Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

`Abuzuri` Politia MIZIL

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Azi ma intorceam de la Ploiesti si ca de obicei Politia MIZIL isi facea numarul la iesire din oras. Dintr-o coloana de 10 masini eu am fost tras pe dreapta (eram sigur ca ma opreste) pentru ca se vedea marfa in masina. S-a recomandat si nu stiu ce a zis (am impresia ca motivul opririi nu mi l-a zis) ca eu cautam actele . Se uita omu ce se uita si incepe
1.buletinul de ce e asa? (am dinala cu coperti :P  oricum expira in mai 2007)
2.anvelope bune aveti ? se uita omu si constata ca am (le-a luat pe fiecare in parte)
3.Stingator , trusa si triunghi aveti ?
4.la rovignieta de ce nu aveti chitanta ?
5.apoi cerceteaza omu pe acolo si hopa : cica ia uitati rca-ul este valabil din 11.03.2007 !


raspunsurile mele:

1.pai nu am avut timp sa-l schimb si oricum mai e pana expira , si omu cica da dar pot sa vi-l retin pt ca e deteriorat. I-am zis ca daca considera asta sa-l retina ca nu-mi trebuie.
2.nu am zis nimic l-am urmat la fiecare constatare a rotii.
3.nu aveam stingator si trusa :D (dar i-am zis ca am, si daca e de acord sa dam toata marfa jos si sa ma ajute sa o pun inapoi ,poate sa le observe)
4.i-am atras atentia ca suntem in localitate si ca nu-mi trebuie rovignieta si chitanta o am acasa (oricum rovignieta o am de la un prieten care si-a reinnoit-o  :lol: ca sa nu ma mai port cu dinalea facute pe PC)
5. eu zic pai nici nu am fost atent , si ca cea de la asigurari mi-a zis ca nu este problema daca ma opreste politia (cred ca l-am derutat putin nu prea era sigur)

I-am zis facturile pentru marfa nu le doriti , cica nu ca oricum cred ca ai  :huh: .Mi-a zis ca imi da amenda ca nu am asigurarea la mine vreo 78 Ron si 2 puncte , apoi s-a razgandit si mi-a dat 39 ron in 48 ore scriind in proces ca `Conducatorul auto. Dacia 1310 cu nr BZ-XX-XXX nu a semnalizat schimbarea directiei de mers.
Pentru ca ma grabeaam am zis sa fac ca el(nu am comentat)l.Initial am vrut sa-i dau 15-20 ron spaga insa m-am razgandit, pentru ca eu oricum nu platesc amenzile (deoarece dispar  :rolleyes: )

Stiti cumva pt ca nu prea a avut timp sa ma documentez ....... Poate sa te mai opreasca fara nici un motiv (desi motivul principal ar fi fost sa prezint actele de insotire a marfii ,pe care nici nu l-a intersat sa i le arat) . Mai am impresia ca prezentarea avizelor de insotire a marfii (facturi) trebuie cerute numai in prezenta unui organ `competent `(garda financiara , politia economica )

D`aia mi-e scarba de Buzau-Ploiesti drum ingust, aglomerat , multe sate si multi scamatori de politai.

Edited by cosmin_miu, 09 March 2007 - 21:19.


#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
asa..si tu ce te asteptai sa iti faca politaiul??? eventual sa iti dea si un premiu pentru asigurarea care zici ca nu era in ordine??? un bun procent din accidentele actuale se datoreaza si multitudinii de rable care circula pe sosele, de aceea ti-a facut o inspectie la cauciucuri....cred ca te-ai iritat degeaba.

#3
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
POLITIA MIZIL LOVESTE DIN NOU - asa ar trebui facut un topic separat pt militienii din mizil .
un oras de kko , cu un vento de circulatie care face ravagii mai rau ca toata Politia Prahova la amenzi .
stau intr-o curba si se uita la intimidare in fiecare masina . Daca te uiti la ei ( eventual mai si comentezi si-ti vede buzele care se misca in ce ...a mea te uiti asa ? ) te trag pe dreapta . Si incep :
- acte , trusa , stingator , becuri functionale ;
Am luat peste 5 amenzi in Mizil . Nu-i mai suport .
Ultima oara ma opreste :
El : Actele , va rog . plutonier Caisa :)
Eu : De ce ma opresti ? Cu geamul putin deschis , cat sa iasa fum de tigara ( am observat ca asta merge la intimidare )
El: Am crezut ca n-ai centura
Eu: Te-ai inselat . Pa ! ( Am o masina mai sport -asa imi place sa cred :) - si nu prea se vad centurile puse , dar le am tot timpul ) .
El: Stai domle' asa , da-mi actele !

Ideea este ca nu i le-am dat , am inceput sa fac scandal ca comite un abuz , ca acuma daca m-a oprit e pacat , asa ca hai frate sa vedem daca lu' fraier ii merg toate becurile , daca s-a spalat pe dinti azi dimineata ...etc
se uitau aia la mine , se stransese lumea ca la circ . Apoi i-am zis asa : prietene poti sa accepti faptul ca te-ai inselat ? Poti sa accepti ca m-ai ooprit degeaba , ca ai vazut ca n-avem centuri si te-ai inselat ! Pai daca dumneata nu vezi bine voi insista la sefii tai sa te trimita la un examen oftalmologic .

L-au lasat nervii , s-a suit in Vento si a fugit ..

#4
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
conducatorii auto(si majoritatea prietenilor mei) stiu de abuzurile politailor de la mizil.....daca nu ai numar de PH esti oprit. :cursing: si puricat . Apropo in fata mea era o utilitara roman care abia se taraia....da lu om i-au sclipit ochii cand a vazut marfa in masina mea. :naughty: Eram intr-o coloana de 10 masini.
In legatura cu polita ,cei de la asig mi-au zis ca sunt perfect legal in fata politiei insa daca am comis vrun accident pana pe data de 11,asigurarea nu este valabila. Deci practic nu cred ca era vreo forma(punct) legala sa-mi dea amenda pentru ca nu am asigurat autovehicolul(in plus cred ca mai aveam si asigurarea veche acasa). De aceea si politaiul mi-a scris in amenda ca nu am semnalizat schimbarea directiei :confuzzled:

Am fost oprit si cu masina din 2006(care cred ca nu-i rabla) si aceesi kestie , ii sarise in ochii masinaaa, a inceput prin a ma intreba specificatii tehnice si a terminat prin `n` controale.  Concluzie ....daca ii sare masina in OCHI esti oprit si supus la o multitudine de controale.  

Eu vroiam sa intreb (pt ca nu m-am documentat) daca mai exista temei legal pentru a te opri daca nu ai facut nimic. (cu totusi ca in cazul meu ar fi fost marfa). Dar nu m-a intrebat de facturi !


P.S. unii dintre prieteni chiar s-au razbunat .... :naughty: (cei care trec pe acolo stiu de unde e placuta)  :w00t:

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 12 March 2007 - 14:30.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prietenii mei este foarte simplu!. Daca sunteti opriti fara motiv si observati abuzuri sunati in prezenta lor la tel 112 si-i raportati pe spagari! O sa vedeti cum va saluta respectuos si va ureaza drum bun!!! :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate