Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Adevarata fata a Constitutiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Eti

Eti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.02.2004
1. Prin Articolul 41 strainii primesc dreptul (pe care nu l-au avut de când
>exista România) de a cumpara proprietati "la egalitate" cu românii;
>Românii câstiga în medie de 20 de ori mai putin decât strainii - tot ce se
>poate vinde va fi cumparat de corporatiile si mafiile straine, iar Românii
>vor ajunge chiriasi în fosta lor tara.
>
>2. Prin acelasi Articol 41 se da dreptul ca urmasii grofilor unguri,
>fanariotilor, pasalelor turcesti si ai altor invadatori (de care România a
>scapat prin luptele cumplite din 1821, 1877-78, 1916-1919 etc) sa revendice
>mosiile si proprietatii jefuite cândva de stramosii lor de la Români
>(asa-zise mosteniri").
>
>3. Prin Articolul 135 se permite autoritatilor sa dea libertate pentru
>vânzarea catre particulari (Români sau straini) a tuturor bogatiilor
>subsolului si apelor pe care vrea sa le declare a nu fi "de interes
>public".
>
>4. Prin Articolul 119 limba româna devine optionala în administratie si
>servicii publice (transporturi, energie electrica, apa, scoala samd); în
>schimb limbile minoritatilor "semnificative" într-o anumita zona devin
>obligatorii pentru administratie si serviciile publice - nu va mai exista
>nici româna ca limba nationala, nici unitate a tarii, este începutul
>federalizarii tarii, adica al desfiintarii României.
>
>5. Ca urmare a Articolului 119, Românii din administratie si serviciile
>locale vor trebui sa îsi piarda locurile de munca sau sa învete limbile
>minoritatilor locale!
>
>6. Imunitatea parlamentara nu doar ca nu e anulata, ci chiar sporita;
>vechiul Articol 70, "abrogat" este de fapt introdus ca nou alineat în
>Articolul 69, iar Articolul 89 adauga o noua limita, interzicând
>Presedentiei sa dizolve Parlamentul altfel decât la... cererea Primului
>Ministru (ales de Parlament)!!
>
>7. Guvernul (si, implicit, Primul Ministru, ca sef al Guvernului) primeste
>mari puteri asupra Parlamentului (Art. 74 si 89 ), fiind totodata scutit
>de griji din partea Presedintelui (Art. 106), care devine astfel o functie
>onorifica, fara rol real în viata statului.
>
>8. Se impune un termen foarte scurt (45 de zile!) pentru votarea unei legi
>în Parlament, în cazul nerespectarii termenului legea fiind considerata
>adoptata în forma depusa de Guvern! - e foarte usor a se depune 10 - 15
>proiecte deodata, astfel încât sa nu se poata respecta termenul si legile
>dorite de Guvern sa intre automat în vigoare (ca sa nu mai vorbim de ce
>poate face un Presedinte de Camera partinitor!).
>
>9. Prin articolele 124, 125, 131, 132 si 151 sistemul juridic actual - deja
>depasit de coruptie si politicianism - este distrus, fiind transformat
>într-o mascarada juridica.
>
>10. Se interzice Românilor, prin Articolul 145, sa aleaga daca vor sau nu
>sa se uneasca cu Uniunea Europeana (asa cum e normal), anulându-se în
>aceasta privinta dreptul fundamental la Referendum; aceasta se face pentru
>ca unii se tem ca vointa poporului sa nu le strice interesele personale.
>Uniunea Europeana nu a facut asemenea recomandari (sau cereri) României!!!
>Acestea sunt total anti-democratice si anti-nationale.

Astept comentarii si pe justaman@www.com

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
noi nu ne vindem tara ar fi trebuit sa zici si intelegeam
dormi linistit Strainii fura de la  tine

#3
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
@madman2711
daca treci peste tonul nationalist (poate putin extremist in privinta ungurilor) observi ca toate chestiile pe care le-a zis Eti sunt adevarate.
ar mai fi de adaugat si faza cu armata care cica nu ar mai fi obligatorie, dar de fapt este si tabloul de tara lu' papuravoda e complet.

#4
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
Eti: imi pare bine ca incepeti sa va prideti de schema....din pacate un pic prea tarziu...dupa cum observi chestia e deja votata. si efectele se vad: strainii au cumparat deja pamant in romania, iar taranu' roman vine si munceste pe el pt produse care merg in alta parte. it's a fact, da' ziarele au de dat chestii mult mai importante pe prima pagina. nu-i nimica, asteptati 2007....vedeti atuncea chaos :D

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
voi ati citit constitutia modificata eu cred ca nu
cetatenii straini vor avea dreptul sa cumpere terenuri doar dupa 2007 si numai pe baza de reciprocitate
ce au cumparat starinii teren in romania au facut-o deoarece au infiintat perosane juridice romane cu capital strain care pot dobandi terenuri inca din 1991 asa ca treaba cu terenurile luate de straini este praf in ochi si pura propaganda mai cititi inainte sa vorbiti
si sa va mai explic un lucru ce investitor strain credeti ca vine sa faca acte de caritate pt poporul roman adica sa produca aici sa dea salarii uriase si sa fie si eficient
dupa logica voastra romanii care muncesc in strainatate ar trebui sa isi cheltuie banii acolo si sa nu vina cu ei in tara pentru ca ei acolo fac banii si ii scot din tara respectiva

#6
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
am citit constitutia si stiu foarte bine ca nu strainii sunt de vina pt. ca romanii sunt un neam de rahat.

#7
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu suntem noi chiar de rahat dar ce ne place sa ne manjim cu el

#8
Eti

Eti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.02.2004
"Eti: imi pare bine ca incepeti sa va prideti de schema....din pacate un pic prea tarziu...dupa cum observi chestia e deja votata. si efectele se vad: strainii au cumparat deja pamant in romania, iar taranu' roman vine si munceste pe el pt produse care merg in alta parte. it's a fact, da' ziarele au de dat chestii mult mai importante pe prima pagina. nu-i nimica, asteptati 2007....vedeti atuncea chaos "

DeathRipple - "chestia" asta functioneaza in romania de mult timp si cred ca toti dintre noi stiam de asta .. dar deoarece nimeni nu a abordat subiectul in nici un forum m-am gandit ca ar fi un subiect interesant.. stii tu asa-i romanul cand numai are nimic de facut face propaganda...

#9
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
eti esti frate cu burvi?

#10
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Ce e aia "strainii cumpara pamant in Ro ?" Huh ? Pamantul din Ro nu poate fi mutat nici daca-l cumpara. Sau va imaginati nemtzii venind cu roabele sa mute cernoziom de Baragan, cu greierii din calcaiele crapate ale tzaranilor cu tot, la ei in Saxonia sau in Bavaria ? Huh ? "O sa ajungem chiriasi la straini" Waaaau. Unde nu da Domnu' asta. Sa desfiinteze strainii baroniile de judet in care taranii nu sunt chiriasi (yeoman in anglia au fost primii proprietari, dar marea burghezie au fost arendasii lorzilor !) ci IOBAGI dupa moda de cea mai trista traditie fanariota. Sau, bunaoara, sa ajunga atatia straini proprietari pe blocuri incat sa-ti poti infiinta un srl nenorocit fara aprobarea tuturor vecinilor, care de obicei sunt pensionari tampiti si iti cer in contrapartida chestii de gen renoveaza tot blocul si mai vedem. "O sa cumpere strainii bogatiile subsolului, mamaaaa, sariiiiti, ne saracejte ca ei e multi si e ca lacustiliiii, aracan de biata tzara". Nush care-s alea bogatiile subsolului. Etiopia e una din cele mai mari resurse de minerale ale lumii, cu cele mai variate si mari zacaminte. Mereti acolo si simtiti-va siguri pe voi in calitate de etiopieni bogati, liberi, si mai ales proprietari de mangan, cupru, sulf si peruzele. O sa polueze cu industriileeeeeeeee mamaaaaa ne umplu aia de uraniu copiii si o sa iasa destepti da schilozi sariiiiiti. Waw. Si eu care credeam ca normele antipoluare ale UE (care pot fi interpretate asa drastic incat in Rin, bunaoara, se prinde peste acum, de unde acum 15 ani daca bagai un desht il scoteai schelet in 5 min :) ) pot fi unul din lucrurile bune importate de Ro la atata birocratie si obiceiuri proaste. Evident, cu conditia sa existe si in Ro ce e si la aia : oameni dispusi sa calce guvernantii pe nervi, sa faca civil disobedience, sa obstructioneze afacerile statului, sa terorizeze functionarii si mai ales, sa faca asta asa costisitor incat statul sa inteleaga ca poate invinge societatea civila in unele batalii dar NU in tot razboiul si ca in fond asa ceva nu e nici dezirabil. Asta e democratia reala : bataie centimetru cu centimetru, norma cu norma, paragraf cu paragraf, litera cu litera. Wake up. Daca cedezi la dulcele vis al "guvernantului model" coana UE o sa vare pe mana aceluia toate durerile in fund de care vrea sa se debaraseze la ea acasa si copiii vostri vor fi niste aprigi militanti ai societatii civile pt ca voi, parintii lor tampiti, ati acceptat din inertie norme care o sa le faca viata cumplit de mizerabila. Ok ? Hai sa mai deschidem un topic si sa feel sorry 4 us inca 50 de postinguri.

Side comment : ce sentiment de impotenta in fata lui Marylin Monroe, mama, mama ...

#11
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
A, si uitai sa intreb asta : ce murtacci ed estramurtacci di matz di mamma mia (cine stie dialecte de italiana de sud o sa ma baneze d=acia) e aia "strain" ? huh ? Pentru mine strain inseamna imbecila de madam medic primar din stiu eu ce sectie si spital, care era o ucigasa de oameni cu diploma de medic (si ca toti tembelii in situatii similare era si genul de sefa care-ti facea viata de o amareala pe langa care chinina pe paine parea dulce). Iar roman inseamna patronul cat se poate de strain al filialei romanesti a unei firme unde eu am fost tratat si ca sofer (ca am fost si asa ceva) mai bine decat de unii carora le eram sef ca medic - let alone salariul. Asa ca nu pricep. Faptul ca seful roman e un mafiot imbecil, o tzoapa cu talente de civilizatia gumarilor si inca si mai rau, un ins/insa cu mentalitati din 1400 ii face dezirabili ? Nu ca strainii ar fi plini de calitati, ca stiu unii care au tot atatea cat are broasca par. Dar e cazul sa ne apuce d-astea cand toata lumea destupa okii ? Pentru mine roman e un concept lingvistic si limba romana, in pofida istericalelor cu administratie bilingva de azi, nu a murit nici cand singurele limbi oficiale au fost timp de secole slavona, turca, maghiara si alte alea. Interesant cate nulitati sar azi de ms-dos in sus ca e romana in pericol. Eu cred ca-s ei in pericol fara saritura aia de fund in sus sa nu poata cade cu fundul pe un mic-mediu-mare-enorm-dezmatzat profit. Da eu prefer sa urc scara castigurilor pe picioare si cu capul sus, nu pe buci si dand cu ms-dosu de trepte ale ascensiunii romanismului.

#12
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
acum imi dau seama cata dreptate avea ala care a scos tara la vanzare pacat ca l-au intrerupt cei de la E-bay
bogatiile pamantului daca nu sunt de interes public este normal sa fie vandute particularilor deoarece este pamantul lor proprietate personala si asa este cam peste tot in lume mai ales in america canada australia unde numai asa s-au putut realiza expoloatrea lor

intr-adevar noi nu mai decidem asupra intrarii in UE dar si cu referendum si fara populatia oricum este majoritar pentru intrare iar faptul ca legea se adopta cu 2/3 din nr deputatilor si senatorilor implica un acord al tuturor partidelor parlamentare

din cate stiu eu primul ministru nu este ales de parlament ci desemnat de presedinte, apoi se formeaza guvernul iar ulterior parlamentul voteaza acest guver sau nu, prin urmare exista un consens intre presedinte si parlament

#13
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Hai sa analizam si aia cu tzaranul roman :

Pe cat e de acceptat cliseul (via manipularile politice inaugurate de masoneria pashoptista si continuate apatoabulic de tot ce a urmat) ca tzaranii ar fi pastratorii traditiilor culturale, sursa valorii supreme care da fiinta natiei la la la la cred ca tot pe atat de adevarat este ca Stefan cel Mare, Mihai Viteazu si toti ceilalti pe care propaganda comunista ii transforma in pastratorii carnetelor de partid avant la lettre ale proletariatului agricol ar fi ridicat din umeri (in cazul bun in care nu s-ar fi maniat) auzind asa un tembelism. Care "tzarani" ca vorbim de mai multe clase acia :
1) proletariatul agricol care a fost transformat de comunisti prin pauperizare si rasturnarea valorilor in lumea satului in sursa ieftina de mana de lucru si masa de manevra politica prin conglomerarea in orase si sub-conglomerarea in comunitati in care totul e usor de controlat (bloc, uzina, sindicate)
2) patura educata precar a satelor care constituie "notabilitatile satului" (invatatorul, notarul, secretarul de primarie) care sunt echivalentele administratorilor de bloc ceausisti id est agenti de propaganda si de tembelizarea natiei
3) taranii cu stare si initiativa (subtirea patura din unele zone care tinde sa devina middle-class-ul satesc si care corespunde la tot ce au urat comunistii mai mult, ca si succesorii lor de azi - si anume da, astia sunt sursa elitei rurale cu potential de a fi si radacina unei parti din elita urbana in masura in care satele scad constant in favoarea oraselor). Astia ar ridica ei insisi din umeri daca ar auzi ca li se foloseste creditul de imagine, dupa ce ca creditul de munca este distrus sistematic de "aparatorii natiei" = baronimea parvenita care, urland cum ca UE ne va nenoroci satele, distrug pe ras si pe sec tot ce nu pot infeuda si pauperizeaza pe ras si pe sec tot ce infeudeaza. UE de fapt (desi anchilozata de multa birocratie si neintelegeri) e principala lor aliata, pentru ca va sprijini si constituirea unor forme valide de capitalism agricol de mica si medie marime si consolidarea middle class-ului satesc din motive pe care daca cineva nu le intelege mai bine sa renunte sa inteleaga discutia.
4) taranii zisi pe vremuri mijlocasi care fie vor migra spre in sus pe scara fie vor fi constransi sa se mute la oras prin presiunea civilizatiei. Astora le-ar veni acru auzind ce spuneti, pentru ca pentru ei de fapt au alegeri in toate directiile proaste: la sat vor fi supusi celei mai mari presiuni iar la oras vor fi siliti sa mearga cu ce au pe spate in conditiile in care orasele devin exorbitant de scumpe si slujbele inca furnizeaza numai salarii de mizerie. Ei insa sunt utilizati frecvent ca masa de manevra politica si din pacate fac exact jocul de a pune botul la tembelismele care au ecou si pe aici. Adica generalizari idioate "UE va face aia" (care UE, ca termenul e la fel de precis ca cel de "presedinte", fara specificarea daca de club sportiv, de consiliu de administratie sau de tara :) ) "taranii au nevoie de..." (care din ei ?) "noi vom face..." (care "ei" ?) etc etc

Assumption is the mom of all f***ups :)

#14
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
problemele cu constitutia sunt multe dar voi v-ati oprit doar la cele usor de interpretat defavorabil
de ce nu ati mentionat de exemplu ca de acum inainte cetatenii romani pot fi extradati pentru a fi judecati in strainatate, ceea ce reprezinta o schimbare majora in procedura penala
de ce nu ati mentionat ca arestarea preventiva perchezitia domicliara si alte masuri procesuale se vor lua numai de catre judecator asa cum prevede si Conventia europeana a drepturilor omului
este eliminata obligativitatea unei jurisdictii administartive preliminarii adica in cadrul contenciosului administrativ procedura prealabila administrativa este facultativa si nu mai reprezinta o conditie sine qua non pentru justitiabili
arestarea preventiva in faza de urmarire penala este limitata la 180 de zile

Curtea de conturi nu mai poate judeca litigiile descoperite de catre ea ceea ce era o aberatie de neinchipuit

exista si multe puncte de intrebare dar din formularea de la inceputul threadu-lui nu se specifica nimic ci doar se arunca vorbe fara acoperire in plan de dovezi
asta e o mare problema toata lumea acuza dar dovezi ca sa sustina cele spuse mai rar  
astept in continoare o detaliere a  chestiunilor legate de cosntitutie care nu au fost intelese pentru a incerca sa avem o discutie pe problema si nu generalizand

#15
weed1

weed1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.03.2004
Constitutia asta s-ar fi adoptat chiar daca nu o vota nimeni....
Asa s-a vrut in PSD, asa s-a intimplat.
Eu am votat cu NU, la fel si o groaza de cunoscuti de ai mei.
Nu de asta avem nevoie...

Parerea mea...

#16
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
Corect :D
Cine a fost la vot sau stă pe lângă vreo secție de votare sau a avut acces la modul cum au fost "centralizate" voturile știe asta.

#17
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
era nevoie de o revizuire a constitutiei doar ca ea s-a facut doar partial si uneori a prevazut anumite articole prost concepute dar in principiu o schimbare era necesara

cat despre organizarea referendumului e alta poveste

#18
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
"stupid people"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate