Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

CUM MONTEZ UN SENZOR DE PROXIMITATE

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dan dobre

dan dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2007
:rolleyes: stie cineva ,are 4 fire ;rosu-negru,albastrusi alb?

Attached Files


Edited by dan dobre, 10 March 2007 - 15:10.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 dan dobre, on Mar 10 2007, 14:56, said:

:rolleyes: stie cineva ,are 4 fire ;rosu-negru,albastrusi alb?
Ca o parere personala:

Din ceea se specifica in descrierea modelului  MA-01  acesta nu este un senzor cu doua zone, poate MS-2...
http://ece-classweb....oup10_week4.ppt
La senzor firele sunt:
rosu alimentare
negru masa
alb iesire

de la alarma se ia firul de alimentare- roz=PINK
si se aduce firul alb-semnalul de trigger la verde/negru- GREEN/BLACK.
firul de masa la sasiu.
Acum firul albastru poate fi semnalizarea pentru a doua zona, desi sunt contradictii intre ceea ce este specificat in descrierea senzorului si prezenta suplimentara a firului albastru.

#3
dan dobre

dan dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2007
ms,sorry am postat MA-01  inloc de MA-02,zimi si mie cum reactioneaza senzorul asta.

#4
dan dobre

dan dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2007

 dan dobre, on Mar 10 2007, 16:33, said:

ms,sorry am postat MA-01  inloc de MA-02,zimi si mie cum reactioneaza senzorul asta.
salut! deci cum spuneam sunt 4 fire:                                                    
      ROSU - la +
      NEGRU- la  sasiu(-)
      ALBASTRU - la............
      ALB           - la........

explica mai klar te rog,eu sunt mai "tont".please.

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Eu nu cunosc alte detalii suplimentare despre MA-02.
Tu ai pus pe forum datele de la MA-01. Ai cumva si datele de la MA-02?
Probabil ca cele doua fire: alb si albastru reprezinta iesirile de semnal pentru cele doua zone.
Dar eu am observat o singura intrare suplimentara la alarma. Deci nu stiu cum ai putea sa folosesti corect detectia pe doua zone.
Daca conectezi firul alb sau cel albastru la firul  verde/negru vei  obtine direct aclansarea alarmei.
Ideal ar fi fost ca pentru zona 1 (la distanta cea mai mare de masina) sa se declanseze doar un semnal acustic de mica intensitate, prin care sa se avertizeze intrarea in perimetrul respectiv si abia la intrarea in zona a doua sa fie aclansata alarma...


Posibila conectare:

ROSU - la  firul ROZ de la alarma (pentru a alimenta senzorul doar la aclansarea alarmei)
NEGRU- la sasiu(-)


ALBASTRU - la............firul verde/negru de la alarma
sau
ALB - la........firul verde/negru de la alarma

#6
dan dobre

dan dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2007

 mister_rf, on Mar 10 2007, 17:56, said:

Eu nu cunosc alte detalii suplimentare despre MA-02.
Tu ai pus pe forum datele de la MA-01. Ai cumva si datele de la MA-02?
Probabil ca cele doua fire: alb si albastru reprezinta iesirile de semnal pentru cele doua zone.
Dar eu am observat o singura intrare suplimentara la alarma. Deci nu stiu cum ai putea sa folosesti corect detectia pe doua zone.
Daca conectezi firul alb sau cel albastru la firul  verde/negru vei  obtine direct aclansarea alarmei.
Ideal ar fi fost ca pentru zona 1 (la distanta cea mai mare de masina) sa se declanseze doar un semnal acustic de mica intensitate, prin care sa se avertizeze intrarea in perimetrul respectiv si abia la intrarea in zona a doua sa fie aclansata alarma...
Posibila conectare:

ROSU - la  firul ROZ de la alarma (pentru a alimenta senzorul doar la aclansarea alarmei)
NEGRU- la sasiu(-)
ALBASTRU - la............firul verde/negru de la alarma
sau
ALB - la........firul verde/negru de la alarma
ms .esti tare vb.serios-postez acum MA-o2,poti sa-mi explici cum se face separarea celor 2 zone?!

Attached Files



#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 dan dobre, on Mar 10 2007, 18:20, said:

,poti sa-mi explici cum se face separarea celor 2 zone?!
Din explicatiile pentru montarea detectorului rezulta ca  sunt doua iesiri independente pentru fiecare zona  de detectie.
Firul alb este alocat primei zone (zona de alarmare)  iar cel albastru pentru a doua zona (zona de pericol).
Cele doua zone sunt concentrice. Zona a doua este situata in interiorul primei zone.
Problema  apare la alarma propriu-zisa care are o singura intrare pentru senzori externi.
Asa dupa cum am mai mentionat, iesirea de la detector care se conecteaza la alarma va declansa direct alarma si  cred ca nu exista posibilitatea de  a obtine un semnal de pre-avertizare la un nivel sonor mai redus.


O solutie ar fi sa folosesti pentru prima zona, deci cuplat la iesirea de semnal corespunzatoare( firul alb)  o ''sonerie'' separata de alarma principala. In acest fel se poate doza amplitudinea si tonul de avertizare. Semnalul de la zona  a doua (firul albastru) se cupleaza la alarma. Pentru ca si soneria  separata sa intre in functiune numai la cuplarea alarmei principale trebuie ca validarea alimentarii sa se faca prin tensiunea culeasa la firul ROZ.

Practic poti sa folosesti detectorul  doar cu firul de la zona a doua cuplat la alarma. Dar in acest fel dispare posibilitatea descurajarii eventualilor intrusi care au patruns in  perimetrul de alarmare.

#8
dan dobre

dan dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2007

 mister_rf, on Mar 11 2007, 02:17, said:

Din explicatiile pentru montarea detectorului rezulta ca  sunt doua iesiri independente pentru fiecare zona  de detectie.
Firul alb este alocat primei zone (zona de alarmare)  iar cel albastru pentru a doua zona (zona de pericol).
Cele doua zone sunt concentrice. Zona a doua este situata in interiorul primei zone.
Problema  apare la alarma propriu-zisa care are o singura intrare pentru senzori externi.
Asa dupa cum am mai mentionat, iesirea de la detector care se conecteaza la alarma va declansa direct alarma si  cred ca nu exista posibilitatea de  a obtine un semnal de pre-avertizare la un nivel sonor mai redus.
O solutie ar fi sa folosesti pentru prima zona, deci cuplat la iesirea de semnal corespunzatoare( firul alb)  o ''sonerie'' separata de alarma principala. In acest fel se poate doza amplitudinea si tonul de avertizare. Semnalul de la zona  a doua (firul albastru) se cupleaza la alarma. Pentru ca si soneria  separata sa intre in functiune numai la cuplarea alarmei principale trebuie ca validarea alimentarii sa se faca prin tensiunea culeasa la firul ROZ.

Practic poti sa folosesti detectorul  doar cu firul de la zona a doua cuplat la alarma. Dar in acest fel dispare posibilitatea descurajarii eventualilor intrusi care au patruns in  perimetrul de alarmare.
ms,ti-as fi recunoscator dak ai putea posta o mica schema cu integrarea unui avertizor sonor suplimentar(sonerie).

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 dan dobre, on Mar 11 2007, 10:11, said:

... ai putea posta o mica schema cu integrarea unui avertizor sonor suplimentar(sonerie).
Conectarea nu este asa de dificila.
Iesirea pentru prima zona (firul alb), se conecteaza la bobina unui releu de 12V care are cel de-al doilea capat conectat la alimentarea de +12V. Antiparalel pe bobina releului se mai monteaza o dioda, in genul 1N4001-1N4007 (catodul la plusul  alimentarii iar anodul catre comanda de la senzorul de proximitate).
Contactele acestui releu vor actiona soneria, mai precis vor alimenta soneria de la 12V. Pentru circuitul de sonerie se alege orice varianta care poate functiona in masina la  o tensiune de 12V.

#10
dan dobre

dan dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2007

 mister_rf, on Mar 13 2007, 01:06, said:

Conectarea nu este asa de dificila.
Iesirea pentru prima zona (firul alb), se conecteaza la bobina unui releu de 12V care are cel de-al doilea capat conectat la alimentarea de +12V. Antiparalel pe bobina releului se mai monteaza o dioda, in genul 1N4001-1N4007 (catodul la plusul  alimentarii iar anodul catre comanda de la senzorul de proximitate).
Contactele acestui releu vor actiona soneria, mai precis vor alimenta soneria de la 12V. Pentru circuitul de sonerie se alege orice varianta care poate functiona in masina la  o tensiune de 12V.
ms foarte mult incerc sa-l montez,sa vedem ce iese.salut!

#11
dan dobre

dan dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2007

 dan dobre, on Mar 13 2007, 17:24, said:

ms foarte mult incerc sa-l montez,sa vedem ce iese.salut!
salut mia zis cineva sa stau in banca mea si sa apelez la un service(pai astia mi-au cerut 150ron),tu ce zici sa ma implik in a rezolva asa cum ai zis tu?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate