Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

UniCredit Leasing-HVB= NESERIOZITATE

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Ieri am primit un plic de la firma de lesing ce contine o factura fiscala intitulata REFACTURARE IMPOZIT AUTO AFERENT 2006.
Cum este posibil sa ceara banii pt impozitul auto pe anul trecut cand nici macar nu era intrat in vigoare noul Cod fiscal. Conform acestui Cod,incepand cu data de 1 ian 2007, toti utilizatorii de masini vor fi obligati sa plateasca impozitul auto desi proprietar este firma de leasing.

Insa in Romania legea nu se aplica retroactiv(exista cateva exceptii in materie penala sau contraventionala-art.15,al.2 Constitutia Romaniei)

Le-am trimis un email in care le-am solicitat sa-mi justifice dpdv legal factura cu pricina. Nu mi-a mai respuns nimeni desi in alte cazuri cand am apelat la ei raspundeau prompt. Deci se feresc sa dea explicatii.

Voi ati primit asa ceva de la UniCredit-HVB sau de la alte societati de leasing?

Edited by ryky, 13 March 2007 - 17:09.


#2
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View Postryky, on Mar 13 2007, 17:08, said:

Ieri am primit un plic de la firma de lesing ce contine o factura fiscala intitulata REFACTURARE IMPOZIT AUTO AFERENT 2006.
Cum este posibil sa ceara banii pt impozitul auto pe anul trecut cand nici macar nu era intrat in vigoare noul Cod fiscal. Conform acestui Cod,incepand cu data de 1 ian 2007, toti utilizatorii de masini vor fi obligati sa plateasca impozitul auto desi proprietar este firma de leasing.

Insa in Romania legea nu se aplica retroactiv(exista cateva exceptii in materie penala sau contraventionala-art.15,al.2 Constitutia Romaniei)

Le-am trimis un email in care le-am solicitat sa-mi justifice dpdv legal factura cu pricina. Nu mi-a mai respuns nimeni desi in alte cazuri cand am apelat la ei raspundeau prompt. Deci se feresc sa dea explicatii.

Voi ati primit asa ceva de la UniCredit-HVB sau de la alte societati de leasing?

Nu cred ca este vorba doar de HVB leasing..cred ca e o chestie generala!

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Este foarte corect! Pe 2006 platea firma de leasing impozitul si ti-l refactura. Pe 2007 ti-l platesti singur. Daca e ceva gresit totusi, e faptul ca acea suma contine TVA. Dar asa fac toti, o considera valoare finantata (platit din buzunarul lor)

#4
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postmorogan, on Mar 13 2007, 18:47, said:

Este foarte corect! Pe 2006 platea firma de leasing impozitul si ti-l refactura. Pe 2007 ti-l platesti singur. Daca e ceva gresit totusi, e faptul ca acea suma contine TVA. Dar asa fac toti, o considera valoare finantata (platit din buzunarul lor)

Nu inteleg ce vrei sa zici.Impozitul pe 2007 l-am achitat dar ce treaba am eu cu impozitul pe 2006? Pe vremea aia ei erau obligati sa-l plateasca.

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postryky, on Mar 13 2007, 20:21, said:

Nu inteleg ce vrei sa zici.Impozitul pe 2007 l-am achitat dar ce treaba am eu cu impozitul pe 2006? Pe vremea aia ei erau obligati sa-l plateasca.

nop..ei ti-l plateau la inceputul anului ,dar in final(an sau leasing) tot tu il plateai practic era doar o amanare. Asa fac toate societatile de leasing. :P

#6
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postcosmin_miu, on Mar 14 2007, 01:16, said:

nop..ei ti-l plateau la inceputul anului ,dar in final(an sau leasing) tot tu il plateai practic era doar o amanare. Asa fac toate societatile de leasing. :P


S-ar parea ca ai dreptate. Uite ce mi-au raspuns azi:

Prin anexa 3.3.2  Plăți speciale suplimentare:
Finanțatorului îi este permis să solicite la plată Utilizatorului orice alte cheltuieli, plăți speciale sau taxe și impozite care apar și sunt datorate de Finanțator sau de Utilizator în legătură cu Contractul de Leasing Financiar.


Deci in momentul in care semnezi mormanul de acte semnezi automat si ca accepti sa platesti orice taxe suplimentare iti vor cere ei.
Iata intr-adevar o dovada de seriozitate :deadtongue:

Edited by ryky, 14 March 2007 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate