Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

convertor dc dc 12v - 3,3v

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006
are cineva o schema de convertor cu randament mare de la 12v la 3,3v stabilizat care sa tina 2,5A ??
am utilizat rezistente dar nu prea e indicat...( daca cresc curentul pe iesire.. tre sa modific si valoarea rezistentelor.. plus se incalzesc prea tare...)
imi trebuie pt alimentarea unor leduri( 240 la numar) pt lcd backlight replacement:D:D:D

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
De ce nu folosesti diodele LED combinate serie/paralel?
Iar apropo de backlight, cred ca este mai dificil sa folosesti LED-uri, vei avea nevoie de filtre pentru a dispersa cat mai uniform lumina produsa de acestea...
Iar unele LED-urile albe cu unghi mare de dispersie au nevoie de o tensiune de 3V nu de 3.3V, deci se pot inseria si cate 4 pentru a folosi cei 12V si cu o rezistenta serie de mica valoare.

#3
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006

 mister_rf, on Mar 11 2007, 00:26, said:

De ce nu folosesti diodele LED combinate serie/paralel?
Iar apropo de backlight, cred ca este mai dificil sa folosesti LED-uri, vei avea nevoie de filtre pentru a dispersa cat mai uniform lumina produsa de acestea...
Iar unele LED-urile albe cu unghi mare de dispersie au nevoie de o tensiune de 3V nu de 3.3V, deci se pot inseria si cate 4 pentru a folosi cei 12V si cu o rezistenta serie de mica valoare.


faza e ca folosesc niste leduri smd de 450 mcd destul de puternice cu lumina difuza filtrele exista ale monitorului in prezent monitorul functioneaza doar cu 4 siruri de leduri in loc de 8 CCFL uri astept sa imi vina cablajele si ledurile pt ca sa il termin oricum am incercat cu 4  siruri inseriate  de cate 30 de leduri paralel.. dar cu cat mai cadea pe conductori ajungera la 2,95v per led... insuficient ... la 3,33 le-am testat si merg fara nici o problema.... ledurile normale se ard la tensiunea asta dar astea nu .. nu am acum specificatiile tehnice  dar oricum nu am depasit tensiunea limita 3,5v totusi le-am alimentat si in  4v fara sa se arda.... am si niste poze dar nu inteleg momentan cum sa le postez..
as folosii o sursa atx modificata... dar tre sa o simplific.... are 3,3v la 20A ultra suficient dar e cam mare.....
astept propuneri

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 spider_ktx, on Mar 10 2007, 16:38, said:

are cineva o schema de convertor cu randament mare de la 12v la 3,3v stabilizat care sa tina 2,5A ??
am utilizat rezistente dar nu prea e indicat...( daca cresc curentul pe iesire.. tre sa modific si valoarea rezistentelor.. plus se incalzesc prea tare...)
imi trebuie pt alimentarea unor leduri( 240 la numar) pt lcd backlight replacement:D:D:D
Ceva de genul schemei de aici - modificat divizorul de la iesire sa dea 3.3V in loc de 1.5V.

[ http://ludens.cl/Electron/dcdc/dcdc121v.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
Acesta ar fi stabilizatorul coborator. Totusi nu inteleg cum apar acele caderi in circuitul tau  :huh:

Attached File  LM2576.pdf   720.36K   245 downloads

Edited by livelife, 11 March 2007 - 09:37.


#6
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006

 SuperDuper, on Mar 11 2007, 03:46, said:

Ceva de genul schemei de aici - modificat divizorul de la iesire sa dea 3.3V in loc de 1.5V.

[ http://ludens.cl/Electron/dcdc/dcdc121v.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

schema aceea ar fi perfecta... sa caut integratul pe la furnizori si sa vad ce iese...
pana una alta o sa il alimentez cu o sursa ATX separata
thenxo sa postez si pozele cu el imediat ce imi dau seama cum se face acest lucru

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 spider_ktx, on Mar 11 2007, 13:23, said:

schema aceea ar fi perfecta... sa caut integratul pe la furnizori si sa vad ce iese...
pana una alta o sa il alimentez cu o sursa ATX separata
thenxo sa postez si pozele cu el imediat ce imi dau seama cum se face acest lucru
Totusi trebuie calculate si pierderile in ambele situatii.
Am inteles ca un LED consuma intre 10 si 20mA.
Tensiunea optima este de 3.3V
Daca se pun in paralel 240 de LED-uri ai un consum minim de 2.4A si maxim de 4.8A.
Puterea minima necesara variaza de la 8W la  15-16W.

Atentie ca schema ce foloseste 78S40 are totusi pierderi de minim 20-30%, cumulate pe dioda(aproximativ 2W) si tranzistorul aferent (1-2W).

Solutia de alimentare simpla cu rezistente:
Daca se alege conectarea serie a cate 3 LED-uri, este necesara o tensiune de 10V. La o alimentare din 12V prin rezistenta ai nevoie de o valoare de 200 ohmi pentru 10mA si de 100  ohmi pentru 20mA. Puterea disipata pe rezistenta este de 20mW sau 40mW.
In total se vor obtine 80 de grupari serie deci pierderile sunt de la 1.6W la 3.2W.
Aparent nu castigam nimic prin folosirea unei surse in comutatie.  B)

Practic pentru a nu folosi 80 de rezistente de 100 sau 200 ohmi se pot grupa mai multe serii de 3 LED-uri pentru a fi alimentate printr-o rezistenta comuna. Numarul de grupari se poate stabili in asa fel incat puterea disipata pe rezistenta se fie de maxim 300-400mW.
Rezulta de exemplu pentru un curent de 10mA,   gruparea a 20 se siruri de 3 LED-uri, cu o rezistenta comuna de 10 ohmi/1W in total 4 astfel de siruri sau la 20mA prin LED gruparea a cate 10 siruri de 3 LED-uri cu o rezistenta de 10 ohmi la 1W.

PS: Mai exista o problema care apare la gruparea paralel a mai multor LED-uri. Daca cablajul nu este optimizat datorita curentilor mari nu toate LED-urile primesc acceasi tensiune la borne, de aici un  dezechilibru in distributia curentilor si iluminarea diferita in functie de amplasarea acestora.

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 mister_rf, on Mar 11 2007, 08:03, said:

Totusi trebuie calculate si pierderile in ambele situatii.
Da, problematica alimentarii unui numar mare de LED-uri in mod uniform nu este usoara. Chiar si la legarea serie-paralel pot aparea diferente de iluminare daca diodele nu sunt din aceeasi serie de fabricatie. In plus caderile de tensiune diferite pe ramuri inseriate pot duce la variatii mai mari in luminozitate pe baghete decat variatiile individuale de la legarea in paralel. Trebuie testat, probabil depinde de calitatea baghetelor.
Din cauza faptului ca pe baretele respective LED-urile sunt deja conectate in paralel, daca se prefera legarea acestoara in paralel, personal as recomanda legarea lor in paralel cu ajutorul unor conductoare INDIVIDUALE care se vor aduna intr-un singur punct, la bornele sursei. In modul asta curentii se vor insuma numai la sursa, nu vor circula prin cablaje sau conductoare subdimensionate.

PS: Ideal ar fi cate o sursa de curent constant alimentand grupari serie de LED-uri. Nu are randamentul prea bun insa...

Edited by SuperDuper, 11 March 2007 - 14:27.


#9
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006

 SuperDuper, on Mar 11 2007, 14:23, said:

Da, problematica alimentarii unui numar mare de LED-uri in mod uniform nu este usoara. Chiar si la legarea serie-paralel pot aparea diferente de iluminare daca diodele nu sunt din aceeasi serie de fabricatie. In plus caderile de tensiune diferite pe ramuri inseriate pot duce la variatii mai mari in luminozitate pe baghete decat variatiile individuale de la legarea in paralel. Trebuie testat, probabil depinde de calitatea baghetelor.
Din cauza faptului ca pe baretele respective LED-urile sunt deja conectate in paralel, daca se prefera legarea acestoara in paralel, personal as recomanda legarea lor in paralel cu ajutorul unor conductoare INDIVIDUALE care se vor aduna intr-un singur punct, la bornele sursei. In modul asta curentii se vor insuma numai la sursa, nu vor circula prin cablaje sau conductoare subdimensionate.

PS: Ideal ar fi cate o sursa de curent constant alimentand grupari serie de LED-uri. Nu are randamentul prea bun insa...

baretele contin 30 de leduri nu se pune problema de pierderi prin conductori .. cablajul are o suprafata suficient de mare...ledurile se aprind constant nu este o problema faza e ca imi va trebuii o schema simpla pe care sa o folosesc pt mai multe monitoare chiar azi am schimbat un set de 6 CCFL uri la un monitor mai am doar unul... problema nu e costul lor ( 80$) ci transportul e foarte costisitr de pe undeva de langa los angeles (cam 300$) o sa modific cablajul sa tina 60 de leduri smd pt ca monitoarele pt care am proiecat aceste barete trebuie sa functioneze doar cu 2 astfel de barete... totusi cum pot sa pun niste poze sa se vada despre ce este vorba??
cu rezistente l-am alimentat deja dar se incalzesc cam prea tare, am alimentat 2 barete in serie( 6,6v )prin 3 rezistente de 2,7ohm inseriate.. nu am avut valoarea pe care o calculasem.. consumul unui led alimentat la 3,3V este de fix 20 mA o bareta are 600 mA. Ideea e ca as vrea ceva simplu.. ma gandeam la un avr gen attiny. Oricum o sa incerc si cu lm78s40 ul acela dar luni sa intreb la furnizori daca il au... btw cum realizez bobina ca nu am inteles prea bine pe ce miez sa o fac??

thenx

#10
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006

 spider_ktx, on Mar 11 2007, 18:12, said:

baretele contin 30 de leduri nu se pune problema de pierderi prin conductori .. cablajul are o suprafata suficient de mare...ledurile se aprind constant nu este o problema faza e ca imi va trebuii o schema simpla pe care sa o folosesc pt mai multe monitoare chiar azi am schimbat un set de 6 CCFL uri la un monitor mai am doar unul... problema nu e costul lor ( 80$) ci transportul e foarte costisitr de pe undeva de langa los angeles (cam 300$) o sa modific cablajul sa tina 60 de leduri smd pt ca monitoarele pt care am proiecat aceste barete trebuie sa functioneze doar cu 2 astfel de barete... totusi cum pot sa pun niste poze sa se vada despre ce este vorba??
cu rezistente l-am alimentat deja dar se incalzesc cam prea tare, am alimentat 2 barete in serie( 6,6v )prin 3 rezistente de 2,7ohm inseriate.. nu am avut valoarea pe care o calculasem.. consumul unui led alimentat la 3,3V este de fix 20 mA o bareta are 600 mA. Ideea e ca as vrea ceva simplu.. ma gandeam la un avr gen attiny. Oricum o sa incerc si cu lm78s40 ul acela dar luni sa intreb la furnizori daca il au... btw cum realizez bobina ca nu am inteles prea bine pe ce miez sa o fac??

thenx
da.. pozele

Attached Files



#11
spider_ktx

spider_ktx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.12.2006
poze cu cablajul care l-am folosit si cu rezistentele

Attached Files



#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Poate ca nu ai fost atent la modelul pe care l-am propus.
Este adevarat ca daca faci inserierea a doar 2 barete si obtii 6.6V restul de 5.4V produc pierderi importante.
Ai 30x20=600mA si deci aproape 3.24W pierderi pentru doar 60 de LED-uri.
Randamentul este de 55%.
Ceea ce ti-am propus este folosirea a trei barete inseriate, tensiunea utila aproape 10V si pierderi pentru doar 2V pe rezistente, randament 83%.
La un convertor randamentul poate fi si mai mare probabil ca 90-95%, dar asta in conditiile in care tensiunea utila creste, pentru tensiuni de iesire care se compara cu pierderile pe diode si tranzistori randamentul scade mult.
Vezi ca in exemplul  primit cu 78S40  la 1.5V la iesire este chiar de 60%. :D

Eu nu sunt impotriva folosirii surselor in comutatie, dimpotriva le propun ca o solutie pentru miniaturizarea si cresterea eficientei alimentatoarelor.
Dar uneori cand pierderile sunt similare  recomand folosirea unei solutii cat mai simple...

Si apropo de detaliile de executie ale bobinei, ai pe schema numarul de spire si datele fizice pentru torul folosit.

Edited by mister_rf, 11 March 2007 - 19:15.


#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Care este motivul pentru folosirea ca backlight a led-urilor ? Scuze indiscretia.
Poti folosi lampi fluorescente dedicate pentru asa ceva,consuma putin si asigura un flux luminos foarte bun
Pentru un 14" si alimentare la +12V inverterul care alimenteaza o astfel de lampa consuma ~450mA.

#14
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003
Aceste circuite le-am gasit pe o placa de baza a unui calculator vechi. S-ar putea obtine curenti si mai mari probabil cu tranzistori de putere.

Attached Files



#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 aicieu, on Mar 11 2007, 21:42, said:

Aceste circuite le-am gasit pe o placa de baza a unui calculator vechi. S-ar putea obtine curenti si mai mari probabil cu tranzistori de putere.
Nu.  Acest tip  de stabilizator liniar nu se poate folosi eficient  la acest tip de aplicatie.
Indiferent de curentul obtinut la iesire, diferenta de tensiune trebuie disipata pe circuit.
La o tensiune de 12V la intrare si doar 3.3V la iesire randamentul este de maxim 27.5%...

Iar daca folosim varianta cu tensiunea reglabila la iesire pentru a produce 10V din 12V, situatia  este similara cu a pune rezistente serie, randamentul este identic.
Cata vreme se presupune ca tensiunea de intrare este aproximativ constanta, deci 12V, folosirea rezistentelor sau a circuitelor de stabilizare clasice  produce efecte similare.  B)

Edited by mister_rf, 11 March 2007 - 22:30.


#16
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

 bit 61, on Mar 11 2007, 20:10, said:

Care este motivul pentru folosirea ca backlight a led-urilor ? Scuze indiscretia.
Poti folosi lampi fluorescente dedicate pentru asa ceva,consuma putin si asigura un flux luminos foarte bun
Pentru un 14" si alimentare la +12V inverterul care alimenteaza o astfel de lampa consuma ~450mA.
Fiabilitate

#17
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
partea neplacuta e ca se vede 'in valuri'. poate pui bara cu leduri in locul ccfl-ului

PS: in oferta Telezimex/ASWO au CCFL-uri. ex: unul de 250mm/2mm diam e 34 ron cu TVA

#18
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005

 Gheorghe Dracu, on Mar 11 2007, 23:17, said:

Fiabilitate

Durata medie de functionare a unui CCFL este de ~50.000 ore .
Unii producatori dau chiar ~80.000 ore.
Teoretic ar trebui sa functioneze  ~6 ani in mod continuu sau ~12 ani la 12 ore de funct.zilnica.
Sa nu uitam de uzura morala a echipamentului (monitor) in care este pusa aceasta lampa.

Edited by bit 61, 12 March 2007 - 08:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate