Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

cum pot obtine fonduri europene

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005

 beautycar, on Dec 5 2007, 12:37, said:

si pe mine ma intereseaza fondurile nerambursabile dar am auzit ca firmele care se ocupa de obtinerea lor cer 80% pentru ele. Asa nu imi mai convine....daca esti o firma serioasa contacteaza-ma [email protected]

Pana acum o firma mi-a cerut 80.000 euro la 100.000 obtinuti ....sa fie sanatosi daca or gasi vreun prost sa le dea atata

Eu stiu ca firmele care se ocupa de obtinere fonduri iau un comision de 8-10%, este ilogic sa ia 80%.
Si eu sunt interesat de obtinerea de fonduri europene in domeniul protectiei mediului, reciclare.
Cine stie mai multe despre domeniul asta?

#20
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Andrey1, on Feb 2 2008, 21:50, said:

Eu stiu ca firmele care se ocupa de obtinere fonduri iau un comision de 8-10%, este ilogic sa ia 80%.
Si eu sunt interesat de obtinerea de fonduri europene in domeniul protectiei mediului, reciclare.
Cine stie mai multe despre domeniul asta?

Pentru un proiect clar fara probleme juridice sau de eligibilitate deosebite, comisionul corect este maxim 5%.

#21
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Andrey1, on Feb 2 2008, 21:50, said:

Eu stiu ca firmele care se ocupa de obtinere fonduri iau un comision de 8-10%, este ilogic sa ia 80%.
Si eu sunt interesat de obtinerea de fonduri europene in domeniul protectiei mediului, reciclare.
Cine stie mai multe despre domeniul asta?

Pentru un proiect clar fara probleme juridice sau de eligibilitate deosebite, comisionul corect este maxim 5%. Problema este ca acest procentaj face referinta la valoarea proiectului nu la suma finantata din fondurile europene.

Important e ca acesti bani nu se dau degeeaba, atata vreme cat alegi un consultatn bun...

#22
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 Andrey1, on Feb 2 2008, 21:50, said:

Eu stiu ca firmele care se ocupa de obtinere fonduri iau un comision de 8-10%, este ilogic sa ia 80%.
Si eu sunt interesat de obtinerea de fonduri europene in domeniul protectiei mediului, reciclare.
Cine stie mai multe despre domeniul asta?

eu  -_-

PM daca vrei sa vorbim.

Edited by kappa_man84, 04 February 2008 - 07:42.


#23
body2

body2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.06.2005
si eu sunt interesat  [email protected]

#24
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Comisioanele sunt NEGOCIABILE nu FIXE. Pentru accesarea de fonduri nerambursabile, cel mai bine e sa apelati la o frma de consultanta. Atentie insa ce semnati in contract, cum sunt esalonate platile fata de primirea fondurilor nerambursable, etc.

#25
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
70% ? Mi se pare imposibil, what the fuck! :blink:

#26
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 kappa_man84, on Mar 12 2009, 19:21, said:

70% ? Mi se pare imposibil, what the fuck! :blink:
Au fost firme care au platit si 75 % !
Destul de rar intalnesti o firma care sa ia numai 5 % si sa obtii si fondurile europene !
In practica se lucreaza cu 10-15-20-25-30-35 % !

#27
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 romcom, on Mar 15 2009, 14:12, said:

cum adica cati oameni? daca am zis ca avem epste 100 de dosare aprobate inseamna ca mai multi de 100 si'au primit banii mai ales ca multi dintre ei erau asociati.
si nu stiu de ce zici tu ca regulile de acordare sunt facute in asa fel incat e nevoie sa dai spaga pt ca regulile nu sunt facute de romani ci de comisia europeana. total straini. in schimb ca sa faci dosarul complet e nevoie sa lucrezi cu multe oficialitati romane. (despre care se stie ca cer spaga) atunci concludem: comisia europeana ne urmaresc si coruptia. de ce ar stimula ei spaga daca tot ei ne cer sa ne lasam de acest sport. si de ce sa stimuleze ei spaga daca ei nu primesc nici un ban din ea? mai gandeste putin.
si daca nu iti este acceptat dosarul inseamna ca nu indeplinesti toate conditiile de eligibilitate ceea ce inseamna ca nu ramai fara banii de comision care il lasi consultantului
:D
Ca sa dau un exemplu concret :
Faci dosarul pentru o ferma si constati ca esti in regula cu tot !
Nenea primarul si consilierii constata ca lor nu le-a iesit nimic si iti baga langa tine doua-trei familii de tigani carora le da voie sa isi faca o baraca si le da si autorizatie de constructie . Asta inseamna automat ca ca nu mai respecti conditiile de infiintare a unei ferme ,mai ales ca nea primarul isi face ordine in hartii si constata ca vecinasul tau a depus mai demult cerere dar ca-i mai lipseau cateva acte .
Chiar daca UE are reguli clare , dosarele pot fi faultate foarte usor si intre timp ai facut investitia .

#28
romcom

romcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2009
Asta este romania. Doar cei foarte hotarati inving. Adevarul e ca numarul celor care ne'au contactat in vederea finantarii e mult mai mare dar multi nu au fost eligibili si altii s'au speriat d mormanu' d hartii stampilate... Dar pt asta suntem noi aici!

#29
De Beers

De Beers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 02.03.2006
Ha, sa vad eu primarul care face scheme de astea. Pai la o ferma de cateva milioane zboara cu tot cu familia lui de tigani direct in Siberia. Sau Congo. Pentru 50.000 zboara definitiv.

#30
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 De Beers, on Mar 15 2009, 20:41, said:

Ha, sa vad eu primarul care face scheme de astea. Pai la o ferma de cateva milioane zboara cu tot cu familia lui de tigani direct in Siberia. Sau Congo. Pentru 50.000 zboara definitiv.
Face , pentru ca de cele mai multe ori nu cere numai pentru el .

#31
De Beers

De Beers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 02.03.2006
Pai daca e in stare sa reziste "pe piata" atunci sa se apuce de altceva..

#32
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 De Beers, on Mar 17 2009, 14:06, said:

Pai daca e in stare sa reziste "pe piata" atunci sa se apuce de altceva..
De ce sa se apuce ?
Politica este cea mai tare afacere : bagi odata banu si scoti in patru ani de cel putin doua ori profit !

#33
De Beers

De Beers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 02.03.2006
Eu ma refeream la fermier..

Bine, si politicianul tot cu un fel de vaci si boi lucreaza. Electoratul nostru nu e foarte diferit.

#34
eurofinantare

eurofinantare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2009
sa va povestesc ceva. costurile de consultanta sunt eligibile pentru finantarea proiectului. daca s'ar cere asa mult comision ar trebui sa apara la dosar pt ca exact ca si proiectul pana in 70% din acest comision este finantat de UE.

#35
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 eurofinantare, on Mar 20 2009, 12:30, said:

sa va povestesc ceva. costurile de consultanta sunt eligibile pentru finantarea proiectului. daca s'ar cere asa mult comision ar trebui sa apara la dosar pt ca exact ca si proiectul pana in 70% din acest comision este finantat de UE.
Frate , tu n-ai auzit de expresia "bani in mana ", "bani din buzunar " si alte asemenea eufeisme care definesc capitalismul de cumetrie din Romania .

#36
joannamgr

joannamgr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2012

 w3bmaster, on 27th October 2007, 03:56, said:

Un avocat bun te rezolva :)

Acu dpinde cum iti struturezi/prezinti proiectu

Avocatul nu are nicio treaba cu fondurile europene nerambursabile.

 kappa_man84, on 27th October 2007, 19:09, said:

de preferat sunt firmele care iau acel comision numai atunci cand se aproba si finantarea :)
eu l-as pune la "criterii eliminatorii" :peacefingers:

Da, dar crezi ca un consultant incepe sa lucreze la un proiect, ti-l termina, tu-l depui la APDRP si nu iti ia nici macar un avans? Cine munceste aiurea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate