Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Indreptarea peretilor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
moropower

moropower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2007
salutare tuturor , mam pus sa imi renovez apartamentu , si am decis sa incep cu baia unde voi schimba de la WC pana la vana si faianta si gresie , inainte am avut vopsea care cu chiu cu vai am reusit sa o dau jos de pe pereti
peretii sunt strambi si as vrea sa ii indrept , am zis ca nu folosesc adeziv pe post de ,,indreptant" de pereti , si am zis ca o sa fac cu mortar ( 3 parti nisip , 1 parte ciment , 1 parte var )
acuma niste persoane miau spus ca nu e bine findca in timp de la umezeala mortaru se umfla si or sa inceapa sa pice sau sa se onduleze peretele sub placa de faianta si implicit ducand la caderea acesteia

am nevoie de niste sfaturi va rog , mentionez ca o parte din pereti sunt din BCA si BETON


cu stima Bogdan

#2
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
placaj cu rigips rezistent la umezeala, aplicat direct pe pereti te avantajeaza??

#3
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

 moropower, on Mar 1 2007, 00:24, said:

salutare tuturor , mam pus sa imi renovez apartamentu , si am decis sa incep cu baia unde voi schimba de la WC pana la vana si faianta si gresie , inainte am avut vopsea care cu chiu cu vai am reusit sa o dau jos de pe pereti
peretii sunt strambi si as vrea sa ii indrept , am zis ca nu folosesc adeziv pe post de ,,indreptant" de pereti , si am zis ca o sa fac cu mortar ( 3 parti nisip , 1 parte ciment , 1 parte var )
acuma niste persoane miau spus ca nu e bine findca in timp de la umezeala mortaru se umfla si or sa inceapa sa pice sau sa se onduleze peretele sub placa de faianta si implicit ducand la caderea acesteia

am nevoie de niste sfaturi va rog , mentionez ca o parte din pereti sunt din BCA si BETON
cu stima Bogdan
Eu am renovat de curand apartamentul Pot sa-ti spun ca peretii erau teribil de strambi. Baietii care mi-au pus faianta mi-au pus mortar si stiu ca multa lume are de ani de zile si nu s-au mai umflat.
Adezivul este scump si nu se merita. Peretii trebuie sa fie drepti inainte de a pune faianta.

#4
moropower

moropower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2007
acuma multi spun ca nu e bine cu mortar , altii spun ca e mai ieftin si nu se intampla nimica , oricum la mine este vorba de un strat de maxim 4 cm incepand de la cel mai inalt punct al peretelui ca nivel pana la cel mai stramb , cum zici tu Raluca nu merita cu ,,tone" de adeziv bagati sub placile de faianta e scump si in plus nu e practic dar cred ca pana la urma asa o sa fac si anume cu mortar

#5
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
NICIODATA nu tencuiti cu adeziv de faianta. acest material NU a fost conceput pentru asa ceva.
daca e cineva interesat, am sa ii si explic de ce.

peretii strambi (si nu doar) se curata complet pana la vechea tencuiala iar daca aceasta nu este buna, pana la zidarie.
se ponteaza, se tencuiesc (cat mai aproape de perfectiune - in cazul faiantei*). tencuielii nu i se da tinciul.

*daca in alte cazuri sunt acceptabile si abateri de pana 1 cm la 2,5 metri, in cazul placarilor cu placi ceramice abaterea trebuie sa fie de cel putin 3 ori mai mica.  cu alte cuvinte, se ponteaza doar la firul cu plumb, nivelele cu bula fiind aproximative in marea lor majoritate.

#6
veradu

veradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2007

 as xxl, on 1st March 2007, 22:23, said:

NICIODATA nu tencuiti cu adeziv de faianta. acest material NU a fost conceput pentru asa ceva.
daca e cineva interesat, am sa ii si explic de ce.

peretii strambi (si nu doar) se curata complet pana la vechea tencuiala iar daca aceasta nu este buna, pana la zidarie.
se ponteaza, se tencuiesc (cat mai aproape de perfectiune - in cazul faiantei*). tencuielii nu i se da tinciul.

*daca in alte cazuri sunt acceptabile si abateri de pana 1 cm la 2,5 metri, in cazul placarilor cu placi ceramice abaterea trebuie sa fie de cel putin 3 ori mai mica.  cu alte cuvinte, se ponteaza doar la firul cu plumb, nivelele cu bula fiind aproximative in marea lor majoritate.


Nu am stiut de chestia asta pana acum, iar mesterii mei foarte "priceputi" tocmai asa au facut .
Imi poti spune te rog ce riscuri sunt ?  (nu mai conteaza ca m-a costat o gramada adezivul pentru incarcare , nu-l mai pot recupera acum)

#7
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

poti spune te rog ce riscuri sunt ?
Riscul de a ramane sarac!.E vb de costuri,timp de executie.Adezivul face priza mai buna la suport tras standard la piaptan.De cazut,n-o sa cada.

In anumite situatii,si eu am fost fortat sa incarc pana la 30mm cu adeziv(suprafete mici)

#8
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Saptamana trecuta am avut de montat faianta pe niste pereti "fainosi" cei drept destul de rar intalnesti asa ceva.Eu am "amorsat" cu CM11 cu spaclul prin gauri si cu gletiera in strat subtire pe peretii drepti (dupa ce am dat cu bidineaua uda praful jos).In gaurile mari am lipit bucati de gips carton a doua zi.Probabil ar fi mers si tencuit,pentru mine o fost mai la indemana sa folosesc gips carton si adeziv. Dupa ce au spart si lucrat cei cu sanitarele si au vazut  clienti ce pereti o ramas in urma lor erau disperati.Mai am cateva blocuri cu asemenea pereti in localitate si m-as mira sa nu fie si prin tara,daca stiti alte metode de reparare as fi incantat sa aflu.
    La pereti ce urmau sa fie dati cu lavabila si la care cadea stratul de glet si in spate era "nisip fainos" am mai amorsat (prima faza)cu strat subtire cu pasta super (Rigips) si cand s-a uscat am nivelat peretele.

Attached Files



#9
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
la apartament eu am peretii cam strambi si au o curbura la jumatate. daca ar trebui sa incarc cu material, ar trebui sa pun aprox 3-4 cm. in plus unii pereti mai au mici imperfectiuni: gauri, diverse deformari, mici santuri etc.
pe peretii de beton este doar glet de maxim 1 cm. intentionez sa curat acest glet pana ajung la beton.

intrebarea mea este: se poate pune plasa de fibra de sticla cu adeziv direct peste beton ca sa nivelez putin peretii (sa acopar micile imperfectiuni si apoi sa dau cu glet peste?

ce alte modalitati de indreptare a peretilor stiti?

#10
samariteanpentruvoi

samariteanpentruvoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2010
Si eu am aceleasi probleme - iti spun cum fac eu si sper sa fiu corectat daca nu fac bine - momentan incerc sa gasesc profile (stalpisori) metalici pe care sa le pun pe perete ca sa pot trage drepti peretii - daca nu gasesc ca vad ca nu sunt pe nicaieri in Brasov cumpar sipculite foarte subtiri in cazul meu si drepte pe care le voi folosi drept stalpisori (le fixez cu mici turtite cu ipsos pe care le pun cu fir cu plumb) - peretii mei sunt foarte valuriti - a treia solutie daca nu merg primele sunt peretii facuti in totalitate cu rigips.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate