Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema ciudata camera web

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
sal, in primul rand vreau sa spun ca am cautat forumul asta, si nu numai, dar nu am gasit o rezolvare la problema mea
Am o camera web Intex IT-305WC, este super OK, are claritate foarte buna dar, cel putin eu, am o problema ciudata. camera dispune de 6 leduri care sa asigure o lumina multumitoare in caz de este prea intuneric, acestea aprinzandu-se la stingerea luminii automat. problema mea este ca odata aprinse, ledurile, nu se mai sting pana nu se face lumina (aprind becurile). ideea e ca nu se sting nici dupa stingerea calcului. in softul ei apare o optiune "enable led" dar indiferent daca este bifata sau nu "beculetele" tot stau aprinse
multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute

#2
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
credeam ca ma va ajuta cineva
acum ceva vreme era un forum super util, acum... in fine
ms

#3
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 andy_x3m, on Mar 11 2007, 20:18, said:

credeam ca ma va ajuta cineva
acum ceva vreme era un forum super util, acum... in fine
ms
Ce pretentii poti sa ai la ceva vandut in RO pe la 30-40 lei? Si adus cu vaporul tocmai din RPC! Nu ma refer in mod deosebit la device, ci la soft. Tensiunea sub care se afla mainboard-ul in power-off este suficienta pentru a tine aprinse cele 6 leduri, nu la luminozitate maxima, dar vizibila in intuneric. Solutia optima ar fi sa deconectezi cablul USB de la PC. Forumul acesta este in continuare util, raspunde la multe probleme, la altele se exacerbeaza, iar la cele care au raspunsuri la mintea cocosului ... se abtine.

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Din punct de vedere constructiv in ceea ce priveste alimentarea pe USB placile de baza
pentru desktop-uri sant de 2 feluri:care intrerup alimentarea de +5V pe USB la oprirea calculatorului si
placi care nu intrerup aceasta alimentare .
Primele asigura +5V din partea de forta a sursei de alimentare si a doua din tensiunea de +5V "stand-by"
a sursei.Mai sant si unele circuite de limitare a curentului debitat pe mufa ,etc.
In cazul tau cred ca este vorba de o placa de baza care nu intrerupe alimentarea USB-ului la oprirea calculatorului si din aceasta cauza webcam-ul ramane in functiune.

Era sa uit: mai este o categorie de placi de baza care au un jumper cu ajutorul caruia se seteaza
daca se intrerupe sau nu  alimentarea USB-ului la oprirea calculatorului.
Studiaza manualul placii de baza.

Daca placa ta alimenteaza USB-ul din +5V "stand-by" se poate modifica de un electronist cu ceva
expierenta sa intrerupa aceasta alimentare la oprirea calculatorului.

#5
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
nu faptul ca ramane aprinsa shi dupa stingerea calculatorului ma deranjeaza, ci faptul ca nu pot controla cand sa se stinga shi cand sa se aprinda. cred ca o sa ii fac un switcher (buton) de unde o sa opresc manual ledurile
ms de rasp si scuze daca am ofensat pe cineva, dar, cautand prin forum un raspuns la problema mea am gasit fff multe reply-uri din partea moderatorilor date... in doi peri ca sa fiu elegant.
numai de bine

#6
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

 andy_x3m, on Mar 12 2007, 16:57, said:

nu faptul ca ramane aprinsa shi dupa stingerea calculatorului ma deranjeaza, ci faptul ca nu pot controla cand sa se stinga shi cand sa se aprinda. cred ca o sa ii fac un switcher (buton) de unde o sa opresc manual ledurile
ms de rasp si scuze daca am ofensat pe cineva, dar, cautand prin forum un raspuns la problema mea am gasit fff multe reply-uri din partea moderatorilor date... in doi peri ca sa fiu elegant.
numai de bine


studiaza manualul placii de baza si gasesti solutia la problema
ai spus doar ce camera ai nu si ce placa de baza
acolo e buba nu la camera

Cu stima.

#7
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
placa de baza e un Gygabite GA-K8NSC-939
dar tot nu vad ce treaba poate sa aiba placa de baza. REPET pe mine ma deranjeaza faptul ca nu pot opri din soft "beculetele" si nu faptul ca raman aprinse cand inchid calculatorul
merci,
numai de bine

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005

 andy_x3m, on Mar 13 2007, 12:52, said:

pe mine ma deranjeaza faptul ca nu pot opri din soft "beculetele"

In ceea ce priveste iluminarea aceasta camera este cu "Autodetect",deci are in interior un circuit care comanda alimentarea ledurilor in momentul cand lumina ambientala scade sub un anumit nivel prestabilit.
Atata timp cat este alimentata camera acel circuit de autodetect face functia de "ON-OFF"
pentru leduri.
Daca nu se poate controla din soft comanda ledurilor ar fi 3 variante:
-webcam defect
-acel circuit de comanda din camera este "MASTER" si ignora orice comanda externa
-softul instalat este si pentru un model care are si posibilitatea de control a ledurilor de catre utilizator.

#9
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

 bit 61, on Mar 13 2007, 20:23, said:

In ceea ce priveste iluminarea aceasta camera este cu "Autodetect",deci are in interior un circuit care comanda alimentarea ledurilor in momentul cand lumina ambientala scade sub un anumit nivel prestabilit.
Atata timp cat este alimentata camera acel circuit de autodetect face functia de "ON-OFF"
pentru leduri.
Daca nu se poate controla din soft comanda ledurilor ar fi 3 variante:
-webcam defect
-acel circuit de comanda din camera este "MASTER" si ignora orice comanda externa
-softul instalat este si pentru un model care are si posibilitatea de control a ledurilor de catre utilizator.
aha
posibilitati ar fi?
daca ma apuc sa pun un switch (un buton de on/off) pe leduri risc sa stric ceva, in afara de webcam?
camera e primita cadou, in cutie cu cd-uri shi tot tacamul, dar nu are garantie.
ms

Edited by andy_x3m, 13 March 2007 - 22:24.


#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Daca stii ce sa faci si cum nu se strica nimic.

#11
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

 bit 61, on Mar 15 2007, 19:44, said:

Daca stii ce sa faci si cum nu se strica nimic.
o da
ai calculat'o mult pana sa concepi asemenea raspuns?
oare daca stiam ce sa fac mai intrebam.... hmm
oricum mersi celor care au dat raspunsuri, nu au raspuns in doru....

#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Asemenea modificari se fac de catre cei care au cat de cat habar de ceea ce
inseamna un circuit electronic,indiferent de speta lui.Daca tu consideri ca nu faci
parte din aceasta categorie este bine sa te "calmezi",deoarece dintr-o camera care
nu functioneaza cum vrei tu (asa a fost proiectata) vei avea una total nefunctionala
in mod sigur.
Ramane valabil ce am spus (scris) in postul nr.10.

#13
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

 bit 61, on Mar 24 2007, 08:16, said:

Asemenea modificari se fac de catre cei care au cat de cat habar de ceea ce
inseamna un circuit electronic,indiferent de speta lui.Daca tu consideri ca nu faci
parte din aceasta categorie este bine sa te "calmezi",deoarece dintr-o camera care
nu functioneaza cum vrei tu (asa a fost proiectata) vei avea una total nefunctionala
in mod sigur.
Ramane valabil ce am spus (scris) in postul nr.10.
rog un moderator sa inchida acest topic
iti multumesc mult bit 61 pentru explicatiile oferite

#14
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 andy_x3m, on Mar 13 2007, 13:52, said:

placa de baza e un Gygabite GA-K8NSC-939
dar tot nu vad ce treaba poate sa aiba placa de baza. REPET pe mine ma deranjeaza faptul ca nu pot opri din soft "beculetele" si nu faptul ca raman aprinse cand inchid calculatorul
merci,
numai de bine
Ai rezolvat problema ? Pe mine ma deranjeaza exact faza ca nu se opresc led-urile din soft. Cand opresc compu' se opresc si led-urile la mine, macar cu asta am scapat :)

#15
adorian

adorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.12.2001
Inca o problema cu webcamera Intex IT-305WC

Am o placa tuner TV Pinnacle PcTV Pro, cu soft pentru canalele Tv si radio.
Instalez driverele pentru camera web Intex IT-305WC, camera functioneaza ireprosabil. Tv tunerul nu mai functioneaza.
Error hardware. S-a mai lovit cineva de aceaste problema ?
Ce e de facut?
Multumesc pentru intelegere
Dorian

#16
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Buna seara. Cineva are o camera web pe un laptop si dupa ce ii da drumul, dupa 1 min, 2, se inchide automat. Aveti idee ce setari trebuiesc facute?

Edited by aschiuta, 21 January 2008 - 23:06.


#17
aaltcinewaa

aaltcinewaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.05.2007

 theMisuser, on Sep 21 2007, 10:44, said:

Ai rezolvat problema ? Pe mine ma deranjeaza exact faza ca nu se opresc led-urile din soft. Cand opresc compu' se opresc si led-urile la mine, macar cu asta am scapat :)
Am si eu o camera INTEX,iar beculetele stau aprinse tot timpul(daca este intuneric) chiar daca inchid calaculatorul.
Ai rezolvat problema??
Am citit ceva ca nu ti mai stau aprinse beculetele dupa ce stingi compu?!?
Toata stima... :rolleyes:

#18
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
si eu am webcam-ul asta. la mine nu stau aprinse dupa ce opresc tzompul?! nu imi dau seama cum pot sta aprinse in situatia in care ai tzompul stins!
led-urile alea sunt ale dracu de stresante atunci cand vrei sa lucrezi cu luminile stinse.
le-am scris alora de la intextechnologies.com sa-i intreb cum pot da disable la prostia asta de Night Vision si raspunsul a fost:

Quote

dear sir
                   Actually  Night vision is the auto feature in this cam , so it can not be disable,


Thanks & Regards

Intex NP SC

Solutia gasita de mine a fost sa dau cu 4 randuri de lac de unghii negru peste led-urile alea!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate