Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#361
Florinman_86

Florinman_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2011
Arata foarte bine, se pricepe din ce vad...cred ca ti a luat vreo 4000 manopera?
Deci spui ca ti a zidit si refractara cu multibat, asa o sa fac si eu, nu am gasit isomat K9 fire.

#362
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostFlorinman_86, on 09 septembrie 2017 - 15:05, said:

...cred ca ti a luat vreo 4000 manopera?
Deci spui ca ti a zidit si refractara cu multibat,..

O fi si asta '"vre-o 4000 manopera'" si ''zidita cu multibat'' ? Posted Image

Attached Files



#363
Florinman_86

Florinman_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2011
Asta nu e gratar, e opera de arta :)))

#364
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Si finalul
Nu, nu a fost 4000 ci la jumatate.

View Postbobitzaaa, on 07 septembrie 2017 - 21:13, said:

Tot ce se poate intampla rau este sa se crape "zidurile" pe rosturi. Avand in vedere ca agregatele sunt afara in aer liber, nu cred ca este o asa mare tragedie. Corect era sa se zideasca focarul separat cu mortar dedicat si sa se lase rost de dilatare intre focar si restul constructiei. Poate ca e exagerat, un mester care are experienta, @csomi de exemplu, ne poate spune mai multe.
Tot ansamblu o sa fie intr-o bucatarie inchisa

Attached Files



#365
Florinman_86

Florinman_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2011
Ti-a luat super pret la cum arata.Felicitari, a iesit super ok.

#366
Florinman_86

Florinman_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2011
Vorbim de ron sau euro? Sincer mi se pare foarte putin 2000 de ron manopera...eu am cautat 3 saptamani, sub 4500 de ron nu am gasit.Cu tot cu caramizi,usi, materiale cat te a dus?

#367
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Ron. Total aprox. 7000 ron

#368
lars_vis_a_vis

lars_vis_a_vis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.07.2008
Va salut! Imi cer scuze ca nu am postat unde trebuie, insa as avea nevoie de putin ajutor din partea voastra Posted Image. M-am hotarat sa imi fac o vatra (fire pit) in micuta mea gradina din spatele casei si problema esta ca nu stiu unde as putea gasi genul acesta de piatra/caramida http://www.hgtv.com/...uild-a-fire-pit sau [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/36kVXdUW7hU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Mentionez ca am fost in Hornbach in Brasov, iar tipul de acolo mi-a spus ca nu exista genul ala de piatra/caramida la vanzare si ca de obicei se taie cu flexul in unghi pt a avea forma aia. Aveti idee unde as putea gasi genul asta de piatra?

Edited by lars_vis_a_vis, 11 September 2017 - 09:58.


#369
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postlars_vis_a_vis, on 11 septembrie 2017 - 09:57, said:

Va salut! Imi cer scuze ca nu am postat unde trebuie, insa as avea nevoie de putin ajutor din partea voastra Posted Image. M-am hotarat sa imi fac o vatra (fire pit) in micuta mea gradina din spatele casei si problema esta ca nu stiu unde as putea gasi genul acesta de piatra/caramida http://www.hgtv.com/...uild-a-fire-pit sau [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/36kVXdUW7hU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Mentionez ca am fost in Hornbach in Brasov, iar tipul de acolo mi-a spus ca nu exista genul ala de piatra/caramida la vanzare si ca de obicei se taie cu flexul in unghi pt a avea forma aia. Aveti idee unde as putea gasi genul asta de piatra?
si eu am in plan un fire pit, m-am tot uitat dupa modele/variante, si o sa il fac din caramida refractara, patrat (cred). Pentru scurgere cum procedezi?

#370
lars_vis_a_vis

lars_vis_a_vis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.07.2008
Apai la scurgere nu m-am gandit pt ca am de gand sa nu zidesc vatra, ci doar sa lipesc pietrele de deasupra, iar apa probabil se va scurge printre pietre(cred eu, dupa nestiinta mea :D)

#371
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postlars_vis_a_vis, on 11 septembrie 2017 - 11:46, said:

Apai la scurgere nu m-am gandit pt ca am de gand sa nu zidesc vatra, ci doar sa lipesc pietrele de deasupra, iar apa probabil se va scurge printre pietre(cred eu, dupa nestiinta mea Posted Image)
nici eu u m-am prea gandit, dar m-au agitat astia cu diy-urile pe net :))
sa pui poze cu rezultatul final

#372
lars_vis_a_vis

lars_vis_a_vis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.07.2008

View Postirina2014, on 11 septembrie 2017 - 12:32, said:

nici eu u m-am prea gandit, dar m-au agitat astia cu diy-urile pe net Posted Image)
sa pui poze cu rezultatul final
O sa pun, sper doar sa gasesc ce imi trebuie cat mai repede :)

#373
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pietre de alea triunghiulare gasesti pe la astia cu pavele si amenajari gradini: Symmetrica, Elis pavaje, etc. Alea nu sunt pietre acolo ci "pavele" turnate sa para piatra naturala.

#374
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Plita cu cuptor (zidit), 800 euro + fonta.Attached File  20170920_123538.jpg   423.55K   166 downloads

#375
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Este cuptor alb? (adica nu faci focul in el, ci faci sub plita si se incinge si cuptorul)

#376
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Exact. Fumurile invelesc cuptorul, dupa care incepe cosul. Temperatura atinsa la foc mic a fost de 275 grade.

#377
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Vara trecuta am construit si eu un gratar. Dupa cum se vede, nu afuma deloc. Rosturile dintre caramizi nu am gasit nici pana acum timp sa le chituiesc. Ce-am gresit, gratarul l-am facut cu ob de fi 8. Are vreo 15 kg. Daca beau putin mai mult nu reusesc sa-l mai ridic ridic singur Posted Image) .Intre timp am gasit in targ niste bare de inox, le-o veni candva si lor randul sa le sudez.

Attached Files



#378
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postionut27, on 19 aprilie 2018 - 14:57, said:

Vara trecuta am construit si eu un gratar. Dupa cum se vede, nu afuma deloc. Rosturile dintre caramizi nu am gasit nici pana acum timp sa le chituiesc. Ce-am gresit, gratarul l-am facut cu ob de fi 8. Are vreo 15 kg. Daca beau putin mai mult nu reusesc sa-l mai ridic ridic singur Posted Image) .Intre timp am gasit in targ niste bare de inox, le-o veni candva si lor randul sa le sudez.
Ceva dimensiuni? Te rog. Nu-mi dau seama la interior dupa inaltimea caramizii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate