Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

PFA si contul bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Pastia

Pastia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2004
Dupa ce am vorbit cu foarte multa lume am reusit sa-mi lamuresc cam toate problemele legate de PFA insa mai am cateva nelamuriri legate de contul bancar:

1. Am inteles ca este optional, insa daca doresc sa incasez bani de la o firma careia ii emit factura intr-un cont, poate fi contul meu (facut ca simplu cetatean) sau am nevoie de cont special pentru PFA ?

2. Daca imi fac cont special sa zicem, si primesc o suma de bani in acel cont, in RJIP ce voi trece in loc de chitanta ?

3. Pot scoate bani la discretie din acel cont ? (cheltuieli nedeductibile, pur si simplu bani pentru mine pe care nu ii trec in RJIP)

Eu am inteles ca diferenta esentiala intre PFA si un SRL este ca PFA poate sa cheltuiasca banii fara nici o problema, spre deosebire de administratorul unui SRL care nu poate scoate banii din firma decat la sfarsitul anului... este corect ?

Si fara legatura cu acest subiect, ca o lamurire finala, daca sunt doar PFA, contributia la pensii este sau nu obligatorie ? (daca nu vreau "sa-mi mearga vechimea" nu pot sa nu platesc pur si simplu ?)

#2
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Si eu lucrez ca PFA (dar cu taxe platatie dupa norma stabilita, nu dupa incasari, deci la tine poate fi altfel problema):
1. La BRD contul pentru PFA nu e (foarte) diferit de cel personal, dar cand am deschis am spus ca e pt. PFA si cred ca e trecut si in contract. Si da, ai nevoie de cont pt. incasarea facturilor de la firme.

2. Ceri extras de cont in fiecare luna si treci acolo cand au intrat banii si pentru ce factura (numarul facturii). De obicei acest lucru apare si in extras.

3. Da, poti faci ce vrei cu banii. Dar daca vrei sa decontezi ca cheltuieli, trebuie sa ceri facturi cand cumperi ceva.

4. Contributia la pensii e facultativa. Dar - evident - recomandata, chiar daca costa multi bani. Daca nu platesti cum ai spus nu-ti va merge vechimea.

#3
Pastia

Pastia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2004
Merci mult amandigi. Nu inteleg insa, daca eu scot apoi bani din acel cont cum vreau fara sa mai explic, nu e ciudat ca apar si acele extrageri pe extrasul de cont ? Eu am ca si activitate "consultanta si furnizare de produse software" si nu stiu cum trebuie sa fac cu contractele, mai exact daca fac un site pe care-l vand unei firme, trebuie sa facem si un contract ? Daca da acesta trebuie inregistrat la ITM ? Daca se aplica si la tine problema asta, poate ma poti ajuta.

#4
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostPastia, on Mar 1 2007, 00:37, said:

Merci mult amandigi. Nu inteleg insa, daca eu scot apoi bani din acel cont cum vreau fara sa mai explic, nu e ciudat ca apar si acele extrageri pe extrasul de cont ? Eu am ca si activitate "consultanta si furnizare de produse software" si nu stiu cum trebuie sa fac cu contractele, mai exact daca fac un site pe care-l vand unei firme, trebuie sa facem si un contract ? Daca da acesta trebuie inregistrat la ITM ? Daca se aplica si la tine problema asta, poate ma poti ajuta.

si eu am facut un site, in calitate de PFA. eu zic sa incerci, pe cat posibil, sa eliberezi chitanta si sa iei bani cash. orice operatiune bancara, cred ca stii, inseamna comision. sunt banci care pretind (sau cel putin pretindeau cand mi-am facut eu PFA) 10 RON pentru deschiderea de cont si obligativitatea de a face cel putin o operatiune de 100 RON (de exemplu o depunere) in termen de un an pentru ca respectivul cont sa nu fie inchis.
repet, incearca sa iei bani cash, pe cat posibil.
a, si pentru acel site nu am facut nici un contract. contract pentru ce? e drept, respectivul caruia i-am facut site-ul imi este prieten si nu au fost probleme de genul "nu mi-ai facut ce am vrut, asa ca nu-ti dau bani".
principial, eu incerc sa lucrez cu oameni pentru care cuvantul este cuvant, cam in genul afacerilor occidentale, intelegi tu, gentleman's agreement.

pe de alta parte, am avut de putine ori ocazia sa fac afaceri cu oameni seriosi si de cateva ori am fost strans cu usa de persoane de la care nu am asteptam la asa ceva (inclusiv cetateni straini).

ma rog, hai ca o dau in diverse.
fa-ti cont. dar incearca sa iei cash. :)

#5
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View PostPastia, on Mar 1 2007, 00:37, said:

Merci mult amandigi. Nu inteleg insa, daca eu scot apoi bani din acel cont cum vreau fara sa mai explic, nu e ciudat ca apar si acele extrageri pe extrasul de cont ? Eu am ca si activitate "consultanta si furnizare de produse software" si nu stiu cum trebuie sa fac cu contractele, mai exact daca fac un site pe care-l vand unei firme, trebuie sa facem si un contract ? Daca da acesta trebuie inregistrat la ITM ? Daca se aplica si la tine problema asta, poate ma poti ajuta.
Nu e nici o problema daca folosesti banii in scopuri personale. Daca nu platesti taxe dupa norma de venit, ar trebui sa ceri facturi pe PFA pentru lucruri care sunt decontabile (de exemplu daca cumperi un calculator). In acest caz trebuie sa faci o contabilitate minimala: intra X lei pt. factura/chitanta, platit X lei pentru factura. Platesti impozit pentru diferenta. Daca fac un control si decontezi lucruri care nu ai voie sa faci, evident platesti mai mult impozit.
Daca platesti dupa norma, nu ai nici o grija, ei spun cat trebuie sa platesti si atat vei plati indiferent (am citit ca daca e sub 60.000 euro/an) de volumul banilor care intra in cont. :)
Eu lucrez cu contract (tot ca informatician). Poti face un contract ca "fac siteul X pentru Y RON in Z zile". Dupa esti gata (sau daca in contract specificati ca termenul de predare e de 6 luni si plata se face lunar), scrii facturi in fiecare luna sau o singura factura cand ai terminat. Firma iti vireaza banii in banca, si tu faci ce vrei cu ei. Desigur e recomandat sa nu cheltuiesti totul ca trebuie sa platesti impozit 16% si de recomandat asigurare de sanatate 6.5%. Ambele de 4 ori intr-un an. In caz de norma fixa, ei spun pentru cat trebuie sa platesti, altfel cred ca tu trebuie sa estimezi valoare impozabila si dupa incheierea anului completezi formularul de impozit (200?) si se decide daca mai platesti sau primesti inapoi. Eu lucrez dupa norma de venit si totusi am primit inapoi bani dupa anul 2005. :-0
Daca faci lucruri mici pentru firme care nu au nevoie de factura, chitanta e recomandabila, ca  intr-adevar scapi de comisioanele bancare.
Nu stiu ce este ITM, dar eu am un contract cu o biblioteca apartinand statului si nu trebuia sa inregistrez acel contract nicaieri.

Pt. CapitanuPICARD: daca lucrezi cu prieteni si ai un "gentleman's agreement", atunci probabil e recomandat sa lucrezi cu norma fixa, si scapi atat de chitante, facturi cat si de problemele de "contabilitate". Evident, acest lucru merita a fi facut numai daca stii sigur ca primesti suma fixata de autoritati. Dupa cum am inteles suma depinde de obiectul de activitate si de zona unde locuiesti.

Edited by amandigi, 01 March 2007 - 11:25.


#6
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Poti sa incasezi bani de la firme si in contul tau personal.
Ca PFA cu norma fixa de venit, nu ai nici o obligatie sa iti faci neaparat cont pe PFA.  Poti sa iti faci cont si in Zimbabwe si sa primesti banii acolo..

Niciodata nu am inteles de ce multi care stiu ca le vin bani lunar, prefera PFA cu venit real?!?

#7
Pastia

Pastia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2004
Pai tocmai, eu nu lucrez cu norma fixa de venit, si nu stiu ce obligatii am in legatura cu acest cont. Am ales sa lucrez pe venit real pentru ca nu am un venit fix lunar si pentru ca norma era destul de mare, si nu stiu daca o ating...

#8
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Eu am PFA dar nu pe normă fixă de venit, pt că majoritatea clienților banuiesc că o să-mi ceară factură. Apoi chestia aia cu banii chsh e bună, dar ce te faci dacă clientu de din celălalt capăt al țării, și mai cere și factură? nu-ți poate plăti decît prin OP.

Este bine să faci un contract cu fiecare client, așa ai putea să-i ceri și un avans evantual, sau te asiguri că nu te lasă baltă cînd ai ajuns la 90% proiect terminat.

Cont la o bancă o să-mi fac la Wolksvagen bank ăia, sau Transilvania au iar comisioane mici pt PFA.

În schimb am o nedumerire, mi-au spus cei de la Finanțe că ar mai trebui să țin evidența facturilor emise, într-un registru ceva. Ce registru?  :huh:  Am întrebat, binențeles că nici eu nu or știut să-mi zică (ăia abia știu cum îi cheamă pe ei, că așa sînt funcționarii la noi, puși în funcții doar să le vină lunar salaru) și după aia o zis că merge și pe un caiet, să-mi fac eu un caiet, dar ce trebuie notat acolo?...  :huh:
Voi știți mai multe despre așa ceva?

#9
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View PostNigel, on Mar 3 2007, 10:17, said:

Eu am PFA dar nu pe normă fixă de venit, pt că majoritatea clienților banuiesc că o să-mi ceară factură.

Asta nu inteleg, ce legatura are norma fixa cu facturi? Facturi poti sa dai si cu norma fixa!

Quote

În schimb am o nedumerire, mi-au spus cei de la Finanțe că ar mai trebui să țin evidența facturilor emise, într-un registru ceva. Ce registru?  :huh:

Se cheama "Registru jurnal de incasari si plati". Iei unul din magazin, numari foile in el (teoretic au 100 de file, dar practic pot sa aiba mai putin sau mai mult, al meu are 102). Faci doua gauri la pareta stanga si legi cu o carpa, faci nod pe carpa si peste nod lipesti o hartie pe care scrii "Acest registru are xx file numarotate de la 1 la xx" si pui stampila in asa fel ca o parte sa fie pe hartia lipita si o parte pe coperta registrului. Asta e un fel de sigiliu. Dupa ai mergi la finante sa inregistrezi registrul.

La completare scrii ce ai incasat sau ce ai platit. De exemplu la incasari prin banca scrii:

data | extract bancar | incasare factura nr. XXX | - | SUMA INCASATA

Daca ai incasat bani cu chitanta, scrii acela (data | chitanta | chit nr. XX | SUMA | -)

La sfarsitul fiecarui luni faci un total
"Total una ianuaire 2007 - SUMA INCASATA"
La fel la sfarsitul anului.

Dat fiind ca eu sunt cu norma fixa, nu am nimic la plati, dar cred ca acolo inregistrezi plati pentru care ai factura pe PFA-ul tau sau facturi/chitante decontabile.

Nota: Acest sfat poate contine erori, deci eu sugerez sa intrebi un contabil sau sa ceri ajutor de la finante pentru completare. Eu nu asum nici o raspundere pentru corectitudinea postului.

@Pastia: la deschiderea contului meu ala BRD am completat un formular care scrie ca e pentru PFA! In afara de sectorul economic practicat, nu este specificat nimic (nr. autorizatie sau asa ceva). Nu stiu cum sta lucrul la alte banci, poate si ei au ceva special pt. PFA sau si PFA este trata ca un PF simplu. Pentru emiterea cardului atasat la cont, formularul este pentru PF, nu specific PFA...

Masini: iti trebuie un contract de comodat intre propietar (care poti sa fii si tu), si PFA pe perioada determinata (1an, 2ani, etc) ca sa decontezi bonurile de benzina. Contractul nu trebuie sa fie inregistrat nicaieri. Tinerea unui foi de parcurs este recomandata, dar depinde de cine face controlul daca cere sau nu.
Telefon: poti sa decontezi numai daca contractul pt. telefon este pentru PFA-ul. Se poate incerca decontarea si in alt caz (de exemplu locuiesti la parinti, PFA-ul are sediul acolo si factura telefonica vina pe numele parintilor), dar atunci depinde de cel care vine de la finante daca accepta sau nu facturile telefonice ca plati.
In ambele cazuri, daca o factura este respinsa, nu platesti amenda, numai impozit mai mare plus penalitati de intarziere pentru suma respinsa.

Sper ca v-am ajutat. :)

#10
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007
Rog pe cineva un raspuns simplu si la obiect, ca nu m-am lamurit (probabil din vina mea :) ) cum e cu contul bancar la PFA.

Cazul meu concret pentru care va rog un raspuns.

De curand mi-am facut un PFA cu norma de venit.
Nu intentionez sa am incasari prin banca. Incasarile vor fi toate, fara exceptie, numerar, cu factura + chitanta.

Intrebare. In cazul acesta, am nevoie totusi de cont bancar? Logica imi spune ca nu, dar...

#11
FAK_SHAORMA

FAK_SHAORMA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2009

View Postnano2k, on 5th August 2009, 18:59, said:

Rog pe cineva un raspuns simplu si la obiect, ca nu m-am lamurit (probabil din vina mea :) ) cum e cu contul bancar la PFA.

Cazul meu concret pentru care va rog un raspuns.

De curand mi-am facut un PFA cu norma de venit.
Nu intentionez sa am incasari prin banca. Incasarile vor fi toate, fara exceptie, numerar, cu factura + chitanta.

Intrebare. In cazul acesta, am nevoie totusi de cont bancar? Logica imi spune ca nu, dar...

Logica mea spunea acelasi lucru,dar....TREBUIE. :death:

#12
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006

View Postnano2k, on 5th August 2009, 18:59, said:

Rog pe cineva un raspuns simplu si la obiect, ca nu m-am lamurit (probabil din vina mea :) ) cum e cu contul bancar la PFA.

Cazul meu concret pentru care va rog un raspuns.

De curand mi-am facut un PFA cu norma de venit.
Nu intentionez sa am incasari prin banca. Incasarile vor fi toate, fara exceptie, numerar, cu factura + chitanta.

Intrebare. In cazul acesta, am nevoie totusi de cont bancar? Logica imi spune ca nu, dar...


Nu iti trebuie cont bancar. Contul ti-l faci doar atunci cand trebuie sa-l folosesti . Din moment ce nu ai operatiuni , sg lucru care o sa se intample e sa plimbi niste extrase si sa platesti comisioane de intretine a contului aiurea

#13
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postralsera, on 4th September 2009, 08:59, said:

Nu iti trebuie cont bancar. Contul ti-l faci doar atunci cand trebuie sa-l folosesti . Din moment ce nu ai operatiuni , sg lucru care o sa se intample e sa plimbi niste extrase si sa platesti comisioane de intretine a contului aiurea

E perfect logic ce zici tu, si asta ziceam si eu.
Dar, intrebarea mea era legata de obligatiile mele, ca statul nu functioneaza mereu logic, nu? :)

#14
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006

View Postnano2k, on 4th September 2009, 09:21, said:

E perfect logic ce zici tu, si asta ziceam si eu.
Dar, intrebarea mea era legata de obligatiile mele, ca statul nu functioneaza mereu logic, nu? :)


E adevarat ca la noi toate sunt incurcate, dar in situatia ta un cont bancar  nu isi are rostu . Ca sa te convingi  mergi  la Administratia Financiara si intreaba inspectorul de care apartii care sunt obligatiile tale . Din cate stiu eu, sg documente obligatorii ptr tine sunt : jurnalul de vanzari si jurnalul de cumparari

#15
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postralsera, on 4th September 2009, 10:20, said:

E adevarat ca la noi toate sunt incurcate, dar in situatia ta un cont bancar nu isi are rostu . Ca sa te convingi mergi la Administratia Financiara si intreaba inspectorul de care apartii care sunt obligatiile tale . Din cate stiu eu, sg documente obligatorii ptr tine sunt : jurnalul de vanzari si jurnalul de cumparari


Ok, multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate