Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

extensii

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
mrazvan

mrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.11.2006
Ce extensii sunt foarte periculoase si trebuie scanate de antivirus in timp real pe langa exe, bat ??? Am calculatorul non-stop aprins si conectat la internet, performante mai slabe procesor 1200, 192 sd-ram, pe system se lucreaza programare visual basic, c, c++, php,navigare internet ,vizualizare filme, mp3, mai rar documente doc, xls  si daca mai tin si antivirusul cu scanare in timp real +firewall +un download manager , systemul ajunge sa lucreze extrem de greu .

Despre Avira antivirus ce parere aveti pentru systemul meu ???

Edited by mrazvan, 13 March 2007 - 18:41.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View Postmrazvan, on Mar 13 2007, 18:40, said:

Ce extensii sunt foarte periculoase si trebuie scanate de antivirus in timp real pe langa exe, bat ??? Am calculatorul non-stop aprins si conectat la internet, performante mai slabe procesor 1200, 192 sd-ram, pe system se lucreaza programare visual basic, c, c++, php,navigare internet ,vizualizare filme, mp3, mai rar documente doc, xls  si daca mai tin si antivirusul cu scanare in timp real +firewall +un download manager , systemul ajunge sa lucreze extrem de greu .

Despre Avira antivirus ce parere aveti pentru systemul meu ???
Pe langa cele enumerate de tine (exe, bat), mai trebuie scanate fisierele dll, arhivele (zip, rar, ace, etc), fisierele COM, SYS, TMP, DOC, PHP. Cam atat imi vin in minte acum, ceea ce nu inseamna ca nu mai sunt si altele.

Dar, pentru siguranta, ar trebui sa tii scanarea activa pentru toate tipurile de fisiere, deoarece virusii devin din ce in ce mai inteligenti si se pot masca in fisiere cu extensii aleatorii, care totusi sunt executabile.

In general, fisierele MP3 (si alte tipuri de muzica) nu se pot virusa, decat in cazul in care sunt suprascrise cu totul. Dar fisierele grafice (cum ar fi JPG) pot contine virusi (deci e bine sa adaugi si extensiile JPG, JPEG  la lista de extensii scanate).

Iar in cazul asta (in care antivirusul tau nu scaneaza toate fisierele) e bine sa dezactivezi optiunea aia stupida a Windows-ului de a ascunde extensiile tipurilor de fisiere cunoscute, pt ca multi virusi se mascheaza ca fisiere executabile cu inconuti de fisiere non-executabile (imagini sau doc-uri) si te poti infecta fara sa stii.
De asemenea cel putin o data pe saptamana ar trebui sa scanezi tot calculatorul (toate fisierele), ca sa fii sigur ca nu ti-a intrat ceva. ;)
  
Despre Avira nu stiu nimic (nu l-am avut niciodata).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate