Mai da shi matale prin linkurile puse la dispozitzie ... Vezi ca sunt carutza!

Shi rugaminte 2: da-i edit la mesajul dinainte, daca ai uitat sa bagi 2 cuvinte! Nu  conteaza NUMARUL de posturi decat cel mult, sa te mandreshti cu ele in fatza pisicii ... cine se uita, se uita in general la cat shi ce scrii, shi nu de cate ori scrii ... ok?

Baftau!:OK:

#18
alinutz

alinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2001
ok ok mersi .,.. acum am inteles
sorry ca te-am facut sa te enervezi ... NU A FOST INTENTIONAT, si in legatura cu mai multe posturi NU AM AVUT NICI O INTENTIE sa fac asa ceva...MERSI MULT PT AJUTOR !!!!!
p.s. : nu mai pot sa fac edit, ca a trecut prea mult timp ... sorry !!!!
p.s. 2 :... ar mai fi o intrebare, legata tot de reteau, da' mai mult de xp si anume ... e normal sa mearga asa de prost reteaua in xp ??? (500/600, MAX 700k/s) ???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate