Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

convertor dc dc 12v - 3,3v

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006

 mister_rf, on Mar 11 2007, 22:28, said:

Nu.  Acest tip  de stabilizator liniar nu se poate folosi eficient  la acest tip de aplicatie.
Indiferent de curentul obtinut la iesire, diferenta de tensiune trebuie disipata pe circuit.
La o tensiune de 12V la intrare si doar 3.3V la iesire randamentul este de maxim 27.5%...

Iar daca folosim varianta cu tensiunea reglabila la iesire pentru a produce 10V din 12V, situatia  este similara cu a pune rezistente serie, randamentul este identic.
Cata vreme se presupune ca tensiunea de intrare este aproximativ constanta, deci 12V, folosirea rezistentelor sau a circuitelor de stabilizare clasice  produce efecte similare.  B)
faza e ca daca pe barete in timp se arde unul doua sau mai multe leduri.. scade curentul consumat si daca se folosesc rezisatente automat creste tensiunea la borne a unui led.. de aceea vreau sa folosesc o sursa cu tensiune stabilizata si nu rezistente

Edited by spider_ktx, 12 March 2007 - 13:49.


#20
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006

 DeeJay, on Mar 11 2007, 23:36, said:

partea neplacuta e ca se vede 'in valuri'. poate pui bara cu leduri in locul ccfl-ului

PS: in oferta Telezimex/ASWO au CCFL-uri. ex: unul de 250mm/2mm diam e 34 ron cu TVA


e cam scurta lampa imi trebuia de 30 cm lungime... si cam 6 bucati pt ce am eu nevoie
oricum ms io sa ma uit si la ei

#21
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
aveau si de 300mm, la diametre de 2, 3mm, dar din cate am vazut eu in foto-ul tau, tu nu montezi ccfl-ul 'clasic', pe marginea dispersorului de lumina.

e vreo problema constructiva a monitorului?

#22
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006

 DeeJay, on Mar 12 2007, 16:36, said:

aveau si de 300mm, la diametre de 2, 3mm, dar din cate am vazut eu in foto-ul tau, tu nu montezi ccfl-ul 'clasic', pe marginea dispersorului de lumina.

e vreo problema constructiva a monitorului?

pentru ce am nevoie pe lateral tre sa montez ccfl urile... acest monitor asa a fost construit cu ccfl urile in spate 8 la numar
poti sa imi dai adresa de net de la telezimex sau ceva date de contact??
thenx

#23
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
www.telezimex.ro

https://esales.aswo....o_RO/index.html (asta dupa te inregistrezi la tzx ca si client)

#24
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Incearca si asta. e destul de simplu de facut, piese putine si torul ala de ferita are vreo 20 - 30 de spire. Il gasesti pe la prietenii care au switchuri coapte. Poti pune cate unu pentru o bareta aia de 30 de leduri care am inteles ca are toate ledurile conectate in paralel.

Attached Files



#25
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006
Ma uitam pe forum si am vazut ca ultimul meu post a fost acum 4 ani, am si uitat de proiectul asta pe care l-am abandonat din pacate. Dar macar pot spune ca am avut primul monitor LED din romania (cred), acum toti marii producatori livreaza astfel de circuite integrate, special facute pentru LED LCD, stiu ca atunci am cautat la Linear Technology si la MAXIM si nu aveau la curent mare acum vad ca au cam toti ( am vazut si la 10 A :)) ) , plus de asta si leduri-le s-au ieftint.
Acum toti  se lauda cu nu stiu ce laptop  sau TV cu ecran LED ( nu ca ar si stii despre ce e vorba :)) )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate